A". 1896 Woensdag 22 Januari. IN0. 8964. Eersle Blad. Negenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: j ODÉ. Bnitenl andsehe Berichten do but. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nommers r 1.85. - 2.50. - 0.10. HVRSAV: 8 OTEBITRA AT 70. Aptertentieprijs Tan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1» I T 8 C n 1 A S B. Zaterdagavond had er ten paleize een feest maal van 600 couverts plaats, waar de keizer een toost uitbiacht, waarin hij er op wees hoe het Duitsche rijk een wereldrijk is ge worden en hij verder zei de »Op u. mijne heeren, rust de ernstige plicht, mij te helpen dit grootere Duitsche rijk ook vast te schakelen aan ons eigen rijk. De ge lofte, die ik heden voor u aflegde, kan slechts dan waarheid worden, wanneer uw volle steun, bezield door een vaderlandlievenden geest, mij ten deel valt. Met dezen wen«eh, dat gij in volle eendracht mij helpt mijn plicht te ver vullen niet alleen tegenover mijne laudgenoo- ten in engeren zin, maar ook tegenover de vele duizenden landslieden in het buitenland, d. w. z. dat ik hem besehermen kan wanneer ik moet en met de vermaning die ons allen aangaat»Was du ererbt von deinen Vatern bast, erwirb es um es zu besitzen", hef ik mijn glas op, op het welzijn van ons dierbaar Duitsche vaderland, en roep: Het Duit=che rijk shoch", nogmaals »hoch", ten derden male shoch"! 's Avonds werd namens de-burgerij van Berlijn aan alle daar nog wonende dragers van het IJzeren Kruis een feestmaal ten stadhuize aangeboden. De gio'ite wapenschouwing der Rei lijnsche en Postdammer garde-regimenten op het slot plein viel, tengevolge van den aanhoudenden regen en den zwaren mist, in letterlijken zin in het water. In een zeer vleiend eigenhandig schrijven heeft de keizer vorst Bismaick zijn dank be tuigd voor diens verdiensten jegens de weder oprichting des rijks en hem tevens medege deeld dat zij besloten heeft, tot blijvende herinnering aan Von Bismarcks onvergete- lijken ai beid voor keizer en rijk, diens levens groot poitrei te laten schilderen en het eene eereplaats in het paleis des rijkskanseliers aan te wijzen. De mini.^ter-piesident Mittnaeht heefteen bronzen borstbeeld van keizer Wilhelm den Gioote, den staatssecretaris Stephan eene buste des keizers ten geschenke ontvangen. De prins-regent van Beieren heeft tele- graphisch den keizer gelukgewenscht met het jubelfeest van het Duitsche rijk, van binnen een, naar buiten hecht en geacht. De keizer dankte van ganscher harte voor dezen van zooveel trouw getuigenden geluk- wensch en voegde er bij: i>De band, die de Duitsche stammen en de Duitsche vorsten 25 jaren nauw omsloot, zal zich, met Gods hulp. ook in tie toekomst vast en onverbreek baar toonen". De nieuwe Wiihelms-orde bestaat uit een soort penning aan een ketting hangende, aan de eene zijde de beeltenis van Wilhelm I en aan den anderen kant het naamcijfer van Vilhelm II met het omschrift narbeid in aandenken aan keizer Wilhelm den Groote". Of de brave eenvoudige Wilhelm er erg mede gecoiffeerd zou geweest zijn, te weten dat zijn eigen kleinzoon hem tot »den Groote" benoemd zou hebben? De oude Frits werd daartoe tenminste nog benoemd door de opgewonden Berlijners, bij een intrede na een veldtocht: zoo luidt althans de sage. De opsomming der eerste leden vangt aan met de woorden Zijne Majesteit den koning heeft het allergenadigst behaagd de Willielms- orde allerhoogst zelf om te hangen, en die verder te verleenen aan H. M. de keizerin enz. Terzelfder gelegenheid zijn een aanzienlijk getal generaals en enkele kolonels, waaronder reeds op nonactiviteit, in den erfelijken adel stand vei heven. In de Rijk=dagszitting van gisteren heeft de staatssecietaiis Stephan een statistiek medegedeeld, die aantoonde de geweldige uitbreiding welke het Duitsche post- en tele graaf wezen sedert 1870 heeft gekregen. In den loop zijner redevoering zeide Stephan dat een diiecte telefoonverbinding van Berlijn met Londen wordt ontworpen. Niet alleen in Pruisen en Mecklenburg, maar ook in de meeste Duitsche staten is amnestie afgekondigd bij gelegenheid van het 25 jarig bestaan van het Duitsche rijk. De prins-regent van Beieren o. a. heeft alle veroordeelden in het Fuchsmüchler-proces begenadigd, behalve de beide hoofdschuldi gen, die nog een veroordeeling wegens een andere reden te hunnen laste hebben. De Temps, zooals men weet liet grootste Fransche dagblad, spreekt in een hoofd- aitikel zijne bewondering over den groei van het Duitsche iijk uit en spreekt warme woor den van lof over den keizer, die zoo fijnge voelig is geweest, thans geen smartelijke herinneringen voor Frankrijk op te wekken. De Berlijnsche correspondent van de Times meent te weten dat de koloniale partij in Duiiscliland heeft besloten, de openbaie mee- ning te winnen voor een uïtbi etdiiig der zeemacht, zoodat de Rijksdag niet zal durven verwerpen een krediet van 200 millioen mark voor dat doel. E It A N K R M K. President Faure heeft in den ministerraad medegedeeld dat iiij 29 Februari naar Nizza gaat om deel te nemen aan de feesten ter vie ring van de honderdjarige vereeniging van Nizza met Frankrijk. De Autorite kondigt aan, dat weldra een nieuwe laster-veldtocht tegen president Faure zal worden ondernomen. De senator Chailes Thomas Floquet, oud minister-president, is Zaterdag op 67-jarigen leeftijd te Pm ijs overleden. Floquet was een der grootste figuren uit de derde republiek. De Kamer hief Zaterdag hare zitting op ten teek in van rouw over haren vroegeren voor zitter. De voorzitter Brisson iiad te voren een waardeerend woord aan zijne nagedachte nis gewijd. Men zegt, dat de gezant bij hetVaticaan, Lefebvre de Béhaine, ontslag zal moeten nemen en wel hierin eene concessie van het Fransohe kabinet aan de uiterste linkerzijde en een vijandige daad tegenover den heiligen stoel zien. Reeds wordt verzekerd, dat de Italiaansch8 regeeringsbladen zich zeer ingenomen toonen met dit plan van Bourgeois. Intusschen wordt als opvolger van Lefebvre Nisard genoemd, en meent men, dat de referendaris van godsdienst aan het ministerie van justitie Duinay, een verstokte radicaal en anti-cleriaal, deze beweging in het leven zou hebben getoepen. Gilbert Lenoir, het jonge menscli, dat in Dect;.iber van liet vorige jaar na de sluiting der vergadering twee revolverschoten loste in de Kamer, is door de geneesheeren voor ontoerekenbaar verklaard. B E L G 1 t. De koning is weer te Brussel tei uggekeerd. De Kamer heeft de nieuwe drankwet aan genomen, waarbij aan de schatkist een mini mum opbrengst van 25 millioen fiancs wordt veizekerd. De vereeniging Brussel-zeehaven" vindt dat er wat al te zeer getalmd wordt met de voorbereidende werkzaamheden voor het groote kanaal en heeft zich nu tot de leden van het parlement gericht om op spoed bij de onteigeuingen aan te dringen. De instructie van de zaak der verkiezings knoeierijen te Aalst wordt nu met kracht doorgezet, en veroorzaakt in die stad veel beroering. E8GELAND. Door de regeering is op bescheiden wijze, en niet per ultimatumgelijk eerst werd ge meld, bij de Cliineesche regeering aanzoek gedaan om openstelling der havens aan de Westrivier. Te Glasgow hebben de scheepsbouw- arbeiders de voorstellen der patroons aange nomen, te Belfast daaientegen met groote meerderheid verworpen, zoodat daar de werk staking voortduurt. Bij het ministerie van oorlog is van den commandant Scott uit Coomassie bericht ontvangen, dat die Engelsehen de hoofdstad der Ashantijnen den 17n 1.1. zonder gevecht des middags om een uur bezet hebben. Koning Prembeh heeft zich aan het En- gelsche gezag onderworpen en alle Engelsche eischen aangenomen. De telegrafische gemeenschap met Zuid- Afrika is verbroken, tengevolge van storingen in de kabels langs de Oost- en Westkust. Prins Heinrich von Battenberg heeft zich, tot herstel van gezondheid, te Cape Coast Castle naar Madera ingescheept. Hij is zwak, maar de toestaud wordt met als ernstig be schouwd. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Zweedsche Rijksdag is Zaterdag door den koning geopend met een troonrede, waarin betreffende het unie-vraagstuk wordt gezegdDe zorgen, die ik de vorige jaren had, zijn nu verminderd. Ik wenscli vurig, dat de ooi zaken, welke de oneenigheid deden ontstaan, voor immer weggenomen worden, want zooals de verhoudingen zich nu overal vertoonen, is het voor de veiligheid, vrijheid en onafhankelijkheid van het Scandinavische schiereiland meer dan ooit uoodig, dat de beide volken zich vast aaneensluiten. De troonrede wijst verder op het groote overschot in de staatskas, waardoor het moge lijk werd buitengewone middelen te besteden aan veidedigingsdoelemden, ten behoeve van de handhaving der neutraliteit van liet .rijk bij eventueele oorlogsverwikkelingen. Op de begrooting van 1897 worden als eerste helft 41.8 millioen kronen gevraagd voor den bouw van twee pantserschepen, vier torpedokrui sers, zes torpedobootenverder 3 millioen voor vestingwerken te Vaxholm en te O-car- Fredenkborg en op Gothland, en 2 millioen voor de intendance. O O S T E N R IJ K-H ONGAlttJE. De uiteiste linkerzijde der Horigaarsche Kamer heeft, in de plaats van den afgevaar digde Just, den oudsten zoon van den patriot Kossuth gekozen tot haren leider. Aan een feestmaal te zijner eer gegeven, drong deze er op aan. dat de uiterste linkerzijde zou strijden voor de onafhankelijkheid van Hon- gai e ten opzichte van Oostenrijk in het handelsverkeer met het buitenland. Daarbij zou zij, verzekerde hij, het geheele volk achter zich hebben. Uit vei trouu bare bron verneemt het Grazer Taghl. dat in den toestand van den vermoe delijke!] troonopvolger, aartshertog Frans Feidmand, een zeer ongunstige wending is gekomen. I T A E I E. Uit Massowah wordt gemeld, dat te Makallé op twee punten het vuren is gestaakt en koning Menelik verzocht heeft onderhandelin gen aan te knoopen. Thans is er heelemaal niet meer uit de berichten uit Tigré wijs te worden. De vjjand wil onderhandelen, de negus rukt aan, liet beleg voor Makallé is opgeheven, men vi eest dat Makallé al overgegeven is, Italië gaat met een groote expeditie naar het liai tje van Choa, Italië kan nooit met een groote expe ditie naar het hartje van Choa gaan zie daar een bloemlezing uit de geruchten die

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1