Bimieiilandsclie Berichten. J Totaal 39 2 mogendheden niet langer den kreet van lijden wilden hooren die in hun ooren doordrong en vast besloten waren gemeenschappelijk op te treden tegen Turkije. En wat hooren wij nu Dat Engeland in een toestand van geïso leerdheid verkeert Wat is er geworden van het ïEuropeesch concert", waarop zulke hoopvolle verwachtingen waren gebouwd Wat lord Salisbury Vrijdag gezegd heeft over den staat der Armenische kwestie, is een diepe vernedering voor ieder Bntsch burger." De Daily Chronicle zegt in een hoofdartikel, dat de heer Morley zich den tolk heeft gemaakt van de nationale verontwaardiging over lord Salisbury's onbezonnen rede. SPANJE. Toen Martinez Campos Dinsdagavond te Madrid aankwam, waren de ministers, de autoriteiten en vertegenwoordigers van de meeste politieke partijen aan liet station om hem te ontvangen. Uit het publiek gingen eenige hoera's op, maar er had ook een mani festatie plaats tegen den maarschalk. De maatregelen der politie schijnen onvoldoende geweest te zijn om dit betreurenswaardige voorval te beletten. Te Consolacion, op Cuba, heeft weer een gevecht tussehen de Spanjaarden en de opstan delingen plaats gehad. Deze werden door Maceo aangevoerd en hadden 60 dooden en 300 gekwetsten. Van de Spanjaarden werd de aanvoerder, generaal Luque. gewond, F It T (J 1 L. Lissabon werd Dinsdagavond in beroering gebracht dooi- een dynamietaanslag op het huis van den geneesheer die het certificaat heeft afgegeven, waarbij de werkman die onlangs een steen wierp naar het rijtuig des konings, krankzinnig werd verklaard. Er werd niemand getroffen. Tien personen zijn in hechtenis genomen. 1$ U L O A E IJ E. Te Sofia is men algemeen overtuigd, dat de ©zaai! peter zal zijn over prins Boris. De grootliofinaarschalk graaf De Fonts is Dinsdag teruggekeerd van een zending naar Petersburg. Vorst Ferdinand is bepaald van plan, de kroningsplechtigheid ian den czaar bij te wonen. De Servische pers spreekt hare voldoening uit over vorst Ferdinands besluit, en is van oordeel, dat de paus door zijne weigering der bekeering van prins Boris bet bewijs heeft geleverd, dat katholieke dynastieën in ortho doxe landen nu eenmaal onmogelijk zijn, en dat zijn denkbeeld eener liereeniging der kerken van liet Oosten en het Westen weinig anders is dan een kinderlijke droom. TURK IJ E. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de onderhandelingen tussehen de vreemde con suls eri de opstandelingen te Zeitoun over de overgave dier stad voortduren, maar dat de ministers algeheele amnestie beuevens waarborgen voor de veiligheid van personen en goederen eischen, terwijl de clnisten-gou- verneur, gesteund door de mogendheden en de Turksche regeering de onvoorwaardelijke uitlevering van de wapens en de aanvoerders van den opstand eisclit. Op die voorwaarden zullen de door de Turksche troepen ingesloten Armeniërs zich zeker niet overgeven, want hunne bijna on neembare bergvesting is ruimschoots van krijgstuigen twee jaren van leeftocht voorzien, terwijl de Turksche troepen daarbuiten ge ducht san ziekten en gebrek te lijden hebben. A 51 E It I K A. De commissie voor buitenlandsche zaken te Washington heeft voorgesteld een resolu tie, verklarende dat de Vereenigde Staten alle rechtuit v:ul oorlogvoerende natie moeten toekennen aan de Cubaansche opstandelin gen. maar tevens iiun eigen onzijdigheid moeten handhaven. Uit Washington wordt gemeld Het totaal van de inschrijvingen op de ■volksleening bedraagt 55S,2G9,850 dollar. Carlisle verwacht dat de laagste koers waar- tegen de banken zullen willen inschrijven, iets onder 111 zal wezen. 1 De gezant van Ecuador, Carbo, heeft een brief, geteekend door den minister van büi- i tenlandsclie zaken van Ecuador, doen toe komen aan de diplomaten die de republieken van Midden- en Zuid-Amerika vertegenwoor digen, en aan Olney, staats-seeretaris voor buitenlandsche zaken van de Unie. In dien brief wordt aangedrongen op het houden van een internationaal congres, met het doe! om verklaring af te leggen over en instemming te betuigen met de Monroe-leer, bovendien om nauwere commereieele en politieke be trekkingen tot stand te brengen. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt gemeld Volgens een gerucht in welingelichte krin gen heeft het bezoek van dr. Leijds te BerVjn betrekking op den aankoop van zeven mipen grondgebied aan de Delagoabaai voor Duitsch- land. De Times verneemt uit KaapstadDe Johannesbuigers zullen bij adres aan den Ihitsciien resident te Pretoria verzet aan- teekenen tegen de aanstelling van Duitsche rustbewaarders te Johannesburg, hetgeen zij gevaarlijk achten. De waarnemende directeur der Ned. Zuid- Afr. spoorwegmij. bevindt zich aan de Delagoa- i baai, hetgeen in verband gebracht wordt met geruchten over den verkoop van de Delagoahaailijn. De Standard and Diggers' News behelst een telegram van den In dezer uit Johannes burg, volgens hetwelk in de jaarlijkse!)© alge- meene vergadering der Kamer van het Mijnwezen tot president gekozen is James flay, tot vervanging van Lionel Philipps, die eene herkiezing geweigerd had. Langermann, candidaat gesteld voor liet vice-presidentschap, weril niet gekozen. Eveneens leden de can- didaten voor de commissie van dagelijksch bestuur, Albu, Wagner en Bronchon, "du nederlaag. De laatstgenoemden hadden tijdens de jongste crisis de paitij der regeering ge kozen. Nu zij uitgestooten zijn, is liet Duitsche en Fransche kapitaal zoogoed ah in het ge heel niet vertegenwoordigd in de Kamer. EERSTE KA Mr. >LÜ STATEN-GENERAAL. Zitting van 5 Februari. Staatshegrooting voor 1806. Bij hoofdstuk binnenlandsche zaken ver weet de heer Van Nispen van Pannenlen den minister Van Houten, dat hij door de bekende onderwijspose» spreker's geest', envanten en hem plaatst voor de keuze om óf de begroo ting af te stemmen wat de kiesvvetregeling kan bemoeilijken, óf hun geweten geweld aan te doen door stilzwijgende goedkeuring van het hoofdstuk. Wegens den finaricieelen toestand kwatn hij op tegen een hoog geldelijk offer voor den bouw van een nieuw ethno- grafiseh museum. De minister van binnen!, zaken kou de be denkelijke politieke gevolgen van zijn voor stellen niet inzien; de subsidie tot opleiding van bewaarsehoolhouderessen stond jarenlang op de begroetingde wet verplicht tot oprich ting iler rijkskweekschool voor onderwijzeres sen, los van elke gewetenskwestie, die ten onrechte hieibij te pas is gebracht. Nu dit jaar niet zooveel geld voor schepen is aange vraagd, wilde de minister iets voor zijn depar tement doen. De minister beschouwt de beide liberale groepen niet ah de leidende partijen, doch het kabinet staat ook niet vijandig te en over andere partijen. Ter beantwoording van de andere punten zeide de minister o.a.Bij afzonderlijk ont werp wil hij zijn poging tot den bouw van een nieuw ethnogiaphisch museum herhalen liij houdt vol dat hij de onderwijswet eerlijk uitvoert en de onderwijspacificatie handhaaft, die slechts verstoon! wordt door omverwer ping van het tot stand gebrachte en herope ning van den schoolstrijd. De kweekschool is bestemd voor alle richtingen. De minister is bereid de toelating van Trans- vaalsche jongeliedeu tot de universiteiten hier te lande te vergemakkelijken, ofschopn de wet geen ander admissie-examen toelaat; hij is niet tegen verhooging van het minerval, maar niet als middel tot wering van een ge leerd proletariaat. Geen kosten worden ge spaard voor de gezondheid van onzen veesta pel, ook ter verkrijging der heropening van de grenzen. Een plan betreffende subsidiün voor de paardenfokkerij zal worden ontworpen. Voor uitsluiting der gezagsbemoeiing met den dagbladen verkoop te Nijmegen bestonden wettige redenen in verband met de drukpers vrijheid, wat niet belet dat gemeentebesturen ordeverstoringen door venten op de openbare straat kunnen beletten. De heer Verheven betwijfelde de uitvoer baarheid eener kweekschool voor meisjes zonder internaat. De heer Godin de Beaufort houdt vol dat, indien de minister het noodig achtte voor de opleiding van onderwijzeressen te zorgen, hij dan eene eonciliante richting had moeten volgen en niet enkel zorgen voor de neutrale onderwijzeressen. De heer Wortheim daarentegen achtte de gedane voorstellen volkorneu voort te vloeien uit de schoolwet-pacificatie en den plicht der regeering. Hij ried aan, de rechten uit die pacificatie voortvloeiende, voor het openbaar onderwijs te handhaven. De heer Van Tienhoven constateerde met genoegen dat de minister voornemens is, de opleiding der toekomstige juristen te verbe teren. De heer Alberda van Ekenstein verdedigde het neutraal karakter der rijkskweekscholen. De minister bleef zijn onderwijspolitiek handhaven als volkomen in overeenstemming met de pacificatie. Hierna werd hoofdstuk V aangenomen. Hoofdstuk marine werd aangenomen na een kort debat van den heer Van Alphen en den minister, waarbij eerstgenoemde in het algemeen de marinepolitiek goedkeurde en verklaarde een plan van organisatie der zeemacht met belangstelling af te wachten. Tegenover den heer Van Alphen bleef de minister volhouden, dat een sterker licht aan den ingang van den Rotterdamschcn water weg onnoodig is en een mistsignaai juist de roekeloosheid in de hand zou werken voor het bevaren van den waterweg bij mist. Indien de Engelscbe regeering de zaak bij de Nedcrlandsche mocht ter spiake brengen, zou de minister zich niet door pressie laten intiinideeren. Het geldt hier geen internatio naal, maar een nationaal belang. Morgen is hoofdstuk financiën aan de orde. SCHIEDAM, C Februari 18!)6. Aan het bureau van den burgerlijken stand en de bevolking alhier zijn gedurende liet jaar 1895 aangegeven: Ocborcn. Mannelijk geslacht 484 Vrouwelijk geslacht 495 waarvan 10 tweeling-geboorten (wettig), hiervan waren bij de aangifte in leven Mannelijk gedacht 9 j Vrouwelijk geslacht. 9 en levenloos Mannelijk geslacht. 2 Onecht. Mannelijk geslacht 5 Vrouwelijk geslacht. 5 Overleden. Mannelijk219 Totaal 979 Totaal 18 Totaal 10 Vrouwelijk Ongehuwden Mannelijk Vrouwelijk Mannelijk Vrouwelijk Mannel. In weduwenstaat Gehuwden 241 j 442 1 144 I 74 76 32 Totaal 490 Totaal 286 Totaal 120 Totaal 83 Vrouwel. 51 1Levenloos aangegeven. (Wettig.) Mannelijk20 Vrouwelijk Huwelijken tussehen Jonkmans en Jongedochters 185 20 1 Jonkmans en Weduwen Weduwnaars en Jongedochters Weduwnaars en Weduwen Gescheiden mannen en jonge dochters Gescheiden mannen en geschei den vrouwen •12 8 210 Echtscheidingen 2. Woonplaats-veranderingen. Inschrijving in het bevolkingsregister Mannelijk 498 1 v Totaal 1023 Vrouwelijk 52o j Afschrijving in het bevolkingsregister Mannelijk 612 v aKa Totaal 1264 Vrouwelijk 6o2 j Bevolking op 31 December 18*15 26233. Door burgemeester en wethouders werd hedennamiddag te twee uur ten raad huize aanbesteed de levering van bouwmaterialen i ten behoeve der gemeentewerken in 1896, I in 13 perceelen. Hiervoor waren de volgende inschrijvingen ontvangen Perceel I. Keien, 157000 stuks '10 x 16; 2. 5000 stuks 10 x 24; 3. 2000 stuks 14 x 46. Ferd. Engers te Amsterdam 1 f6140, 2 f 96.60, 3 f 80.50; Maatschappij tot ver vaardiging van bouwmaterialen, voorheen de Erven H. Trip te Rotterdam, I f 75.80, 3 113.70, 3 113.70; Maurice du Frasne te Luik 1 59.80, 2 f 89.70, 3 f 70.20 IJ. J. Bosman te Rotterdam 1 f 61.2 f91.—, 3 f 78Ed. v. d. Wall te Rotterdam 1 f 59.30, 2 f 84.95, 3 f 78.30; Société anonyme des grès et des marbres d'Y voir te Yvoir 1 f 09.90, 2 f 92.85; 3 f 79.80; J. B. Petit te Breda. 1 f 59.00, 2 f 89 40, 3 f 79.-; alles per mille. Perceel II. Ilardsteenen trottoirbanden, 350 rneter rechte banden en 25 gebogen stukken. Maatschappij tot vervaardiging van bouwmaterialen, voorheen de Erven II. Trip te Rotterdam totaal f 751.— E. van de Wal! te Rotterdam f 2.04 per M. en f 2.48 per stuk. Perceel III. Vlakke waalstraatklinkers, Gebr. Burgers te Weurt f 16.60, H. Wolf Sc Co. te Amsterdam f 10.91, W. de Haas te Dode waard f 16.50, alles per mille. Perceel [V. Getrokken waalstraatklinkers. II. Wolf Co. te Amsterdam f 17.41, W, de Haas te Dodewaard f 17.Gebr Bur gers te Weurt f 16 55, alles per mille. Perceel V. Metselplavei. R. 11. Jongen- burger te Wuddinxveen f 6 45 per mille. Peiceel VI. Beslagen eiken palen. Joh, Bastiaame te Ginneken f 112.50 J. van Baal Co. te Beek f 111.60; G. J. Nijweide te Winterswijk f 124.02; .1. C. van de Voort te Udenlunit f 100.20 L. F. Mol te Breda f135. Peiceel VII, Eikenhout. K. van der Tor ren Jz. te Waddinxveen f 1345.93=; F W. v. d, BKt Co. alhier f 1235,J. C. van de Voort te Uilen hout f 1329.03. Perceel VIII. Eiken ribhout. J. C. van de Voort te Uderihou't f801.13; J. I||dStt«se te Ginneken f918.20; L. F. Mol te Breda f850.- Perceel IX. Dennenhout. F. W. van der Eist Co. alhier f803.K. van der Tof* ren Jz. te Waddinxveen f803.25; 1'. J. van Hoeken te Leiden f 890.50. Perceel X. Grenenhout. F. W, van der Eist Co. alhier f316.K. van der Tor ren Jz. te Waddinxveen f 317.50. Perceel XL Vurenhout. F. W. van der Eist Co. alhier f '132. Perceel XII. Amerikaanse!) grenenhout. F. W. van der Eist Sc Co. alhier f 538.- K. van der Torren Jz. te Waddinxveen f 554-75. Perceel XIII. IJzeren voorwerpen (pad- palen, meerpalen, straatsyphons, putranden en rioolafdekkingen met geslagen ijzeren deksels). 4, 25 stuks gegoten ijzeren pad- palen 2. 20 stuks gegoten ijzeren meerpalen; 3. 40 stuks gegoten ijzeren straatsyphons; 4. 5 stuks gegoten ijzeren putranden 5.la stuks gegpten ijzeren rioolafdekkingen met geslagen ijzeren deksels. J. M. Visser firma Post Ca. alhier 1. f104.45, 2. f 470.50, 3. f 543.81, 4. f68.15, 5. f 195.40, tezamen f 1391.4 Maatschappij Ijzergieterij de h'ins van Oranje te Den Haag, 1. f 103.75, 'L

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2