De strijd om het bestaan. ,A°. 1896 Vri dag 14 Februari. N°. 8981. KENNISGEVING. Feuilleton. Negenenveertigste Jaargang. Buitenlanöselie Berichten. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, IHTG EVERT: J. O I) ft. f 1.85. - 2.50. 0.10. RfRIiAl BOTH T R A A T TO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels inet inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone tegel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke cornmers inrichtingen ivelke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam. Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan de firma WALRAVEN, BEU- KERS Co. en hare rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting van een glstpakkerij met gaskrachtmachine van 2 paardenkracht, in het pand aan d' Westmolenstraat no. 31, kadaster sectie C no. 1969. Schiedam, den 13den Februari 1890. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be Secretaris, VERNÈDE. BGITSCKliKB Bij den Rijksdag is gisteren een Witboek ingekomen, bevattende 23 stukken, omtrent de jongste voorvallen in Transvaal. Het eerste is gedagteekend van 1 Februari 1895. Men verwacht dat het Witboek in zake de gebeurtenissen in Transvaal, dat bij den Rijks dag is ingediend, aanleiding zol geven tot uit voerige debatten, waai bij de verhouding tus- schen Duitschland en Engeland in den vorm eener interpellatie zal worden ter sprake ge- biacbt. In den Rijksdagszitting vsn gisteren lichtte baron Von Heyl zijn intcipellatie over den toestand der arbeiders in de fabrieken van witte goederen en in het kleermakersvak toe. Roman van Reinhold Ortmann. 2'J. «Nog al meer, Ludwig? Toch geen heel erge tijding, wil ik hopen «Zoo heel erg niet. Ge zult het wel overle ven", sprak hij en poogde te schertsen. Ik moet voor eenige weken van huis. «Zonder mij pruilde zij. «En waarheen dan «Naar Weenen. Het geldt een onderzoek, waar voor de Oostenrijksche regeering mijn bijstand heelt ingeroepen. Die uitnoodiging is zoo ver- eerend, dat ik haar onmogelijk kan afslaan. Zoodra ik de toestemming van den minister verkregen heb, die ik welstaanshalve moet vra gen, maak ik mij tot de n'ieis gereed De droefheid, die thans door Edith aan den Hij erkende daarbij dat het ministerie van binnenlandsche zaken met werk overladen is, zoodat een versterking zijner organisatie overweging verdient. De minister Von Böttich' r verklaarde ge heel mede te gaan met de interpellatie. Ook der regeering gaat het verbeteren van nadeelige toestanden zeer ter harte. In de eerste plaats verdienen de aandacht het truck-systeem (bet thuis werken op stuk tegen een honger loon), de vraag of de arbeidsters om redenen van zedelijkheid thuis of in werkplaatsen moeten werken, de duur van den werktijd in werkplaatsen en de mogelijkheid van het wijzigen der wijze van produeeering in het confectie-vak. Wellicht ware bij de wet een schriftelijk arbeids-contract voor te schrijven. De verbonden regeeringen zijn bereid mede te werken om aan misstanden een einde te maken In antwoord op de interpellatie van baron Von Heyl zeide de minister Von Berlepsch, dat wetten op dit gebied slechts volmaakt doel kunnen treffen ais er alleen nog maar werkplaatsen bestaan, en geen werk thuis. De onderzoekingen van de commissie voor de statistiek zullen aantoonen of de huisnijverheid onder toezicht moet worden gesteldmaar afschaffen kan men het werk thuis nooit. Vrouwelijke opzichters in de fabrieken zijn niet aan te raden. Er is geen andere weg om tot verbetering te geraken, dan de houders van confectiemagazijnen op zware boete te verplichten, alleen te laten werken bij tus- sclienpersonen, die zich verbinden een vast bepaald percent als loon uit te betalen. De Bondsraad heeft geweigerd bij den Rijksdag een ontwerp in te dienen waarbij liet Reichsgericht te Leipzig wordt aangewezen om uitspraak te doen in het geschil betreffende de troonopvolging in LippeDetmold, maar op voorstel van Pruisen besloten den rijks kanselier uit te noodigen pogingen in het werk te stellen om de betrokken partijen te bewegen haar geschil door scheidsrechters te doen uitmaken. De begrootingscommissie uit den Rijksdag heeft, met 19 tegen 4 stemmen, 71,115,110 mark toegestaan voor de voltooiing van het spoorwegnet in het belang der landsverdedi ging. De staatssecretaris, graaf Posadowski, verklaarde, dat namens het ministerie van oorlog een belangrijk iiooger bedrag was ge vraagd, maar dat liet thans toegestane cijfer in liet belang der defensie strikt noodig is. Men acln bet te Berlijn vanzelfsprekend, dat Kruger, de president der Zuidafrikaansche r< publiek, indien hij naar Londen gaat, ook Berlijn bezoeken zal een omstandigheid, die in Engeland nog niet overwogen is ge worden, naar het schijnt. Naar het Berliner Tagellatt verneemt, zal usLeyds, behalve Nederland ook nog Brus sel en Parijs bezoeken, voor hij naar Londen vertrekken zal. f IU S K R IJ K. De minister van marine, Loekroy, heeft een wetsontwerp tot hervorming van den administratieven dienst in het ministerie van marine bij den raad vfan state ingediend. Reeds lang was gejammerd over de slechte administratieve toestanden van dit ministerie maar het was bij jammeren gebleven. Groot gejuich in de conservatieve moigen- biaden. De Senaat heeft gesproken en het lastige ministerie, het ministeiie dat den Hercules-bezem in zijn wapen voert, is ten doode opgeschreven. Thans stellen de ministerieele bladen zich de viaag: 7,ullen dus de vijanden der repu bliek, vereenigd met allen, die liet een en ander op bun geweten hebben, dit «eerlijke ministerie" omverwerpen? Hopen wij voor Frank)ijk, dat het antwoord voorloopig ont kennend zal luiden. De Matin van gisterochtend, die eerst doet alsof het ministerie toch uogal door bet vo tum van den Senaat was getroffen, meldt per slot, dat de ministers beden toch in de Kamer zullen verschijnen. Het blad voegt er i bij dat bet Kabinet op een motie van ver trouwen rekent. Dat op Madagascar 4000 Ilova's zouden zijn opgestaan en 3000 gedood zouden zijn, schijnt niet waar te zijn. De resident Laroche althans seint den vijfden Februari uit Tanana rive aan de regeering, dat liet overal rustig is. B E L G I E. Het huwelijk van prinses llenriette van Vlaanderen met prins Einanuel van Orleans is gisteren, overeenkomstig het programma, met groote praal voltrokken. ENGELAND. Bij de behandeling van het adres van ant woord van liet Lagerhuis op de troonrede stelde de heer Dillon een amendement voor, dat door John Redmond werd gesteund, ver klarende dat de weigeiing van hornerule aan Ierland de verwikkelingen en moeilijkheden, die uit de buitenlandse lie en koloniale staat kunde der regeering voortvloeien, nog ver meerdert. Gerald Balfour, hoofdsecretaris van den lord-luitenant van Ierland, zeide dat geen bui- tenlandsche of koloniale gevaren de regeei ing van inzicht zullen doen verandeien ten op zichte van hornerule voor Ierland. den blief nog eens terug. Ik moet er nog wat in veranderen en zal u straks wel temgioe- pen." Pas was het meisje wpg, of zij scheuidti hot biljet in stukken en wieip het op liet vuur. «Foei, wat zou ik daar eene domheid begaan hebben," sprak zij bij zich zelve. «Alsof hij niet bij mij zou komen, als luj het veld ruim vindt, Laat hij de minste zijn f" De kamenier wachtte den geheelen dag te vergeefs op de boodschap, die zij zoo graag ge daan zou hebben, omdat zij door ondervinding wist, dat er een goede fooi op stond. TWAALFDE HOOFDSTUK. Nat en koud was het weer. Volgens den alma nak was het voorjaar reeds ingetreden, doch daar viel op de natte, glibbeiige straten riet- hoofdstad niet veel van te bespeuren, 't Was zeker niet voor zijn pleizier dat doctor Siegmund Artois daar langs een en dezelfde straat schijn baar doelloos heen en weer liep, de handen in do zakken van zijn demi-saison en met een schuwen blik nu on dan op een deftig heeren dag werd gelegd, was ai te zeer in tegenspraak met haie vroegeie stijlheid dan dat een onbe vooroordeelde haar voor ongeveinsd had kunnen houden. Professor Wallroth scheen aan hare oprechtheid geen oogenblik te twijfelen. Hij deed al zijn best haar te troosten en te ovei tuigen van de onmogelijkheid haar mee op reis te ne men. En weikelijk gelukte het hem, schoon ook niet geheel, de wolk, die op haar blanke voor hoofd rustle, te verdrijven en haar, toen hij afscheid nam om zich aan zijne werkzaamheden te begaven, door fijne scherts een glimlach af te persen. Liefdevol klonken hare wooiden, die zij aan de deur van het vertrek tot hem sprak »A.!s gij u nu maar niet te sterk inspant, Lud- wig Enn man van uwe verdiensten moest ei genlijk leeds op zijne lauweren kunnen rusten." Toen echter de deur achter hem gesloten en Edith weder alleen was, toen was opeens alle droefheid en zorg verdwenen. De schoon8 vrouw blikte welvoldaan in het rond en rekte zich alsof zij na een veikwikkanden slaap ontwaakte. «O, welk een uitkomstlispelde zij. «Eenige dagen vrij zijn, eene pauze in de vervelende comedieEn dan meent hij nog, dat ik graag moe zou gaan ik 't Is om te lachen 1" Lachen deed zij echter niet, want hare vreugde werd alias getempeid door een bijkomende ge- dichte. Zij snelde naar hare kamer, sloot de deLr zorgvuldig dicht en ging zitten schrijven. Zij nam niet haar gewone met een monogram versierd papier en schreef niets 'ooven of onder den brief', dien zij toen hij gereed was in een en veloppe sloot en aan hare kamenier overreikte, die op haar schellen was binnengetreden. «Gij moet dezen biief voor mij bezorgen, Eroilie," spiak zij, «maar bet is noodig, dat gij hem aan dokter Artois zei ven in handen geeft." «Goed, mevrouw; dus niet aan de woning van mijnheer afgeven," «Neen, in de club. Gij weet het clublokaal en ook wanneer de doctor daar te vinden is. Het spreekt vanzelf dat niemand er van weten mag." Het meisje gaf dooi' eon gebaar te kennen, hoe goed zij deze laatste woorden begreep en wilde lieengnan. Doch eer zij op den drempel stond, scheen hare gebiedster leeds weer van gedachten veranderd. «Wacht nog even, Emilieriep zij. «Geef

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1