ting voor 1806. in de afdeelingen uit uwen Gemeenteraad omtrent dit punt besprokene. Onze Kamer heeft de eer, zich hierbij van haar taak te kwijten. liet is, zooals Uw College bekend zal zijn, niet voor de eerste maal, dat de wenschelijkheid en uitvoerbaar heid van de vestiging eoner Inrichting voor theoretische en practische opleiding van Bran ders enz. in Uwen Raad ter sprake is ge bracht. Op den 20 Oct. IS88 benoemde deze daartoe eeno speciale commissie, welke door onze Kamer mede van advies is gediend, en die, onder uitvoerige opgave van redenen, tot deook door onze Kamer gedeelde conclusie kwam. dat zulk een Instelling voor Schiedam wensciielijk en uitvoerbaar was. De Gemeenteraad echter verwierp dat, daartoe door Uw toenmalig College gedane voorstel ter zake, voornamelijk geleid door de overtuiging dat van zulk een Instelling bier weinig of geen gebruik zou worden ge maakt, en dat dus liet nut daarvan niet in verhouding zou staan met de vrij aanzienlijke kosten van oprichting en instandhouding, daaraan verbonden. Betoonde intusschen onze Kamer in het toen door baar aan de Commissie ad hoe verstrekte advies wèl sympathie voor het denkbeeldoprichting van zulk een Vakschool, thans kan zij, op grond van de navol gende redenen, niet zoo ver gaan als toen. De omstandigheden toch, zijn in dat laatste tijdperk van zeven jaren aanmerkelijk, opzieh- tens het onderwerp in kwestie gewijzigd. Toen stond de Brander-ij-industrie te Schie dam in vele opzichten achter bij die van andere plaatsen, waar ze in groote fabrieken gedreven werd. Toen was er nog geen Bac teriologische leerstoel te Delft opgericht waar onze toekomstige Branders gelegenheid hebben zich in de elementen van dat vak grondig te bekwamen. Toen was de fabrikalie van eene andere gistsoort, n.l. de zoogenaamde Weener- of schepgist nog weinig meer dan tot proefnemingen bepaald. Thans eciiter is men daarmede belangrijk vooruitgegaan, en daardoor staan onze Bran derijen bij de groote gist- en spiritusfabrieken, die op dezelfde wijze werken, niet meer ten achter, ja, in sommige opzichten staan zij beterzooals door de superieure kwaliteit van liet gedistilleerd en de grootere productie van gist. Is er dus in den vroegeren toestand eene verandering ten gunste van Schiedam geko men, onze Kamer moet er evenwel op wijzen, dat, zoolang onze gewone Branderijen van zulken beperkten omvang en capaciteit blij ven, dit een voornaam beletsel zal zijn, ook haar van de vordering der wetenschap op dat gebied, in ruimer mate te doen proüteeren. Immers door dien beperkten omvang der tegenwoordige Schiedamschebranderijen leve ren die aan de jongelieden, die zich op dat vak zouden willen gaan toeleggen, nog geen werkkring, in den vollen zin des woords, op. De omzetting van granen in moutwijn, gist en spoeling toch, bestaat uit een reeks van zeer ingewikkelde, nauwluigterende, schei kundige processen en natuurlijke werkingen, die in fabrieken van zulk een kleine capaciteit wel kunnen worden begunstigd of toegepast, maar niet zooals het behoort aldaar kunnen worden voorbereid en bestudeerdzoowel door de belemmerende administratieve bepa lingen, als door de moeilijkheid, zoo niet de onmogelijkheid van het aanbrengen van vol ledige, wetenschappelijke hulpmiddelen daar ter plaatse. Daar moet de reden, naar het oordeel onzer Kamer, in gezocht worden dat zich, bij anders ontwikkelde en energieke jongelieden, zoo weinig animo vertoont, zich op het branders vak in dezen hier algemeen bestaanden vorm, als op een wezenlijken en loonenden werk kring, toe te leggen. Ofschoon zij overigens erkent, dat grondi ger kennis van het vak hier gewenschtzou zijn, en het aan geen twijfel onderhevig is te noemen, dat méér vooruitgang op het technisch gebied der Branderij- en aanver wante vakken in abstracten zin hoogst wen sciielijk zou zijn, zou onze Kamer zich toeh voor het oogenblik niet in dien zin kunnen verklaren: dat het tegenwoordige tijdstip het geschiktste is te achten, tot de oprichting van zulk een Vakschool van gemeentewege over te gaan, wijl het nut daarvan niet zou opwegen tegen de vermoedelijke kosten. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Schiedam. 3. J. G. NOLET, Voorzitter. I. I100GENDAM, Secretaris. Aan Hoeren Burgemeester en Wethouders van Schiedam. De Brandersbond had het voorrecht Uwe missive van 9 Nov. 1.1. te ontvangen, hou dende verzoek om advies omtrent het denk beeld tot oprichting an eene Vakschool voor Branderij en aanverwante vakken, "Wij verooriooven ons aan Uw achtbaar College het volgend antwoord te doen toe komen. Het nut van eene Vakschool voor Bran derij en aanverwante bedrijven wordt door ons geenzins betwijfeld. Vooral in eene gemeente als Schiedam waar zoovelen zich met deze industrie on ledig houden. Dankbaar zijn wij der Hooge Regeering, die in het jaar 1895 gevolg gaf aan onzen wenseh, en aan de Polytechnische School te Delft den leerstoel oprichtte voor de Bacterio logie en Microscopie, welke vakken zoo zeer annex zijn aan ons bedrijf. Voor hen die grondige studiën willen maken van het Bran dersvak werd daardoor eene kostbare gele genheid verschaft, en in een leemte voorzien. Deze studiën zijn echter véél omvattend en behoort daarbij rekening te worden ge houden met de vorderingen onzer concur renten in het Buitenland. Verschillende onzer Stadgenooten hebben zich aldaar op dezo wetenschappen toegelegd, des te meer ver dient het denkbeeld tot oprichting van eene Vakschool alhier, waardeering voor zoover zij de algemeene ontwikkeling van, en de belangstelling in onze industrie kan bevor deren. Wij willen niet wijzen op de bezwaren, daaraan verbonden, ook niet vragen of weinig of vele personen van dit onderwijs gebruik zullen maken, maar wèl meenen wij, dat in deze het particulier initiatief hoofdzaak moet zijn. Wensciielijk zouden wij het achten, dat zoo eene \akschool voor Branderij en aan verwante bedrijven werd opgericht, deze tot stand kwam door het initiatief en de zorgen van de belanghebbenden zelve, daardoor zou zij aan sympathie winnen en waarborgen in zich bevatten, dat zij voldeed aan de eischen der praktijk. Mocht alsdan eene subsidie van de Ge meente worden gevraagd, ons advies zou aan geen twijfel onderhevig zijn, méér nog, zij zou aanspraak mogen maken op den finan- tiëelen steun van alle belanghebbenden. Op grond van verschillende redenen mee nen wij de oprichting van een Vakschool door de Gemeente te moeten ontraden, in afwachting dat de omstandigheden leiden tot de oprichting eener Vakschool door belang hebbenden zelve. 't Welk doende enz. Het Bestuur van den Brandersbond. J. TAK Voorzitter. P. J. LAGERWEIJ, Secretaris. Schiedam, 1G Dec. '95. De iSymphonie-Vereenigiug" gaf gister avond in Musis Sacrum eene uitvoering, welke druk bezocht was. Het orkest, dat zeer goed bezet was, had ditmaal een wel wat bescheiden, maar niette min dankbaar aandeel in den avond. De »Unvollendete Symphonic" van Schubert en »Twee melodieën voor strijkorkest (Op. 34)" van Grieg werden verdienstelijk uitgevoerd, de verschillende nuances werden nauwkeurig in acht genomen, zoadat het luid applaus wel verdiend wasde bekwame dirigent, de heer Juüus Egener, kan tevreden zijn over bet resultaat van de vele zorgen, welke bet instudeeren dezer schoone toonwerken van hem zal hebben gevorderd. Het glanspunt van bet concert vormde het jZweites Capriccio fur 3 violinen" van Her mann, uitgevoerd door de heeren Egener, Feltzer en Maltha, die opnieuw van hun mees terschap in het snarenspel deden blijken. Aan den sterken aandrang van het opgetogen publiek voor een bisnumrner kon dan ook ternauwernood weerstand worden geboden. Waren tot dusver de uitvoeringen instru mentaal, afgewisseld door een enkelen zang- solo, thans was de geheele tweede afdeeling, benevens een gedeelte der eerste, door vocale muziek ingenomen. Een dameskoor, bestaande uit leden der afdeeling van Toonkunst, dat liaar welwillende medewerking verleende, bracht »Die Maikönigin" van Krug, »Schlaf- lied der Zvverge aus Schneewitchen" van Reinecke en 3>Goldhahnchen's Hochzeit" van Beer ten gehoore, waardoor de executanten, onder begeleiding van het orkest, veel bij droegen tot het genot van den avond vooral het laatste had, om zijn groote afwisseling en intonatie, alsmede wegens zijn eigenaar dig karakter veel succes, en deed de goede krachten van het koor tot haar recht komen. Nog gaven de dames P. van G. en M. B. in de eerste afdeeling eenige solo's ten beste, welke, te oordeelen naar de toejuichingen, blijkbaar veel genoegen verschaften zij wer den dan ook zeer naïef voorgedragen. Met een gunstigen totaal-indruk keerden de talrijke bezoekers huiswaarts. De lessen aan de kookschool alhier, onder directie van mej. E. Maas, zijn deze week aangevangen. De school telt 22 leerlingen. Onder het voorloopig bestuur van dr. J. Endtz te Schiedam en dr. A. Mijnlieff te Bieukelen wordt, naardeW. 22. Ct. verneemt, eene maatschappij opgericht om geldelijke uitkeeringen te verstrekken aan de deel nemers, die door ziekte of ongeluk niet in staat zijn* de geneeskundige praktijk uit te oefenen, De maatschappij draagt den naam van sOnderlinge "Verzekering-maatschappij van geneeskundigen tegen de financieele gevolgen van Invaliditeit". Reeds is het ontwerp-reglement aan ver schillende belanghebbenden toegezonden. De minister van justitie beeft den ambte naren. van het O. M. bij de kantongerechten verzocht om na de onherroepelijke veroordee ling van eiken beklaagde, daarvan op te ma ken een telkaart, waarin moeten vermeld worden: 1. familienaam (bijnaam, valsche voornaam), 2. voornamen, 3. geboortejaar, dag en plaats. Naar de N. B. Ct. verneemt, hebbende rijksmiddelen in het afgeioopen jaar bijna 3Vs millioen gulden boven de raming opge bracht. In verband met de deze week te Rotterdam gehouden vergadering van het Transvaal- Ambulance-comité van 1881, waarin besloten werd een Rotterdamsch Transvaal-comitö op te richten, is thans door de heeren A.P.G. Jorissen, J. Junevvitz, U. C. Lohr, W. H. v, Oordt H.W.Az., H. J. Meerkamp v. Emden, P. R. Mees, A. S. v. Reesema en M. Wijt Cz. een schrijven verzonden, waarin van de oprich ting van dat comité wordt kennisgegeven. Het stelt zich ten doel de belangen der Z.-A. republiek te bevorderen o. a. door 4o. Geldelijk te steunen de pogingen, die door de N. Z.-A. vereeniging zullen worden aangewend, om de openbare meening in En geland ten gunste der Boeren te keeren 2o- te zorgen, dat, in geval van verderen strijd, men gereed is om de noodige hulp voor verpleging uit te zenden en 3o. verstei king van het Hollandsch ele ment in de Z.-A. republiek te bevorderen. Voorts worden belangstellenden, die zich bij ben willen aansluiten, uitgenoodigd tot een vergadering op Zaterdag 11 Januari, des middags te 2 uur, teneinde een bestuur te benoemen en het verdere noodige te doen. Naar de 2V. 22. Ct. nader verneemt, ver leende de rechtbank te Rotterdam verlenging van de voorloopige hechtenis tegen Willem van Berkel voor 30 dagen, tegen Catlmrina Wiihelmina Hoogsteden voor 14 dagen. Volgens de Indépendance Beige heeft de Brusselsche politie per telegraaf mededeeling ontvangen van den ten huize van den heer dr. G. Th. A. W. M. te 's-Gravenhage plaats gehad hebbenden diefstal. Volgens genoemd blad moet de schuldige de wijk hebben genomen naar Brussel, waar hij thans door de politie ijverig wordt gezocht. Uit het jaarverslag der slnrichting voor doofstommen-onderwijs" te Rotterdam over 1895 blijkt, dat het dit jaar wel niet aan zorg en leed, maar toch ook niet aan zedelijken en stoffelijken steun heeft ontbroken. Vermelding verdient, dat de Koninginnen de verplegings-bijdrage voor twee kinderen toe zegden, en dat de directeur begiftigd werd met de orde van Oranje Nassau. Ook werden belangrijke legaten en giften ontvangen. Niettemin sluit de gewone reke ning met een tekort van f 6185.77. De nieuwe cursus begon met 12G leerlin gen, waar later nog 22 bijkwamen. Het getal leden bedroeg 1559, waaronder uit Amsterdam 125. Het getal leden vermin derde met 71. Aan contribution werd ontvangen f8237.75 en aan subsidie, legaten en giften in 1894 f 11,137.90'/;, terwijl in 1895 nog aan giften werd ontvangen f 574.50 en aan legaten f 13,200. Als bijlage zijn aan het verslag toege voegd een statistiek van doofstommena van de leerlingen der inrichtingen voor doofstom men-onderwijs te Rotterdam en b van de doofstommen in Nederland, bewerkt door den heer P. J, Fehmers. Te Rotterdam is op de noordzijde der Wijnhaven vóór pand no. 125 ten dienste der gemeentelijke telephoon de eerste der ijzeren torens opgericht, zooals er 16 in de buitenstad moeten komen te staan. Het ijzeren gevaarte, dat in vorm veel van den Eiffel- toren heeft, ongeveer 16,000 KG weegt en 28 meter hoog is, staat op 20 heipalen. De tweede toren zal mede op de Wijn haven, en wel op het oostelijk gedeelte, ge plaatst worden. (2V. 22. Ct.) Dat de sloep Eersteling der reederij van den heer M. Zwanenburg te Pernis met man en muis is vergaan, daaraan wordt niet langer getwijfeld. Deze ramp he'ft een groot deel van het visschersdorp W.'nis -weder in diepen rouw gedompeld. De omgekomen bemanning bestond uit de volgende personenB. v. d. Steen (schipper), gehuwd, 4 kinderen, G. Verschoor, gehuwd, 8 kinderen, C. v. d. Engel, gehuwd, 2 kin deren, J. 'tHart, gehuwd, 1 bind, A. Ketting, gehuwd, 1 kind, K. v, d.Steen, weduwnaar, 1 kind, A. Vlasboom, H. Batenburg, 3. Mei-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2