S P O E T. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde IJerichteii. Post en Telegraphie. S fc e (1 e 1 ij k N i e iï w s. wordt voorgesteld, het getal leden van 12 op 15 te brengen, door in de commissie, behalve iwee leden van den gemeenteraad, twee rechtsgeleerden en drie beoefenaars van de natuurwetenschappen, in plaats van twee thans drie geneeskundigen, en in plaats van drie thans vijf bouwkundigen zitting te doen nemen. Twee verdere aanvullingen, door de beide commissien voorgesteld, werden door B. en "VV. niet overgenomen, wijl die aan de com missie eenigermate het karakter van advi- seerend lichaam van B. en W. zouden ont nemen, hetgeen aan B. en VV. nietgewenscht voorkomt. Gedurende de laatste drie of vier weken werden de bewoners der tweede verdieping j van een huis aan de West-Kruiskade te j Rotterdam voortdurend verontrust door dreig brieven. Deze brieven behelsden m hoofdzaak ile mededeeling dat hunne woning in brand gestoken zou worden en eene waarschuwing aan de dienstbode om zoodra mogeiijk haar dienst te verlaten voor zij eventueel in de vlammen omkwam. Tegen haar was de be dreiging met gericht. Aangezien de eerste verdieping van dat huis leegstaat, maakte de echtgenoote van den door zijn betrekking weinig thuis zijnde» bewoner zich zeer zenuwachtig en leefden man en vrouw, jonggehuwden, in voortdu rende onrust. Toen zij in het begin van de vorige week wederom een dergelijken brief ontvingen, be sloten zij, ten einde raad. in een hotel te gaan overnachten. Dit was in den nacht van Don derdag op Vrijdag. Dienzelfden nacht nu werd het dak hunner woning aan de binnen zijde geheel met petroleum besmeerd. De ontdekking hiervan op den volgenden dag deed het echtpaar besluiten onmiddellijk te verhui zen, aan welk besluit reeds gevolg gegeven is. Naar men zegt, zouden de bedrijvers van een en ander twee verdacht uitziende doch onbekende mannen zijn, in de buurt aldaar meermalen opgemerkt en ook eenmaal door de dienstbode van het bedreigde echtpaar op de trap dier woning ontmoet. Of zij zich aan de zijde der West-Kruiskade door de straat deur dan wel door een brandgang en vervol gens door de tuinen achter deze panden ge legen toegang hebben verschaft, is niet uit gemaakt. (K- JR. Ct.) Men schrijft ons uit Vlaardingen De gunstige resultaten, welke de hnririg- visscherij in het algeloopen jaar den reeders hebben gegeven, schijnt bij velen den moed te hebben gewekt 0111 do vloot uit to breiden. Althans de Eugehche kotters, die bij massa's te Ilull, Grirn-diy en meer plaatsen in Engeland te koop worden aangeboden, schijnen hier wel gewild te zijn. Er zijn hier de laatste maand vier nieuwe reederijen bijgekomen en dan ge- 1 tuigt de bedrijvigheid op de scheepstimmer werven, dat de plaats onzer inwoning nog vooruitgaat. Dit alles in aanmerking genomen en ook de uitbreiding det* Duitsche haringvloot geeft den reeders veel moeite dit jaar aan ge schikt volk voor hun schepen voor den aan staanden zomer té komen. Ja, naar men zegt, heeft de grootste reeder Uier den eisch ontvan- j gen van Duitsche zeelieden, dat zij wel weer wilden komen maar dan f 11 vast per week moesten verdienen, hetgeen verleden jaar f9 was, en dan nog dat de schepen moesten voor zien worden van eou stoommachine, om de netten gemakkelijker in te halen. Door de overproductie nu van fust ware liet te wenschen dat vele kuipersgezellen uit deze plaats zich aanstaanden zomer op de vloot lieteu aanmonsteren. Dit zou juist het been weer in 't lid kunnen brengen, daar dan alleen 's winters bet fust gemaakt kon worden dat des zomers vvenl verbruikt. Dat er dit jaar bijna geen Duitschers ko men, komt o' k ten goede aan de Amelanders, Teischellingers en Friezen, vooral eerstge- noemden prefereert men op de vloot. Hoe liet ook zij, er zullen er nog wel in ons vaderland te vinden zijn, die zich van Juni tot November op de zee willen begeven, daar zij zich dan, spaarzaam zijnde, bij het einde der teelt, met een gevulde beurs huiswaarts kunnen bege ven en dit dan nog verkieslijker is dan dat al dat geld naar 't buitenland gaat. (JV.) Door de politie te Delft is in beslag ge nomen ecu valsch guldenstuk voorzien van het borstbeeld van Koning Willem III en het jaartal 1865. Te Delft heeft het 12-jarig meisje P. v. d. L. eenige dagen geleden de ouderlijke woning verlaten met medeneming van f 7. Zij is nog niet teruggekeerd. Te 's-Graven!and zijn in de vorige week wel weer nieuwe gevallen van diphtheritis voorgekomen, doch gelukkig geen sterfgeval len aan die ziekte. Een correspondent van De Hollander deelt eenige staaltjes mede van den treurigen toe stand van sommige woningen te Hoek-van- Holland. Ilij meldt, dat in een gedeelte van een wagenschuur, niet grooter dan 3 meter in het vierkant, een gezin van 12 personen gehuisvest is. Dit ellendig verblijf ontvangt slechts liet licht uit een raampje, omstreeks ter grootte van eene gewone glasruit, en lucht alleen wanneer men de deur openzet. Een jongeling, lijdende aan een ongeneeslijke kwaal, ligt in dat. verblijf ziek te bed. Door een ander gezin van 4, personen wordt een kelder bewoond, oen kille, vochtige ruimte, onbereikbaar voor de stralen der zon. Weel een ander gezin van 4 personen, dat spoedig staat vermeerderd te worden, bewoont een krot, onder den naam van »de roef" bekend, dat men niet dan gebogen kan binnentreden, en waar men, binnen zijnde, verplicht is terstond te gaan zitten, omdat men anders in gebogen houding zou moeten blijven staan. De correspondent zou nog meer dergelijke staaltjes kunnen noemen. Te Wnrldinxveen is Zaterdag een klein bontje met twee vissehers uit Gouda, dat door een derde getrokken werd, omgeslagen, met het noodlottig gevolg dat de een, L. v. D., hoewel goed zwemmer, verdronk. De ander wist zich door middel van de lijn te redden. De overledene laat eene vrouw met 5 kinderen achter. Voor de TIaarlemsche afdeeling van de ïNed. Zuid-Afrikaansche Vereeniging" hield prof, C. B. Spruvt, van Amsterdam, Zater dagavond een belangwekkende rede over de Transvaal en het Taalfonds. Na uitvoerig de geschiedenis van deze helden-republiek en hare verhouding tot Enge land te hebben behandeld, ging spreker over tot de beantwoording van de vraag: »\Vat kunnen wij, Nederlanders, doen voor de Transvalers liet antwoord hierop heeft de bekende deputatie in lS8i ons zelf gegeven Helpt ons onze taal en nationaliteit ver dedigen." Dit is een schoone taak voor den Hollander. Waar onze rc-geering 't den zonen van onze verre stamverwanten onmogelijk maakt aan onze universiteiten te studeeren, moeten par ticulieren, moet de »Ned. Z.-A. Vereeniging" in dezen doen wat gedaan kan worden. »Voik verloren, taal verloren," en dit is men zich ook in Zuid-Afrika bewust. Wij moeten, wij zijn moreel verplicht, op elk gebied de Transvalers to helpen in het handhaven van taal en nationaliteit. Het be vorderen van de immigratie van degelijke Hollanders behoort tot de eerste veruitchten daartoe, eri hiermede samenhangend is de uitbreiding van het informalie-buteau der Vereeniging hoog noodig. Een tweede \ercischte is de bevordering van het Taalfonds. Het geld, hiervoor uitge geven, is niet verloren. Wel is liet bedrag in deze dagen geklommen tot f30,000, maar 't is nog veel te weinig voor ons doel. Steunt ons dus eindigde spreker met uw geld, en, zoo gij dit niet missen kunt, met uwe belangstelling, om het goede, groote doel, dat wij voor oogeu hebben, te kunnen be reiken. Laat Nederland der wereld toonen, dat 'tzijn dappti e, bewonderenswaardige stamverwanten ginds in het zwarte wereld deel niet vergeten heeft Te Enkhuizen is bij de firma Sluis en Groot een nortonwel geboord, die behalve overvloe dig water ook een hoeveelheid aardgas levert. Te Marutn (Gr.) zal 10 Maart een brigade b,„eden marechaussee worden gevestigd. In het Friesche dorp Ureterp heeft Zater dagnacht een hevige brand gewoed. De groote boerderij van O. Reimlersma stond plotseling in lichtelaaie; aan bhisschen was niet te den keu. Spoedig was alles in de ascii gelegd. Het vee is omgekomen. De niet minder groote boerderij van K. Rinsrna werd ook door liet vuur aangetast. Daaruit wist men het vee te redden, doch de gebouwen werden geheel in de asch gelegd. In het dorp lieerschte een ware paniek. De oorzaak van bet onheil is onbekendmen gelooft dat hier kwaadwilligheid in liet spel is. De politie is reeds met een onderzoek be gonnen. Te Soest is Zondagavond een moord ge pleegd. De vermoedelijke daders zijn gister nacht te Amersfoort in hechtenis genomen. Aanleiding tot de noodlottige daad was een ernstige vechtpartij tussclien Nijkerkers en Soesters, tengevolge tan misbruik van sterken drank en een twist over betaling van het gelag. De messen werden getrokken en een der boeren kreeg een doodelijken steek in het hart en was oogenblikkelijk dood. De justitie uit Utrecht werd gisteren te Soest verwacht. De getuigenverhooren zijn reeds in vollen gang. De ver.slagene was een oppassend jong- menscli. Nog een ander werd ernstig aan het hoofd gewond en is niet buiten gevaar. Mist. Uit Vlissir.gen wordt gemeld, dat de binnenkomende nachUnailbnot, de Koningin-Regent esdoor den hevigen mist, een op de reede voor armer liggende bark, de Camhrain- Queen, kaptWilliams, heelt aangevaren. Du bark eeft aan liet achter schip, en de mailboot aan den steven belang rijke schade bekomen, beide echter boven de waterlijn. De Koningin-Regentes bleef na de aanvaring ter hoogte van de bark (van welke de 3e stuurman op de mailboot was over gesprongen) om assistentie te verieenen, doch dit bleek overbodig, De Cam brain-Queen had ballast in en was bestemd van Antwerpen naar Cardiff. In do Wielingen had gisternacht bij het lichtschip eene aanvaring plaats tussclien twee EngeFche stoomschepen, van welke een, de Busy Bree. zonk. De bemanning is gered. De iransportschoener Coerizcn is derwaarts vertrokken. Te Terheide strandde mede een stoom schip; verschillende sleepbooten zijn ter assis tentie derwaarts vertrokken. Nabij Uarlingen strandde voorts nog een onbekend stoomschip. leis over gist. De ontdekking eertijds gedaan, betreffende de aanwending van gist in het deeg, mag wel als een belangrijke gebeurtenis bij de broodbakkerij beschouwd worden, daar de bereiding van liet brood er gemakkelijker door wordt, omdat de gist liet deeg spoediger doe rijzen dan de natuurlijke gist en ook omdat liet minder beweikt (gekneed) behoeft te worden. Het gebruik van gist heeft zich uit Vlaan deren over geheel Europa vei spreid. Ten tijde van Plinius gebruikte men gist bij de broodbereiding in Gallië en Spanje, en hij vermeldt, dat om die reden het brood van die volken lichter was dan dat van andere. Eerst in het begin der XVIIe eeuw begonnen de bakkers in Frankrijk gebruik te maken van gist. (21/. t. d. V.) Bij de te Petersburg gehouden wedstrijden in het schaatsenrijden heeft Jaap Eden de vier eerste prijzen en de medaille voor het wereld kampioenschap gewonnen. In den wedstrijd over 1500 meter won Jaap Eden in 2 m. 30'/. sec., in diers over 10,000 meter in 18 m. OS'/s 'n laatstgenoemden wed strijd maakte Oesthlander 10 min. 57:/a sec., Wink 20 ruin. I2=/j sec. en Ross 21 min. S-'/s sec. Drie tweede-prijzen en den derde prijs vielen ten deel aan Oortlil.mder, uit Finland, tel;wijl twee derde-prijzen werden behiald door Djen- vvoik, insgelijks uit Finland. Voorts werden op den derden dag der wed strijden (schoonnjden) twee gouden medailles en het eereteeken als eerste wereldkampioen in het, i schoontijden toegekend aan Fuchs, uit Munehen (305® punten). Twee zilveren medailles behaalde Huge!, uit Weenen (278'/- punten). Het maximum was 315 punten. In de groote ruime voorhal van het stadhuis j te Leiden zijn thans opgehangen de tien van liet buitengoed Endegeest afkomstige fraaie Gobe lin behangsels, well.o grootendeels nog in goeden staat verkeereri en verschillende voorstellingen bevatten. Een in Engeland en ook hier te lande ver- maard geleerde, dr. Rost, bibliothecaris van het «Indian Oflica", is Vrijdag, terwijl hij op weg was naar Canterbury, alwaar hij gei egeld zijne colleges gaf, m een cab plotseling aan een beroerte overleden. i i Sinds eenigeri tijd zijn in Brlgiti valsdie bank biljetten van 50 francs in omloop. In de laat ste dagen heelt men er ook eenige ontvangen I op Nederlandse!) grondgebied, met name te Rjzendaah J Een Purijsrhe modemaakster had eenigen tijd af en toe geld uit haar brandkast gemist. Om den dief te ontdekken, gebruikte zij de volgende list. Zij zette een kopje met inkt op de brandkast en verbond dat met een dunnen dnad aan het 1 slot, zoodat degene, die de deur opendeed, den inkt over het lijf moost krijgen. De list gelukteweldra vond zij het kopje ledig, en ven aderlijke Inktvlekken op de klee- deren van haar winkelbediende Tandón wezen hem als de dief aan. Tandon is nu veroordeeld tot 13 maanden gevangenisstiaf. De gelegenheid tGt verzending der coi respon dentia nam Nevv-Yoik (via Amsterdam) bestaat door middel van liet stoomschip Werkendam. De laatste biiriichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 12 dezer, des voor- middags ten 4.25 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op 1 het adres vermeld te worden. BURGERLIJKE STAND. Geboren t 7 Febr. Leonat'dus Ilendrikus, zoon van A. P. do Veld en S. J. W. Kleijpool, Overschiesche straat. 8. Henrietta Johan nes, zoon van P. C. Steens en M J. Geeratz, Lange Kiemostraat. Dirk, zoon van P. S. Rodenburg en A. Krommenhoek, Klein Groenendaal. Cornelia Josina, dochter van A. Versloot en T. den Ilouting, Achter de TeerstooJ. C.itharina Elisabeth Maria, dochter van G. P. J. Braak en S. Rademakers,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3