B innen laiulsclie lie rich ten. mogendheden gevraagd tot het invoeren van monopoliën voor spiritus, sigarettenpapier, lucifers en speelkaart-."*. Yan de onlangs mobiel verklaarde batal jons redifs zijn er 35 meer ontbonden. 128 bataljons blijven vooreerst nog onder de wa penen, maar hunne sterkte wordt tot 400 man teruggebracht. De Pall if all Gazette verneemt uit Kon- stantinopel van Woensdag, dat een offensief en defensief verbond is gesloten tusschen Rusland en Turkije op den grondslag van het traclaat van Hunkiar Iskelessi van 1833. De ratification van het nieuwe tractaat zijn gewisseld te Petersburg tusschen Arifa pacha en den czaar. Het telegram voegt er bij, dat Cambon Woensdag een audiëntie van twee uren had bij den sultan, waaruit zou volgen de mogelijkheid, dat Frankrijk zich bij het nieuwe verdrag zal aansluiten. Volgens berichten aan de Times uit Kon- stantinopei heeft de Portenaar de provinciën weer het stiikt bevel gezonden om alle be schikbare gelden op te zenden naar Stamboel, teneinde de achterstallige salarissen te kunnen uitbetalen. De geldnood, waarin Turkije zich bevindt, verhindert het intusschen niet, een vloot van Turksche pantserschepen voor de Middellandsche Zee uit te rusten, hetgeen volgens den ministerraad 200,000 Turksche ponden extra zou kosten. Maar een schatkist- leening van twee millioen by de Tabakregie heet nagenoeg beklonken te wezen, terwijl de onderhandelingen over een voorschot van de Ottomansche Bank op de schapenbelasting voortduren. Chakir pacha, inspecteur van de provincie Anatolië, heeft eene groote commissie inge steld te Erzerum, waarin 15 aanzienlijke Armeniërs en Mohammedanen zitting hebben, om verbetering te brengen in den stoffelijken en zedelijken toestand. De minister van oorlog heeft 1000 man troepen gezonden om Zeitoun van liet noorden te belegeren. Om wraak te nemen wegens de geleden nederlaag, zouden Perzische Armeniërs de grens overgetrokken zijn en een aantal Mo hammedanen vermoord hebben. A M E R I K A. Het Newyorksche blad World meldt president Cleveland machtigde den senator Smith om Cleveland's oordeel over het voor- stel-Davis betreffende de Monroe-leer bekend te maken. Dat oordeel luidt»ik beschouw de resolulie-Davis als nadeeüg, ontijdig en ongelukkig". Volgens bericht aan de Times uit Santiago zijn alle geruchten van een gespannen ver houding tusschen Argentiniëen Chili volmaakt ongegrond. De Deutsche Bank heeft aan Chili aangeboden, een leening van twee mil lioen pond sterling te plaatsen. AFRIKA. De Newyorksche World heeft ontdekt, dat president Paul Ktuger afstamt van de konink lijke familie Wasa, door Christina, koning van Zweden, dochter van den grooten Gustaaf Adolf. Zijn grootvader was commodore Kruger, een officier in de Zweedsche marine, die, door zijne regeering naar de Zweedsche nederzet tingen in Delaware en New-Jersey gezonden, de partij koos der Amerikanen, die tegen het Erigelsche juk in opstand waren gekomen. Het eiland in de Hudson, dat nog bekend is als Kruger's eiland, werd door de Indianen aan dezen commodore overgedragen. De heeren Joel en Bettellieim, die, uit Jo hannesburg gevlucht, te Kaapstad werden gevangengenomen maar tegen borgstelling gp vrije voeten werden gesteld, hebben zich ingevolge hunne belofte, vrijwillig te Preto- toria in arrest begeven. Dr. Jameson en zijne officieren zijn op de reus van Natal aan de Britsche autoriteiten uitgeleverd en kwamen Dinsdag te Durban aan. Zij werden onmiddellijk onder escorte aan boord van het daartoe afgehuurde trans portschip Victoria gebracht, waarmede zij naar Engeland zijn vertrokken. De correspondent van de Times te Pretoria heeft Jameson in de gevangenis bezocht. De doctor bleef volhouden dat zijn inval gewettigd werd door een memorie van aanzienlijke ingezetenen van Johannesburg, en dat het werkeloos blijven van de Johannesburgers hem heeft genoopt om zich over te geven. Willoughby voegde er bij dat vijfhonderd uit gerukte Johannesburgers de nederlaag van Jameson hadden kunnen verhinderen. Jame son had de stelling van de Boeren te Ylak- fontein, die onneembaar was zonder een vernietigeud verlies van menschenlevens, ver der zuidwaarts om kunne* trekken, want noch de mannen, noch de paarden van Jame son waren ongeschikt geworden voor den strijdmaar hij had de bestelde gidsen niet gevonden, zoodat zijn officieren het raadza mer vonden, den straatweg te volgen. Joubert heeft gezegd j>De Times noemt Jameson een moedig manvoor mij beslaat een moediger persoon, namelijk Satan zelf. Ik zou nooit den inbrekersmoed van Jameson hebben gehad. Is Jameson een barbaar, of houdt hij de Boeren voor barbaren Joubert voegde er by dat hij het bericht van den in val van Jameson aanvankelijk niet geloofd had. Naar uit Kaapstad aan de Times wordt gemeld, verhinderde de regeering bij den doortocht van Jameson door Natal en zijn inscheping te Durban alle volksbetoogingen. Het Journal van New-York bevat een extra telegram uit Pretoria, geteekend Kru ger. Deze verzekert daarin, dat de Ameri- kaansche burgers in Transvaal volstrekt geen gevaar loopen, zoodat zij geen buitenlandsclie bescherming noodig hebben. Olney ontving desondanks alarmeerende berichten in den bekenden trant der Times. Tengevolge daarvan seinde de minister weer naar den Amerikaanschen gezant te Londen, Bayard, en aan den Amerikaanschen consul te Jo hannesburg. De Times verneemt uit Pretoria, dat nog zeven uitlanders uit de gevangenis ontslagen zijn, onder borgtocht en de belofte, dat zij te Pretoria zouden blijven. SCHIEDAM, 24 Januari 1806. Omtrent de plannen der verbouwing van het pand tot postkantoor bestemd wordt ons het volgende medegedeeld De verbouwing is geraamd op nagenoeg f 14.500. I)e gevel van het hoofdgebouw krijgt het gewone opschrift en een brievenbus, doch blijft verder onveranderd. Het belendend huisje aan de zij van de West vest wordt afgebioken en opnieuw opgebouwd. In hoofd zaak is dat perceel voor de pakketpost -aan gewezen. Het is uit een oogpunt van wel stand zeer te betreuren, dat dit perceel niet opgetrokken wordt en met het hoofdge bouw onder éen lijn gebracht. Het noorde lijkst deel van het hoofdgebouw bevat gelijk vloers de wachtkamer voor het publiek daarop /sluiten zich aan de lokalen voor de brievenpost en voor de bestellers. De le en 2e verdieping worden geheel tot woning be stemd behalve provisiekamer, keuken, bad kamer en dienstbodenvertrek zullen er 7 kamers en een salon met suite worden in- getimrnerd. De ingangen voor de bewoners en de beambten komen in het zuidelijk deel van het pand die voor het publiek in het mid den vau het hoofdgebouw. Van de zij van de Westvest wordt de inrij gemaakt van de plaats bestemd om er den postwagen te laden en te lossen. Het werk, waardoor Schiedam dan in het bezit zal komen van een »Rijks"postgebouw, moet 1 December gereed zyn. Ingang a 3 so 03 Hoofd SO 3 C"t- EO 03 CD woning. Ingang dienstp. bestellers. dienstlokaal. mg. ■wachtkamer. pakketpost. •jssAjsa Ai Bij kon. besluit is de heer M. Merens erkend en toegelaten als consul-generaal van Servië te Amsterdam. In Den Haag is een telegram ontvangen, volgens hetwelk op de "Westkust van Sumatra troepen zijn uitgerukt met vivres voor vier maanden. Hoewel aan het departement van koloniën hiervan niets bekend is, vernemen wij toch, dat in de onafhankelijke Battaklanden steeds woelingen heerschen en benden van daar uit onder leiding of op instigatie van Singa Man garadja de grenzen van Tapanoeli veront rusten. Hetzelfde doen nu en dan Atjehsche vrijbuiters. Daarom moeten enkele malen colonnes worden uitgezonden om de benden te verdrijven. Ilandel met Zwitserland. In verband met de nieuwe organisatie van den Zwitserschen Bondsraad, geregeld bij het Bondsbesluit van 28 Juni 1895,1 Januari 1.1. in werking getreden, is de handelsafdeeüng van het voormalig departement van buiten- landsche zaken thans gevoegd bij het depar tement van handel, industrie en landbouw. Om vertraging te voorkomen wordt in het ambtelijk Zwitsersch Handelsblad bekend gemaakt, dat correspondentiën over aange legenbeden betreffende handel, industrie en landbouw, voortaan geadresseerd moeten wor den aan het sEidgenossisches Handelsdepar tement in Bern". Aan genoemd departement is eene afzon derlijke afaeeling ingericht voor het kosteloos verstrekken ook aan buitenlanders van informatiën omtrent al wat met den handel en de nijverheid van Zwitserland in verband staat, uitgezonderd over persoonlijke kwestiën, zooals bijv. reputatie, solvabiliteit enz. van kooplieden of firma's. Nederlandsche belanghebbenden kunnen zich dus, ook behalve door tussehenkomst van Harer Majesteits gezantschap te Bern of van de Nederlandsche consulaire ambtenaren in Zwitserland, rechtstreeks voor het verkrij gen van informatiën tot bovengenoemd depar tement wenden. Het verdient aanbeveling verzoeken van dien aard aan het departement gericht te ,'O'irzien van de bijvoeging alnformations- dtinst". Het bestuur der Nederl. Handelsclub in Griekenland, gevestigd te Piraeus, ten kantore van den heer Pieter Ürigonis, deelt ons mede dat zij aan hare club heeft toegevoegd eene afdeeling ter verstrekkiug van handelsinfor- matiën, welke zich ten doel stelt vertrouw bare inlichtingen omtrent solvabiliteit e» moraliteit van Grieksche handelshuizen te verstrekken, het aanknoopen van relatiën te bezorgen en te bevorderen, jongelieden, die zich in den Levant wenschen te vestigen, door hare ondervinding te steunen en in te lichtenkortom de belangen van Nederland in het Oosten te behartigen. Referentiën zijn te bekomen by den zaak gelastigde der Nederlanden, den lieer P. Cl van Lennep te Piraeus, bij den consul-gene raal der Nederlanden te Piraeus, den heer Pieter Origonis, en bij de Banque d'Athènes. Piraeus. Moord op A. F. Hoogsteden. Heden werden ter griffie der rechtbank te Rotterdam vanwege den recliter-commis- saris, mr. J. H. van Meurs, overgebracht de overtuigingsstukken ir. de zaak tegen W. van- Berkel c. s. De instructie schijnt dus te zijn afgeloopeit en eene spoedige beslissing kan worden te gemoet gezien. Zooals men weet, verleende de rechtbank tegen de schoonzuster van Van Berkel slechts 14 dagen verlenging van de voorloopige hechtenis, welke termijn Maandag verstrijkt. (N. li. Ct Hedenmiddag tusschen 2 en 3 uur hebben- op den stoomtramweg tusschen Delftshaven en Schiedam officieele proefnemingen plaats gehad met de "Westinghouse-rem, die op last van het gemeentebestuur van Rotterdam moet worden aangebracht. De vreemdeling, die eenigen tijd geleden werd aangehouden, verdacht van bij een bankier te 's-Gravenhage valsche wisselster verzilvering te hebben aangeboden, is door de rechtbank aldaar naar de openbare terecht zitting verwezen. Bij het omspitten van een stuk griendland te Hoog-Blokland, vonden de gebr. De Koning aldaar een gouden geldstuk, dat volgens beel tenis en randschrift uit den Spaanschen tijd bleek afkomstig te zijn, en iets kleiner is dan een rijksdaalder. Door een liefhebber werd hun tevergeefs f 25 er voor geboden. Nu het blijkt, dat aan de behandeling van de loterij, de trekkingsljjsten enz, meer omslag vei bonden is dan men dacht, heeft het uit voerend comité der Amsterdamsche tentoon stelling besloten, dat de afhaüng der prijzen eerst op 3 Februari een aanvang zal nemen. De trekkingslijsten zullen eerst morgen (Zaterdag)avond te verkrijgen zijn. De persoon, Woensdag te IJmuidert over reden door een trein der H, IJ. S. M.r is des avonds in het ziekenhuis te Haarlem overleden. De man woonde te Velzen. Te Dwingelo (Dr.) bestaal een St.-Anthoni- gilde, dat reeds dagteekent uit het begin der 47e eeuw. Op eiken 17n Januari houdt het gildebestuur, bestaande uit twaalf leden, eene zitting, om de huren en pachten van de nogal belangrijke eigendommen van het gilde te innen. Des avonds worden dan geld en klee- dingstukken uitgedeeld aan behoeftigen uit de gemeente, die niet door de diaconie wor den ondersteund. Verder wordt uit de fondseri aan arbeiders en kleine landbouwers, die eenig verlies ge leden hebben in hunne stallen, dikwijls een renteloos voorschot gegeven.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2