Binnenlaiidsclie Berichten. mede te belasten, zal de minister van poste rijen gelegenheids-postzegels uitgeven. T U It K IJ E. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat de sultan aan de gezanten der mogendheden heelt doen vragen, hoe zij dachten over den eisch der inwoners van Zeitoun, om in hun district een bestuur in te stellen van den- zelfden aard, als thans in het district van den Libanon bestaat. Te Weenen zijn berichten uit Zeitoun ont vangen, volgens welke de onderhandelingen, door bemiddeling der consuls aangeknoopt tusschen de opstandelingen en de Turksche overheid, dreigen te mislukken. De Tuiken stellen drie eischen dat de opstandelingen hun wapens uitleveren, de kazerne weer opbouwen en hun aanvoerders uitleveren. De opstandelingen willen aan geen van die drie eischen voldoen en verlangen daarenboven vrijstelling van wijnaccijns voor geruime» tijd, en aanstelling van een cliristelijken kni- maknm hierin wordt door het hervormings plan reeds voorzien. De consuls zetten hun pogingen, om zoo uiteerdoopende mee- ningen tot overeenstemming te brengen, toch nog voort. (J R I E K E N L A S 1). De minister-president Delvannis heeft de begrooting van 1896 bij de Kamer ingediend. Zij bedraagt in ontvangst 90,894,000 en in uitgaal 90,222,000 drachmen. De ontvangsten zijn 3 millioen lager geraamd dan voor 1895. A ,H K St I K A. Volgens de JS'eic- Yord Herald is te Caracas een complot ontdekt om president Crespo te vermoorde». Vele personen zijn in hechtenis genomen. A PUIK A. De Standard and.Diggers JVeitm die nauwe het rekkingen heeft met de regeering van Ti ansvaul, ontving een telegram uit Johannes burg van 8 dezer, waarin wordt gemeld President Kmger neemt de uitnoodiging van lord Chamberlain aan en zal naar Enge land gaan, vergezeld van eene regeerings- commissie. (Volgens Heuler zal dit plan echter nog eerst door den Volksraad moeten worden goedgekeurd.) De punten, waarop hij zal onderhandelen met de Engelsche regeeiing, .zullen vóór zijn vertrek worden va-tgesteld. ffet telegram voegt er bij, dat de geruch ten, afkomstig van Rhodes, omtrent de onderhandelingen tusschen Pretoiia en Ber lijn betreffende nauwere politieke betrek- kmgen, van allen grond ontbloot zijn. De Transvaalscbe regeering denkt er uiet aan, naar de bescherming van eenige mogendheid te dingen. De instelling van eene Duitsche politie is eenvoudig een voorloopige maatregel. Do werkzaamheden in de mijnen zijn overal hervat. Er vallen zware regens. De bedenkingen, welke zouden gemaakt zijn tegen het wetsontwerp betreffende de instelling van een gemeenteraad te Johannes burg, rusten op een verkeerde opvatting. Ieder die een vast eigendom be/.it van mins tens 200 pond sterling waarde, twee jaar te Johanriesburggewoond heeft en genaturaliseerd is, zal verkiesbaar zijn als gemeenteraadslid. De latige lijst van wetsontwerpen, welke in Mei e.k. bij den Transvaalschen Volksraad zullen worden ingediend, is openbaargemaakt. Behalve de voordrachten, welke betrekking hebben op de wijzigingen in het openbaar onderwijs, de instelling van een gemeenteraad te Johannesburg en de persdelicten, bevat de lijst een ontwerp tot oprichting van een departement voor landbouw, een ontwerp tot i.,voering van scholen voor werklieden, en een betreffende de regeling van het gebruik dat van inlandsche werklieden wordt gemaakt. Het dagblad Star trekt zijne beoordeeling betreffende den gemeenteraad voor Johannes burg in; liet blad vei klaart in dwaling te zijn geraakt tengevolge van een vergissing in de vertaling. Het prijst thans de voordracht als een maatregel van werkelijke gemeentelijke autonomie. De afgezette eerste minister der Kaapkolo nie Cecil Rhodes wacht in Engeland een adres van de aandeelhouders der Chartered Company af. Hij is van plan zich te wijden aan de ontwikkeling van Rhodesia (het uitgestrekte gebied teu noorden van de Trans vaal, begrensd door de rivieren Zambesi en Limpopo, Mozambique en bet voormalige rijk van Khama, en bestaande uit Mashona-, Manica- en Matabeleland), in 't bijzonder aan eene spoedige voltooiing van de spoorwegen. De Pall Mall Gazette, welk blad sedert enkele dagen onder eene andere redactie staat, die heel wat gunstiger jegens de Gechar terde Compagnie staat dan hare voorgangster, zegt dat de vijanden van Rhodes wel #en onprettig gevoel zullen gehad hebben, toen zij lazen dat hij naar Rhodesia zou vertrekken. Sommigen toch hadden vermoed, dat hij een veroordeeling wegens hoogverraad te wach ten had en nu zien zij plotseling dat hij naar Rhodesia wordt gezonden om daar zijn levens taak weder op te vatten, d. w, z. het uitge strekte gebied verder te ontwikkelen, dat Engeland aan ziju ijvei en volharding dankt. Door deze zending, zegt het blad, is het duidelijk dat, welke wijzigingen er ook ge bracht mogen worden in het charter der Britschei Zuidafrikaausehe Compagnie, er van eene intrekking van het charter geen sprake meer is. De verdere ontwikkeling dier kolonie zal in sdezelfde bekwame handen" blijven, die het eerst die ontwikkeling aanvingen, Dit Kaapstad wordt aan de Times gemeld dat de terriloriëu Montsiaa en lkanningaau het beheer der Britsche Zuiualrikaansche compagnie zijn onttrokken en onder het be stuur van een ópper-commissaris zijn gesteld. Ook de Amenkaan Hammond, lid van het Johannesburgsche hervorniingscomitó, die met nog vier anderen te Pretoria werd gevangen gehouden, is thans tegen boigslelling op vrije voeten gesteld hoofdzakelijk met het oog_op zijn gezondheidstoestand. SCHIEDAM, II februari IS'.lG. Gecontinueerde raadszitting van Zaterdag j.L Vervolg) Komen wij, wat betreft F en F van liet havengeld-tarief nog even op de gevoerde discussion terug. Iu aansluiting bij wat de voorzitter reeds had aangevoerd tegen de onwettigheid van het verleene» van bescherming in zake het tarief voor de spoehngschouweii van ingeze tenen, bestreed de lieer Poortman liet uiizon- deringstarief voor de visschersvaartuigen. Het waren zeeschepen, dus behoorden zij vanzelf in deze rubriek. Ook de heer Prins begreep die bevoorrechting niet, te minder daar die categorie reeds iu het oude tarief zeer gun stig was behandeld. Daarom stelde hij voor te handhaven wat tot nu toe gegolden had, hetgeen neerkwam op 3'/a cent per M'. De heer De Groot had ziju bezwaar om eenigszins in eigen zaak te pleiten overwon nen, omdat hij toeneming van liet komen van visschersvaartuigen in de Schiedamsclie haven in liet algemeen belang achtte, als middel tot versterking eener nieuwe bron van handel en nijverheid. De leer Den Bretms sprak in denzelfden geest en wees op de voorwaarden te Viaar- dingen. Waren die te Schiedam niet zooveel gunstiger, dat het meerdere sleeploon werd ingehaald, dan werd het doel niet bereikt. Nadat ook de heer Maas liet voorstel van burgemeester en wethouders had verdedigd, trok de heer Prins zijn amendement in en werd het vooi '-lel van burgemeester en wet houders aangenomen bij acclamatie, waarbij de heer Poortman verklaarde tegen te stem men. Wat E betreft nog het volgende. De heer Prins wenschte nog voor opge borgen houtvlotten ook 4 cert per M! te doen betalen, waartegen de heer Visser opmerkte, dat men op die wijze de haven tot een al te goedkoop balkengat ging maken. De heer Nokt bepleitte ook de handhaving van 2 ceut in dat geval; alleen vorderde de billijkheid, dat dat tarief eerst zou ingaan tien dagen na de lossing; gedurende die eerste dagen zou dan moeten worden betaald 1 cent. (Deze wijziging van termijn betrof art. 5 van liet reglement.) De behandeling der overige artikelen vor derde nog vrij wat tijd, maar daar dit in hoofd zaak redactie-wijzigingen gold, welke in de eerstvolgende vergadering nog aan de goed keuring zullen worden onderworpen, is hier omtrent niet veel van belang mede te deelen. In art. 5 werd de boven omschreven wij ziging aangebracht. De heer Prins trok zijn oorspronkelijk voorstel om den termijn voor houtvlotten op 17 dagen te stellen in. Bij betaling per reis door vaartuigen, be doeld sub A en B van het tarief was de tjd gesteld op 30 dagen. De heer Prins wenschte dat aantal te verhoogen tot 60, hetgeen verworpen werd met 11 tegen 9 stemmen, nadat de heer Van Harwegen den Breems dat denkbeeld had bestreden. Art. 7 onderging een groote gedaantever wisseling b. (lichterscliepen van ingezetenen) werd gelichta. en d. konden vervallen, wijl daarin bij andere artt. was voorzien, terwijl c. nu eenige zinsverandering moest oudergaan. Het komen van zeeschepen wenschte men te bevorderen door te bepalen, dat wanneer zij zes keer waren geweest, zij voor het overige gedeelte van bet jaar vrij zouden zijn. De lieer Maas wenschte daartegenover betaling va» zes keer ineens, maar de heer Elzevier Dom vond het beter, die gunstige bepaling te handhaven ook zonder te verplichten tot abonnement. Bij de stemming hierover ver klaarden zich alleen de heeren De Groot, Visser en Maas tegen. Bij de stemming over art. 9 (vervanging van een vaartuig door een ander) staakten de stemmen over het voorstel der vier raads leden, zoodat dat punt in de volgende ver gadering terugkeert, evenals C sub 1°—3°. Ook de verordening op de invordering moet dan nog worden behandeld. Zaterdagavond te 10 uur viel schipper J. Mak, bij liet naar boord gaan, van de loop- i plank in de Buitenhaven. Op zijn hulpgeroep snelden hem ter hulp zijn vrouw en de nacht waker L. W. Bogaars, die hem spoedig be houden op zijn schip brachten. Bij kon. bssluit van 10 dezer is aan mr. J. A. Vaillant, op zijn daartoe gedaan ver zoek, met ingang van 15 dezer, eervol ont slag verkend als president der arrondisse- inents-rechtbank te Rotterdam, met dank betuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. j De heer A. II. Mees, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul te Glas gow, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. De minister van oorlog heeft epaald, dat de miliciens der infanterie van de lichting 1895 voor hun vertrek met groot verlof zullen geoefend worden in de behandeling van liet nieuwe geweer van 0.5 mM. De miliciens der lichting 1893 van het regiment grenadiers en jagers en de overige regimenten infanterie, thans met onbepaald verlof, zuilen in de maanden Augustus en September a.s. gedurende vier weken voor herhalingsoefeningen, hl werkelijkeu dienst worden opgeroepen. De minister van financiën maakt bekeni dat op 8 dezer bij de betaalmeesters in kas- wasf 1,893,835.41i/y en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. liJis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 619,177.02 Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de veelbesproken gemeenterekenin van Sliedreeht over 1894 thans goedgekeurd De Stct. bevat de statuten der afdeelïr» Vlaai-dingen en Ylaardinger-Ambacht van den Nederlandschen Protestantenbond, te Vlaardingen. De toestand van den heel Fransen van de Putte, die aan longontsteking lijdt, was gister ochtend over 't algemeen iets verbeterd. De zieke heeft lieden een rustigen nacht gehad en zijn toestand is overigens onver anderd, d.w.z. verbeterend. Het voornemen bestaat om daags na de bijeenkomst der Tweede Kamer, alzoo op Woensdag 19 dezer, en volgende dagen in de afdeelïngen te doen onderzoeken alle no"- O bij de Kamer aanhangige wetsontwerpen, waaronder die tot oprichting van Kaniers van arbeid wijziging en aanvulling der jacht wet, en omtrent den accijns op de suiker," waarschijnlijk zal den 25n Febr. de discussie over de personeele belasting worden hervat, Vad De tot adjunct-commies bij het departement van justitie benoemde Amsterdumsche advo caat mr. C. Loosjes wordt belast met de beliandeling van de strafregisters en de uit voering van het Bertillonnagestelsel. Gedurende de afgeloopen week ziju den Nieuwen Waterweg ingekomen 84 schepen; hiervan waren bestemd voor Rotterdam S3 en voor Schiedam 1. Dr. L. Bleekrode schreef aan het Ilbld Sedert ik in het beging van het voorgaande jaar te 's-Giavenhage de acetyleenverlichting op een voordracht aantoonde, heb ik tal van aan vragen om informatién ontvangen en daarmede staat wellicht ook in verhand de toepassing,' die hier en daar in ons land van dit licht reeds gemaakt word;, meer dan misschien alge meen bekend is. Nog voor eenige weken deelde mij de heer Van Kempen te Voorschoten mede, dat hij zijn villa er mede verlicht, en er zoo over voldaan is, dat hij in zijn fabriek het evenzeer gaat toepassen. En eergisteren werd mij door den lieer Bekink te Sneek gemeld, dat aldaar een maatschappij voor aretyleenvei lichting en voor de vervaardiging der daartoe benoo- digde toestellen is gevestigd, die het acelyleeiilicht daar leeds in straatlantaarns en woonhuizen verschaft, terwijl binnenkort eenige fabrieken het ook zullen invoeren. Ik ben voornemens in een spreekbeurt, die ik in het Nut te Amsterdam zal vervullen, de acetyleenverlichting op te helleren met zeer eenvoudige toestellen van Ned. vinding, die mij ter beschikking zullen staan, en die mijns inziens voor de toepassing als draagbaar gas in vile gevallen de voorkeur verdienen boven het tot vloeistof geperste aretyleen, omdat zij nog ge vaar door hooge spanning, norh soms gebrekkige sluiting, noch onregelmatige mtstroouiing ver- toonen, en reeds alhier dienst hebben gedaan tot verlichting van een winkellokaalik hoop dan ook aan te toonen, hoe de sterkte der vlam zells tot die van het eleclrisch booglicht kan naderen. Bij den Rotterdamschen gemeenteraad i» ingediend een ontwerpverordening tot regeling van den werkkring der gezondheids-commis sie. B. en W. zijn daartoe in overleg getreden met de beide te Rotterdam en te Kralingen reeds bestaande gezotnlheids-conimissië». Een uitvloeisel daarvan is, dat thans door B. en W.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2