De d u r gem e esteii van Schiedam brengt bij liezen ter kennis van ,1e ingezetenen: dat bet koliier der grondbelasting op de gebauwde en oiigcbmivvile eigendommen dezer gemeente, over het dienst jam 1800. door den heer directeur der direc te belastingen te Rotterdam op den Slisten Januari 1800 executoir veiklaaid, op lieden aan den ont vanger de, directe belastingen, ter invordering is A0. 1896 bondag 26 en Maandag 27 Januari. m 8968, Eerste Blad KENNISGEVING. i 1ST egenen veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsda§, UITGEVER: J. ODÊ. BDKBAVi BOTKIt'JTB.t Aï 5?«. Biinicnlniidsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaalƒ1.85. franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nominers- 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van cene Courant1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. overgemaakt. Vooits wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is, njtien aanslag op den bij de wet bepaalden' voet te uddoen: alsmede dat lieden de termijn vuil drie maanden ingaat, binnen welkende reclames tegen dezmi aanslag b-liooreu te worden ingediend. Ert is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25ston Januari 1890. Da burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Schiedam, 25 Januari 1806. Het pas begonnen jaar belooft een jaar van verrassingen te worden. Wie boorde spieken tan een offensief' en defensief, dat is een aan vallend en verdedigend, verbond tussc'oen twee natiën, hij zou haastig de na men hebben genoemd van Rusland en Frank rijk, van welke twee tegenstrijdige bestand- deden bekend isdat ze op goeden voet staan; de aard der betrekkingen bleef tot nog toe in bet duister. Maar neen, niet Rus land en Frankrijk, wel Rusland en Turkije hebben de nauwste verbintenis aangegaan, die er tusscho» volken kan tot stand gebracht worden: een aanvallend en verdedigend ver bond Czaar N'ikolaas I noemde vóór ruim veertig jaren bet Turksche rijk dood el ijk ziek; nu er in bet noorden en in het zuiden groote stukken zijn afgescheurd, vindt Nikolaas II de zieke zoo gezónd, dat bij zich nipt l,nar enga ged t. Men inoet djis maar nimmer wanho pen. De Russische dynastie heeft opnieuw getoond, dat zij bijdehand is. Wat toch is de zaak? In 4833, een enkel jaar dus, nadat Rusland Tuikije duchtig klop had gegeven, werd er tusschen beide staten eveneens een verbond gesloten. De Russische regeering bad toen juist goedgevonden, Turkije tegen den lastigen vazalstaat Egypte bij te staan, en dus waren de Turken toeschietelijk. Hij dut trac- taat verkreeg Rusland bet recht oorlogssche pen door de Dardanellen, dus in de Zwarte Zee te zenden, terwijl voor andere mogend heden denzelfde toegang steeds kou gesloten worden. liet was dus een bittere pil voor Rusland, toen het na den ongelukkigen Krimoorlog, zich een tractaat moest laten welgevallen, waarbij do onzijdigheid der Zwarte Zee werd geproclameerd, zoodat de doortocht voor de schepen van alle natiën door de Dardanellen naar de Zwarte Zee verboden werd. Rusland wns toen wel genoodzaakt, zich in het onvermijdelijke te schikken, maar Russische diplomaten bezitten de deugd van kattenze bezitten een verbazend geduld, maar zijn uiterst behendig om op het gunstige oogenblik een goeden slag te slaan. Die gun stige gelegenheid vond men in 4870, juist toen de strijd lusschen Duitschland en Frankrijk op het hevigst was. De Russische regeering ver klaarde toen eenvoudig, dat ze den toestand in de Zwarte Zee niet langer als wettig kon er kennen. Ze voegde bet wooid bij de daad. Sedert 4854 of '55 lagen eenige oorlogsschepen gezonken in de haven van Sebastopolze wer den gelicht. Sebastopol werd opnieuw in staat van verdediging gebracht, e>n vloot werd iri de Zwarte Zee in liet leven geroepen de ver nedering van 4856 was uitgewisclit. Engeland en Oostenrijk Protesteerden heftig tegen een zoo grove schending van tractaten, maar Rusland bad in die dagen Bismarck te vrn-iiddeze verdedigde de handelwijze der Russen en toen in 1871 te Londen een congres werd gehouden, werd daar in bet gebeurde berust. En als nu het bericht woar is van het sluiten van het bovengenoemde tractaat, dun is de verbinding tusscben de Middullandscbe en de Zwaite Zee. die sedert 40 jaren verbroken was, volkomen hersteld. Czaar Nikolaas II mag den bewerker van dit verbond dan ook wel een hooge ridder orde vereeren. Zeer toevallig heeft ook de Fransche gezant een langdurig onderhoud met den sultan gehad, wel twee uren langwat is natuurlijker, dan dat aanstonds bet ver moeden wordt geuit, dat Fi ank rijk insgelijks tot genoemd verbond is toegel reden. Men dient nu af te wachten tot er meer bijzonder heden bekend worden; officieel is de belang rijke tijding nog nietmaar Rusland ging reeds te lang om met zijn lievelingsdenk beeld, vrij van de Middellandsclie in de Zwarte Zee en omgekeerd te kunnen komen, dan dat het uit de lucht gegrepen zou zijn. Voor Engeland zal het een bittere pil zijn om te slikken; doch dit land beeft alweer een verovering gemaakt, waarmede bet zich eenigszins over do vernedering in Europa kan troosten. Levert Zuid-Afrika moeilijkheden op, waartegen zelfs Engelsehen niet bestand zijn, de westkust van dat werelddeel biedt een jachtveld aan voor Duitschers, voor Fran- schen en voor Engclscben. Nu hadden ze het gemunt op koning Prempeh van Asjanti. Welke beleedigingen deze negerkoning ten laste van Engeland op zijn geweten had, is niet recht duidelijk. Maar zeer zeker is, dat Engeland op bedoeld terrein ivoor en goud vindt, twee zeer gewaardeer de handelsartike len, en dat voor Duitschland en Fi ank rijk een vette brok is verloren gegaan. De prins van Batten berg, sciioonzoon van koningin Victoria, die den tocht tegen koning Prempeh medemaakte, is aan koortsen gestorven. De Engelsche bladen vermelden dit overlijden op eenigszins grappige manier. Ze nemen den wil voor de daad, en verkondigen, dat het evengoed is, alsof de prins door een kogel der vijanden het leven had verlorenDe Batten bergers worden niet oud. De viering van bet zilveren feest van het Duitsche keizerrijk heeft volgens latere be richten geleden onder liet slechte weerdie ten hove was schitterend, en schijnt alleen geleden te hebben onder slechte oesters, waardoor sommige der gasten op het feest maal onpasselijk werden. De troonrede van den Duitschen keizer was een waardig stuk, waarin zorgvuldig alles was weggelaten, wat Frankrijk zou kunnen kwet sen. En dit heeft in de thans vijfentwintig jaar oude republiek een weldadisren indruk gemaakt. In bet deftige Fransche blad Le Temps wo'dt met zooveel woorden erkend, dat de stichting van liet Duitsche rijk een noodzakelijkheid was, en dat de toestand in bet oude, verbrokkelde Duilschi.'.nd verande ren moest. Als nu maar die kwestie van Eizas-Lotharingen niet bestond. Als Frank rijk die provinciën maar terugo ttvïng, dan, ja dan zou Duitschland zelfs een bondgenoot Van krank tijk kunnen zijn. Wie zou zulke beschouwingen in een Fransch blad verwach ten De tijd doet toch wonderen een jaar of wat geleden werd de overleden koning van Spanje te Parijs beleedigd. Waarom Ilij had Berlijn bezocht; bij bad daar de uniform der Pruisische ulanen gedragen, en nam den terugweg naar zijn land over Parijs, waar hij met den scheldnaam van iilann werd be groet! Thans gaat bet gezond verstand .-pieken. Als, zoo stelt een Franse!) blad in ern-tvoor, als Duitschland eens een ruil aanging met Frankrijk 1 Als Duit-chland bet Rijksland eens teruggaf en daarvoor van Frankrijk liet pas veroverde Madagascar ontving? Men ziet, men rekent op de zucht tot werken en tot koloniseeren, den Diiit-cbers eigen Maardaar komt het Duitsche officieels blad met een schrijven van keizer Wilhelm, die zijn dank betuigt voor de ontvangen be tuigingen van trouw, bij gelegenheid van de feestviering van het Duitsche lijk. Daarin schrijft de keizer o. a.»Ik ben versterkt in liet vertrouwen, dat het Duitsche volk het veikregene van 18 Januari 1871 zicli nooit en nimmer meer zal laten ontnemen en zijn kostbaarste goed onder opzien tot God te allen tijde zal weten te verdedigen." Dit zal de Fransclien tot de overtuiging moeten bren gen, dat al hun scboone ontwerpen voorloo- pig wel hersenschimmen zullen blijven. Staken ze de hand in eigen boezem, ze zouden even eens blijven hechten aan bet bezit van een met zooveel kostbaar bloed gekochte verove ring, en dat zou elk volk doen. We moeten dus maar verder op den weldadigen invloed van den tijd blijven rekenen, die in het eind wonderen werkt. schalk Campos is afgetreden, zonder Cuba te hebben kunnen onderwerpen. Hij, de be kwaamste onder de Spaanse he veldlieeren, heeft bet moeten opgevenbij heeft het goede gewild: den Cubanen recht willen doen ervaren; hij is daarin niet gesteund. In elk geval moet bij een man van moed zijn, die opvolger van Campis beeft willen worden. En intu-scberi veroorzaken de hoo^e O uitgaven voor Cuba zulk een bres in de toch reeds ver van gevulde schatkist der Spanjaar den, dat er redenen te over tot bezorgdheid bestaan voor dit eenmaal zoo machtige rijk. SCHIEDAM, 25 Januari 18IK5. TAALFOSBS-TKAKIVAAi. Ten slotte een woord over Spanje. Maar- Aan onze Stadgenoot en^, Niet liet minst in ons vaderland heeft de roemrijke wijze, waarop onze htamgenooten in Transvaal voor de tweede maal hitmen korten tijd hun onafhankelijkIn-id hebben verdedigdbewondering en vreugde ge wekt. Met instemming is van alle zijden hier te lande begioet liet plan der Nederlandsche Zuid-Afrikaanscbe Vereeniging om door een daad onze wanne .sympathie voor de Trans- valeis aan den dag le leggen. Te recht heeft deze vereeniging, die zich reeds zooveel ver diensten verwierf door liet Holland-olie ele ment in Transvaal krachtig te steunen, inge zien, dat de be-le wij/.e, waarop wij dit roemruchtig volk onze belangstelling kunnen toonon, be-toat in het bevorderen van zijn streven naar liet behoud en de Uitbreiding r> der Hollami-elie taal in Zuid-Afrika. »llebben de Boeren de buks in de vuist zoo schrijft bovengenoemde vereeniging dan weten zij zich uitnemend te verdedigen; wij behoeven ben niet te leeren hoe men den vijand van zijn erf houdt. Integendeel, wjj kunnen in dat opzicht veel van hen leeren. Maar tegenover Engeland's sgeestelijkzwaard" zijn zij niet zoo goed bestand. En daarom is liet gevaar groot, dat de nazaten van hen, die het aan Engeland niet gelukt is als vijand te onderwei pen, in het vreedzaam verkeer met hun Engelsche naburen ten slotte ook de bestaansreden van hun politieke zelfstan digheid zulb-n verliezen." »De n \al van Jameson is maar een der kleinere veldslagen in den ouden oorlog tus- schen de Boeren en den opdringenden En- gelschen invloed. Die inval is mislukt, maar de invloeden, die de Transvaal op den duur tot een Engelsch land dreigen te makeu, blijven bestaan." »Tegen dit steeds dreigend gevaar kan alleen de trouwe handhaving onzer gemeen schappelijke moedertaal de Boeren afdoende beschermen. Blyft het Hollandsch de taal van Parlement en rechtszaal, van school en kerk, ■wordt het ook meer en meer de taal der ondernemingen van ny verheid en handel, dan

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1