A". 1896. Vrijdag 17 Januari. N°. 8961 ]ST©g,©n©nv©©rtig,ste Jaargang. Bui tenl au dsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER J. ODÉ. SCHIER,ME GO IRA r Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomtners 1.85. - 2.50. 0.10. BUBEAtJi BOTEBDTBAAT ÏO. Apyertentieprusvan 110 gewone regels met inbegrip Tan eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Chamberlain's aanbod, dat niet alleen de belangen der Engelsche maar ook die der Amerikaansche burgers in Transvaal zullen behartigd worden door sir Hercules Robinson, maakt in de Vereenigde Staten een gunstigen indruk. De minister vroeg per telegram aan Robinson inlichtingen en bijzonderheden over het proces wegens verraad waarin de Johan- mesburgsche volksmenners zijn betrokken, welke straf zij eventueel kunnen beloopen enz. welke daad door de Times wordt toegejuicht. Op een andere plaats schijnt de Times wederom een mogelijk ongestraft bljjven van Jameson en zyn bende voor te staan. De minister van financiën, Arthur Balfour, tracht Dinsdag een bezoek aan Glasgow, waar hem het eereburgerschap der stad werd •aangeboden. Hjj zeide o, m. dat, mocht Enge land weer tegenover vijanden staan, Engel- schen, Schotten en Ieren ongetwijfeld broe derlijk naast elkaar zouden strijden. De minister Chamberlain heeft Dinsdag een telegram gezonden aan sir Hercules Robinson, waarin hjj de vrees uitspreekt, dat de talrijke gevangennemingen te Johan nesburg de mijnindustrie aan den Rand ernstig zullen verstoren, en inlichtingen vraagt waarvan de gevangenen zijn aangeklaagd, welke straf hun te wachten staat en of zij niet tegen borgstelling op vrije voeten kun nen gesteld worden. Volgens de Times heeft de admiraliteit de voornaamste particuliere scheepsbouwers uit- genoodigd, in te schrijven voor den onmid- dellijken aanbouw van nog tien nieuwe krui sers. De admiraliteit heeft ook alle firma's, die contracten met de regeering gesloten hebben, verzocht aan dat wei k den voorrang te geven boven orders van particulieien. Labouchère komt in Truth de Engelschen nog weer eens een paar onaangename waar heden zeggen. siMen zegt dat de koningin een vertrouwe- lijken grootmoederlijken brief aan keizer Wil helm heeft geschreven," zoo spreekt Labby. vliet was misschien verstandiger geweest, -als zij haar anderen kleinzoon, den hertog van Fife, eens had verteld, dat hij uit de Zuidafrikaansche Chartered Company moest treden, en dat hij het geld, dat hij met spe- culeeren verdiend heeft, nu eens aan de hos pitalen moest geven." Het »Enfant Terrible" is echter nog niet uitgepraat. Hij vraagt of Alfred Austin, de nieuwe hofdichter, die zich schuldig heeft gemaakt aan watkreupelrijm in de Times ter verheerlijking van den inval van den vrijbui ter Jameson, nu ook te geljjk met dien vrij buiter zal gehangen worden. Overigens verzoekt hij dien dichter beleefd .zich bij zijn hofharp te houden en alleen de geboorten van kinderen in de koninklijke familie te bezingen, s waaraan hij heusch geen sinecure heeft, en dat bovendien veel meer bij zijn eigenaardig talent past." DUITSCHLAND. De troonrede waarmede de zitting van den Pruisischen Landdag gisteren werd geopend, constateert dat de geldmiddelen in gunstiger toestand zijn dan vorige jaren, hetgeen toe te schrijven is aan verhoogden bloei der nijverheid en vermeerdering der inkomsten uit de ondernemingen van den staat. Aange kondigd wordt eene uitbreiding van het spoor wegnet, voorts de reeds in de Pruisische grondwet beloofde wet tot regeling van de bezoldiging der onderwijzers, waardoor den j onderwijzers aan de lagere scholen een vast en behoorlijk inkomen verzekerd wordt. De ongunstige toestand van den landbouw wordt erkend de regeering houdt hare volle aandacht daarop gevestigd, zij zal alle haar ten dienste staande middelen aanwenden die geacht kunnen worden dien toestand te ver beteren. In de troonrede worden nog aange- kondigd: een wijziging van het erfrecht in het belang van het klein grondbezit, en voor stellen tot het verleenen van ünaneieelen steun aan de gemeenschappelijke graandepots zij sluit met eer. aansporing om den grooten tijd waarin het ryk hei boren werd, te her denken, en met een vermaning tot eendracht en samenwerking. Ook de generaal-veldmaarsehalk graaf Blu- menthal moet zieh, op aanraden zijner gs- neesheeren, gedurende dezen winter van het deelnemen aan feestelijkheden onthouden, zoodat hij geen gevolg zal kunnen geven aan de vereerende opdracht om bij de feestelijke viering van het 25-jarig bestaan des rijks op 1 18 dezer in het koninklijk slot de rijksbanier te dragen. Bi de receptie welke Zateidagavend ge geven werd in de Engelsche ambassade te Berlijn, heeft de Engelsche gezant aan den minister van buitenlandsche zaken vei klaard, dat de Britsche regeering in geenen deele verantwoordelijk is voor de aanvallen van de Standard op den persoon des keizers, want de aitikelen van dat blad waren geschreven ondanks de officieele waarschuwingen. Het kafïerhoofd Hendrik Witbooi heeft met den gouverneur van Duitsch Damaraland een overeenkomst gesloten, waarbij hij zich ver plicht in Duitschen militairen dienst te treden, wanneer de keizer hem daartoe oproept. B E 1 8 I Bij koninklijk besluit is de minister van oorlog Brassine aangewezen om de portefeuille van den minister van buitenlaedsche zaken, de Bui let, tijdens diens afwezigheid waar te nemen. In de Kamer zjjn door den voorzitter Beer- naert, door den minister van justitie Begerem, door den leider der linkerzijde Woeste en door den liberaal Warnant warme woorden gewijd aan de nagedachtenis van den onlangs overleden liberalen staatsman Frère-Orban. Namens de socialisten weigerde Demblon zich bij het gesprokene aan te sluiten. Een voorstel van abbé Daens, om de wet op den officieelen vlaamschen tekst der wetten spoedig in behandeling te nemen, werd ver worpen. OOSTENBIJ K-H O N G A R IJ E. Keizer Frans Jozef begeeft zich den 14n Februari a.s. naar Kaap St. Martin, waar hij tot half Maart zal vertoeven. De keizerin blijft tot April in het zuiden van Frankrijk, maakt dan eene zeereis naar Corfu, waar zjj zich korten tijd zal ophouden, en keert in het begin van Mei naar Buda-Pest terug tot ope ning van de tentoonstelling ter gelegenheid van het 1000-jarig bestaan van het koninkrijk Hongarije. Het bestuur dier tentoonstelling heeft be- skten tot de openingsfeesten de burgemeesters van alle hoofdsteden en groote steden van Europa uit te noodigen. Het Oostenrijksche Middellandsche-zee- eskader is van Saloniki naar Syra vertrokken. De Weener socialisten hebben Zondag in achttien vergaderingen het plan der regeering tot hervorming der arbeidswetgeving be sproken. In alle vergaderingen is het regee- ringsontwerp scherp verooi deeld. De anti- Semieten hebben gepoogd uit deze stemming munt te slaan. Het mocht hun echter niet gelukkenal hunne pogingen tot toenadering werden krachtig teruggewezen, Te Krakau is een korporaal, wegens dief stal van fortificatie-plannen, tot 10 jaren zware kerkerstiaf veroordeeld. In de Hongaarsche Kamerzitting van gis teren verklaarde de aanvoerder van de natio nale partij, graaf Apponyi, dat zijn party ge durende de milienniumsfeestun haar houding van oppositie-partij tegenover de regeering niet zal wijzigen; maar ze zal toch toestem men in een schorsing van de vijandelijkhe den. Apponyi eischt met name wegneming van de misbruiken bij de verkiezingen. De minister-president Banfly logenstrafte de beweringen van Apponyi wat betreft de misbruiken bij verkiezingen, maar verklaarde dat de regeering enkele maatregelen noodig acht. Zij zal haar best doen dat het wetsont werp strekkende tot overlating van de be slissing in verkiezingszaken aan de rechterlijke macht \óor de Paaschvacantie is aangenomen. Banffy verklaarde dat alle wetsontwerpen aan gaande het Vergelijk meL Oostenrijk voor den zomer zal worden begonnen. ITALIË. Rusland moet zeer nauwkeurig de hande lingen van generaal Baratieri in Aethiopië nagaan. De minister van buitenlandsche zaken, Lobanof, moet reeds aan den rijkskanse lier Hohenlohe gevraagd hebben om er zijn bondgenoot Italië vriendschappelijk op attent te maken, dat Rusland geen inbreuk op de belangen van den negus zal dulden. Generaal Baratieri meldt, dat hij een brief heeft ontvangen, gedateerd den lln 's avonds, van den bevelhebber van Makalle, waarin deze meldt, dat de vijand zich terugtrok met medeneming van zijri dooden en gekwetsten. Vliegende kolonnes worden niet meer gezien. De paus zal zeer spoedig een encycliek de wereld inzenden over den toestand der kerk in Frankrijk. De paus moet dezen toestand zeer donker inzien en zich in een onderhoud met een hoogen geestelijke beklaagd hebben over den treurigen toestand der Fransche kerk. Ook zou Z. H. zich in een brief aan den president der republiek beklaagd hebben over de weinig welwillende houding, die de Fran sche regeering tegenover de kerk aanneemt. A JN E It I K A. Volgens een telegram, gisteren te Lima uit Santiago ontvangen, zouden de grensge schillen tusschen de Argentynsche republiek en Chili hierop zijn uitgeloopen, dat een divisie van het Chileensche leger last heeft gekregen de passen van de Cordillera te be zetten. Chili zou met Brazilië een vergelijk hebben getroffen. De secretaris van het Argentijnsche ge zantschap te Washington slaat geen geloof aan het gerucht dat Chili vijandig te werk zou gaan, noch aan het gei ucht dat de Kamer te Buenos-Ayres een krediet van tien millioen dollar zou hebben toegestaan voor oorlogs schepen. De Chileensche legatie hecht er evenmin geloof aan. De minister-resident van Brazilië weet niets van de tydingen, maar gelooft dat het gerucht van een vergelyk tusschen Chili en Brazilië waarheid behelst. De minislerieele crisis in Canada is voor het oogenblik opgelost. Vijf van de zeven ministers, die liun ontslag hadden ingediend, hebben zich bereid verklaard hunne porte feuilles te behouden. AFRIKA. Uit Pretoria wordt van 14 dezer gemeld De conferentie tusschen sir Robinson en president Kruger heeft tot een bevredigend resultaat geleid wat betreft het vrijlaten van Jameson. De regeling der andere kwesties is uitgesteld. Het gerucht, alsof president Kruger bovenmatige eischen zou hebben ge steld, is ongegrond. In een onderhoud met Kruger heeft de gouverneur van Natal den president gelulc- ge ivenscht met den krachtigen afweer van Jamesons aanval. Kruger zeide in zijn ant woord, dat de regeering der Zuidafrikaansche republiek steunt op de christelyke beginse len, en dat het zyn streven is te zorgen dat dit zóo bljjven zal.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1