Zaterdag f Februari De strijd om het bestaan. e u i 11 e t o n. ISTeg-enenveert s-ste Taarpfaug. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgever? odê. JBui tenl an dscli e Berichten. duitschland. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. S» V R SS A D' BOTER» 1' 1114T SO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Nadat de Rijksdag Woensdag het voorstel der heeren ïkrth en Rickert, van de vr'ij- zinnige vereeniging, tot wijziging der kieswet voor den Rijksdag in dien zin dat het kiesrecht zoowel als. het geheim der stemming beter worden verzekerd, bij eerste lezing bad aan genomen, werd overgegaan tol de eerste lezing van het door de sociaal-democratische partij ingediende voorstel in zake het recht van vereeniging en vergadering, luidende»Alle Duitschers zijn gerechtigd, zonder voorafgaand verlof van de overheid, -vereenigingen te ■vormen en ongewapend in gesloten ruimten zoowel als op particuliere landerijen, ook onder den biooten hemel, te vergaderen. Ook zijn de vereenigingen gerechtigd, met andere vereenigingen in verbinding te treden tot een gemeenschappelijk doel. De bepalingen der rijkswetten op besmettelijke ziekten en de militaire wetten, alsmede de bepalingen der landswetten in zake bet toezicht op samen komsten blijven onaangeroerd." De heer Auer verdedigde dit voorstel, waarin hij hoofd zakelijk herinnerde aan de jongste ontbinding van het bestuur en verschillende vereenigin gen zijner partij, waarin hij zorgvuldig ver meed den persoon des keizers in het debat te mengen. Na zijne rede ging de vergade ring uiteen. De Rijksdag heeft het voorstel-Auer, om aan werklieden reeds op 60-jarigen leeftijd een pensioen te verzekeren, met algemeene stemmen, behalve die der sociaal-democraten, verworpen. In de gisterep gehouden Rijksdagszitting, bij de behandeling der begrooting van binnenland- sche zaken betoogde de minister Von Boetticher uitvoerig, naar aanleiding van de aangevoerde klachten, dat de regeering haar aandacht ook wijdt aan het zeewezen, en in het bijzon der voortdurend opmerkzaamheid geeft aan het maken van regelingen voor de zeelieden. Het ontwerp ;s geheel uitgewerkt en aan het onderzoek van de technische commissie voor de zeescheepvaart onderworpen. Een herziening van de wet betreffende ongelukken ter zee ligt niet in de bedoeling der regeering; die schijnt voor de hoogere marine-besturen niet noodig, voor den scheepsbouw erkent de regeering hoogstens de noodzakelijkheid van controle door den staat. De regeering zou eerst willen afwachten, of niet langs den weg van particuliere hulp verbetering zal komen; zij gaf in dezen geest wenken, en moet nu de resultaten van de werkzaamheid en maatregelen, door particulieren genomen, afwachten, voor zij er toe besluit dat de staat de zaak zal aanvatten. In de Eeichsanseiger wordt medegedeeld dat het ministerie van oorlog, samenwerkend met het rijkslaboratorium voor technisch natuurkundig onderzoek, proeven heeft geno men met het toepassing van de uitvinding van professor Röntgen (de X-stralen) bij de oorlogschirurgie. Er werden een aantal photo- graphieën gemaakt die duidelijk laten zien waar en hoe beenderen gekwetst zijn, en die bijv. in staat stellen met zekerheid aan te wijzen waar een kogel zit, dien men niet heeft kunnen verwijderen. De proeven worden op eene grootere schaal voortgezet. P RANK K IJ K De ministerraad heeft zich gisterochtend beziggehouden met de begrooting voor 1897, die Zaterdag bij de Kamer zal worden inge diend. In de begrooting zal begrepen zijn een belasting op het inkomen, ter vervanging van de belastingen op het meubilair en op deuren en vensters. De nieuwe belasting op het inkomen zal 150 millioen moeten opbren gen. Ze zal bedragen 1 tot 5 pCt., naar ver houding van het inkomen van de belasting- schuln.gen. Inkomens beneden fr. 2500 zullen van de belasting op het inkomen vrijgesteld zijn. In den Senaat heeft bij de tweede lezing var het wetsontwerp betreffende de ongeval len bij den arbeid, de rapporteur der com missie het tegenontwerp van Béranger bestre den. Ricard bestreed de terugzending naar de commissie, en verklaarde tevens van het tegenontwerp niets te willen weten. De Senaat heeft echter tot de terugzending besloten met 81 tegen 76 stemmen. Dit is eene nedei- laag voor de regeering en voor de commissie, welke laatstgenoemde ontslag zal nemen. De leden van de uiterste linkerzijde der Kamer hebben in een partij vergadering ver klaard, dat zij het ministerie blijven steunen een veeg teeken maar dat zij gaarne meer werkzaamheid, d. i. meer ontslag van conservatieve ambtenaren, zouden zien. Léon Say, de bekende republikeinsch-con- servcy vp afgevaardigde, die onlangs beweerd heeft, dat de invoering van een progressieve belasting een socialistische daad is, zal dade lijk na de indiening van de begrooting voor 1897 het radicale kabinet interpelleeren over zijne sociale en financieele politiek. B E L 6 I E. De Kamer heeft met 86 van de 107 uit gebrachte stemmen het wetsontwerp op den invoer en de vervaardiging van alcohol goed gekeurd. Zooals men weet, werd zelfs door de tegenstanders van het ministerie dit wets ontwerp bevorderd, als leidende tot het mo nopolie. Slechts de anti-alcoholisten hebben voortdurend sterk geopponeerd. ES6EHO. De bijeenkomst van het parlement is be paald op 11 Februari. De minister Balfour heeft de leden der regeeringspartij reeds op de gebruikelijke wijze aangespoord te zorgen, dat zij den eersten dag reeds tegenwoordig zijn, met het oog op de gewichtige punten die terstond aan de orde komen. Het programma voor de eerstvolgende zitting bevat: 1. Natio nale verdediging en uitbreiding der zeemacht 2. Maatregelen om aan den landbouw ter hulp te komen 3. Wetgeving voor Ierland; 4. Vrije scholen. Alvorens tot dat programma over te gaan, zullen echter vermoedelijk de buitenlandsche en koloniale staatkunde vau Engeland, meer bijzonder de aangelegenheden van Armenië en de Transvaal worden ter sprake gebracht. De oud-minister Childers is Woensdagavond te Londen overleden. Childers werd in '1860 tot lid van het Lager huis gekozen. Na onde Palrnerston lord der admiraliteit en minister van financiën te zijn geweest, werd lij in 1868 onder Gladstone minister van marine, maar moest in 1871 af treden, daar men hem verweet dat hij door zijn zuinigheid de Engelsclie viool in gevaar bracht. In het tweede ministerie-Gladstone was Childers eerst minister van oorlog daarna kanselier der schatkist; in het derde ministerie- Gladstone had hij de portefeuille van binnen- landsche zaken. Kapitein Donald Stewart is tot Bntsch resident le Coomassi benoemd. Hij krijgt echter eerst zes maanden verlof. Koning Prempi, de koningin-moeder en elf andere voorname As jan tij tien vorden »als staatsge vangenen" naar Elmina gebracht. Lenige Asjantijnsche hoofden zullen met den gouver neur samenkomen, om in plechtige vergade ring een nieuwen koning te kiezen. Er wor den toebereidselen gemaakt om te Coomassi een sterk fort te bouwen. Roman van Reiniiold Ortmaxn. 25. Voor geen geld had zij zich thans bekendge maakt en uit vrees dat men naar haren naam zou vragen begon zij op eens zoo haastig te worden om heen te gaan, dat hare vriendelijke gastvrouw er vreemd van opkeek. Onder dank betuiging voor de bewezen hulp nam zij afscheid en drukte Regine een zoo hartehjken kus op het voorhoofd, dat deze verbaasd tol de jongedame ■opkeek, die haar zulk een blijk van gemeenzaam heid waardig keurde. Niet langs den ongebaanden weg, dien zij gekomen was, maar langs den landweg, die langs den zoom van het bosch van het dorp naar Limiow voerde, keerde Ingeborg naar het land huis terug. De vroolijke, opgewekte stemming, waarin zij dien morgen hare wandeling had aan gevangen, was weg en had plaats gemaakt voor ■weemoedige droomerijen. Zij dacht onophoudelijk aan den schrijver van dien brief, aan Valentin Duringhoffen, dien zij nog slechts tweemaal in haar leven ontmoet had en die haar toch reeds zooveel goeds toewenschte, alsof hij al jarenlang haar beste vriend geweest ware. Zij schaamde zich over de onwillekeurig begane onkieschheid, kennis te nemen van gedachten en meeningen, die in 't geheel niet voor haar bestemd waren maar bij die schaamte mengde zich een gevoel van zoete voldoening over de loftuitingen, die een zoo goed mensch, als deze Duringhoffen on getwijfeld moest zijn, aan haar gewijd bad. Zij pam zich voor om van nu af, zooveel de beschei denheid het maar eenigszins toeliet, te trachten zijne vriendin te worden. Dat Artois reeds tot zijne oude kennissen behoorde, zou haar daarbij van dienst zijn. Zij droomde zich reeds eeu vertrouwelijk samenzijn, waarbij zij met hun drieén over de vriendelijke woning van de omierwijzerswedewe zouden zitten keuvelen. Toen zij op hare kamer kwam, vond zij een brief, in welks adres zij de hand van doctor Artois herkende. Zij nam hem op, maar lei hem oven snel weer op zijne plaats zonder hem te openen. De woorden van Valemin During hoffen »het voornaamste is toch maar, dat zij hem bemint," schoten haar door het hoofd. Zij deden bij haar een gevoel van weerzin opwellen, dat zij, alvoiens den brief van haren verloofde te lezen, wilde onderdrukken. Den volgenden dag had zij veel lust om haar bezoek aan het dorp te hervatten. Alleen de vrees, dat zij alsdan haren naam wel niet kon ver zwijgen, deed haar daarvan afzien. De overige dagen dier week was het te regenachtig om aan zulk een verren uitstap te denken. Den dag voor Pinkster echter begon de lucht op te klaren en ieder zei, dat men wel eens mooie feestdagen zou kunnen krijgen. En zoo gebeurde het ook. De eigenaar van Lïndow was met zijne echt genoot uitgereden om eenige visites bij de buren te maken. Ingeborg had beleefd bedankt voor de uitnoodiging om mee te tijden. Zij verkoos een eenzame wandeling in liet bosch boven een rijtoer in gezelschap der oude lieden en ging op weg, echter zonder bepaald plan. Ingeborg wilde niet weder naar het dorp gaan en toch, toen zij het woud was doorgeloopen en van onder het dicht gebladerte te voorschijn trad. bevond zij zich weder op den bekenden landweg, aun welks einde het vriendelijke kerkje haar scheen uit ta noodigen verder te gaan. Welnu, nog een kort eind doorgeloopen en dan teruggekeerd, zoo was haar plan. Maar 't schoen wel of eene geheime macht haar voortdreef zoo lang tot zij, zij wist zelve niet hoe zij er zoo gauw gekomen was, weder voor het witte tuin hekje voor het vriendelijk huisje der weduwe Duringhoffen stond. Nog kon zij terugkeeren, en zeker had Ingeborg het ook gedaan, ware zij niet door een heldere mannenstem aangeroepen bij haren naam, en ware niet op eens Velentin Duringhoffen in eigen persoon uit het tuintje te voorschijn gal rede*

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1