N°. 8958 Tweede Blad. Feuilleton. A0. 1896 Zondag 12 en Maandag 13 Januari, De strijd om het bestaan. jST egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, r I T a B VER: J. ODÉ. BCKEA!': BOTBRBVBA AT Buïtenlandsche Berichten. f i.85. - 2.50. - 0.10. AnvERTENTiEPRusvan t10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nommers ENGELAND. Chamberlain is gistermiddag op audiëntie bij de koningin naar Osborne vertrokken. Volgens geruchten zou de regeering het bevel uitvaardigen tot vorming van een tweede vliegend eskader. Volgens bericht van de Westminster Gazette is Chamberlain naar Osborne gegaan om van de koningin de bekrachtiging te erlangen voor de onmiddellijke benoeming van een konink lijke commissie om een onderzoek in te stel len naar den oorsprong van den tocht van Jameson. Een heden te houden kabinetsraad •zou dienovereenkomstig besluiten, zonder het gelijkluidend verzoek van het bewind van de Chartered Company in overweging te nemen. De koninklijke commissie zou te Londen bij eenkomen, maar bevoegd zijn om leden naar iuid-Afuka te zenden of getuigen van daar te laten overkomen. Cecil Rhodes zou uitge- noodigd worden, terstond voor de koninklijke commissie te verschijnen, evenals Jameson, die daartoe regelrecht van Dui ban hierheen zou komen. Alvorens Jameson strafrechtelijk te vervolgen, zou de Engeische regeering allereerst de uitspraak afwachten van de koninklijke commissie van onderzoek. Mochten voorgaande inlichtingen juist zijn, dan blijkt het plan van de regeering te zijn, de gewelddaad van Jameson, overeenkomstig den raad van de Times, ondergeschikt te Roman van Reinhold Ortmann*. 21. Hare zenuwachtige beweging had den professor de oogen verwonderd doen opslaan. Zoo had hij het kalme, bedaarde meisje nog nooit gezien. Doch hi] was, ais altijd, galant genoeg om aan haren wensch gevolg te geven. Beiden zwegen een oogenblik. Edith brak het zwijgen af door op gejaagden, heaschen toon te vervolgen sliet is dus doctor Artois, die den innigen wensch koestert uw schoonzoon te wor den. Ik geloof niet dat tegen zijn persoon iets in te brengen valt. Het moest zijn, dat gij wei gert, omdat hij onbemiddeld is." Professor Wallroth kuchte. Hij had blijkbaar moeite om een passend antwoord te vinden, sik moet bekennen, dat dit aanzoek mij ten maken en op de lange baan te schuiven. Sir Robinson telegrafeerde gisteren dat pre sident Kruger, in antwooid op de telegram, welke Chamberlain aan Kruger richtte op last van de koningin, verklaarde, dat het werkelijk zijn voornemen is om Jameson en de andere gevangenen aan de Ei.gelsche overheden uit te leveren, opdat zij door de Engelsehe regeering zouden worden gestraft; hij zal zijn definitief besluit omtrent deze zaak doen weten, zoodra de orde en rust te Johannesburg hersteld zijn. Inmiddels ver zoekt president Kruger aan sir Robinson, om aau de koningin zijn waardeering en dank over te brengen voor de woorden, welke H. M. gesproken heeft, aan wie hij zijn beste, eerbiedige wensehen aanbiedt. Robinson voegt hierbij, dat de Transvaal- sche regeering eene algemeene amnestie heeft uitgevaardigd voor allen, behalve de hoofden der jongste beweging, die de wapenen te Johannesburg zullen inleveren vóór 6 uur heden avond. De Daily Chronicle roemt ten hoogste de depêche, door de koningin aan Kiuger ge zonden, om dezen dank te betuigen voor de grootmoedigheid, die hij jegens de vrijbuiters heeft betoond. De Chronicle ziet daarin een gelukkige tegenstelling met de bejegening die de Times en andere Engelsehe bladen Kruger hebben laten wedervaren. Met al zijn fouten, schrijft de Chronicleblijkt Kruger onbetwistbaar een van de eerste staatslieden te zijn van deze eeuw. Het blad zegt dat de vrijbuiters te Kaapstad terecht zullen staan, met recht van beroep op den Geheimen Raad alhier, wegens een daad van ooi log tegen een Engelschen vazalstaat, Vermoedelijk heeft Kruger voorwaarden verbonden aan de uit levering van de vrijbuiters, maar nooit hoogste verrast, lieve Edith, te meer, omdat In geborg de/en heer nauwelijks kent. Wel is hij eemge malen bij ons aan huis geweest, maar van eenige toenadering heb ik nooit iets be speurd." Gij mannen ziet niet scherp in zulke zaken. Het kan zijn, dat zij hare neiging voor u ver borgen heeft, maar het is niettemin waar, dat Aitois reeds haar jawoord heeft." Nu was het uit met 's professors bedaard heid. slloe 1 lleeft men dat stukje achter mijn rug afgespeeld Geloof hem niet, Edith De jonge heer heeft eene onbepaalde uitdrukking mijner dochter in zijn voordeel uitgelegd 1" «Neen hij heeft haar geheel naar behooren om hare hand gevraagd en zij heeft zich uit volle ovei tuiging bereid verklaard zijne echtge noot te worden." «Een verrassend nieuwtje! En ik moet er wel aan gelooven, nu gij het mij zoo bepaald komt verzekeren. Maar het kan Ingeborg geen meenens zijn. 't Is een wanhopige slap, haar ingegeven door hare antipathie tegen ons huwe- kan een daarvan wezen dat Engeland de autonomie van Transvaal erkent. De Times bestrijdt in een hoofdartikel op nieuw het opleggen van gestrenge straffen aan de vrijbuiters, alsook het toepassen van maatregelen van verbeurdveiklaiing tegen de Chartered Company, althans zoolang haar medeplichtigheid niet gebleken is. De Times spreekt spottend over de ver meende wijziging van den toon, door de Duit- schers aangenomen, en schrijft die toe aan Engelands wapeningen. De nadere telegrammen der Times, gisteren uit Pretoria en Johannesburg ontvangen, be helzen weinig zakelijk nieuws over de ge vechten of over de aanleiding van Jameson's tocht. Alleen worden de Boeren geprezen om den spoed, waarmede zij de mobilisatie tot stand brachten en om hun moed in den strijd. Het blijkt thans dat de befaamde memorie van «leading inhabitants" te Johannesburg aan Jameson slechts vijf handteekeningen droeg, waaronder die van Lionel Phillips, en dat het zoogenaamde comité van hervorming de memorie afwijst; het comité schijnt even wel geweigerd te hebben om de Johannesbur- gers te laten uitrukken, omdat het wist dat zij slechts een ongeoefende gewapende volksme nigte voimden, nog minder dan de lieden van Jameson tegen een aanval der Boeren bestand. Toch werden een duizendtal Schot ten met moeite tegengehouden om uit te ruk ken en Jameson te hulp te komen. De ontwapening der Johannesbuigers gaat iritusschen zeer langzaam, maar de Boeren waren reeds Dinsdag bezig om een eigen legermacht binnen de stad te werven1500 Vrijwilligers waren bereid. De Duitsche inge zetenen werkten met de regeering der Boe ren samen. Deze deed een som van 15,000 lyk. Ik heb haar vei boden eenen dienst aan te nemen en nu grijpt zij het eerste het beste mid del aan om weg te komon. Maar gij begrijpt, dat deze doctor, die niets is en niets heeft, niet voor een huwelijk met mijne dochter in aan merking kan komen, zelfs al meende Ingeborg het ernstig. Ik respecteer uwe vriendschap voor hem, maar ik kan mijn eenig kind niet in dc armen werpen van den eersten den besten hon- geilijder, die haar ten huwelijk komt vragen pEen paar weken geleden dacht gij anders over Siegmund Artois. Gij hieldt hem toen, volgens uw zeggen, voor een degelijk jongmensch." »Nu ja, hij heeft zoo 't schijnt wel iets geleerd en is in elk geval een onderhoudend prater maar wat geeft dat? flij zou nog jaren op de beurs zijner vrouw, dat is op mijno beurs moeten teren, en ik ben niet rijk genoeg om mij de weelde te veroorloven een veeleischenden schoon zoon te onderhouden." pDat huishouden zou aanvankelijk zooveel niet eisclien en zijn eigen eergevoel zou Artois wel aansporen zoo spoedig mogelijk op eigen beenen te leeren staan. pcrid st. onder de noodlijdenden uit- deelen. De Londensclie correspondent der N. JR Ct, schrijft van gisteren De berichten van vanavond schijnen mijn vermoeden van eergisteren, dat de Trans- vaalsche crisis nog niet geëindigd is, te beves tigen. Immers het antwoord van Kruger op Victoria's telegram, waaruit blijkt dat Jame son en zijn vrijbuiters nog gevangenzitten, omdat een paar voorwaarden, door de Trans- vaalsche regeering gesteld maar toen door sir Hercules Robinson oogen-chijnlijk weg gelaten, te weten de volkomen onder werping van Johannesburg en de zeker heid, dat Jameson en zijne metgezellen hunne rechtmatige straf niet ontgaan zouden, niet vervuld zijn. Het blijkbaar offieieuse be richt van de Westminster Gazette van heden middag en de taal der Times van heden ochtend lijken allerminst aan de Transvaal- sclie regeering die zekerheid te verschaffen. De gevangenneming van 22 der voornaamste volksmenners te Johannesburg en de voort gezette wapening op groote schaal van Enge land doelen ook op verdere verwikkelingen. De Globe verklaart die wapening aldus, dat de Engelsehe regeering kennis gekregen had van een geheim verdrag, omstreeks 1885 tusschen Duitschland en Tiansvaal gesloten, op welk verdrag Duitschland zijn recht van interventie zou gronden. De minister van koloniën, die eerst gisteren een bezoek bracht bij koningin Victoi ia, spi eekt stellig tegen liet telegram van de World, behelzende dat de regeering \an Guyana troepen heeft gezonden naar de Cuyuni. Tegelijkertijd zouden alle voorbereidende maatregelen om te Londen een Chaitered Company op te richten voor de betwiste grens- »Gij moest mij de pijnlijke noodzakelijkheid om ii een eerste verzoek af te slaan, niet nog pijnlijker maken, liefste Edith Waartoe nog langer aan te houden op iets, dat geheel on mogelijk is." Zij stond op en trok den sluier weer voor het gezicht, alsof zij besloten was het gesprek af te breken. s't Is jammer, dat het niet kan, heel jammer," zeide zij op deemoedigen toon. «Jammer met alleen voor Artois en Ingeborg, maar ook voor mij. Want onder deze omstandigheden moet ik u verzoeken, Ludwig, mij van de trouwbelofte te ontblaan." Wallroth sprong op en greep haar bij de hand, zoo heftig, dat het haar pijn deed. ïU ontslaan T Waarom t Wat moet dit be- teekenen 7" riep hij. »Ik gevoel m niet sterk genoeg den last te dragen, dien gij mij op de schouders wilt leggen. Ik wil niet dat met mij onrust en tweedracht uwe woning binnentreedt. Ik wil niet, dat men van mij spreke als eene indringster, die den huisvrede komt verstoren."

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7