per têlIkTrTaf. A r m e n zr g. aan den belastingplichtige opgaf en de geheim houding beter werd gewaarborgd door andere inrichting der isolementvertrekken. De minister van financiën zal de belasting- wenken van den heer Fokker overwegen. Een onderzoek wordt ingesteld naar de schade, die de nios^elbanken aan de vaarwaters toe brengen. IJanuende dat onderzoek kunnen de jnosselteelders niet broodeloos gemaakt wor den. Vermindering der talrieven zou 's minis ters voornemens tot algeheele afschaffing der rijkstollen, waaraan hij de voorkeur geeft, belemmeren. Wat de toepassing der vermo gensbelasting betreft, zal het streven zijn, de eerlijken anders te behandelen dan de oneer lijken en de spitsvoudigen, tot. welke laatst en ook de zondaars uit onbekend!.' <d behooren (gelach)', de klachten zullen dan zeker ver minderen; voorts zal rekening gehouden wor den met. de ondervinding. Elk ander streven dan onderzoek naar de waarheid is af te keu ren. De zucht tot vermeerdering van het aantal ambtshalve aanslagen verklaarde de minister in strijd met de wet. Van terzijde stelling van aangiften weg'ens kleine gebreken droeg du minister geen kennis, maar hij be loofde de gesignaleerde ergerlijke feiten van verkeerde fiscale wetstoepassing voortaan te zullen voorkomen. De heer Van Tienhoven hlpef de verhoogirig van den aanslag, zonder do belastingschuldigen te hoorei!, kistchtig bestrijden, als in strijd niet de bedoeling der wet, Dij verlangde aan schrijvingen in dien geest. De minis er het haalde dat het zijn streven en dat zijm-r ambtenaren zal zijn om onder scheid Ie maken tusschen eerlijke en oneerlijke belast ing«chuhltgen. Ilooldstuk financiën is daarna aangenomen, evenals hoofdstuk II (onvoorziene uitgaven). Dij de vestingbegi'totïng antwoordde do minister van oorlog aan den heet' Wertheim, dat hij gaarne zou o\ei wegen wat er gedaan kan worden om liet groote plan voor de Stelling Amsterdam spoedig tot uitvoering te brengen. Tegenover den heer Bultman verzekerde Hij, dat onderzoekingen de mogelijkheid om inuiidaiiën te stellen alleszins waarborgen. De vestingbegrooting is aangenomen. Bij du oorlogsbegrouting drong de heer De Jong aan op onderliandsche aanbesteding van do lounages. De heer Regout zou tegenstemmen om financieele bezwaren. De heer Wertheim beval het denkbeeld van den heer Van Dam van Isselt aan tot vorming eoner reserve manschappen, daar zoodoende eene viijwillige volksweerbaarheid zal verkregen worden. De In-er Berg>ma protesteerde tegen de onoordeelkundige lijd van verplaatsing van een deel van het garnizoen van Leeuwarden naar Assen. De heer Bultman bestreed het denkbeeld van den heer De Jong. De hoeren Virnly, Van Welderen Rengers en Alherda van Ekenstein zullen ditmaal voorstemmen. De minister van oorlog zou de proef met het aanbesteden van fourrages afwachten. Hij vei d.-digde de begrooting, als van groote zuinigheid getuigende verklaarde dat het reseiv.-kmler vooruitgaat en dat hij de uit komsten daarvan wii afwachten, alvorens in te gaan op het denkbeeld van den lieer Van Dam van l-.seil De verplaatsing van een ge deelte van het garnizoen van Leeuwarden naar Assen was noodwendig, omdat Leeuwarden liet minst geschikt is voor infanterie. De beer Regout komt nu terug op zijn be sluit en zal voorstemmen. Hoofdstuk oorlog is aangenomen. Het debat over hoofdstuk waterstaat is aangevangen. De heer Van Lier drong aan op het ver- leeneu van rentegarantie voor den Noord- I Oostei -locaal-spoorweg. Morgen ten 11 ure voortzetting. SCHIEDAM, 7 Februari 1806. Gisteravond te ongeveer halfnegen is de 10-jarige Jan de Koning al spelende in de Lange Haven te water geraakt en daaruit ge red door eeti onbekend heer, die hem zijn jas toewierp en hem zoo op het droge haalde. De opper-ceremoniemeester maakt bekend dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, op den Jden dezer, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van acht dagen, wegens het over- lijden van Hare Koninklijke Hoogheid me vrouw de groothertogin van Oldenburg- Het bericht omtrent den toestand van den heer Fransen van de Putte luidde heden ochtend Nacht vrij rustig. Toestand onver anderd. De verkiezing voor een lid der Eerste Ka mer (vac.-J. Prins) voor Noord-Holland zal 18 dezer plaats hebben. Cynisch B i 11 ij k ontstoken? vraagt de Stan daard, nu Tijd en Centrum beide haar over bare driestar aiOynisch" aanvallen. »Laat de herren van beide redactiën zelve oordeelen, zegt de Standaard. Tot de werklieden wordt gezegd Gij moet iri gemeenschap slaan met den paus; met den paus hebt gij geen gemeenschap dan door uw bisschop en die gemeenschap met uw bisschop is zóo te verslaan, dat gij zelfs de wenselien en wenken van uw bisschop moet opvolgen. Nu zullen de heeren toch niet bedoelen, dut dit wel zoo geldt voor de werklieden, maar niet voor de heeren redacteuren. Die regel geldt dus, volgens den heer Eygen- raatn, ook voor dc redactie van de Maasbode. Waar deze redactie een beslissing neemt, niet op een speciaal punt, maar van generaal belang, beet de vadei landsche toekomst en de ontwikkeling onzer politiek betreffende moet dus ondersteld, dat ze op de hoogte is van de wenschen der bisschoppen op dit punt, en die wenschen volgt. Derhalve moet geconcludeerd, dat het de vvensch der bisschoppen is, dat het zal gaan gelijk de Maasbode voorsloeg. Wat hebben de heeren nu tegen deze logi sche redeneering in te brengen? Wij zijn er benieuwd naar. Ze kunnen niet zeggen Wel de werklieden zijn aan dc wenschen en wenken der bis schoppen gebonden, maar wij, redacteuren, passen daarvoor. Dat zou iets hebben van gemuilbande werk lieden en vrij-rondloopende redacteuren. Ze kunnen ook niet zeggenbisschoppen bobben wel wenschen en geven wel wenken over werkstakingen op een fabriek, maar niet over een generale werkstaking, zooals de Maasbode voor heel de vaderlandsche politiek voorsloeg. Wat toch zouden dat voor bisschoppen zijn, die wel wenschen hadden met loon en arbeids duur, een pensioenregeling en zoo veel meer, maar niet voor de generale houding, die de Roomscb-Katboltefeé party in ons vaderland heelt aan te temen! De eenige uitvlucht, die over zou blijven, zou dan nog wezen, dat de Maasbode uit den band was gesprongen, en ziclt niet aan de wenschen van het episcopaat gestoord, of er niet naar geïnformeerd had. Maar, eilieve, als de Maasbode met zulk een insubordinatie begint, wat voorbeeld is dat dan voor de werklieden Gaarne worden we dus beter ingelicht, maar voorshands achten we onze stelling ten deze onneembaar." Volgens opgave van het bureau sVeritn-." zijn in December 1805 128 zeilschepen ver gaan, onder welke 3 Nederlandsche, en 23 stoomschepen, waaronder 1 Nederlandse!]. De heer Abr. van Stolk Cz., te Rotterdam, wiens overlijden wij gisteren mededeelden, was een oprecht vaderlander. Innig verknocht aan het Vorstenhuis, was hij zeer bevriend met wijlen den Kouing en met de prinsen, die hem meermalen bezochten en bij hem dineerden. Ai wat 's lands verdediging aanging trok hem aan, en zoo richtte hij in 1870 het korps jRotterdamsche Scherpschutters" op. IIij was ridder van de Eikekroon en van de Italiaansche Kroonorde. Van zijn vaderland lievende gevoelens gaf hij bij vele gelegen heden blijk in woord en schrift. Men meldt uit Bolnes aan de N. E. Ct. Dinsdag hebben in bijzijn van deu hoofd ingenieur van den waterstaat pn verscheidene professoren uit Delft en andere autoriteiten op de Lek de proeven plaats gehad met den bag germolen systeem-Bunau-Varilla. Deze baggermachine onderscheidt zich van de tot nu toe gebruikte hierdoor, dat de stoom machine door electrische beweegkracht ver vangen is. De electrische kracht wordt in eene dynamo aan den oever voortgebracht en als hooggespannen stroom doormiddel van kabels, die op den bodem der rivier gelegd worden, tot den molen gevoerd, llicr wordt de stroom door een transformateur in een van lagere spanning omgezet en in de commandohut ge voerd. Van iiier uit kan éen man du beweging van den baggermolen door de electrische motoren tot stand brengen. Op zijn hoogst is nog éen man noodig voor den lichter, welke gevuld moet worden. Dij dezen molen vallen al de kettingen en ankerkettingen weg. De proeven hebben uitstekend voldaan. Het lijk van den bij de instorting van den rmiur in de Van-Goenslniul in Den Haag omgekomen metselaar, is ter schouwing naar het anatomisch ziekenhuis te Leiden over gebracht, een onderzoek, dat wijst op een ge rechtelijke instructie in zake dit ongeluk. Dezer dagen werd zekere Moen door de rechtbank te Amsterdam \eioordeeld als zoude hij bij een der veelvuldige rel Iel jell aldaar met sleenen naar de politie gegooid hebben. Zijn verdediger inr. Van Aniooy, kwam ten sterkste tegen die beschuldiging op, doch een veroordeelend vonnis voigde niettemin, ge grond op verklaringen van getuigen. Dezen zouden zicb, volgens de meening van air. Van Anrooy, stellig te goeder trouw in den persoon van den steenengooier vergiet hebben. Mr. Van Anrooy plaatste nu in de Ainsterdamsclie bladen een oproeping oin nieuwe getuigenis sen te verkrijgen en daardoor de onschuld van den veroordeelde te kunnen staven. Naar aan leiding van die t 'oeping hebben zich nu twee dames aangemeld, die vei klaarden te hebben gezien dat door een knaap met een steen werd geworpen, doch diet niet door den thans veroordeelden Moen is gedaan. Het is te hopen, dat tie aldus ontvangen inlichtingen er toe zullen leiden, dat alles zal worden in het werk gesteld om te voor komen, dat een onschuldige het slachtoffer wordt van een dwaling. Te Amsterdam is een 7-jarig knaapje uit het raam der 3e verdieping vaneen perceel in de Barendzstraat op straat gevallen. De knaap is naar liet Cinnen-Gastliuis vervoegd, waar slechts de dood kon geconstateerd worden. Dl'. Scliaepman hield Maandagavond te j Deventer iie toegezegde voordracht over het f rapport der raadscommissie omtrent het adres I der vakverecnigingen aldaar aan den gemeen- 1 teraad, om in de gemeentebestekken op te nemen een maximum-werktijd en minimum loon. Spreker stelde maximum-werktijd en mi nimum-loon in onafscheidelijke betrekking tegenover elkander, en zcidedat bij een maxi mum-arbeid de arbeider een loori moet ver dienen, om er van te kunnen leven. Hij stelde de vraag of de overheid moest voorgaan tot het invoeren van een maximum-werktijd en een minimum-loon. Volgens zijne meening moest die viaag bevestigend beantwoord worden. Verschillende mannen van naam staan daarbij aan zijne zijde. De uitvoering kon echter, waar zij niet nationaal is, moei lijk worden. Het rapport verder bespr-kende zegt hij Men vraagt niet aan de gemeente Deventer een loon vast te stellen, waar beueden nie mand mag dalen. Hij vestigt vooral de aan dacht op hetgeen de vakverecnigingen ge vraagd hebben, teneinde die vraag niet in een verkeerd daglicht geplaatst worde. Hel is de vraag niet of de gemeente alles binnen haar gebied regele. Elke gemeente is werkgeef ster, patronesse; als aanbesteedster blijft zë werkgeefster. Men vraagt van lmar voorwaar den vast te stellen voor e»n maximum-arbeids duur en minimum-loon. Het rapport der raadscommissie noemt hij een type van gematigd-en vredelievendheid, maar hij wijst er tevens op, dat een maximum- arbeidsduur zonder minimum-loon niets be- teekent. Dr. Scliaepman werd bij liet einde zij net- rede daverend toegejuicht, eri toen niemand met hem in debat wensclite te treden, verliet hij onder daverend gejuich de vergaderzaal. Na een korte pauze trad de heer \Y. van der Vliet, uit Amsterdam, over hetzelfde onder werp, als spieker op. Deze kwam tot de slot som dat de tegenwoordige maat"chappelijke toestanden eiscliten. dat het gemeentebestuur van Deventer aan liet verzoek der vakvoreeni- gingen moest voldoen. De lieer J. W. Koer trad met dezen spre ker nog in debat. De avondsneltrein van Ileflen naar As^en is dezer dagen aan een groot gevaar ont snapt. Tijdens een dikken ruist, welke belette, de geinlichten op «higeii afstand te zien. na derde de trein de geopende brug over het Oranjekanaal. Het was den waarnemende:! brugwachter niet mogelijk den brug te sluiten, doordien er een schip in beklemd zat. Het dreigende gevaar ziende, snelde de brugwachter met een rood licht den trein tegemoet, en het gelukte hem. het bedienend personeel van de locomotief op het gevaar opmerkzaam te maken, zoodat de trein op enkele meters afstand van de geopende brug tot staan gebracht kon worden en daarmede een ernstig onheil was vooi komen. 's-Graveuhagc. De soiréo-dans-ante ten hove werd gisteren voor een 125-tal genoo- digden, meereruleels dames en heeren der hofhouding, gegeven. Het bal, te 0 uur aan gevangen, had plaats in de kleine danszaal en werd opgeluisterd door de muziek van de Koninklijke Militaire Kapel. II. M. de Koningin- Regentes. die met de prinses van Waldeck bij den aanvang in de zalen verscheen, ver bleef tot kwart voor tweeën te midden van hare gasten. H. M. droeg een amaranth-kleung toilet en de prinses een wit satijnen buikostuum. Een thee-buffet bevond zich in de eetzaal, een andere gelegenheid tot gebruik van ver- verschingen in de galerij-zaal. De prinses nam aan liet souper deel en om halfdrie was de soiree afgeloopen. Jhr. Beelaerts van Blokland, .lie als Trans- vnalseli gezant Zaterdag 25 Januari j.l. naar Berlijn is vertrokken, is hedenvoormiddag alhier teruggekeerd. 's-fiH,lVEXHA«R5, 7 Februari. Eerste Kamer. De minister van waterstaat ontkende den plicht van den staat van het onderhoud der zeeweringen in Noord-Holland, maar was bereid eene bijdrage te verleeuen. Hij ontwikkelde ernstige bezwaren tegen staatsexploitatie der telefonen en beloofde overweging der verlaging van bet intercom munaal tarief. Eene motie-Van Tienhoven, den wenscli uitsprekende voor overleg van den staat met de staten van Noord-Holland over de zeewering is tot later verdaagd. Do behandeling van de staalsbegrooting is afgeloopen en de Kamer uiteengegaan. De schaalcoilecte te Delft voor de nagelaten betrekkingen der onlangs verongelukte vis- scliers te Zwartewaal heeft opgebracht f 253. Ten voordeele der nagelaten betrekkingen der verongelukte ZvvarlewaalscJie visschers liebben 20 jongedames te Hellet et sluis eene tombola georganiseerd. Meer dan 1400 loten a 25 cents hebben zij in en buiten de gemeente weten te plaatsen.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3