A0. 1896 Woensdag 12 Februar N°. 8979. Tweede Blad. Negenenveerti gste J aargang. Binnenlandsehe Berichten. De Dames- en Kindermotie, Gemengde Berichten. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, UITG E VER~jT ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.83. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOIEKiTBAAT SO. VnvnRTENTirPRrjs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Commitƒ1.10. U'deie gewone ïegel meer- 0.10. Driemaal geplaatst weidt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 11 Februari 189C. De adres-beweging In zabe de banken van leening. KUB De gemeenteraad van Leiden beeft zich tot den minister van binnenlandsehe zaken gewend met verzoek te willen bevorderen, dat eene wet telijke regeling tot stand kome van de banken van leening en gelijksoortige, onder anderen naam optredende instellingen. Tevens richtte hij tot de besturen der plaatsen, waar gemeen telijke banken van leening bestaan, de uitnoo- diging om bij de regeering van instemming met dat verzoek te doen blijken. Dus zullen wij ons waarschijnlijk spoedig bevinden te midden eener nieuwe adres-beweging. De aanleiding tot het verzoek is gelegen in het feit, dat na de invoering van het nationaal wetboek van strafrecht het houden eener bank van leening, of van een huis van koop met recht van wederinkoop, uit een strafrechtelijk oogpunt geheel vrij is. Vooral tegen deze laatste instellingen is het adres gericht, liet spreekt terecht van »een bedrijf, dat tot vele misbruiken aanleiding kan geven en werkelijk ook geeft." Men kent, in onze groote steden vooral, die vermonde pandjeshuizen, gestoken in het nieuwe en meer aantrekkelijke gewaad van oen huis van koop. Dat huis heet, tijdelijk en onder voor waarde van terugneming, te koopen allerlei roerende zaken maar feitelijk leent het daarop geld. Het huis berekent voor het geleende geld, natuurlijk onder een anderen naam, een buiten sporig hooge rente, die wellicht zoo hoog moet zijn, met het oog op de risico en het groote bedrijfskapitaal van dr ondernemer. liet huis is zeer gewild bij de arme pandjesmakers, die ongelukkigen, meestal de slachtoffers onzer groote maatschappelijke zonden. Zij zoeken de particuliere instelling liever dan de officieele. De meer eenvoudige vorm, de meer «stille" ge legenheid, de meer gemakkelijke toegang, dit zijn sterke loksels. En dat de ondernemer een gewoon bedrijf maakt van de speculatie op den benarden toestand dier lieden dit bedenken zij nietdit houdt hen althans niet terug. Ook bet Leidsche adres vestigt de aandacht op deze feiten. Ook daar leert de ervaring dat, al zijn de voorwaarden bij de gemeentelijke in stelling minder be/v.arend, men toch aan de particuliere de voorkeur geeft, omdat zij, aan geene enkele bepaling gebonden en aan geene contr&Ie hoegenaamd onderworpen, in rnenig opzicht faciliteiten kan aanbieden, die eene in stelling der overheid niet kan toestaan. Niemand onzer, zoo hij onpartijdig kan oor- deelen, die niet met het adres zal instemmen. Zooals eertijds de oude strafwet tegen de pand jeshuizen waakte, moet thans de wet de huizen van koop onder de verboden instellingen rang schikken. Twee bijzondere punten moeten wij in be trekking tot deze zaak aanroeren. De Leidsche gemeenteraad motiveert het ver zoek onder andere met de opmerking, dat het houden der gemeentelijke bank van leening in het belang der volksklasse is en de regen- ring daarom behoort mede te werken om de in stelling zooveel mogelijk vracht te doen dragen, wat door de concurrentie der koophuizen wordt verhinderd. Dat is de oude zienswijzede bank eene Instelling tot voorkoming van armoede, de bank een product der philanthropie. Maar economisch is de bank van leening toch nooit to verdedigen. liet is niet de wezenlijke armoede, die in den regel ten lombard trekt, liet zijn de volksondeugden, die er vooral heen leiden, en de bank moedigt die ondeugden aan, niet omdat dit in de bedoeling ligt, maar omdat de instelling er vanzeive aanleiding toe geeft. De bank helpt, als men het zoo noemen wil, maar zij verarmt tevens, omdat de pandgever óf geld leent op voor hem te bezwarende voor waarden, óf zijn goed afstaat beneden de waaide. Maar het is ook niet noodig, dergelijke argu menten aan te voeren. Al de natuurlijke gebre ken der leeningbanken kleven in dubbele mate den vermomden lombard aan. Daarom moet deze hoe eer hoe liever worden opgeruimd. Hoe eer hoe lieverEr moet gehandeld worden klagen helpt natuurlijk niet. Wat erger is ook adresseeren helpt hoogstens op den langen duur. Hoe groot onze sympathie voor de adres beweging ook zij, dut zij vooreerst eenige uit werking zal hebben is niet aan te nemen. Zelfs in het gunstigste geval zullen er nog jaren moeten verloopen, eer de sociale wetgeving met het gewenschte product der parlementaire weik- zaamheid wordt verrijkt. Daarom liever den kor ten, den practischen weg ingeslagen, 't Is eene kwestie van aandurven. We herhalen, wat we reeds jaren geleden schreven»de uitoefening van het bedrijf van houder van een koophuis, met recht van weder-inkoop, behoort te worden verboden bij plaatselijke verordening, op grond van art. 135 der gemeentewet." -'t Detroit hier een zedolijkheidsbelang, het belang der talrijkste en armste klassen, die men verlokt tot hot leenen op pand, waardoor men de armoede vergroot en de volksondeugden aanmoedigt. Hier is geen strijd met rijks- of provinciaal belang. De bevoegdheid van het gemeentebe stuur is aan geene bedenking onderhevig. Ook de tijd is gunstig, wantf-'een ruimere opvatting van de bevoegdheid der plaatselijke besturen breekt zich overal baan. De colportage-handel leert het ons wat de municipale wetgever vermag, die met kordaatheid optreedt en niet blijft leu nen op de rijkswetgeving, eene verre toekomst. De adres-beweging is goed en verdient aller steun, doch ook hier zal men wél handelen door het eene te doen en intusschon het andere niet na te laten. (N. v. li, U.) Fractiselie handleiding It ij het ver vaardigen van hoven- en onder goed voor Dames en Kinderen. Onder ltedacüe van ALIDA VERHOOP. (UitgeversNijgh Van Ditrnar te Rotterdam.) I Ai II tt U D kfdealing Kinderidee ding. 10 Gravures met beschrijving, voorstellende: No 1. Wandelpakje met baret voor knaapjes van 23 jaar. No. 2. Boezelaar voor meisjes van 12ld- jaar. No. 3. Gekleed jurkje voor meisjes van 5 jaar. No. 4. IJak met loshangend buisje voor den leeftijd van 1011 jaar. Matrozenpak voor jongens van S9 jaar. Jongenspak met buisjo en baret voor den leeftijd van 9 10 jaar. Costuum met buisje voor jongens van it 12 jaar. No. 5. Blousepakje voor knaapjes van 12 jaar. Ruim vest voor dames. No. 0. Gebreide stofdoeken. No. 7. Luier mandjurk met lange mouwtjes. No. 8. Schaatsenrijderscostuum voor jongens van 78 jaar. Schaatsomijdsterscostuum voor meisjes van 78 jaar. No. 9. Broipatroon van den 2en stofdoek. No. 10. Gebieide kant voor don stofdoek op plaat 0. Ean Supplement, waarop zich de knippatro nen van bovenstaande modellen bevinden. Afdeeltng Dameshlecding. 8 Gravures met beschrijving, voorstellende: No. 1. Toilet van Schotsche en elfon stof. No. 2. D. B. Mono gram in platte-steek-borduursel. No. 3. Niemverwetsche rok voor wollen stoffen. No. 4. Taiileur-costnum. No. 5. Nachtjapon, (groote gestaltp). No. 0. Bruidstoilet van invoerkleurig satijn. No. 7. Wandeleostuum. No. 8. Blouse met kraag en basque. Een Supplement, waai op zich de knippatro nen van bovenstaande modellen bevinden, Correspondentie. Beiicht. Voldane aan- viagen. Raadgevingen. Ad verten tien. Inhoud van Ao, 7 (12e jaargang) van liet 3Iaand,blad tegen de Vcr~ valse hing en, onder redactie van dr. F. F. van Hamel Koos, te Amsterdam. Misbruik van den naam van officieele Imich- tingen. Kopervitrioolhoudend Meel. Onder zoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan liet Bureau voor chemisch en micioscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam Directeuren Dr. Van Hamsl Roos en Unrmens, Controle-onderzoekingen: (Stout. Gerstebier. Wijn. Boschbossenwijn. Itaiiaansche Champagne. Jenever. C'gnac. Katz-Elixer, Advocaat.Boter. -Gecondenseerde melk. Havermeel. Thee. Koek. Beschuit. Cichorei. Levertraan. Geëmailleerde pannen.) Over treding der boterwet. Su'iu—kogels. Wet op de voedingsmiddelen. Korte Berichten. Hygiëne en Industrie. (Zuivere lucht. Filter Chamberland, systeem Pasteur. Een en ander over het rooken van sigaretten. Vergiftige eigenschappen van uitgeademde lucht. Vergiltiging door oesters aan de Kaap. Onzuiver ijs als oorzaak van typhus. Verbod omtrent den invoer van in blik geconserveerde levensmiddelen in Franki ijk. Alcoholisch- krankzinnigen. Ongeval met azijn-essencs. Da X-stialen. Saccharine. De «Kürbis1* een nieuwe voederplant.) Feuilleton:(Een en ander over oesters. Kippen houden in den winter. Het dresseeren van paarden met electiiciteit. Behandeling van planten die door de koude hebben geleden. Iets over gist.) Correspondentie cn Vraagbord. Gistermorgen is de tiein van Brussel naar Antwerpen bij Vilvoorde ontspoord, waardoor de aansluiting van Antwerpen naar Amsterdam werd gemist. Da Fransche post werd hierdoor niet ontvangen. In het Pruisische dorp Schalbroek, nabij de Limburgscho grenzen, werd in het jaar. 1894 een zekere B. zoodanig mishandeld, dat hij aan de gevolgen daarvan overleed. De twee daders werden toen verooi deeld, respectievelijk tot2>£ en 2 jaar gevangenisstraf. Een persoon uit Susteren (Limburg) heeft zich thans bij de Piuisische justitie als derde dader aangemeld. Joseph Mayr, uit Oborammergau, die bij de I passiespelen Christus vooistelde, zal voortaan niet meer kunnen rnedeweiken, daar zijn linker been bij bet omvallen van een boom totaal verbrijzeld is. Eerst had men nog hoop op rstel. Dio hoop is echter thans verdwenen. Volgens een boriclit uit Madrid zou gister morgen te halftien boven dia stad een aeroliet iiiteengpsjirongeii zijn. De (lichtsteen was in weerwil van het daglicht goed zichtbaar en barstte op 32 KM boven den grond, met een slag dio de huizen deed tiillen. Vele glasruiten werden vei brijzeid, en het verschijnsel bracht grooten schrik teweeg. Drie jonge afstammelingen van het vorsten geslacht Rohan zijn te Weissenbach, in Neder- Oostennjk, ten laste van de openbare liefdadig heid gekomen. Het zijn de kinderen van piins Jozef Rohan, die, tegen den zin zijner familie, een jonge dame van burgerafkomst trouwde. De moeder, prinses Anna Rohan geb Lincko, is sinds eenige dagen spoorloos verdwenen, en zij heelt de arme kleinen onder toezicht van een kindermeid in groote ellende achtergelaten. De prins leefde sinds gertiimen tijd gescheiden van vrouw en kinderen. Waar hij thans is, weet men niet. Het wielrijden heeft, volgens het British Medical Journal, ook deze groote deugd, dat het in vole gevallen te beschouwen is als een genees middel tegen liet gebruik van morphine. Gelukkig is dat misbruik hier niet zoo sterk. Maar elders helaas wel. »Te Chicago waren,"

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5