Biinieiilanclsclie Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zifting van IS Februari. Na mededeeling van de ingekomen stuk ken werden de afdeelingen getrokken, welke gekozen hebben tot voorzitters de hh. Schaep- man, Veegens, Goeman Borgesius, Mees en Cremer, en tot onder-voorzitters de lieeren De Savor- nin Lobman, Ilafl'mans, Van Alpiien, Michiels van Yerduyneu en Ilartogli. Besloten is verschillende ontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken, met uitzondering voorloopig van de suikerwet en het ontwerp betreffende de pensioenen der vroegere Rijn spoorwegambtenaren. Tegen de openbare veigadering van Vrijdag a.s. ten 11 ure is aan de orde gesteld de geld- leening voor openbate werken in Suriname met by behoevende ontwerpen. Tevens zal een regeling van de werkzaam heden worden voorgesteld. In deze zitting G nog ingekomen een wets ontwerp tot bekrachtiging van den koste- loozen afstand van een strook strand te Scheveningen aan de gemeente 's-Graven- liage; en vooits een brief, waarbij de lieer Pijtterscn, tengevolge van de laatste reget- ringswijzigingen in het wetsontwerp tot rege ling dor per>oneele belasting, verklaart in te trekken zijne amendementen op de artt. '14 en 1G van dat onderwerp. Mede is ingekomen bet schoolverslag over 18941895. Onderu'tjswel Do Kamer ontving een wetsontwerp tot wij ziging van eenige artikelen der lager-onderwijs- vet. ten aanzien van lo. Vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. Het ondeiwijs in die vakken wordt op 1 Januari •1897, zouals men weet. verplichtend. En nu meent de minister van binnenl. zaken, dat de bezwaren, welke tegen de verplichte invoering Jn"vorige jaren hebben geleid (de onmogelijk heid om dat onderwijs, bij gemis van een daar voor geschikte localiteit of oefenplaats, te doen geven zonder schade voor de gezondheid der leerlingen), zich tegen de verplichte invoering met lo. Januari 1897 nagenoeg in gelijke mate zullen doen gevoelen als fooi heen. De regeering acht liet daaiom dopllreffeod, dat de vrije en orde oefeningen der gymnastiek wel onder de verplichte leervakken aan de openbare lagere scholen blijven opgenomen, mils de gelegenheid geopend zij om aan bezwaren, ontleend aan het ontbreken van gelegenheid of geldelijke middelen ter verschaffing van de noodige localiteit en bij uitzondering ook aan gemis van leerkrachten, voortdurend te gemoet te komen. Naar het oor- i deel der reg. zal zulks kunnen geschieden door I aan Gedep. Staten bevoegdheid te geven, om j van de verpheining lot het geven van dit onder wijs telkens voor ten hoogste vijf jaren, den districts schoolopziener gehoord, bij een met j redenen omkleed besluit ontheffing te ver- j leenen. De opneming van eene daartoe stiekkende bepaling in de wet wordt in het wetsontwerp voorgesteld. Tevens wordt voorgesteld, om voor het bij zonder onderwijs aan het bezwaar te gemoet te komen door de verplichting tot het geven van onderwijs in vak j op de lagere scholen als voorwaarde tot het verkrijgen der rijksbijdrage, bedoeld in art. 54 bis der wet, te doen ver vallen. 2o, Lager onderwijs in de tuinbouwkunde. Na de organisatie van het tuinbouwonderwijs wenscht de regeering voor de onderwijzers der lagere scholen de mogelijkheid te openen eene akte van bekwaamheid voor lager onderwijs in de beginselen der tuinbouwkunde teveikrijgen. Daailoe wordt vooigesteld onder de vakken op te nemen dat der tuinbouwkunde. De bedoelde akte zal bevoegdheid -verleenon om onderlicht te geven aan wintercursussen in tuinbouwkunde welke, op het voetspoor van de beslaande cur sussen in lanc bouwkunde, zullen worden opge richt. In de tweede plaats wordt het nieuwe vak in het wetsontwerp opgenomen onder de vakken, waarvoor een akte voor huis- en school onderwijs is te vei krijsen. 3o. Gelijkstelling van sommige akten van bekwaamheid, in Neder!. Indie verkregen, roet Nedei landsche akten. De legeeiing geeft gevolg aan liet verzoek van den Gouverneur-Generaal om de akte till bekwaamheid als onderwijzer, en die als hoofd onderwijzer, in Neder!. Irnhé afgegeven, gelijk te stellen met de gelijksoortige akten in Neder land. Zij doei daartoe het voorstel mede in genoemd wetsontwerp, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de gelijkstelling ten aanzien van de genoemde akten alleen geschiedt voor zoover de examens tor vei krijging van die akten in JSedetl. Indie zijn afgenomen met gelijke eist-hen en nagenoeg volgens dezelfde regelen als hier te lande. SCHIEDAM, 19 Februari 189C. Vervolg van de gemeenteraadszifting van Dinsdag 18 Februari. Alsnu kvvain in behandeling de voortzetting der ontw-eisp-verordeningen op de lief li rig en invordering van havengeld. In herstemming kwam allereerst liet voor stel der 4 raadsleden om liet taiief voor Sioornbootea (biniien-vaartuigen) per jaar te bepalen op 30 cl. per M', hetgeen werd ver worpen met il stemmen tegen 10. Voorstem den de heeren: Beukers, De Groot, Van Buijsen, Van Horwegen den Breeins, Klein, Hoogendam, Jansen, Prins, Elzevier Dom, en Nolet. IJ et voorstel der 4 taadsleden om art. 9 zoodanig te wijzigen, dat ook vrijstelling zou kunnen worden verleend voor vaartuigen, die om nog andere redenen dan wegens her stelling een ander vervangen, en waarover in de vorige vergadering ook de stemmen- liadden gestaakt, vverd nu verworpen met 14 stemmen tegen 7. Voor stemden de heeren l!eukeis, De Groot, Van Buijsen, Uoogen dam, Jansen, Elzevier Dom en Nolet. Aan de oidekwamnu liet voorsLel Prins Van Gent om voor de bovengenoemde booten het tarief te stellen op 40 ct. De heer Van Uarwegen den Breems ver klaarde, ofschoon gestemd hebbende voor bet tarief van 30 ct., te zullen stemmen tegen dat van 40 ct., daar hij zeker wist dat de booten daarmede toch niet zouden terugko men en dus nu geen reden zag om de ge meentekas aan eene lagere ontvangst bloot te stellen. De heeren De Groot, Prins en Nolet be grepen die iedeneering niet, daar met een tarief van 40 ct. de kans niet was uitgeslo ten dat, zoo niet alle, dan toch eenige booten wel zouden terugkeeren. Daarna werd met 13 tegen 8 stemmen het tarief van 40 ct. aangenomen. Tegen stem den heeren Van Westendorp, Loneq, Roe- lants, Van Buijsen, Maas, Van Harwegen den Breems, Schuurman en Hoek. In behandeling moest nu nog komen het voorstel der vier raadsleden om liet tarief per reis voor. deze booten te bepalen f 0.02. De heer De Groot wees er nog op, dat bij aan neming daarvan Schiedam in dat opzicht ge lijk zou staan met Rotterdam en dat de schade voor de gemeentekas niet groot kan zijn, daar het maar weinig voorkwam dat per reis werd betaald. De voorzitter meende in de vorige verga dering reeds genoeg te hebben gezegd over verlaging van belastingheffing, waarna het voorstel werd verworpen met 11 tegen 10 stemmen. Voor stemden de heeren: Beukers, Van Gent, De Groot, Van Buijsen, Van Har wegen den Breems, Poortman, Hoogendam, Prins, Elzevier Dom en Nolet. Met dit besluit konden alle onder sub lo, 2o en 3o van C genoemde lubrieken gemaakt worden tot éen, daar nu alleen voor de spoe- lingschouwen een ander tarief was vast gesteld. Aan de oide was vervolgens het voorstel van den heer Prins om onder B (Riviervaar tuigen) nog op te nemen, dat voor de alhier van Rotterdam aankomende schepen met het doei hier lading in te nemen zou moeten wor den betaald f 0.03 per M3, dat in de vorige vergadering was aangehouden en nu werd aangenomen met 18 stemmen tegen 3. Tegen stemden de heerenKranen, Maas en Poort man. Ten slotte moest, wat deze verordening betreft, nog worden goedgekeurd, de geheele revisie der verordening naar aanleiding van de daarin gebrachte wijzigingen. Zonder hoofdelijke stemming werden goedgekeurd de gereviseerde artt. 4, 5, 6, 7, 8 en 9. Wat betreft art. 5 stelde de heer Van Horwegen den Breems nog voor, den tijd voor de lading der van Rotterdam hier komende schepen te bepalen op 10 dagen voor bene betaling, daar men anders in den winter daarmede iast zou verkrijgen, doordat die schepen hier voor hun pieizier zouden komen liggen. De heer Nolet bestreed dit bezwaar, waarna het voorstel werd verwoipen met 13 stemmen tegen 5. Voor stemden de heeren Loncq, Van Buijsen, Van Harwegen den Breems, Klein en Elzevier Dom. (De heer Van Westendorp had even de vergaderzaal verlaten.) En wat betreft art. 8 kwam de lieer Prins terug op zijn in de vorige vergadering reeds gedaan voorstel om geen vrijstelling te ver- leeueu aan de alhier overwinterende rivier vaartuigen, maar die te doen betalen gedu rende den daarvoor gestelden tijd 2'/s ct. per M3. Ook dit werd door den heer Nolet bestreden als onbillijk tegenover de zeesche pen. En bovendien is de uitkomst voor de rivier-vaartuigen tegenwoordig niet zoo gun stig, dat zij des winters niet zouden blijven doorvaren als dat maar eenigszins mogelijk is. De lieeren Klein en Van Harwegen den Breems daarentegen bevalen liet voorstel aan de eerste met het oog hierop, dat anders de haven zou vol komen met schepen van Rotter dam, daar z'y van hier zonder kosten in het vrije water kunnen komen, en de tweede om dat zonder die heffing de schepen tot 30 April hier vrij zouden kunnen liggen.Het voorstel weid evenwel verworpen met 17 stemmen tegen 4. Voor stemden de lieeren Van Harwegen den Breems, Klein, Prins en Elzevier Dom. De geheele verordening werd daarna bij acclamatie goedgekeurd, waarna de verorde ning op de invordering aan de orde kwam. Het voorstel van den heer Elzevier Dom om allen in de gemeente tbuisbehoorenden vaar tuigen de gelegenheid te geven het havengeld in vier termijnen te betalen, werd aangeno men met 20 stemmen tegen 1, die van den lieer Maas; terwijl de heer -Maas den raad in mora stelde om, na het besluit om de spoelingschouwen ook per reis en per maand te doen betalen, een goed controlemiddel aan te geven. Eene strafbepaling dat b.v. bij fraude betaling voor een geheel jaar zou worden opgelegd, achtte de voorzitter niet wenschelijk op te nemen. Wel ver- eenigde de raad zich bij acclamatie met het voorstel van den heer Maas, dat de spoe lingschouwen op kosten der eigenaars zouden moeten worden voorzien van een duidelijk dooi de belasting-ambtenaren aan te geven nom- mer. Ten slotte werd na eenige redactie-wijzi gingen ook deze verordening unaniem aan genomen, waarna de vergadering gesloten werd, daar de tijd te ver gevorderd was, om ook nog het laatste punt der agenda: herziening van het reglement van orde voor den raad, te behandelen- De gewone audiëntie van den minister van koloniën op Vrijdag 21 dezer zal niet plaats hebben. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsont werpen betreffende het handelsregister en de firma's de heeren Drucker, Plate, Pijnappel, Harte en Hartogh. Conversie. Het tijdstip, waarop het thans bestaande Grootboek der 3'/s pCt. rentegevende Natio nale Schuld overgaat in een Grootboek van 3 pCt. Schuld, is, bij kon. besluit van 13 Februari j.l. opgenomen in de St.-Ct, no. 40 bepaald op 1 Maait 1890. In elk deel van het nieuwe Grootboek der 3 pCt. Nationale Schuld wordt zoodanige aanteekening gesteld, dat van den overgang duidelijk blijkt. De kapitalen, ingeschreven in liet thans bestaande Grootboek der 3 pCt. Nationale j Schuld, worden zoodra mogelijk kosteloos overgeschreven in bet nieuwe Grootboek der 3 pCt. Nationale Schuld. I Te dien einde wuiden de hoofden vanreko- ning, in het bovenbedoelde Grootboek voor komende, letterlijk doch onder een nieuw i nommer, overgeschreven in voigdeelen. welke, i te rekenen van 1 Maart a.s., deel zullen uit- i maken van het nieuwe Grootboek der 3 pCt. 1 Nationale Schuld. I Aan hen, van wie blijkt dat zij houders zijn I van meer dan éene inschrijving in het nieuwe 1 Groothoek der 3 pCt. Nationale Schuld, zal van '1 Maart tot 9 Augustus a.s. gelegenheid gegeven worden om de verschillende inschrij- vingen kosteloos te doen overschrijven op éen hoofd van rekening. Van de verbanden, welke op éen of meer der bijeen te voegen inschrij vingen rusten, zal op het hoofd van rekening, waaronder de inschrijvingen bijeengevoegd worden, op de gewone wijze aanteekening worden gehouden. Aan de houders der in het nieuwe Groot boek der 3 pCt. Nationale Schuld overge schreven kapitalen of aan hunne gemachtig den voor de rente-ontvangst, zal, op aan vraag, kosteloos opgaaf gedaan worden van letter, deel en nommer, waarin en waaronder de nieuwe inschrijving is opgenomen. Ook heden was de toestand van den heer Fransen van de Putte dezelfde. De afgeluopen nacht was rustig. Eene internationale tentoonstelling van kookkunst en van alles wat niet de voeding over het algemeen in betrekking staat, zal plaats hebben te Gent, en geopend worden den 25n April a.s., in de feestzaal sGouder» Leeuwplaats". Te dier gelegenheid zullen bijzondere wed strijden worden uitgeschreven en talrijke belooningen door eene internationale jury worden toegekend. Er zal eene bijzondere afdeeling zijn voor i de bieren. Men kan het programma-reglement der tentoonstelling bekomen bij het secretariaat? Eedverbondstrnat 34, Gent. Gistermiddag moest te Leiden, wegens het warmloopen vau een as, het postrijtuig uit den Parijschen trein worden verwijderd, zoodat de dienst, tot Amsterdam, in een baga gewagen moest worden verricht. Het geval had 20 minuten vertraging ten gevolge. Door de vischschuit 11 D 76, schipperJo- han Wezelman, is te Nieuwediep aange bracht de uit tien man bestaande equipage van de te Ostende thuisbehoorende stoom trawler Tertio (O 453), welke in de Noordzee was gszonken. Vrijdagavond werd de trawler door We zelman in zinkenden staat aangetroffen, op 3 mijl afstand N.N.W, van Kijkduin. De toe stand was toen riog niet van dien aaid, dat j de bemanning het zinkende vaartuig behoefde

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2