o erdag 20 Februari N°. 8985. A0. 1896. W 3 e g" e n e R v m r t i g 8 t J aars* a n g\ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. IT GEVER: J. O I) R BBRKAB: BOTER8TBA AT 70. jBnitenlan dsche Ue richten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f -1.85. - 2,50. - 0.10. Apvertentieprus van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DDITSCHLiND. In de Rijksdagszitting werd gisteren de be handeling der oorlogsbegrooting voortgezet. Tan verschillende zijden werd de wenschelijk- heid betoogd, dat aan de troepen warm avond eten zal worden verstrekt, maar tot een be sluit in die richting kwam het niet, aange zien zoodanige maatregel eene uitgave van -15 a 16 milüoen mark 'sjaars zou vorderen en geen der leden neiging gevoelde de be staande belastingen daarvoor te verhoogen of nieuwe in te voeren, welke den reeds zoo zwaar belasten middenstand nog meer zouden drukken. Bij de behandeling van liet voorstel-Auer c. s. n zake het recht van vereenigiog en vergadering, sprak de heer Rickert de vrees uit dat er van het voorstel weinig zal terecht komen, aangezien het centrum niet gunstig er voor gestemd is. Spr. voor zich zou voor stellen verwijzing naar eene commissie, die dan meer besliste voorstellen in zake bet ver- eenigingswezen zou kunnen doen. De staatssecretaris Von Bötticher betwistte dat art. 4 der grondwet aan de regeeringen de verplichting oplegt eene rijkswet te dezer zake n te dienen, terwijl men bovendien in de verschillende Bondsstaten volkomen tevre den is met het daar geldende recht. Over den aard der te maken bepalingen zal in het rijk dan ook moeilijk overeenstemming te verkrijgen zijn, omdat het te betwijfelen is of door zulk eene rijkswet inderdaad overal eeu betere toestand zou worden geschapen. Tegen verwijzing van het voorstel naar eene commissie bestaat overigens bij de regeering geen bezwaar. De Bondsraad zal morgen, 20 dezer, den 25sten verjaardag zijner eerste zitting na het herstel van het Duitsche rijk door een feest maal vieren. De rijkskanselier zal daarbij niet kunnen tegenwoordig zijn, aangezien hij Maandag naar Weenen is vertrokken tot bij woning der begrafenis zijns broeders. kardinaal Kopp, vorsl-bisschop van Breslau, is op last van den paus naar Rome vertrok ken, vermoedelijk in verband met de bepa- ingen van liet bij den Rijksdag aanhangige ontwerp burgerlijk wetboek in zake het ver plicht burgerlijk huwelijk Igens de IV or ddeutsche Ailgemeine Zeitung is aan den Duitsehen consul te Mersina, na verzoek van de Engelsche regeering, opge dragen om de Engelsche belangen in het "ilajet Adana te vertegenwoordigen zoolang het Engelsche vice-consulaat te Adana vacant is. De gemeentebcgrooting van Bei lijn voor 97 is vastgesteld tot een bedrag van 4ll/a millioen mark in ontvangst en 88V2 millioen in uitgaaf, alzoo een tekoit van 47 millioen mark, waarin zal worden voorzien door de beffing van 148 opcenlen op de door den staat geheven grond- en bedrijfsbelasting en eene gemeentelijke inkomsten-belasting van 892/j percent. In eene te Berlijn gehouden vergadering van 2000 coupeurs van damesmantels is beslo ten tot het proelameeren eener algemeene werkstaking, teneinde de arbeiders te dwingen de voorsteilen der groote confectie-magazijnen aan te nemen. De blouse-maaksters hebben zich thans bij de beweging aangesloten, waardoor het aantal werkstakenden tot 27,000 is gestegen. De mantelmaaksters te Dresden hebben zich bij de werkstaking aangesloten. De kleer makers en naaisters te Lubeck zullen niet staken, teneinde de werkstakenden in andere steden geldelijk te kunnen steunen. E SG E L A S Iri het Lagerhuis deelde Chamberlain gis teren mede, dat, volgens de laatste tijdingen, van de met Jameson opgetrokken troepen macht 21 personen gedood zijn gedurende het gevecht of daarna overleden; en dat 46 gewond of ziek in het hospitaal zijn opge nomen. Er is geen officieel bericht over de verliezen der Boeren. Curzon bevestigt de tijding van de ontsche ping van Russische soldaten in Chemulpo, de havenstad in Koreade koning heeft een schuilplaats gevonden in de woning van den Russischen gezant. Het aantal Engelsche sol daten, dat aan land is gegaan, is niet bekend. Dat Fransche en Amerikaanscbe mariniers gedebaikeeid zouden zijn, daarvan is geen bs- richt ontvangen. Er is geen reden, zegt hij, om aan te nemen dat er sprake is van een bezetting door de Russen. Het adres \an antwoord op de troonrede is door het Lagerhuis aangenomen. De lersche parlementaire partij heeft Dillon tot voorzitter gekozen, met 88 tegen 21 stemmen. De correspondent van de Times te New- York ontwikkelt een plan tot oplossing van het Venezuelaansche grensvraagstuk, welk plan, naar hij verzekert, door de regeering van de Vereenigde Staten wordt goedgekeurd, terwijl de Engelsche regeering het ook zou goedkeuren, bijaldien de regeering van de Unie het vooi stelde. Zijn denkbeeld is dat Engeland en Noord-Amerika elk twee grens- commissarissen zouden benoemen, om liet grensvraagstuk te bestudeereri en verslag uit te brengen over hun bevindingen. Hun con clusion zouden bindend zijn. I11 een hoofd artikel beveelt de Times het plan aan. Het nieuwe Engelsche blauwboek over het Tutksche vraagstuk behelst vijihonderd, soms belangrijke stukken, loopende tot de vorige week. De Engelsche gezant te Konstantinopel moet eiudelijk ei kennen dat het getal Ar- meensche slachtoffers het cijfer 25,000 be reikt, ongerekend de districten waar het niet is geverifieerd. Maar het belangrijkste it dat in het blauwboek gestaafd wordt ijft de hardnekkige weigering vari Rusland om den sultan te dwingen, bij welke weige ring Oostenrijk zich had aangesloten. De nooit volprezen samenwerking van de mogend heden in de zaak van de tweede wachtsche pen in den Bosporus blijkt mede uiterst oppervlakkig te zijn geweest. Rusland stelde zelfs voor om bet plan prijs te geven. OOSTENRIJ It-li ONGARIJE. Het ontwerp der kiesrechthervorming is in het Oosten rij ksclie Huis van afgevaardigden koel ontvangen. De indeeling der 72 nieuwe kiesdistricten geeft reden tot de vrees, dat de Duitsche linkerzijde er slechts zal alkomen met ten hoogste drie zetels. Toch zal deze partij het ontwerp zeker goedkeuren als een noodzakelijk kwaad. Volgens de meeningen in parlementaire kringen zullen de clericale en Slavische fracties er het meest bij winnen. De sociaal-democraten zullen 10 a 12 zetels krijgen, doch zij hopen op nog 6 meer. De anti-semieten verwachten eveneens een aan winst van '12 a 18 zetels, terwijl de Duitsch- nationale partij geen enkelen zetel vooruit gaat. Van 15 nieuwe districten in Gallicië zullen waarschijnlijk de Polenclub er 13 en de sociaal-democraten er 2 krijgen. In het Hongaarsche Huis van afgevaardig den heeft de minister-president Banffy Zater dag, in antwoord op eene interpellatie, met de diepste verontwaardiging verklaard dat het bericht der Pesti Hirlapals zouden de tot leden van het Magnatenhuis benoemde graaf Vigyazo, baron Frederik Carbanyi en baron Karei Carbanyi in ruil daarvoor aanzienlijke sommeu ter beschikking van de regeering of van de liberale partij hebben gesteld, van het begin tot het eind een opzettelijke leugen is. De offieieele Wiener Zeitg. bevat thans het keizerlijk besluit, waarbij graaf Thun op zjjn vei zoek wordt ontslagen als stadhouder van Bohemen, met dankzegging voor de be wezen gewichtige diensten, en de regeerings- president van Silezië, graaf Coudenhove, tot zijn opvolger benoemd. De Neder-Oostenrijksehe Landdag heeft na een rumoerig debat met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin aan de regee ring wordt verzocht het handelsverdrag met Hongarije tijdig op te zeggen en eerst te vernieuwen, wanneer de tegenwoordige mis standen betreffende de verbruiksbelasting, de belasting op gemalen graan, de vrachtprijzen der spoorwegen en liet aandeel door Oosten rijk te betalen in gemeenschappelijke uit gaven uit den weg zijn geruimd. S P A A J E. Men gelooft 'dat de Cortes Vrijdag zullen worden ontbonden. De verkiezingen voor de nieuwe Kamer zouden dan den 5den April, en die voor den Senaat den '12den April plaats Iiebben. De regeering zal binnenkort 18 000 man van de reserve onder de wapenen roepen. In belichten uit Havana, te Madrid ont vangen, wordt nu erkend dat de hoofdmacht der opstandelingen zich in de provincie Havana bevindt. De voornaamste strijdkrachten dei- Spanjaarden staau tusschen de hoofdstad en Batabano (vlak zuidelijk). Generaal Weyler beeft gelast dat alle rebellen, die gevangen genomen worden, ter dood veroordeeld zullen worden, maar men moet hem in elk geval het vonnis ter bekrachtiging voorleggen. Zelfs de vrouwen sluiten zich thans bij de Cubaansche opstandelingen aan. Bij Cienfugos is na hardnekkigen tegenstand een vrouw die aan het hoofd van 38 vrouwelijke opstande lingen stond, gevangengenomen baar bende wist te ontsnappen. B I G A E IJ E, Duitschland heeft nu ook, evenals Oosten rijk en Italië reeds deden, prins Ferdinand erkend als vorst van Bulgarije. /olgens een te Petersburg loopend gerucht blijft generaal Kutuzow, die als vertegenwoor diger van den czaar de zalving van prins Boris bijwoonde, als militair agent van Rusland te Sofia. Het reener Fremdenbïatt meldt, dat prins Boris binnenkort naar zijn moeder te Nizza zal worden gebracht. Na een verblijf van acht weken aan de Riviera zou de vorstin met den prins naar Sofia terugkeeren. AFRIKA. De Standard heeft uit Johannesburg een telegram ontvangen, gedateerd il dezer, mel dende dat Chamberlain's rede in liet Lager huis eeu zeer bevredigenden iodruk te Pre toria heeft gemaakt. Het wordt nu zeer waarschijnlijk genoemd dat de' Volksraad in bijzondere zitting zal worden bijeengeroepen teneinde het onmiddellijk vertrek van pre sident Kruger naar Europa te bekrachtigen. Uit Johannesburg wordt van 17 dezer ge meld: De kwartsstampmolens der Robinson- mijn zijn geheel gesloten; de chloor-nytron- en cyanietwerken zullen waarschijnlijk even eens sluiten. Naar het heet, is gebrek aan •nlandsclie arbeiders daarvan de oorzaak. Naar uit Johannesburg aan de Times wordt gemeld, is de Robinson-mijn gesloten wegens gebrek aan Kaffers, daar deze zgn wegge- loopen om het herhaalde zoeken naar wape nen in de mijnen. Ook in andere mijnen zouden de inboorlingen daardoor zijn afge schrikt. De regeering van de Zuidafrikaansche Republiek heeft bevolen het zoeken naar wa penen in de Robinson-mijk te staken, en beloofd Kaffer-werklui te bezorgen. Een a ce- meene sluiting van de mijnen is hoogstonwaar schijnlijk.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1