P 0 L I T I E. f ECHTVEHEINIGIM Gemengdo Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Koloniën. laatste Berichten. Land- en Tuinbouw. BafaTia, 13 December. 0 ii d e r w ij s. Kerknieuws. S t; tul o 1 ij k N i e n w s. ADVERTENTIE!^ tSRot hopen onze geliefde Ouders: S° - r a ennt'c enrrnv WILLEMUNTJE DE VRIES, hunne 40 - j arige te gedenken. boom, G. "Verschoor, B. Barendrecht en A. Verschoor, allen ongehuwd. Sedert Donderdagochtend is dr. S. te Gorin- chem vermist. Men vermoedt dat hij verdron ken is. De vrouw van Wouter de Vries, knecht in een houtzaak te Harlingen, heeft hel leven geschonken aan een drieling, twee meisjes en een jongen. Moeder en kinderen zijn wel varend. Dezelfde vrouw is twee jaar geleden insgelijks van een drieling bevallen. Te Terwispe! zijn 2 knapen door het ijs gezakt en verdronken. Door den garnizoens-eommandant te Amers foort is de tamboer der infanterie, die in het lokaal van het Heilsleger de orde verstoorde, met ld dagen provoost gestraft. Aan de woning van den heer "W. T., te Eindhoven, werd deze week op een morgen door de dienstmeid, die gedurende den dag aldaar eenige werkzaamheden verricht, vruch teloos gebeld; de deur bleef gesloten. Men besloot ten slotte met geweld de deur te openen, en toen vond men den heer T. te bed en door den rook gestikt; de stiklucht was ontstaan door het omslaan eener nacht lamp, die door de achteloosheid van den on- gelukkigen slaapdronken man, niet naar behooren was uitgedoofd. Te Stevensweert is bij het afgraven van den vestingwal een kelder ootdekt waarin zich een groot aantal munten met het jaar tal 1311 bevonden. Uit Maastricht wordt aan de Tijd ge schreven De zaak betreflende de overneming van den Grand Central Beige heeft thans defini tief haar boslaggekregen. Met de naburige re geering is betreffende de lijnen op baar grond gebied een regeling getroffen. Verder zal liet geheele personeel worden overgenomen en zullen de ambtenaren boven 60 jaren oud pensioen ontvangen. Betrekkelijk de natura-.- lisatie zal een wetsvoorstel worden ontworpen, waardoor het voor velen gemakkelijk zal worden gemaakt om de naturalisatie te be komen. De overeenkomst werd geteekend door den minister van financiën, ten overstaan van den Belgischen minister van spoorwegen Van den Peereboom en vele afgevaardigden van de verschillende lijnen. Woensdag is te 's-Heerenhoek een jonge ling van omstreeks 20 jaren plotseling krank zinnig geworden. Ia Maart zou hij in mili tairen dienst moeten treden, wat hij zich zoo aangetrokken heeft dat hij aan het malen is geraakt. (M. O.) Bij den uitgever J. H. de Bussy te Amster dam is verschenen het eerste nummer van Insulindeweekblad gewijd aan koloniale zaken, onder redactie van R. A. van Sandick en P. J. de Witt. De heer N. P. van den Berg leidt het nieuwe blad met een enkel woord bij het publiek in. De heer v. d. B. verheugt zich in de ver schijning van een orgaan, dat volstrekt on misbaar zal blijken voor allen, die direct of indirect bij den gang van zaken in ons Insu linde belanghebben. Gravenltage. Mr. T. J. J. vpnderüye Pieterse, consul van Nederland te Konstanti- nopel, is gisteren alhier aangekomen. De Duitsche geleerde Virchow is benoemd tot commandeur van het Legioen van Eer. De lllusirirtc Zeitunn bevat de portretten van bet bekende jdiollanikscbe Dames-trio", de dames De Jong, Snijder en Corver. Bij Casetas op den spoorweg naar Sarragossa zijn gisteren twee personentreinen tegen elkaar gebotst. Twee menschen werden gedood en tien gewond. Dezer dagen ging de vrouw van een epoor- wachter te Marburg (Oostenrijk) naar de markt om inkoopen te doen. Voordat zij vertrok, sloot zij de schuif in de kachelpijp en deed zij de kamerdeur op slot, zoodat bare vier kinderen niet naar buiten konden. Toen zij terugkeerde, vond zij hare kinderen door den kolendamp ge stikt tegen de deur aangedrukt, roet verschrik kelijke wonden, die zij zich in hun doodsstrijd aan de handen gebeten hadden. Bij het spoorwegongeluk dat dezer dagen in Nata! plaats had, werden volgens olficieele op gaven 35 personen gedood en 29 gekwetst, waarvan er twee vrouwen en kinderen. Bloed verwanten van den eersten minister en den procureur-generaai der kolonie bevinden zich onder de dooden. In den nacht van 2 Januari en op den mor gen van den oen hebben er in Khalkal, in do provincie Azerbeidjan (Perzië) lievige aardbevin gen plaats gehad, Door de eerste aardbeving i- het geheele dorp Zaujahad aan den voet van den Scheudberg verwoest en eert gedeelte van andere dorpen. Driehonderd menschen hebben daarbij het leven verloren. Door de tweede aardbeving is bet stadje Got vernield. Een duizendtal hui zen zijn ingestort en 800 personen gedood. Te Nullugine, in Nuordwestelijk Australië, moet eene belangrijke ontdekking van diamanten gedaan zijn. Volgens den correspondent van de Daily Telegraph te Berlijn heeft koningin Victoria aan keizer Wilhelm een eigenhandigen brief gezonden, ernstig en hartelijk gesteld, over de Transvaalsche crisis. De keizer heeft geantwoord met een korten, min- zamen brief, waarin hij uit eigen beweging Engeland de hand van vriendschap toesteekt en de verzekeringen van zijn ministers her haalt, dat het niet zijn bedoeling is geweest een smet te werpen op Engelands waardig heid. Uit Kaapstad wordt van Donderdag gemeld: Uit naam van de Chartered Company heeft sir H. Robinson een proclamatie uitgevaar digd, waarin Jameson uit zijn betrekking van administrateur van Mashonaiand wordt ont zet en Newton, keizerlijk ambtenaar, thans commissaris van Bechuanenland, benoemd tot commissaris-resident in het gebied van Ika- ning en Montsioa, in plaats van Jameson. Volgens bericht van gisteren uit Kaapstad hebben de afgezanten van de Oranje-Vrijstaat, die naar de Transvaal waren gezonden om te spreken over een mogelijk door den Vrijstaat aan de Transvaal te verleenen hulp, vol gens het verdrag van Potchefstroom, te Bloemfontein medegedeeld, dat er aan den Rand stukken zijn ontdekt, die bewijzen dat er een wijdvertakte samenzwering heeft bestaan tegen de onafhankelijkheid van de Transvaal. De opruiing van de Rand-bevolking en de inval van Jameson zouden deel hebben uitgemaakt van het plan. Sir H. Robinson wordt door de stukken geheel schoon ge- wasschen van de verdenking dat hij kennis gedragen zou hebben van de zaak. Gedurenile het atgeloopen jaar werden aan het grensstation Rozendaal ontsmet 7030 wag gons tegen 4805 in 1894. Berekend a 10 sinks vee per waggon, vertegenwoordigt dit een meer deren uitvoer naar liet buitenland van 21,250 stuks vee, ter waarde van ruim f3,187,000. Ongeregeldheden in da afdeehng Sampang. Van de regeering is het volgende telegram ont vangen «Volgens bericht resident Madoera werd 9 dezer bij poging tot arresteering van als heilig beschouwden Santri, die reeds aanhang bezat en heiligen oorlog begon te prediken, in desa Prarijang, afdeeling Sampang, gewapend verzet gepleegd, waarbij vedono Kotla Sampang licht gewond daar politie niet in staat verzet te onderdrukken, vertrokken resident, regent, kapi tein-instructeur en 00 bsrisans naar Pradjan, stuitten op 1 >/s paal van Pradjan op 150 ge wa penden, die dooltocht beletten, ondanks talrijke aanmaningen weigerden uiteen te gaan en door steeds dreigender optreden en poging om de onzen te omsingelen krachtdadig optreden nood zakelijk maakten na vier salvo's ging bende uiteen, achterlatend 29 dooden en 12 gewonden. Daarna doorgemarcheerd naar Pradjan, waar Santri na lievig verzet gearresteerd werd met zes aanhangers." Men schrijft nit Bandoeng aan de Java-Bvde Van ongerechtigheden gesproken: ondanks de vele klachten over den slavenhandel, bonden de geruchten steeds aan van wederree lit e- lijke handelingen, gepleegd bij de werving van koelies v o or D e I s e tl elders. Menschen die weigeren zich te ver binden, worden in buis gedokt en gedurende een paar dagen eenzaam opgesloten, totdat ze uit wanhoop toegeven. Zien zij dan kansotn 's avonds weg te loopen, dan Worden zij doop de politie achterhaald, zooals dezer dagen gebeurde roet een koelie, die ziels krankzinnig hield en naakt langs den spoorweg gevlucht was. Voor de zuivere waarheid dier verbalen durf ik niet instaan, maar er wordt liter zooveel gesproken, dut een onderzoek urgent schijnt. De kapitein Chinees Han Tjiong Ling te Soera- baja, een zwager van Kwee ICee Soe en wiens naam onder de valscbe accepten zou zijn nage maakt, is ten huize van den resident geïnterneerd. Den lln dezer's avonds is hij naar de gevangenis overgebracht. In Taruian wordt de rust zoozeer voorgoed hersteld geacht, dat er van bestuursvvege een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid om dat landschap voor do exploitatie door Wes- tersche en Oostersr.be vreemdelingen open te stellen. Er zijn daar uitstekende gronden voor de tabakscultuur, en veel daarvan is reeds door de rechthebbenden aan landbouwondernemers toegezegdvroegere uitgiften van gronden worden daarbij niet in aanmerking genomen. Het dok der Soerabajasche droogdokmaat- schnppij is in den morgen van 9 dezer gezonken. Door het ruwe weder in den nacht van 10 dezer is liet gezonken dok weggedreven naar het Oost gat en opgetornd tegen bet wachtschip Bromo, uat van zijn anker is geslipt, zware averij heeft bekomen en werd medegesleept tot buiten de reede. Het wachtschip is 's morgens per sleepboot naar de reede teruggebrachthet dok ligt zeer gevaarlijk voor de vaart. Er be staat plan om het door dynamiet op te ruimen. Behalve dit dok, zijn op Soerabuja's reede twee dokken gezonken, die onder den zee spiegel liggen, n.l. dat van Cores de Vries en het Amstevdamschs dok, waarvan nog een torentje uitsteekt. Tot resident van Madioen is benoemd de hoofdambtenaar op nonactiviteit H. \V. van Ravenswaaij, laatstelijk resident van Pekalongan. en onderwijzsressen, ten behoeve van de ondar- iteuningskas dezer vereeniging. De openbare school te Voorburg is voor onbepaalden tijd gesloten wegens het heerschan van typhus. Bij de op 3 en 4 December j.l< vanwege de vereeniging van handelsbedienden «Mercurius" te Rotterdam gehouden examens in boekhouden is o.a, geslaagd de heer P. Bijlo te Schiedam. Namens H. M. de Koningin is een som van f 100 en namens H. M. de Koningin-Regentes een som f50 gezonden aan den heer J. van Zan ten te Zeist, voorzitter der vereeniging «Johan nes" tot stenn van bejaarde chr. onderwijzers Ked.'Herv. Kerk. Opnieuw is vanwege II. M. de Koningin door II, M. de Koningin-Weduwe een gilt van f 2000 geschonken aan het synodale fonds voor nood lijdende kerken en personen, en eert gift van f750 aan dat ter voorziening in de geestelijke behoeften. Op 1 Jan. 1895 waren in de Ned.-herv. kerk 348 predikantsplaalsen vacant; op 1 Jan.l89G bedroeg dit 330; het werd dus met 12 vermin derd. De afdeeling Deventer van den Ned. Protes tantenbond hield Dinsdagavond een vergadering waarin ds. S. Lulols bot doel en liet nut der wijkverpleging uiteenzette. Reeds waren enkele linancicele bijdragen tnegezeg.l, maar zij waren op verre na nog niet voldoende om met de zaak aan te vangen. Besloten werd dat eenige dames en heeten zich aan de woningen der ingezetenen zullen aanmelden met verzoek otil fioaricmeien steun te verleenen. Te zijner tijd hoopt het bestuur in vereeniging roet heeren doctoren zich ook eenige dames te assnmeeren om met ver eende krachten de zaak der wijkverpleging te behartigen. Gevonden voorwerpen. 0. Aanwezig aan het commissariaat: een R.-k. kerkboek, eeu dito in étui, een roodkoralen armbandje, een paar bruin glacé dantesdiandscliuencn, een gouden oorbelletje niet blauw steentje, een pet, een kinder pantoffel, en een blauw liln- dcrscbortje. 1. Terug te bekomen aan de volgende adresseu: een paar nieuwe vilten pantoffels, bij Bouman, Kleine Baan 41, een gouden ring met zwarte steun, bij Massing, Lange Singel straat 47, een dito met witte steen, bij Van Pelt, Spoorstraat 48, een geel kinder- schortje, bij Van Zon, Raam 48, een vrou wenzak met zakdoek enz., bij v. d. Berg, Singel 184lr', een portcnionnalc met 1*1.35, bij Wensvoort, Willemshofje'15, een nieuwe kinderpantoflei, bij De Jager, Dirkje-Meesterstvaat 33, een gouden ringetje, in den sigarenwinkel van Kramers, Dam, een gouden oorbelletje, bij Vredenbregt, Overschiesche straat 428, en een spocllng- goor, in de schilderswerkplaats van Mulder, Korte Haven. 11 U R G ER 1. IJ K E ST A N l). lïeboren 5 9 Jan. Johannes Jacobus, zooa van J. van Kampen en J. Bakker, Broersveld. Anthonius Matthijs, zoon van J. L. Kriens en W. W. Bels, Tuinstraat. Overleden: 9 Jan. 2 levenloos aange geven zoons van P. "Wittebol en G. Osephius, Dwarsstraat. Geertruida Roelofs, oud 54 jaar, echtgen. van L. van Pelt, Hoofdstraat. 1656. I? Januari 1696. JACOBUS SCHOT EX j Hunne dankbare Kinderen, -j: Behuwd' en Kleinkinderen. Schiedam, 12 Januari 189G.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3