A0. 1896. Woensdag 22 Januari. N". 8964. Tweede Blad. 1ST ©genenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. i IT G EvE li lT ODÉ. GOUDA 1 Abonnementsprijs, per kwartaal1.95. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUBBAD: BOTEKBTBA AT ?0. tnyERTENTiEPRijsvan 110 gewone regels rnet inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EERSTE KAME i OER STATEN-GENERAAL. Zitting van 18 Januari. De beraadslaging over het voorstel-Hartogh tot wijziging van het wetboek van burger lijke rechtsvordering werd voortgezet, waarbij de heer Van Zinnicq Bergmann zijne be zwaren uiteenzette tegen door hem gevreesde benadeeling van de rechten van den eersten hypotheekhouder, waardoor de volgende hypo theekhouders gebaat zullen worden. De voorsteller, de heer Hartogh, deed hier tegenover uitkomen dat de eerste hypothe caire crediteur in geen enkel opzicht bena deeld wordt door eene eenvoudige wijziging, waardoor de verkoop der eigendommen bij executie in sommige gevallen niet op rechter lijk gezag maar door den notaris zal kunnen geschieden. Tegen verschillende regelingen in het voor stel opperde de heer Van Boneval Faure bedenkingen. Zoo o. a. tegen die betreffende de termijnen van hooger beroep, zonder be- teekening, de voorloopige tenuitvoerlegging van vonnissen, de bepalingen omtrent de mededeeling van stukken en de wijziging van het verhoor op vraagpunten. Spreker klaagde over de oppervlakkigheid waarmede de pers dit belangrijke wetsontwerp besproken heeft. De heer Muller twijfelde of het verhoor op vraagpunten in de practijk uitvoerbaar is en meende dat het in 't nadeel zal zijn van de rechtzoekenden. De heer Rahusen had de rechten van den hypothecairen crediteur in dit ontwerp gaarne onaangetast gelaten gezien, maar was overi gens van meening dat het voorstel veel goeds bevat. De heer Van Lijnden had ook nog vele bedenkingen, maar zou toch voorstemmen bij den twijfel of de voordeelen de nadeelen overtroffen. Spreker vraagt aan den minister van justitie of deze kan beloven om vóór de invoering dezer wet een aanvullingswet voor te stellen, als hij leemten opmerkt. De heer Van Lier betwistte ten stelligste de bewering van den heer Bergmann, dat de hypothecaire crediteur in eenig opzicht in zijn rechten zou worden verkort. De heer L. van Nispen kan niet voorstem men, by de groote onzekerheid of dit ont werp, dat hoofdzakelijk op Amsterdamsche toe standen is gegrond, wel winst zal opleveren. De heeren Pijnappel en Hartogh verdedig den hierop de verschillende punten en ver zekerden dat de regelingen enkel dienden om bestaande misbruiken te voorkomen. De minister van justitie verklaart, dat de regeering, bij aanneming, ernstig overwegen zal of eene aanvullingswet noodig zal zijn, al doet hij geen bepaalde toezegging. Nadat de heer Geertsema zijn stem tegen de wet had gemotiveerd, werd tot stemming overgegaan. Het ontwerp-Hai togh werd aangenomen met 24 tegen 13 stemmen. Tegenstemden de heeren Smits, Van Nis pen tot Pannerden, Kist, Sassen, Van Pal- landt van Waardenburg en Neerijnen, Van Boneval Faure, W. Cremers, Viruly, Merckel- bach, L. van Nispen, Van Zinnicq Bergmann, Geertsema en Van Tienhoven. Na aanneming van het voorstel drukte de heer Hartogh allereerst met groote hartelijk heid de hand van den heer Pijnappel, die hem in de verdediging zoo krachtig heeft bijgestaan. De heer Hartogh zelf werd vervolgens door vele leden bestormd met gelukwenschen, waarin de heer Pijnappel deelde. Alvorens de vergaderzaal te verlaten, dankte de heer Hartogh den minister van justitie. De wet tot tot invoering in zake defaillis- sementswet werd aangenomen, na een kort debat. Het ontwerp tot invoering van het stelsel der strafregisters en de Bertiilonnagc werd zonder debat aangenomen. De Kamer is hierna gescheiden, waar schijnlijk tot 3 Februari a.s. SCHIEDAM, 21 Januari 189G. Bij kon. besluit is mr. D. L. graaf van Bylandt, op zijn verzoek, eervol teruggeroepen als minister-resident in Japan en gesteld ter beschikking buiten bezwaar van 's rijks schat kist, terwyl als zoodanig is benoemd jhr. mr. H. C. J. Testa, gezantschapsraad bij het gezantschap te Brussel en tot gezantschaps secretaris der eerste klasse bij gemeld ge zantschap mr. A. F. L. graaf van Rechteren Limpurg, gezantschapssecretaris der tweede klasse bij het departement van buitenlar.d- sche zaken. Bij kon. besluit is benoemd tot rechter- plaatsvervanger in de arrondissements-recht- bank te Rotterdam mr. C. J. A. Bichon van IJsselmonde, thans kantonrechter-plaatsver- vanger, alsmede advocaat en procureur aldaar. Naar hetgeen wij heden (20 Januari) be treflende de conversie der 3'/s pets. Neder- lanilscne Werkelijke Schuld vernamen, is er f 3,600,000 ter aflossing aangemeld. Het con sortium, dat de conversie garandeerde, heeft ruim f 18,000,000 gekocht. Er zullen geen recepissen worden gemaakt en de nieuwe 3 pets. obligatiën ongeveer 1 Juni ter verwisseling gereed zyn. {N. B. Ot.) Door het hoofdbestuur der maatschappij tot nut van 't algemeen zijn ter vervanging van de heeren mr. J. E. Veltman te Amster dam en J. A. Bohringer te 's-Gravenhage, die op lJulia,s. als hoofdbestuurders moeten aftredeu, opgemaakt de volgende dubbeltalleu Vacature Veltman 1 de heer mr. E. Star Busmnnn, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam 2 de heer mr. M. W. F. Treub, wethouder te Amsterdam. Vacature-Böhringer1 de heer H. J. Stehgliers J.Hzn., secretaris van het departe ment Groningen 2 de heer D. W. Stork, fabrikant te Hengelo. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 83 schepen en 2 bijleggers, waarvan 6 zeilschepen hier van waren bestemd voor Rotterdam 82 en voor Schiedam 1. Uit het jaarboekje voor 1896 voor de ambte naren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, van het kadaster, den waarborg enz, in Nederland, ouder redactie van den heer C. Middelkoop, lioofd-commies hij het departement van financiën, blykt dat het aantal fabrieken van accijnsgoederen in 1895 bedroeg 236 branderijen le soort (graanbrande- rijen)1 branderij 3e soort (melassebranderij); 92 distilleerderijen le kl. (waarin onver- accijnsd gedist. wordt verwerkt)195 distil leerderijen 2e kl. (waarin veraccijnsd gedist. wordt verwerkt)10 suikerraffinaderijen30 beetwortel-suikerfabrieken; 52 zoutziederijen; 510 bierbrouwerijen; 72 azijnmakergen (alleen uit gedistilleerd)2 idem (alleen uit rozijn- nat)20 idem (uit rozijnnat en gedistilleerd) 1 idem (uit bier) en 1 idem (uit andere grondstoffen)en 2 fabrieken van inlandschen wijn. Uit den Coolsingel te Rotterdam werd Zondagmiddag het iri vergevorderden staat van ontbinding verkeerend lijkje opgehaald van het 6-jarig zoontje van de wed. Gijzen, dat sedert St.-Nicolaasavond was vermist. Het lijkje werd door de moeder herkend en is naar de algemeene begraafplaats ver voerd. Bij het gemeentebestuur van Delft is dezer dagen van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land ingekomen het ontwerp, betreffende eene sedert jaren hangende grensregeling dier gemeente en de omliggende gemeenten Hof-van-Delft en Vrijenban. Het voorstel betreft de toevoeging bij Delft van de bebouwde gedeelten van Hof-van- Delft en van Vrijenban, terwijl de landelijke gedeelten van Vrijenban bij Pijnakker en van Hof-van-Delft bij Schipluiden zouden worden gevoegd. Indien deze nieuwe grensverlegging tot stand komt, zullen dus de gemeenten Hof- van-Delft en Vrijenban geheel worden opge heven. Door de marechaussees van Almelo is pro ces-verbaal opgemaakt tegen J. J. G., predi kant bij de Chr. geref. gemeente (vrije ge meente) aldaar, wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde. De man had reeds uren in den omtrek zulk een vermaardheid verkregen, dat bijna iederen dag, doch vooral op marktdagen, tal van patiënten van heinde en ver kwamen opdagen om zich onder zijne behandeling te stellen. De afdeeling Rotterdam der Mij. t. b. d. Toonkunst zal a.s. Vrijdag, 24 dezer, uitvoeren •Scenen aus Goethe's Faust" van R. Schumann. Het welbekende tijdschrift »Eigen Haard", uitgave van de te Amsterdam gevestigde naam- looze vennootschap van dien naam onder redactie van Jo. de Vries, dr. E. D. Pijzei, dr. E. van der Ven en E. S. Witkamp, is bij den aanvang van zijn twee-en-twintigsten jaargang getrouw gebleven aan zijne tiadilie: verscheidenheid en degelijkheid van inhoud en en fraaie illustratién te geven. De eerste nummers bevatten o. a. het begin van een roman van Louise B B, nEen misdeelde," een nagelaten artikel, van prof. dr. P. J. Veth over de Maleiers in de Kaapstad. Een kijkje in de marinierskazerne te Aiosterdam, met mooie teekeningen van II. M. Krabbé, eene goed geslaagde reproductie van een schilderij van J. Maris (Botter op het strand), en ten bewijze dat de actualiteit niet uit het oog wordt verloren een artikel «De strijd om het Goudland," met vele aibeeldingen van Johannes burg en portretten van de bij dezen strijd be trokken personen. Een te Weenen overleden leerhandelaar heeft aan verschillende instellingen een millioen flo rijnen vermaakt, o. a. 300.0U0 fl. voor een nieuw kinderziekenhuis. Een merkwaardige klok. De zeldzaamste klok, die ooit gemaakt werd, moet zich onder de kunstschatten van een Indisch vorst bevinden. Het patentbureau van J. Fischer te Weenen deelt de volgende bijzonderheden beti effende de merkwaardige klok medeNabij de wijzerplaat van een klok van gewoon model bevindt zich een gong, die op metalen staven lust. Onder de gong liggen een hoop door elkander gewor pen menschelijke beenderen, die te zamen twaalf volledige menscbelijke geraamten vormen. Als het éen uur is, voegen de beenderen van éen geraamte zich lammelend bij elkaar, het skelet springt door een vernuftig samengesteld mecha niek bewogen omhoog, grijpt een hamer en slaat daarmede eenmaal op de gong. Als dit geschied is, beweegt het geraamte zich weder naar den hoop beenderen en valt daar uit elkander. Om twee uur staan twee geraamten op, die achter elkander een slag op de gong gaven, terwijl om twaalf uur alle beenderen zich tot 12 ge raamten vereringen, die met hunne hamers

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5