u i, i Biiinenlamlsehe Iïerichten. particulieren weg bijzonderheden te weten te komen, en hij gevoelt zich daardoor thans genoopt tot de verklaring dat Engeland niet in beginsel geweigerd heeft deel te nernen aan eene muntconferentie, maar alleen duide lijk heeft te verstaan gegeven dat het er niet aan denkt, de Britschindische munten weer voor de aanmunting van zilver open te stel len. Waar de zaken zóo staan, zijn er geen practische gevolgen te wachten van pogingen om den prijs van het zilver te doen stijgen, en de rijkskanselier meent daarom zijne be moeiingen niet te moeten voortzetten. Wat den gezant graaf ïlatzfeld aangaat, deze heeft zijne instruction volkomen nageleefd, zoowel naar de letter als naar den geest. De door de pers tegen hem gerichte verwijten werpt de rijkskanselier beslist van zich, als ongegrond en onbewezen. Toejuichingen De commissie, door den Rijksdag benoemd ter beraadslaging over. het burgerlijk wet boek, heeft tot haren voorzitter benoemd den afgevaardigde Spahn van liet centrum verder bevat de commissie nog vier afgevaardigden van het centrum, twee van de conservatieve, een van de volkspartij, drie nationaal-Iiberalen, drie vrijzinnigen, een anti-semiet en een sociaal-democraat, benevens vijf secretarissen, de heeren dr. Bachem, Himburg, Von Wolzle- gier, graaf Bernstorlï en Stadthngen. Vrijheer Von flammerstein is gistermorgen te zes uur te Berlijn aangekomen en dadelijk door zijn bewakers naar het huis van be waring te Moabit oyergebiaclit Te Morlnnwelz zijn bij de nieuwe verkiezin gen G liberale en 5 socialistische leden in den gemeenteraad gekozen. Te Forest, waar de gemeenteraadsverkie zingen die voor de liberalen een overwinning hadden gebracht, ongeldig verklaard zijn, heeft bij de nieuwe verkiezingen de katholieke partij overwonnen. Zfl T S E 111 A ïi 1). De Bondsraad heeft bij de vertegenwoor diging twee ontwerpen ingediend, regelende de verzekering tegen ongelukken en ziekten. Alle bezoldigde mannen en vrouwen boven veertien jaar, die niet meer verdienen dan 5000 fres. 'sjaars, zouden verplicht zijn om zich te verzekeren. De kosten zouden gedra gen worden door het Eedgenootschap, de ver zekerden en de patroons. ITALIË. De correspondent der Tribiina te Massowah bevestigt zijn vroegere mededeelingeu over de wapenen van Franscli fabrikaat die in liet bezit zouden zijn van de Ahessyniürs. De regeering zal nog 12,000 man naar A-friku zenden. Die versterkingen zullen in* tussclien niet vóór einde Maart op liet oorlogsterrein kunnen aankomen. Een ander bericht meldt dat de ministerraad besloten heeft tot een grooten veldtocht in het najaar, waartoe dan nog 30,000 man uitgezonden zouden worden. S I* A N J E. Onder groot geestdriflbetoon is gisteren een bataljon infanterie van Madrid naar Cadix vertrokken, om daar naar Cuba scheep te gaan. Uit Havanna wordt van gisteren gemeld Generaal Weyler is aangekomen en scliit- terend ontvangen. In zijne aanspraak tot de ovei lieden zeiile de generaal, dat hem edel- i moedige gevoelens bezielden dat hij lank- moedig zou zijn, indien bet met zijn plicht vereenigbaar was; dat hij den oorlog ten einde wilde biengen en geen politieke onder scheiding zou maken zoolang de oorlog duurde dat er op Cuba twee partijen wareri, Spanjaarden en separatistendat bij met welwillendheid alle klachten aanhooren en de striktste rechtvaardigheid al zijne daden besturen zou. De rede wekte een goeden indruk. PORTUGAL. De regeering heeft opnieuw 200 man naar Goa gezonden, daar in die kolonie veel ziekte heerscht onder de troepen. BULGARIJE Men beweert dat generaal Kutusow niet alleen een eigenhandig schrijven van den czaar aan vorst Ferdinand medebrengt, doch ook geschenken. De czaar zou mededeelen, dat weder een diplomatiek vertegenwoordiger van Rusland te Sofia zal worden gevestigd. Prinses Ferdinand blijft een paar maanden afwezig uit Sofia en keert dan terug. De officieuse bladen bestrijden, dat de verhouding tusschen haar en den vorst gespannen zou zijn. S E R V 1 E. Aan de Skupschtina is mededeeling gedaan van een koninklijk besluit, waarbij de re- geering gemachtigd wordt een ontwerp tot grondwetsherziening in te dienen. TURK IJ E. De overheid heeft weer een nieuw geschil tusschen Engeland en Duitschland weten uit te lokken. Toen het Engelsche stationschip Imogene in den Bosporus terugkeerde, vond het zijn gewone ankerplaats ingenomen door het Duitsche schip Lorelei de Turksche havenbeambten hadden aan dit vaartuig als ligplaats aangewezen de boei, die 20 jaren lang door Engelsche schepen gebruikt werd. De Duitsche gezant weigerde de Lorelei te laten verhalen. &n de Britsche vertegenwoor diger heeft thans de scheidsrechterlijke be slissing der gezanten van Frankrijk, Rusland «n Italië ingeroepen. Te Konstantinopel zouden eenige marine officieren en een aide de camp van den minister van oorlog in hechtenis zijn genomen onder verdenking van te behooren tot het liberale comité. "Volgens berichten uit Konstantinopel heeft de sultan in zijne audiëntie aan den Bul- gaarschen minister-presidentStoiloffzijn leven dige voldoening over de wijze politiek van diens regeering uitgedrukt en de invoering van hervormingen in de Europeesche provin ciën van het Turksche rijk beloofd. AFRIKA. Uit Pretoria wordt gemeld dat president Kruger aan sir Hercules Robinson heeft doen weten dat hij bereid is naar Engeland te gaan, mits de onderwerpen welke hij met de Engelsche regeering zal hebben te bespre ken, vooraf definitief worden gespecificeerd. Natuurlijk zal de Volksraad dan nog heb ben te beslissen of de president gaan mag en het staat nog lang niet vast dat die mach tiging zal worden verleend, want, daargelaten het bezwaar dat Engeland zich niet met de binnenlandsche aangelegenheden der Trans vaal heeft te bemoeien, zal hij rekening dienen te houden met de omstandigheden datKrugers tegenwoordigheid in liet land onmisbaar is wanneer Cecil Rhodes zich in de buuit be vindt. SCHIEDAM, 12 Febrnnri 18!)C. Bij kon. besluit is benoemd tot heemraad voor het heemraadschap Nieuw-Mathenesse i de heer A. Cool Mz. I 1 1 1 Bij kon. besluit zijn met ingang van 15 Februari a.s. benoemd tot president derarron- dissements-rechtbank te Rotterdam, mr. J. van. Heukeiom, thans vice-president van gemelde rechtbank en tot vice-president der arron- dissements-rechtbank te Rotterdam, mr. A. II. van Tienhoven, thans rechter in die recht bank. De heer Fransen van de Putte bracht een rustigen nacht door. De toestand is, naar omstandigheden, bevredigend. De N. L. Ct. zegt naar aanleiding van het eervol ontslag aan mr. J. A. Vaillant verleend als president van de arrond.-recht- bank te Rotterdam, welk ambt hij sedert 23 November 1874 bekleedde: Na een loopbaan van meer dan een halve eeuw bij de rechterlijke macht, begonnen in 1844 met het kantori rechterschap te Schiedam, en 10 jaren later door mr. Vaillant voortge zet als rechter te Rotterdam, zij onzen achtens- waardigen stadgenoot, wiens ijver, nauwge zetheid en plichtsgevoel, gepaard aan rijke kennis en ervaring, zoo algemeen werden gewaardeerd, nog een gelukkige tijd van wel verdiende rust toegewenscht. Dat mr. J. van Heukeiom, die tot nog toe het vice-presidentschap der rechtbank be- kleede, mr. Vaillant als president zai opvol gen, zal zeker algemeen met voldoening zijn vernomen. In de laatste jaren heeft de buitenlandsche pers meermalen op voor ons land minder aangename wijze gesproken over de betrek kingen tusschen ons hof en dat van Londen. Dat die betrekkingen de aandacht trokken is niet geheel onverklaarbaar. Na zijn tweede huwelijk bracht Koning "Willem III met zijn jeugdige gemalin twee maal een officieel bezoek aan het Engelsche hof, zonder dat ons land dit bezoek zag beantwoord. Wel is koningin Victoria eenige malen door ons land gereisd, maar incognito. Toch ontbrak het dezerzijds niet aan beleefdheden jegens de hooge reizigster. Onze Regentes deed telkenreize een bloemstuk op de «Victoria and Albert" bezorgen. En daar bekend was, dat de vorstin gaarne onopgemerkt aan boord ging, werd te Vlissingen zelfs een vrij kost bare galerij gebouwd, om H. M. aan de blikken van belangstellenden en nieuwsgierigen te onttrekken. Het vorige jaar deed het daarom aange naam aan, op te merken, dat onze vorstinnen te Londen zoo hartelijk en voorkomend wer den ontvangen. Maar de laatste weken geeft het Engelsche hof tegenover het onze weer geen blijk van die voorkomendheid, welke door onze natie mag worden verwacht. Onze Regentes bewees den Engelschen ge zant boven de vertegenwoordigers van andere vreemde hoven, de onderscheiding een feest ten zijn ent bij te wonen. Maar van den dood van den schoonzoon van Engelands koningin ontving ons hof geen officieele mededeeling, met het gevolg, dat de hofrouw niet werd voorgeschreven. En toen de prins van Battenberg werd be graven, bevatte het officieele programma een lange lijst van vertegenwoordigers van vreemde landen maar ons land word daarop gemist. Of de buitenlandsche pers in dat alles weer aanleiding zal zoeken tot stekelige op merkingen, is nog niet bekend, maar toch kan liet geen kwaad er vooraf op te wijzen, dat het gebrek aan voorkomendheid niet van deze zijde komt. (Amst, Ct.) liet schijnt dat het telegram van onzen 1 correspondent te Batavia, opgenomen in ons Eerste blad C van 9 dezer, hier en daar tot verkeerde gevolgtrekkingen geleid heeft. Wan neer daarin sprake is van een opstand in Pontianak, moet men daarbij niet denken aan f de plaats van dien naam, de hoofdplaats van de Wester-afdeeling van Borneo, maar aan dat gewest zelf, dat vaak met den korteren naam dier hoofdplaats wordt aangeduid. De vermelding trouwens van het rijk Sintang en van de rivier Melawi maken het duidelijk, dat de opstand in het verre binnenland moet gezocht worden. 1 Zulke opstanden zijn, zooals ook uit het artikel van den gep. luitenant-kolonel Hooijer in ons Eerste blad A van dl dezer blijkt, in Sintang al meer voorgekomen. Het grootste deel van dat rijk is in apanages onder de j rijksgrooten verdeeld en deze gevoelen zich daarin vrij onafhankelijk. Als zij in botsing komen met ons bestuur of met den vorst j dan trekken zij zich naar die apanages teru«- en gaan met hunne Dajaks tot openlijk ver- J zet over. Gewoonlijk moet daarna de zaak door ons in orde gemaakt worden en verleent I de vorst weinig medewerking, waarover ook 1 nu in het telegram geklaagd wordt. Vermoedelijk hebben wij ook hier met zulk een geval te maken. [N. Jt, ct Door dr. H. J. A. M. Schaepman is, als advi seur van den bond der R.-K. werklieden- vereenigingen in het aartsbisdom Utrecht, een adresbeweging op touw gezet. Het adres, gericht tot H. M. de Konin n- Regentes, betoogt de noodzakelijkheid, dat de werkmanswoningen zooveel mogelijk e -en woningen moeten zijn, om redenen van zede lijkheid en hygiëne, verder om bij den werkman arbeidzaamheid, spaarzaamheid, ma tigheid en orde aan te kweeken, en eindelijk tot bevordering der algemeene welvaart, met dien verstande, dat door het vastzetten van eigen verdiend geld de werkman het groot kapitaal eenigszins verdeelt, zoodat de tegen stelling tusschen rijkdom en armoede minder scherp zal worden, maar overwegende, dat zonder hulp van overheidswege de werk man zijne eigen woningen niet zal krijgen, dat die hulp van overheidswege het best kan worden verleend door de overschotten der postspaarbank, verzoeken adressanten aan H. M. dringend aan Hare regeering te willen opdragen, de daartoe noodige voorstellen bij de Staten-Generaal in te dienen. Door liet bestuur van den Ned. bond van handelsreizigers wordt een monster-petitie op touw gezet omtrent de kilometerboekjes 1 der exploitatie-maatschappij. In den »Doele" te Rotterdam zal den 18n April een wedstrijd van werklied en-zang- vereenigiogen gehouden worden, uitgeschre ven door de volkszangschool van sAmphion", In de aldeeling mannenkoor dingen de vol gende vereenigingen mede: «Nationale zang school" en «Kunst na arbeid", beide te Amsterdam sEuterpe", «Kon. Nat. Zang school" en «Crescendo", te 's-Gravenhnge »Proza en Poëzie" en «Kunst na ai beid", beide te Haarlem; jCaeeilia" te Schiedam^ sCaecilia" te Dordrecht«Nut en Gewegeiff te Goririchem «Kunst na arbeid" te Leiden f «Mannenkoor der Delftsche Nijveiheid" te Delft; «Crescendo" en «Virginia", beide te Rotterdam. Ju de afdeeling gemengd koor zullen mede dingen «N. C. G. O." te Schiedam «Natio nale Zangschool" en «Zangvereeniging" te Amsterdam; «Ons Genoegen" te Dordrecht sWiilielmina", «Virginia" en «Crescendo", alle te Rotterdam. Te Rotterdam wordt morgen, bij wijze va» proef, een schaftlokaal voor werklieden ge opend. Het gebouw, waarin de proef geno men wordt, kan 200 personen bevatten en zal geopend zijn 's voorm. van lialftvvaalf tot 's nam. twee ure. Iemand te Rotterdam heeft de treurige taak vervuld zijn 12-jarigen zoon ter beschik king der politie te stellen. De ontdekking dat zijn zoon in liet bezit van ongeveer f7 was, deed bij den vader het vermoeden ontstaan, dat hij daaraan op oneerlijke wijze gekomen was. Op herhaald aandringen bekende de knaap ten laatste, dat hij zich aan diefstal van een gouden horloge schuldig had gemaakt ten nadeele van een buurvrouw, ie hetzelfde huis woonachtig. Het horloge was door lier» in de bank van lecning gebracht. De assistentbode bij het departement van koloniën, d. Z., is met den dag waarop zijne t

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2