A0. 1896 Donderdag 13 :ebruari N°. 8980. i eg1 n ii ve ert igs t h Jaargang. /1,85' Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdaq, advertehtieprusi-io gewone ngeb met Bii Heul aiulsclie Berichten. -2.50. - inbegrip van eene Courant1.10. k a it J* ODÉ. Iedere gewone regel xneer. 0.10. - 0.10. r BB1HBA.SJ: BOVBRKTR A AT ff» Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers EHEUI9. In de gisteren tot opening der zitting van het Pailement door den lord-kanselier voor gelezen troonrede der Koningin, wordt o. a. ten aanzien der Transvaal gezegd »De plot selinge inval in de Zuidnfrikaansche repu bliek door eene strijdmacht uit het gebied dat onder controle der Britsehe Zuidafrikaansche compagnie staat, heeft geleid tot eene be treurenswaardige botsing met de strijdmacht der Burgiiers." Na een verhaal van de reeds bekende ge beurtenissen en de handeling van de regee- ring en president Kruger, gaat de troonrede voortnDe houding van den president bij die gelegenheid en de vrijwillig door kerngegeven verzekeringen geven mij grond omtegeloo- ven. dat hij het gewicht inziet van een tege moetkomen aan de wettige grieven, waar over de meerderheid der Transvaalsche be volking zich beklaagt, Verder wordt in de troonrede niededeeling gedaan van de met Frankrijk gesloten over eenkomst tot betere verzekering van de onaf hankelijkheid van het koninkrijk Siam. De commissarissen voor de afbakening der gren zen tusschen Indië, Afghanistan en het Rus- si,se he rijk zijn tot overeenstemming geko men over de grenslijn, die door den keizer van Rusland en mij is goedgekeurd. Ten aanzien van het grensgeschil met Venezuela spreekt II. SI. de hoop uit dat de samenwer king met de Vereenigde Staten tot eene be vredigende schikking moge leiden. »De sultan van Turkijs", zoo heet het ver der, nlieeft de voornaamste hervormingen in Armenië goedgekeurd, waarop ik, in samen- weiking met den keizer van Rusland en den president der Fransche republiek heb gemeend te moeten aandringen. Ten zeerste betreur ik bet, dat eene beweging, op touw gezet door een dweepziek gedeelte der bevolking, eene reeks van gruwelen heeft ten gevolge gehad, welke hier te lande de diepste ver ontwaardiging hebben opgewekt. ■Spiekende over den gelukkigen afloop der expeditie tegen Ashanti, betreurt de koningin liet verlies van zoovele kostbare menschen- levens, waaronder ook dat van prins Hendrik van Baltenberg, die vrijwillig zijne diensten beschikbaar stelde voor zijn aangenomen vaderland. De koningin bedankt voor de alge- meene blijken van deelneming, haar en prinses Beatrix betoond. Zij constateert het succes van den tocht naar Chitral. Aangekondigd werden wetsontwerpen tot uitbreiding en verbetering der vloot, maat regelen tot verbetering van het lot der plattelandsbevolking wegens den treurigen toestand van den landbouw, een ontwerp tot uitbreiding van de verantwoordelijkheid dei- patroons in geval van ongelukken, en een tot beperking der Immigratie van personen zon der middelen van bestaan. In liet Hoogerhuis is bet adres van ant woord op de troonrede aangenomen. In het debat zeide Salisbury, dat de regeering niet wist wat Kruger voorhad met zijn verlangen om in Engeland te komen. Het verdrag met frankrijk in zake Siam neemt het gevaar voor eene botsing met Frankrijk weg, aan gezien het voornaamste deel van Siam er door tegen eeu aanval beveiligd wordt. Wat de Yenezuelaanscbe kwestie betreft, de minister gelooft dat de eene of andere bevredigende oplossing gevonden zal worden en dat alle gevaar voor eene breuk met Amerika voorbij is. De minister gelooft tot eene oplossing te kunnen komen door onder handelingen en arbitrage vereenigd. Wat Armenië betreft, de minister heeft den sultan nooit met oorlog bedreigd, maar hij heeft hem gewaarschuwd voor de ernstige gevolgen van een blijvend wanbestuur. De minister was er zeker van dat de opheffing van het Turksche rijk met zich voeren zou. De mogendheden zouden zulk eene ramp zoo ver mogelijk willen verschuiven, maar wordt bet gevolgde stelsel van bestuur bestendigd, dan kan de katastrofe niet tot in bet oneindige uitgesteld worden. Om den burgeroorlog te onderdrukken zijn burgerlijke hervormingen onvoldoende, maar is militaire bezetting noodig. De Europeesehe mogendheden waren geens zins geneigd zeide lord Salisbury verder eene bezetting van onze zijde aan te moedigen, te steunen of te dulden, en Rus land verklaarde zonder omwegen, dat het er tegen was De minister gelooft dat men den sultan tijd moet laten, een betere toe stand zal er dan het gevolg van zijn. De Engelsche minister van binnenlandsche zaken beeft aan een deputatie van mijnwer kers verklaard, dat li ij bet verzoek der depu tatie over den achturigen arbeidsdag aan den kabinetsraad zou onderwerpen. Lord Wolseley heeft verklaard, dat hij de inlichting van een Engelsch koloniaal leger zeer verstandig vond, maar dat die onmoge lijk was in de tegenwoordige omstandigheden. De hoofdmspec'"ur van politie Froest, ver gezeld van een hooggeplaatst ambtenaar bij het ministerie van koloniën, is Zondagavond naar Brindisi vertrokken met verzegelde orders, welke vermoedelijk de bevelen tot inhechtenisneming inhouden tegen Jameson en de andere aanvoerders van diens korps. Die bevelen zouden vermoedelijk op Malta worden ten uitvoer gelegd, waar het trans portschip dat Jameson en de zijnen overbrengt en dat Maandag te Suez aankwam, eerstdaags verwacht wordt. Het transportschip Victoriamet Jameson en zijne officieren aan boord, is gisternamid dag in het Suezkanaal binnengeloopen. Het kan niet doorvaren, omdat een petroleumschip, datin bet kanaal gezonken is, den weg verspert. Sexton heeft, om redenen van gezondheid, bedankt voor bet voorzitterschap der Iersehe nationale partij in het Lagerhuis. F It U K It IJ K. In de Senaatszitting van gisteren heeft Monis minister Ricard geïnterpelleerd over het vervangen van den rechter van instructie Renipler door Lepoitevin, in verband met de zaak der Zuidersporen. Ricard haalde vele dergelijke gevallen aan tot rechtvaardiging "van zijne handelwijze. Ten slotte werden twee motiën ingediendde eene wilde slui ting van het debat door het aannemen van de eenvoudige orde van den dag, de andere drukte het leedwezen van den Senaat uit over de begane onregelmatigheden. Minister Bourgeois verzocht den senaat zich aan de eenvoudige orde van den dag te houden, maar deze werd verworpen met 158 tegen 85 stemmen, Peytral stelde toen eene motie voor, waarin de senaat zich vast besloten verklaarde, vol ledig licht over de kwestie van de Zuiderspo ren te ver-prei den en de schuldigen te zoeken. Het eerste deel der motie werd metalgemeene, het tweede met 1C1 tegen 8 stemmen aan genomen. Bourgeois, Doumer, Lockroy, Ricard en Guyot Dessaigne hebben na de vergadering van den senaat eene bijeenkomst gehad. Er is echter geen sprake van bet ontslag van eenigen minister. Waarschijnlijk zal men Don derdag in de Kamer de zaak incidenteel ter sprake brengen en daarna eene motie van vertrouwen in de regeering uitbrengen. In de Kamer is gisteren liet debat over de verantwoordelijkheid van den oud-rninister van openbare werken Raynal in zake de overeenkomsten, tijdens zijn ministerie met de groote maatschappijen gesloten, voortge zet. Pelletan hield een geweldig requisitoir tegen Raynal, die op zijne beurt zich ver dedigde tegen de beschuldiging, dat hij dooi de overeenkomsten tot 1914 te verlengen de belangen der regeering bad geschaad. De vei klaringen van Raynal werden dooi de linkerzijde en de uiterste linkerzijde met een heftig geraas begroet. Brisson tiachtte zich verstaanbaar te maken, maar vergeefs. De uiterste linkerzijde was opgestaan en be dreigde Raynal. Toen de ot de weer eenigszins hersteld was, zeide de minister van openbare werken Guyot Dessaigne, dat een ding op bet stuk van waar borg van belangen beslist was het parle ment zou zich in 1914 verklaren. De minister nam de conclusies van het rapport aan. De prioriteit voor het besluit, waarbij Raynal's stilzwijgen op de aanspraken van de maatschappijen betreurd werd, werd met 275 tegen 225 stemmen verworpen. Een amendement, waarbij de overeenkom sten veroordeeld worden als met bedrieglijke middelen verkregen, werd met 361 tegen 195 stemmen eveneens verworpen. Het eerste gedeelte van de motie der com missie, waarin de Kamer, zonder zich over de overeenkomsten vau 1875 uit te spreken en onder voorbehoud van de rechten van den staat, verklaart dat er geen aanleiding is Raynal in staat van beschuldiging te stellen, werd met algemeeue, 539, stemmen aange nomen. Na verscheiden stemmingen nam de Kamer het ontwerp van besluit dm- commissie met het opsteken der handen aan. Uit Port Louis (Mauritius) wordt gemeld Een particulier schrijven van een Fransch- man op Madagascar van 24 Januari aan een op Rëunion verschijnend blad meldt, dat te Tananarïvo een groote samenzwering beeft plaats gehad. 4000 Hovas vielen de Fi anschen aan, maar werden met verlies van 3000 doo- den teruggedreven. Volgens gerucht zijn t'én aantal Fransche officieren en soldaten ver moord. 14 hoofden der Hovas zijn ter dood veroordeeld en de gouverneur-generaal La- roche heeft hunne onmiddellijke fusiileering gelast. Verscheidene andere samenzweerders zijn tot verbanning veroordeeld. Een ofllcieele bevestiging van dit bericht is echter tot dusver niet ingekomen. Eene nota van het agentschap Havas trekt het telegram aangaande Madagascar, verzon den van het eiland Mauritius, in twijfel, aan gezien telegrammen na 14 Januari uit Mada gascar ontvangen, van geen enkel feit van dien aard melding maken. I) U 1 T S C II L A N D. De keizer heeft zijn jacht Meteor, dat reeds in menigen zeilwedstrijd de overwinning be haalde, aan hel marinestation in de Oostzee ten geschenke gegeven om te dienen als oefe- ningsvaartuig voor de zeilvaart. Aangezien weder een nieuw keizerlijk jacht voor wed strijden is op stapel gezet, dat eveneens den naam Meteor zal dragen, is het oude omge doopt in Komeet. Dat de keizer, die zelf zoo gaarne nuit de lucht komt vallen", aan zijn lievelingsschip een anderen naam zou ge.ven dan de steenen die dat doen, was dan ook moeilijk te denken. In de Rijksdagszitting van gisteren hield graaf Mirbach zijne Zaterdag aangekondigde interpellatie in zake de verklaring van den rijkskanselier over het muntvraagstuk. Hjj betoogde dat het afwijzend antwoord van Engeland te wijten is aan den vorm, waarin de desbetreffende vraag is gesteld. Om het vraagstuk tot eene oplossing te brengen, had vooraf eene conferentie van Duitschland met P merïka en Frankrijk moeten plaats hebben. De rijkskanselier antwoordt, dat pogingen zijn aangewend om, wat de met Engeland gevoerde gedachtenwisselingen aangaat, langs

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1