L^>__ Letteren, Kunst en Wetenschap. De Dames- en If mdermode. Gemengde Berichten. te verlaten. Wezelman bleef echter in de nabijheid, om bij de hand te zijn, wanneer hulp noodig mocht blijken. Dat deze voor zorgsmaatregel niet overbodig was, bleek een paar uur later, toen de trawler snel begon te zinken en de opvarenden een goed heen komen moesten zoeken. De H. D. 7G kwam toen zeer dicht bij het zinkende vaartuig, hetgeen door de hooge zee zoowel moeilijk als gevaarlijk was, en mocht er in slagen alle schipbreukelingen behouden aan boord te krijgen. Men bleef nog in de nabijheid loeven, tot de Tertia in de diepte verdween De namen der flinke opvarenden van de II. D. 76 die de visscherij er aan gaven en daardoor belangrijke schade leden, om in ge vaar verkeerende natuurgenooten te redden, zijn Jolian Wezelman, Win. Scholder en ,1b. de Groot. Zonder hunne hulp zou helmet de schipbreukelingen zeker niet zoo goed zijn afgeloopen, daar geen enkel vaartuig in de nabijheid was. Te Eist (Betuwe) heelt de geai resteerde 27-jarige G. Rekker Maandag bekend den moordaanslag op den landbouwer B. Vlemingh gepleegd te hebben. Eerst deed hij de be kentenis in een brief aan zijne aanstaande en later tegenover de politie. Als reden geeft hij op een som gelds te hebben willen ver krijgen om te kunnen trouwen. De burgemeester en de politie hebben met groote zorg en veel beleid deze zaak behan deld. Bij het nog steeds onontdekt blijven van zoovele misdadigers maakt dit geval eene gelukkige uitzondering. B. werd gisteren ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld. Men meldt uit Breda aan de A7. li. Ct.: Een der treurige gevolgen van het gehou den carnaval is, dat hedenochtend een zwaar mishandelde soldaat dood in eene sloot achter de Wilhelminastiaat is gevonden. Een andere soldaat is tengevolge van een zware wond aan liet hoofd in het hospitaal opgenomen. Door den heer Guillnume Pollet, overleden te Tilburg, is eene som van f 10QO gelega teerd aan het Tilburgsch Algemeen Ver zekeringsfonds voor werklieden. Gistermiddag ontspoorde te 's-IIertogen- bosch eene rangeermachine, en kwam zooda nig tusschen de sporen in te staan, dat de beide lijnen van en naar Boxtel en Tilburg onbruikbaar waren, en er uit 's-Uertogen- bosch niet een trein in die beide richtingen kon vertrekken. Zaterdag zijn te 's- Hertogenbosch 4 geval len van pokken voorgekomen. Uit de gemeente Wouw zijn, behalve de daders E. en V. nog twee andere personen gevankelijk naar Bergen-op-Zoom gebracht, in verband met het schieten op de marechaussees nabij de buitenplaats Weltreden. Belasting en vermogen. In een Noord- hollandsche gemeente overleed dezer dagen een hoogbejaard man, lid van het college van zetteis, lid van den raad, oud-lid van water schapsbesturen, en die een zeer mooie maat schappelijke betrekking bekleed had. De man gaf zich steeds in de vermogensbelasting aan op pl.m. 50 mille. Na inventarisatie bleek de man vrij wat meer dan 130 mille na te laten In de Wereldkroniek komt voor het por tret van prins Fmierik van Oranje, den prins wiens stoffelijk overschot uit Italië naar het vaderland zal worden overgebracht. 's-Uravenhago. Hoewel de dag zijner aankumst nog niet bepaald is, kan worden meegedeeld dat het verblijf van dr. Leyds, staatssecretaris der Z.-A. republiek, hier ter stede zeer kort zal zijn. Amsterdam. Een buitengewoon talrijke menigte bewoog zich dezen avond door de zalen van den huize Couturier ter begroeting van den staatssecretaris der Zuidafrik, repu bliek dr. Leyds. Of van zich bewegen was bijna geen sprake, want zoo groot bleek de belangstelling, dat tengevolge van den aandrang van steeds nieuwe bezoekers de commissarissen van orde groote moeite hadden althans een plaatsje vrij te houden voor de plaats van dr. Leyds, aan wien de dames en heeren door W. baron Roëli werden voorgesteld. Handel, leger en vloot, alle kringen waren vertegenwoordigd, veel professoren, de studen tensenaten uit Leiden, Utrecht, liet Indologi- sclie korps. Ook van elders waren belangstel lenden gekomen, o. a. merkten wij op de directie der Oo.stafrikaansche compagnie en der Transvaalsclie handelmaatschappij uit Rotterdam. Dr. Levds stond onder een tropee van vlag gen met het Transvaalsclie wapen, en tegen over hem hing liet orrslauwerd portret van Paul Kiuger. Hij droeg het lint met het com mandeurskruis der orde van Oranje-Nassau, de ster van de Roode Adelaar cn de ster van de Christus-orde van Portugal. Nadat velen aan dr. Leyds, die door zijne moeder vergezeld was, voorgesteld waren, nam prof. Moltzer liet woord, die dezen avond kenschetste als de voldoening eener algemeen gevoelde behoefte om hulp te brengen aau het volk van de Zuidafrikaare-ehe republiek en zijnen waardigen president, wiens edel beeld zoo schoon afsteekt tegen den onzui- veren achtergrond; eene schare avonturiers, die op verraderlijke wijze de onafhankelijk heid der republiek belaagde, eene onafhanke lijkheid, die echter door liet moedig beleid van den president eu zijn volk Voor het oog der gansche wereld op roemrijke wijze opnieuw is bevestigd. Welk een harlvei heffend voor beeld van kalmte en eenvoud gaf ook Paul Kruger in de oogenblikkeu van hartstochte lijke beroering, na den smadeiijken afloop van het bedrijf van Jameson en de zijnen. En in den toon van alles wat uitging van den president in woord en geschrift, was iets dat voorai ons, Nederlanders, trof tot in de ziel, want liet is diezelfde toon van vastheid, vroomheid en vertrouwen, waarin de dichter van het Wilhelmus sprak tot ons volk. En ook hiervoor is het ons een behoefte te hul digen den president der Zuidafrikaansche republiek, hiervoor dat zijne betrekking tot Nederland steeds getuigt van zooveel echten broedeizin, getuigt van het solidariteitsbesef tusschen Transvaal en Nederland, twee twij gen van een stamSpieker herinnerde aan het feit dat aan ons, Nederlanders, vóór 12 jaar werd opgedragen in dr. Leyds den man uit te verkiezen, die waardig zou zijn het vertrouwen van Paul Kruger en die dat ver trouwen niet beschaamd heeft; dat diezelfde president Nederland heelt in staat gesteld de leidende kracht te zijn voor de ontwikkeling der Zuidafrikaansche republiek, door den aan leg van eenen spoorweg. Na mr. Moltzer voerde prof. Spruyt hel woord. Hjj wilde iets zeggen over het volk der republiek, de burgers van Paul Kruger, zonder wier steun niet bereikt zou zijn dat grootsche en verhevene, door den vorigen spreker geschetst. Over dat volk wordt dik werf zonderling geoordeeld, zonderling vooral door hen die het oppervlakkig kennen en in hunne beoordeeiing zich niet weten los te maken van den in onze wereld maar al te zeer heerschenden geest, zich uitende in veel praten en weinig doen, in mooi praten en slecht doen. Goed heeft Van Oordt de Trans valere gekenschetst als menschen die nooit zijn heereboeren, maar boeren, altoos heeren, maar nooit heertjes. Menig uiilander staat tegenover den Transvaler ais de kamer dienaar tegenover den held. Men herin nert zich de spreukdat mtmand een held is voor /jju kamerdienaar. Dit wil evenwel niet zeggen, dat de held geen held blijft ook voor zijn kamerdienaar, maar dat de kamer dienaar te klein is om den held te erkennen. Wat de geslotenheid der Boeren betreft: dit is zeker, kletsen" doen zij niet, gelijk onlangs iemand zich uitdrukte in een schrij ven uit Tiausvaal. Als de Boer wat zegt, heeft het zin; anders zwijgt hij. Iemand, die anders wel wat weet al te dingen op de Boeren, Froude, vergelijkt ze bij de oude Romeinen, en Romeinscii zijn zij in den eerbied voor liet vaderlijk gezag, Romeinsch is het be zielend voorbeeld der Transvaidsclie matrone, Romeinsch is hun hoog geloof. Is Joubert, die vreedzaam zijn ossen weidt, maar op den eersten roep zich aan het hoofd stelt van het leger om den slag bij Krugersdorp te leiden, niet de gelijke van Cincinnatus Voor wie historische!) zin heeft, is de aanschou wing van den Transvaalschen Boer een ver kwikking, een oogeritroust. Aan dat volk van Boeren, dat in zijn raseigenschappen eenig is op gansch de wereld, brengt spieker hulde. De heer Van ilea Wall Bake herinneide er in een toespraak aan hoe liet ons niet trots vervullen mag, dat in de moeilijke dagen, die Transvaal doorleefde, de Hollanders in de republiek als éen man zich hebben geschaald aan de zijde van wet en vecht, hoe 1»ij peisoonlijk met trots herdacht den moed en geestkracht in die dagen getoond door gansch het personeel der Zuidafrik. Spoonvegmij. Spr. richtte zich daarna tot dr. Leyds, ln'tn gelukwenschend niet zijn herstel, hem huldigend voor hetgeen hij thans iveds gedurende 12 jaar geweest is voor zijn tweede vaderland en hem toewouschend nog lang zijn moeilijke taak te mogen vei vullen. Nederland zal er steeds fier op zijn, dal het in Leyds een zijner beste zonen aan de Zuid afrikaansche republiek heelt afgestaan. Ten slotte nam dr. Leyds het woord om zijn itinigen dunk te betuigen Voor de hulde aan het volk van Transvaal en zijn president gebracht, en de eer hem als vertegenwoor diger zijner regeering bewezen. De republiek heelt plotseling aller oog op zicli gevestigd. Dit is niet iets wat zij gewild of gezocht heeft. De Zuidafiikaausche republiek is niet tuk op roem, zij wil slechts handhaving vau haar eerstgeboorterecht. Wij, Boeien, ver langen rustig onzen eigen weg te gaan, aan wie er komen, om brood te zoeken of geld te verdienen, zullen geen bezvvareu vvo.den in den weg gelegd, maar dit alleen willen de Boeren niet, zij willen niet worden voorge- pijpt hoe ze zullen dansen. Men late ons onze vrijheid Ten innigste dankbaar voor de sympathie, welke de Zuids'rikaansche repu bliek zoo gaarne aanvaardt van het Neder- landsche volk wetende dat zij nergens elders dieper gevoeld wordt, zeide spreker trotse!; te ziju van die sympathie bij zijn volk en zijne regeeriug de tolk te mogen ziju. Al deze redevoeringen worden met groote aandacht aangehoord en dikwerf door geest driftige toejuichingen onderbroken. Het doel, dat de commissie van ontvangst beoogde met het organiseeren der receptie, mag ten volle bereikt worden geacht. (Af, li. Ct.) Utrecht. De sSenatus Veteranornm" van het Uirechtsch studeuteri-corps mocht het heugelijk bericht ontvangen dat H. M. de Koningin-Regentes den wensch heeft te ken nen gegeven om, iudien geen latere ver hindering zulks mocht beletten, met H. M. de Koningin het ridderhofspei te komen be zoeken, dat op Woensdag 24 Juni a.s. van wege dat corps zal worden georganiseerd. Eigen Haard van deze week bevat een opstel over Alma Tadema door Jo. de Vries, met een portret van den schilder en reproducties van enkele zijner si-tdlderijen. De weduwe van Stepniak zal een boek over baar man uitgeven. Prins IC npotkin zal er een gedeelte van klaarmaken en verscheidene En- gelsche schrijvers zullen er uan meewerken. Practlsche Iitmdleitïlus bij liet ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames n Kinderen. Onder Eedactie vnn A,JDA VEIUiOOP. (Uitgevers; Nijgh&Van lutmar te Rotterdam.') I V u O f I» Afileelimj Kuulerklecthng 3 2 flnvures met beschrijving, vouistellende No. 1Blou'o.-costuiuc voor knapen van 34 j mr. Nd. 2. Jurk met losse blouse vour meisjes van 50 jaar.No. 3. Visitejiirk voor men-, :s v.ni 010 jaar. No. 4. Huisjurkje vooi babies van 2 jaar. Anieiikaansrbe joik vour mui-ju-, van 2 3 jaar. Jmk van iuilfe.slof voor meisjes van 34 jaar. Jmk met bciiotsclie stol gegil*- neerd voor inei-jes va 45 jaar. No. 3. Baby-mantel mti cièm- cjcliemiie. No. 0. Tricot olnloib;eek vooi hinderen vau 35 j uir. No. 7. Onderjiuk vooi me,.-jes v.m 45 ja.u. No. 8. Kinderjurk vooi d«*n Irellml v.m 1 jaar. No. 9. Boezelaar voor jonge mei-jea. No. 10. Blousejtuk V'or mti-p's van 10—11 jaar. Jmk met cbemi-e'lo vuo meisjes vau '1 f 12 jaar. No. 3 1. Mo: sbn-, <d:t ir v-or kinderen vau 07 jaar. No. 12. O ei zicht der geopende jmk op plait 8. Een Supplement, waarop zich de knippatro nen van bovenstaande modellen bevinden. Afdceluitj DamnMecihng, 7 Gravures met beschrijving, oorstellomle No. Toilet van wollen stof met zijde gegaineeid. No. 2. A. B. Monogram in plolte-steek-bordui reel. No. 3. Ruk voor een bi uiilstoilet. No 4. Rouvvj ipon van fantasies®. No. T>, Gelegeuheid-jauon voor gehuwde dames. No. G. Blou cor-age. No. 7. Cusltium met cièpe ueuarneei d. Een Supplement, waarop -zich kuippatio- nen van bovenstaande mol dl,-n ii*-tulen. Modekroniek. Feuilleton. V >1,1,n,e om vragen. Raadgevingen. Beiicbt. Abon nementen. Advertentien. Te Londen heeft een ooudlottigo brand gewoed, die aan acht menschen het leven knstte. De brand brak Zondagmorgen om 3 uur uil m de Clmrc'n- street, Soho, in een otiderwetseh hots! dat door verscheidene gezinnen weid bewoond. Hij ont stond op de eerste verdieping, waarschijnlijk door vonken van bel haaidviinr, en tn-ite Imt eerst een houten beschot bij de trip aan, De bewoners van de benedenverdiepingen konden zich nog op straat redden, maar heten ongeluk kig de voordeur open. De daardoor veroorzaakte tocht droef de vlammen langs (Je bomen trap naar boven, zoodat aau do bovenbewoners de uitweg was afgesneden. De brandweer vond bij hare komst het buis van onder tot boven in vlammen voor een venster van de tweede vei- dieping stond een man, die met ven wij felde ge baren om hulp smeekte, maar voordat men iets kon doen om hern te redden, sprong hij naar beneden en kwam op de scherpe punten vaneen ijzeren hek terecht. Met afgrijselijke wonden werd hij naar een gasthuis gebracht. De bran Iweer wist niet of er zich nog meur pp ..men in het huis bevonden, en had trouwens niets tot hun redding kunnen doen. Toen tiet vuur gebiuscht was, vond men op de tweede verdieping de verkoolde lijken van een vrouw en drie kindei en, en op de vliering de lijken van een gezin uit vier personen bestaande. Twee politie-agenten, die zich verdienstelijk maakten bij het redden der benedenbewoners, bekwamen ernstige brandwonden. De hongerlijder Succi is thans te Keulen in het Reichshallen-theater, om eene 30-daagsche hongerkuur iö ondergaan. Te New-York zijn bij een brand in een hemdenfabiiek 9 personen om het leven geko men, onder deze 5 jonge meisje die uit het venster sprongen om de vlammen te ontwijken, maar te pletter vielen.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3