Biiinenlanclsclie Berichten. zyn antwoord beslist eenige opheldering dien aangaande te geven, aangezien de ambtenaren van lie*, ministerie van biiitenl. zaken alleen aan den keizer verantwoording schuldig zijn. Nadat nog de geheimraad Reiehardt toezeg ging had gedaan dat de consulaatrechten voor schepen zullen worden gewijzigd, werd de begrooting van buitenl. zaken aangenomen. De Tweede Kamer in Hessen heeft met 29 tegen '10 stemmen een wetsontwerp aan genomen tot opheffig van de belasting op wijn. It U S L A N 1). Te Petersburg wordt verzekerd, dat de czaar nog niet prins Ferdinand heeft erkend, maar alleen de Bulgnarsehe regeering. De vertegenwoordiger van den czaar bij de zal ving van prins llori.s, die Donderdag te Sofia aankwam en door vorst Ferdinand met groot eerbetoon werd ontvangen, heeft zijne geloofs brieven dan ook niet aan den vorst maar aan den minister-president Stoiloll' overhandigd. Uit Petersburg wordt gemeld dat de re geering weldra 9 consuls en een specialen agent voor handelszaken in Bulgarije zal be noemen. Vroeger bevonden zich aldaar 0 Russische consuls. Volgens een telegram uit Irkoetsk den 13n dezer te Petersburg ontvangen heeft een leverancier van den noordpoolreiziger Frilhjof Kansen, tb» koopman Kaichnaren. den prefect te Nizini-Kolym-k, in noordelijk Siberië, aan den mond van de Kolyma, laten weten dat Narisen de Pont heef t bereikt, land heeft ont dekt, en op de terugreis is. ITALIË. Nu schijnt de minister van openbare wer ken toch zijn ontslag te willen riemen, om dat de Kamer eerst legen de volgende maand bijeengeroepen is en niet onmiddellijk, zooaks bij wilde. Kas Maltonnen beeft aan generaal Baratiori een vertrouwelijker! brief geschreven, waarin hij aandiingt op bet, sluiten van vrede. »\Yij zijn zeker, dat wij zullen overwin nen," eindigt hij met vaste zelfkennis. S t' A M J E, De Tmparcinl ontving gisteren oen telegram uit Havanna, volgens hetwelk generaal Wei- ler bevolen zou hebben, dat de inwoners zich in bun steden en dorpen zouden samen trekken op straffe van als iebellen te worden opgepakt. Deze maatregel is genomen orn de spionrrage tegen te gaan. De generaal zal nog verdere strenge besluiten uitvaardigen. "t Gerucht loopt lat Maceo zou trachten zich naar Florida in te schepen. Generaal Cornel! en kolonel Hernandez hebben, naar nit Havana gemeld wordt, de benden van Maceo in Pi nar del llio weer verslagen. De opstandelingen hadden 21 doo- den, de Spanjaarden slechts 2, maar generaal Cornell werd licht gewond. It U L G A It IJ E. Gistermorgen is de plechtigheid der op neming van prins Boris in den schoot der Gi'iek-cii-kiuiiolieke kerk door den Bnlgaar- schen exarch in de kathedraal gevierd. De Russische goneraal Golenitchcw Kutosovv ver tegenwoordigde den czaar als peet. Verder waren aanwezig twee buitengewone gezanten van den sultan en buitengewone vertegen woordigers van Frankrijk, Griekenland en Servië. Na den dienst werd een wapenschou wing gebonden. De vorst van Bulgarije ver leende Golenitchew het grootkruis der Alexan- der-orde. Het Journal de St. TêterxLourg van giste ren sein ijlt: Heden is te Sofia de plechtig heid van de opneming van prins Boris in den schoot van de rechtzinnige kerk. Alle tele grammen spreken van de geestdrift die te Sofia heri'scht. De aankomst van den exarch heeft tot uiterst hartelijke beloogingen aan leiding gegeven. Tal van gezantschappen zijn uit hut land zelf en uit den vreemde aan gekomen. In de stad hcersclit een feestelijke stemming. Geheel Bulgarije is een in een zelfde gevoel van vaderlandlievende blijd schap over de plechtigheid van heden." De hertog van Parma, de schoonvader van vorst Ferdinand, verklaart thans zelf in de Gazette de Francedat liij alles heeft aange wend om den overgang van z'tjrt kleinzoon tot de Grioksch-orthodoxe kerk te verhinderen err dat hij steeds gehoopt heeft dat het niet zoo ver- zou komen, T D It K IJ I Naar verzekerd wordt heeft eene groep van Belgische bankiers aan de regeering eene geldleening van 150 miliioen francs aange boden. Het gebeld! over de inneming der anker plaats van |it Engelsehe staiiorrsschip Imo- ;/ene an den Bosporus door het Duitsche schip Lornlej is uit de wereld, doordien laatstgenoemd vaartuig plotseling moest repa- leeren en daarvoor in het dok ging, waarna de Imo'jcna hare gewone ligplaats innam*. Aan de Folit. Corresp. wordt uit Konslan- tinopel gemeld, dat de opdracht des sultans om aan de mogendheden, die het verdrag van Berlijn mede onderteekend hebben, de erken ning van prins Ferdinand als vorst van Bul garije te verzoeken, aan de Tui ksclie gezan ten per telegiaaf is medegedeeld. Het desbe- Ireilend besluit van den minister van buiten- landsclie zaken, Tewlik pacha, is zeer bondig gesteld en beperkt zich tot de verklaring dat de keuze van prins Ferdinand is geschied overeenkomstig de bepalingen van het Ber- lijnsch tractaat en dat de sultan bereid is hem als vorst van Bulgarije te erkennen. Be ltüliaansche regeering heeft geantwoord dat zij sedert de verkiezing van prins Ferdi nand deze als eene geldige uiting van den wil van liet Bulgaarsche volk heelt beschouwd, en dat die keuze thans, tot voldoening der Italiaansehe regeering, zeker is van de toe stemming der mogendheden. A .11 HltfK A. Bij den Senaat der Vereenigde Staten is door een der leden eene motie ingedignd, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd aan die van Spanje den vriendschappelijke!! raad te geven, non het eiland Cuba zelfregeering toe te kennen, zonder welke daar geen vrede van blij vonden aard mogelijk is. A E It I K A. Het eotuieenverlioor te Pretoi ia in zake de samenzwering te Johannesburg is, op verzoek van den staatsprocuieur, voor onbepaalden tijd verdaagd. Met liet oog op de duurte der levensmid delen heefi de Uitvoerende Raad besloten tot af-'Hiaffing van de bijzondere rechten op vleeseh in blik, ham, eieren, boter, haver, meel. mais, rijst, suiker en vee. Deze artikelen blijven alleen onderhevig aan een algemeen recht van 7!/s pCt. van de waarde volgens den faetuui'prijs, verhoogd met 20 pCt. De Times verneemt uit Pretoria: Cham berlain's nota bevredigt niemand, zelfs niet de uitlanderspartijdie bet Homerulo-plan voor het Randdisti iet practisch onuitvoerbaar acht, afgescheiden hiervan dat zij nog in andere Transvaalsche districten belangen heeft. Te Bloemfontein heerscht teleurstelling over Krugers antwoord aan Cliamberain, dat als uiterst ongeschikt beschouwd wordt om tot verzoening te leiden. De Fatal Advertiser zegt dat Krugers ant woord den toestand hachelijker maakt. Slechts een wonder kan nu vijandelijkheden tusschen Engeland en de Tiatisvaal beletten. Ieder hoopt hartelijk dat deze vermeden zullen wol den, maar bet antwoord van Kruger heeft den toestand tot op den rand van den af grond gebracht. De Hollanders doen wanho pige pogingen om Kruger te weerhouden van naar Engeland te gaan. Een telegram aan de Times uit Johannes burg schijnt die verwachting te bevestigen. Kruger's antwoord op 's ministers telegram zou eerder bestemd zijn voor liet binnenland, en niet opgevat moeten worden als een blijk, dat de Boerenregeering de onderhandelingen met Engeland vvenscht af te breken. Kruger j zou integendeel de voortzetting en afdoening daarvan door zijn bezoek aan Engeland wen- scbelijk oordeelen. De Hollanders en Duit- schers zouden echter pogen den staatspresi dent terug te houden. SCHIEDAM, 15 Februari 18)10. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 18 Februari 1896, des nam. ten 13/, ure. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de ver gaderingen gehouden 30 Januari, 4 en S Februari j.l. 2. Mededeeling van de ingekomen stukken. 3. Bezwaarschriften van J. T. Beukers e. a. tegen hunnen aanslag in de pl. directe be lasting naar liet inkomen, dienst 1895,6. 4. Adres van L. P. J. Vermeulen, om eer vol ontslag als leeraar aan het gymnasium en aan de H. burgerschool. 5. Adres van mej. E. de Goederen, om eervol ontslag als onderwijzeres in nuttige handwerken aan de le en 2e openb. koste- looze scholen. 6. Adres van C. J. Huiswaard, om afkoop van erfpacht. 7. Adres van Th. E. J. Kramers, om aan stelling tot makelaar in roerende en onroe rende goederen. S. Voortzetting der behandeling van de rekening der commissie van beheer van de fondsen van het voormalige oude-rnannenhuis over 1895. 9. Voorstel van burgemeester en wethou ders om den 2n sluiswachter aan de Buiten- sluis gratis eene woning te verschaffen nabij die sluis. '10. Voortzetting der behandeling van de door burg. en weth. ingediende ontwerp- verordeningen op de heffing en invordering van havengeld. 11. Behandeling van liet door burg. en weth. ingediende voorstel tot wijziging van eenige artikels van het reglement van orde voor den raad. En verdere voorstellen en mededeelingen. Om op de kiezerslijsten te worden geplaatst hebben zich dit jaar aangegeven 5 kamer bewoners (lodgers), terwijl er geen modellen B (onverdeelde boedels) zijn uitgereikt. Verleden jaar was dit respectievelijk 8 en 5. De aflevering der bij de nationale militie, dienst 1896, in te lijven manschappen is be paald voor Schiedam op 5 Maart, te 8v? uur, in het Verkooplokaal" aan liet Oostvestplein te Rotterdam. Het voornemen beslaat alhier bij genoeg zame deelneming een rederijkerskamer te richten. Naar wij vernemen, zijn de woning me' i en open grond aan den hoek van den Singel, in de nabjjheid der R.-k. kerk in andere han den overgpgnan en zullen daar eenige woon- en winkelhuizen verrijzen. liet Rijnschip Rijnstroom, laatst gevoerd door schipper Frans Klaassen, reeder J. van Deventer, en liggende te Schiedam, is onder hands verkocht aan den scheepmaker Kempen te Aifen a/d. Rliijn. Sckpv Namens de Koningin-Regentes is een toelage, groot f100, ontvangen voor de avondschool der afd. Amsterdam van het ïAlgem. Ned. Werkliedenverbond", als blijk van ITr. Ms. buitengewone belangstelling in gemelde in richting. Het bericht omtrent den toestand van den heer Fransen van de Putte luidde heden ochtend »De nacht was vrij rustig. De toestand is minder gunstig." De zeemiliciens-verlofgangers der liehhV 1894 in de provincie Zuid-Holland zijn op den 23n April a.s. voor den tijd van zes weken onder de wapenen geroepen. Eerlang zullende inspecteurs-rechercheurs J. van den Broek en M. B. van der Hoeven te Rotterdam 24 gevangenissen, werkinrichtin gen, politiebureaus enz. in het land bezoeken teneinde practisch onderricht omtrent liet stelsel-Berlillon te geven. Hetzelfde onder richt in 8 gevangenissen is aan den heer Lï:> nian, directeur van het huis van bewaring te Roermond, opgedragen. De thans afgeloopen tentoonstelling te Rot terdam van op de Singer .naaimachine ver vaardigde borduurwerken is in 9 dagen door 12823 personen bezocht geworden. Te Amster dam waren in tien dagen 13659 bezoekers. Een der leeuwinnen in de Rottordam-clie diergaarde, die dezer dagen aan drie welpen het ieven schonk, is, evenals deze drie welpen, overleden. De Wiggelineslraat te Delft werd onlangs !"5 bij raadsbesluit herdoopt in Ivrakeeistraat, De bewoners hebben nu een adres aan den raad ingezonden om te verzoeken dat aan. hunne straat een andere naam worde gege ven, omdat hunne rustige levenswijze weinig overeenstemt met den nieuw gegeven naam. Te 's-Gravenhage werd gisteren de bijeen komst gehouden van afgevaardigden van de- Kamers van koophandel en fabrieken, met liet doel het initiatief te nemen tot het ver schaffen aan de regeering van een leiddraad voor eene wijziging der tegenwoordige rege ling (waarvan wij reeds in ons vorig nummer een beknopt telegrafisch bericht gaven). De Kamer te 's-Gravenhage, van welke liet plan tot deze samenkomst is uitgegaan, was in de benedenzaal aanwezig om de afgevaar digden der ruim 50 Kamers, die hare in stemming hebben betuigd, te ontvangen. Bij acclamatie werd het bureau uit de- Haagsehe Kamer belast met de leiding dezer vergadering. De heeren mr. Cohen Stuart, mr. Stoop en Rein dens, sec ret arjsseu der Kamer te Amster dam, Dordrecht en Delft, werden inet jlir. mr. Gevers Deynoot, secretaris der Ilaagsche- Kamer, benoemd tot secretarissen. Met hel oog op het plan om de conclusion en het rapport van het verhandelde mede te deelen aan de regeeting, stelde liet bureau - voor te benoemen eene commissie van resum tie tot vaststelling van liet verslag der secre- taiissen. Hierna werd in de vergadering gewezen op een door de Kamer van Amsterdam ingediend voorstel, strekkende dat de vergadering van afgevaardigden benoeme eene commissie tot het instellen van een onderzoek naar de voor ons land gewensehte organisatie van de Ka mers van koophandel en tot het uitbrengen van een verslag en praeadvies. De vraag werd besproken of nu niet eerst moest worden uitgemaakt of liet voorstel Amsterdam den voorrang verdiende. Nadat gewezen was op het verschil tusschen den werkkring van beide commission, werd besloten inmiddels met de behandeling der 19 punten aan te vangen en later het voorstel- Amsterdam aan de orde te stellen en inmiddels ook het voorstel omtrent de commissie voor het verslag aan te houden. Uit eenige mededeelingen van den secretaris- bleek, dat 58 Kamers adhaesie hebben betuigd aan het plan der Ilaagsche Kamer, waarvan 36 waren vertegenwoordigd. Alsnu kwam in behandeling: "Vraag 1. Behoort de samenstelling en werk kring der Kamers bij de wet dan wel bij kou. besl. te worden geregeld

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2