streek, gestaakt zijn. Natuurlijk, roept de Daily Chronicle. D U T 8 C If L A D. In den Rijksdag werd Donderdag bij de behandeling van de beurswet door den heer Meyer (vrijzinnig) voorspeld, dat de wet on danks alle bezwaren zal aangenomen worden, zij het ook in milderen vorm. De heer Gamp, van de Rijkspartij, betoogt tot karakterisee ring van de beteekenis der beurs, dat de Engelsche beurs den politieken aanval van Amerika terugsloeg. Hij verlangt, dat de Ar- gentijnsche tarwe niet ter beurze verhan deld zal worden, waardoor een wijziging van het handelsverdrag overbodig zou worden. Dr. Koel», president van de Rijksbank, verklaarde zich tegen de instelling van een centraal punt voor de toelating van buiten- landsche leenÏDgen als de staat dnarover te beslissen had, zou het publiek den staat verantwoordelijk stellen voor eventueele ver liezen. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. sch t ij ft van gisteren: Men schermutselt in de Daitsclie pers nog zoo wat met de Engelsche. Laarjnj maakt men zich hier voortdurend over de maritieme mobilisatie vroolijk, ook omdat zij blijkbaar niet zeer vlug van stapel loopt. Meer erger nis en spot wekken de berichten, dat ver scheiden Engelsche handelshuizen dreigen hunne betrekkingen met Duitsche huizen af te breken, hunne Duitsche onderhoorigen te ontslaan enz. Men ziet daarin nog minder den toorn van het oogenhlik als eene alge- rneeue, sedert lang groeiende en opgekropte ontstemming in Engeland tegen den Duit- schen mededinger op de wereld mm kt, en deze tijd van patriottische» geestdrift wordt alleen als gelegenheid aangegrepen om aan dien wrevel uiting te geven. Overigens ge looft men, dat ook deze gedeeltelijke mobi lisatie in de Engelsche handelswereld niet lang duren zal. Wat den politieken toestand betreft, door een diplomaat, die tot dusver in geen enkel opzicht -bij de hangende kwestie betrokken is geweest, is .mij gezegd, dat om te begin nen de Zuidafrikaansche republiek met En geland over de schadevergoeding en de vol doening te onderhandelen heeft. Daarbij zal wel een der hoofdpunten zijn, hoe de Engel sche regeering denkt over de schadevergoe ding, door de Chartered Company te betalen, en over de vraag of deze het koninklijk char ter mag behouden. Dit punt interesseert, zeide hij, ook Duitscldand en waarschijnlijk even zeer Frankrijk. Wanneer hierin geen bevredi gende oplossing gevonden kon worden, zou liet ongetwijfeld mogelijk zijn, dat van Pretoria uit het van kracht blijven van de Londensche conventie van 1884 bestreden en de tusschen- komst van.andere groote mogendheden inge- sMuar om 's hemels wil, van dat alles is geen sprake en kan zelfs nooit sprake zijn klonk het bijna wanhopig. »Als gij om zoo iets kunt besluiten van Inij af te zien, dan hebt git mij nooit bemind." sluist omdat ik u werkelijk liefheb, Lodwig, is mij de gedachte onverdraaglijk eens door u als de vHstoortJsters van uw huiselijk geluk te worden beschouwd. Neen. spreek mij niet legen Jk weet wel, dat u zulk een oordeel op dit oogenbhk als iets ongerijmds voorkomt, dat gij zoudt wdlen zweien aan zoo iets nooit te zullen denken en toch blijf ik bij mijne meening. Er zijn van die dingen, waarin wij vrouwen als bij instinct met een juisteren blik begaafd zijn dan gijlieden. Juist omdat ik de gevoelens uwer dochter ten voile begrijp, ze zelfs tot op zekere hoogte eerbiedig, juist daarom, mijn vriend, durf ik het niet wagen eenen strijd aan te binden, waai in ik zeker ben van de veiliezenda partij te zuilen zijn. Ingeborg's rechten op u zijn ouder en heiliger dan die 'ik kan doen gelden, en ik wil niemand in zijne rechten te kort dom. Op weemoedigen toon, met de lijdzame be roepen werd. Maar er lag, volgens mijn zegs man, daarheen nog een lange diplomatieke weg. Het zenden van oorlogsschepen naar Oelagoabaai moest meer als een »quesiion de prestige" bescfiouwd worden, meende hij. Groothertogin Elizabeth van Oldenburg is op 70-jarigen leeftijd overleden aan de ge volgen eener nierziekte. Bij de voortgezette behandeling van de beurswet in de Rijksdagszitting van gisteren besprak Cuny het ontwerp als een goeden grondslag voor de te bewerken hervormingen van de beurs. De partij is over het geheel rnet het ontwerp ingenomen en stemt in met een verwijzing naar een commissie van 21 leden. De afgevaardigde Fritzen, die even eens het ontwerp niet ingenomenheid be groet, wenscht, dat liet nog in deze zitting tot wet worde verheven. Scbönlank verklaarde, dat, daar zijn partij overal optreedt tot wegneming van misstan den, zij ook vóór de beursbervorming is ge stemd, ofschoon zij die slechts als een pallia tief beschouwt. Tisehbeck verklaarde zich daarentegen gekant tegen liet toezicht van den staat over de beurshij achtte echter de bepalingen ten aanzien van de makelaars billijk, evenals die omtrent een beurscom- missie en het verplicht stellen van onder pand. Aan het slot van de vergadering verklaarde Liebermann (antisemiet), dat zijne partij voor de beurswet is; zij zal trachten er nog eenige verscherpte bepalingen in te brengen. De president van de rijksbank, Koch, verklaart, dat bij Donderdag niet gezegd heeft, dat'de beurswet vallen zou, als de voorstellen van graaf Kanitz aangenomen werden. De Verdere beraadslaging werd tot lieden uitgesteld. R U S L A N D. De staatsbogrootmg rekent de gewone in komsten op 1.239,-400,000 roebel, de gewone uitgaven op '1231,OuO,000 roebelde buiten gewone inkomsten op 2,200,000 r., de buiten gewone uitgaven op 130,400,000 r. Van de buitengewone uitgaven wordt 119,800,000 r. gedekt uit het beschikbare kassaldo der rijks rente, dat in den aanvang des jaars 271,000,000 r. bedroeg. Vergeleken met het vorige jaar is de begrooting der gewone inkomsten 106,100,000 r. meer, en der gewone uitgaven 120,200,000 r. meer. Van de buitengewone uitgaven dient 84,600.000 r. voor den aanleg der Siberische spoorlijn en 45,700,000 voor anderen sporenaanleg. In zijn memorie van toelichting beveelt "Witte de geheeie uitvoering van de valuta hervorming aan, met vermijding van schok ken en kunstmatige verandering in de om standigheden. Het aanvatten van de valuta hervorming heeft een overtuigend bewijs van Ruslands liefde tot den vrede. rusting eener martelares had zij gesproken, en zoowel dit als het halfdonker waarin zich niet alleen haar gelaat, maar alles in het rond hulde, het maakte op den professor een wonderbaar aangrijpenden, smartehjken indruk. Hij deed een paar schreden door het vertrek en bleef toen staan in de houding van iemand, die na zwaren tweestrijd tot een vast besluit tracht te komen. s Edith 1" sprak hij eindelijk met een diepen zucht, tvolhardt gij werkelijk bij uw besluit om uw jawoord terug te eischen, wanneer ik niet in bet huwelijk van Ingeborg met dezen doctor toestem Ik kan niet anders, Ludwigde hemel zij mijn getuige 1" »En gij zijt bereid om de gevolgen mijner toe gevendheid op u te nemen, het berouw, het leed, dat uit dezen stap kan voortvloeien?" Bijna onhoorbaar, doch bepaald genoeg klonk zja 1" waarop hij vervolgde Welnu, dan verzoek ik u mij nog slechts éene vraag te willen beantwoorden. Is de familie van dezen Artois van onbesproken naam Ik OOSTENBIJ K-H OSGiUIJE. Bij den Landdag van Neder-Oostenrijk is door den minister van onderwijs een wets voorstel ingediend, krachtens hetwelk het godsdienstonderwijs verplichtend zal worden gesteld op de hoogere burgerscholen. De Hongaarsche Kamer van afgevaardigden heeft gisteren met groote meerderheid het voorstel van Ugron, strekkende tot verbreking der onderhandelingen over het oeconomische vergelijk met Oostenrijk, verworpen. ZWITSERLAND. De drie Abessynische prinsjes zijn niet ont voerd, heeft de kantonnale regeering van Neufcluitel laten weten. Meer weet echter die regeering ook niet van het zonderlinge avontuur. ITALIË. Het gemeentebestuur van Milaan is afge treden, omdat de raad met geringe meerder heid eene motie had aangenomen, waarin de deelneming van het gemeentebestuur aan de feesten van 20 September werd afgekeurd. Men spreekt van een toekomstige ontbin ding van den gemeenteraad. Bij de bestorming van Makallé, die onge veer 10 uur geduurd heeft, zouden slechts drie Italianen gedood, terwijl de verliezen der Choaneezen zeer aanzienlijk moeten zijn. Volgens de Italia Ihlitare zou generaal Baratieri gisteren te Adigrat in Eritrea kun nen beschikken over 15,000 man en 28 stuk ken veldgeschut; daarenboven zijn 5000 man van Massowah naar Adrigat onderweg. De avondbladen melden dat de regeering nog meer troepen zal uitzenden. SPANJE. Verscheidene families uit de omstreken van Havanna, geheel geruïneerd door den opstand, zijn naar die stad getrokken. De rebellen hebben het station van Limanon in brand gestoken: vervolgeus zijn zij op de vlucht gejaagd. Generaal Navarro heelt ook een troep opstandelingen verslagen, welke 23 dooden kreeg. P O R T D O A L. Volgens bericht uit Lissabon aan de Times heeft Portugal Duitschlands verzoek om troe pen aan wal te mogen zetten te Delagoabaai, beleefd afwijzend beantwoord. Kruger en Don Carlos hebben telegrammen van felici tatie gewisseld naar aanleiding van de neder laag van Gungunhana in Mozambique, Uit Lorenzo Marquez wordt gemeld dat Donderdag aldaar de Duitsche kanonneerboot Condor is binnengeloopen. AMERIKA. De Venezuelaansche regeering heeft be richten ontvangen, dat eene Engelsche strijd macht met geschut aan de Cuyuni is aange komen. De regeering zal eveneens troepen heb door studie en ervaring de overtuiging ver kregen, dat zekere karaktertrekken der ouders overerven op hunne kinderen en niets ter wereld zou mij kunnen bewegen, iemand als lid in mijne familie op te nemen, die van verdachte af komst is. Hij moest een oogenbhk op antwoord wachten, en toen, in plaats van een rechtstreeksch bescheid, luidde de wedervraag sZoudt gij daarin niet wat te streng oordeelan, Ludwig Hoe, als men u heden kwam zeggen, dat ook in het leven van mijn vader of moe der enkele donkere stippen waren aan te wijzen 7" »Dat zou het vreeselijkste zijn, wat men mij zou kunnen mededeelen, Edith. Maar er bestaat hoegenaamd geen grond om ons met dergelijke onwaarschijnlijkheden bezig te houden. De nage dachtenis uws vaders is genoeg gewaarborgd door het feit, dat hij midden in een eervolle betrekking uit het leven werd gerukt. Van de ouders van dezen Artois weet ik niets en ik zal genoodzaakt zijn mij daaromtrent nauwkeurig te doen inlichten, als gij tenminste niet in derwaarts zenden, met de opdracht, allee» handelend op te treden wanneer een inval op Venezuelaanich gebied wordt beproefd. Uit New-Vork wordt van gisteren gemeld De World ontving een bericht uit Caracas, dat veel gewapende manschappen naar de grens gaan zonder medeweten van de regee ring. Een oproerige beweging is gaande in bet Oosten van Venezuela. Antonio Ezeta, broeder van den oud-presi dent van San Salvador, heeft met een dertig tal partijgenooten getracht een inval te doen in de republiek, teneinde een omwenteling te verwekken. De vastberaden houding der kustbewoners, die van geen oproer willen weten, heeft hem echter «genoodzaakt weder zee te kiezen. AFRIKA. Uit Johannesburg wordt van Woensdag avond gemeld: In de stad, die haar vroeger aanzien weer krijgt, is het rustigde beurs is weer geopend en de markt is vast; er worden echter weinig zaken gedaan. De win kels zijn alle weer geopend. De beambten der regeering gaan ongehinderd door met ophalen van de wapens, waarbij ze doorliet hervormings-comité worden ondersteund. Donderdagavond zijn te Johannesburg 22 leden van het hervormings-comité onder be schuldiging van hoogverraad op hun club ge vangengenomen en naar Pretoria vervoerd. Onder hen zijn kolonel Rhodes, broeder van Cecil Rhodes, sir Drummond Dunbar, Lionel Phillips en dr. Sauer. Het blijft volkomen rustig. Volgens telegrammen van de Times hebben de Johannesburgers hunne wapenen overge geven, onder voorwaarde, dat Jameson en zijne metgezellen uitgeleverd en de vijf onder- teekeuaars van het verzoekschrift aan Jame son gespaard zouden worden. De regeering van den Oranje-Vrijstaat heeft 3000 Duitschers en Hollanders aangeworven. Gewapende Transvaalsche Boeren blijven in massa's bijeen. De Maxims-maatschappij moet voor reke ning vari den Transvaalschen staat en na ver gunning van de Engelsche regeering eene be zending Maxims naar Pretoria hebben ver zonden. Volgens telegrammen uit Kaapstad omvat ten de eischen door de Transvaalsche regee ring aan die van Engeland gesteld het vol gende: ten eerste opheffing van de Londensche conventie, ten tweede intrekking van het charter der Chartered Company, ten derde intrekking door Engeland van het recht van voorkoop op Delagoabaai, indien Portugal het mocht verkoopen. Volgens een telegram uit Kaapstad moeten de aanvoerders van de omwending in Johan nesburg terechtstaan wegens hoogverraad. De Transvaalsche consul-generaal heeft ia een staat zijt mij een waarborg te geven van hunne solidariteit." »Ik kan dien waarborg geven," antwoordde zij snel, als vreesde zij het reeds veroverde terrein te verliezen. nSiegmund's vader was even solied als de mijne. Is u dat genoeg rJa, en om uwentwil zal ik doen, Edith, wat mijn geweten mij verbiedt," zeide de professor, sik zal Ingeborg gaan roepen. Zij moet weten aan wie zij de vervulling barer wenschen beeft te danken." »Doe dat vooral niet," riep Edith verschrikt. «Dit zou een slecht middel zijn ora haar hart voor mij open te zetten. Zij zou misschien niet eens gelooven, dat ik uit zuivere belangeloosheid handel. Eerst dan, wanneer een gelukkige echt haar over mijne ware bedoelingen kan doen oordeeler>, zal zij mij recht doen wedervaren en misschieu zelf een weinig dankbaarheid be toenen. ïZooals gij wilt. Zeg dan tegen uw vriend, dat ik bereid ben hem te ontvangen." Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 8