K 1896. Donderdag 27 Februari. N°. 8990. N egenenveertigste .Taar^aü?. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT I T G K V K ilJ. O D ft iBuiienlandsche Berichtei Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. H U K K A I1 s BOTKK8TSAAT ?0. AnvERTENTlEPRUSvan 110 gewone regels met inbegrip ran eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. De minister van koloniën, Chamberlain, heeft van den president der Zuidafrikaansche republiek een antwoord ontvangen op het telegram van deelneming van de koningin naar aanleiding van de dynamiet-ontploffing te Johannesburg. Kruger is de koningin zeer dankbaar voor haar deelneming, en zegt dat uitingen als deze zullen strekken om leed en verdriet te lenigen. Chamberlain heeft Maandag in het Lager huis mededeeling gedaan van de benoeming van lord Grey tot administrateur van het gebied der Gecharterde Compagnie in de plaats van dr. Jameson. De minister stelde, ingevolge de bepalingen van het charter, voor, die benoeming te bekrachtigen. De ondersecretaris van buiieul. zaken Cur- zon zeide, in antwoord op eene desbetreffende vraag, dat hij meent dat thans alle mogend heden, onderteekenaren van het Berlijnsch traktaat, hare toestemming hebben verleend tot de erkenning van prins Ferdinand van Saksen Coburg als vorst van Bulgarije. Het Lagerhuis heeft gisteren het voorstel tot beperking van den duur der parlemen taire redevoeringen bij eerste lezing met 167 tegen 100 stemmen aangenomen. Het transportschip Victoria kwam gister middag te halfeen te Gravesend aan; naar verzekerd wordt bevond dr. Jameson zich aan boord. Na een kort oponthoud zette de Vic toria hare reis in de richting van Londen voort. Volgens de Pall Mall Gazette is Jameson van het schip Victoria overgebracht op een sleepboot, en gistermiddag om halfdrie te Erith aan wal gestapt. Jameson is gistermiddag te 4.55 aan Fen- churchstreet-station te Londen aangekomen. Tegen Jameson en vijftien van zijn officie ren is bij het politiegerechtshof van Bow- street een aanklacht ingediend, behelzende dat zij een oorlog begonnen zijn tegen een be- vrienden staat. Gisteravond om halfzeven kwam Jameson in een rjjtuig aan het politie gerechtshof, waar reeds de hertog van Aber- corn en eenige andere directeuren van de Gecharterde Compagnie waren aangekomen en een talrijke menigte zich verdrong. Toen Jameson het gerechtshof binnentrad, werd hij luide toegejuicht door het publiek, waaron der zich verscheiden pairs en aanzienlijke personen bevonden. De advocaat Matthews, vertegenwoordiger der kroon, verzocht verdaging van de zaak- Jameson c. s., opdat de procureur-generaal en de solicitor-general persoonlijk tegenwoordig kunnen zijn en deze ernstige zaak zelf kunnen leiden. De rechter stemde toe in een uitstel van veertien dagen en vestigde de aandacht op het buitengewoon ernstige van het geding. Hij verklaarde zich bereid, de gevangenen vrij te laten tegen een borgtocht van twee duizend pond sterling per hoofd, en ver maande ze in krachtige bewoordingen, zich te onthouden van alle handelingen die tot betoogingen n 't openbaar aanleiding kunnen geven. Vervolgens laakte de rechter ten strengste het toejuichen vari de gevangenen door het publiek, zeggende dal dit een smet zou kunnen werpen op den goeden naam van Engeland. Jameson en zijn officieren werden tegen genoemden borgtocht vrijgelaten. F R A N K K IJ K. President Faure heeft Maandag audiëntie verleend aan dr. Leyds, staatssecretaris der Zuitlafrikaansche republiek. Door de Kamer is gisteren een begroo- tingscommissie benoemd die voor verreweg het grootste gedeelte tegen de belasting op het inkomen is. Die benoeming is eene ern stige nederlaag voor de regeering van de 33 leden zijn er 29 steik gekant tegen hetcnt- werp-Doumer. Het getal afgevaardigden die deel hebben genomen aan de stemming voor de begroo- tingscommissie, wordt geschat op 450 tot 500. De meerderheid die zich zoodoende tegen de belasting op het inkomen verklaarde bedroeg 90 stemmen. Tot lid van den Senaat zijn gekozen: in het departement Creuse, bij tweede stem ming: het lid van den departementalen raad Rousseau, radicaal, ter vervanging van den overleden senator Leclerc in het departement Var, bij tweedeslem ming: het lid van den departementalen raad Bayol, radicaal, ter vervanging van den afge- zetten senator Magmer (veroordeeld in de zaak der Zuiderspoorwegmaatschappij); in het departement Ardèche, bij derde stemming: de afgevaardigde Fougeirol, repu blikein, ter vervanging van den overleden senator Chalamet. De radicalen hebben dus twee zetels in den Senaat gewonnen. Tot lid van de Kamer zijn gekozen in het departement AisneMorlot, pro gressist, met bijna 7000 stemmen tegen 3500 op den republikeinsclien candidaat. De geko zene vervangt den overleden radicaal Deville. In twee arrondissementen van het Seine- deparlement moet herstemming plaats heb ben. In het eene moest een dóputé gekozen worden ter vervanging van den overleden radicaal Lefoullondaar kreeg de republi kein Rigaud ruim 4000 stemmen tegen 2300 op den socialist Santumier, en 1900 op Mau rice Barrès, die zich tegenwoordig ook al socialist noemt. In het andere arrondisse ment moest de overleden revolutionnair Avez, een van het kleine groepje der allemanisten, vervangen worden. Daar verkreeg de radicaal socialist Trébois bijna 3000 stemmen en drie andeie socialisten om en bij de 2000. De Tongkioeesche leening van 80 millioen francs is eenige malen volteekead. Alleen te Parijs is voor 737 millioen geteekend. 6 E L G I E. De Soir meldt dat de gezondheidstoestand van den minister De Burlet langen tijd tot herstel zal vorderen, en dat hij, op aandrin gen zijner verwanten, ontslag heeft genomen als hoofd van het Kabinet en als minister van buitenlanasche zaken. Het Staatsblad van hederi bevat koninklijke beslui waarbij het ontslag van De Burlet, minister van buitenlandsche zaken, wordt aah^enornfn, en tot zijn opvolger als zoodanig ben e Favereau. De Burlet is benoemd tot minister van slaat. LUXEMBURG. Men staat in Luxemburg tegenwoordig voor een geheel eenige kwestie. Zooals men weet, rnaakt het groothertogdom deel uit van het Duitsche tolverbond en krijgt het als zoodanig elk jaar een heel aardige som gehls uit de invoerrechten van dit verbond, De staten van Duitschland geven dit onmiddellijk in malri- cular beitrage weer terug, maar daar Luxem burg niet tot. het staatsverbond behoort en dus ook niet kostbare legers en vloten heeft te onderhouden, houdt dit land wat het krijgt. Dank zij dus de onzinnige wapening van Duitschland is de Luxemburgsche staat zeer rijk. Men is daar van plan de gemeenten bijdragen te gaan geven, zoodat men spoedig de stedelijke belastingen sterk hoopt te kun nen vermindereu. RUSLAND. De regeering overweegt het plan van den aanleg van een spoorweg van Omsk naar Taschkend, welke de Transkaukasische en Transs]berische spoorwegen met elkaar zal verbinden. Deze nieuwe lijn zou loopen door de steppen der provinciën Semipalaiinsk en Akmolinsk, welke nog slechts eene bevolking van 2 millioen zielen tellen, maar voor eene degelijke ontwikkeling vatbaar zijn en boven dien rijke steenkolenmijnen bevatten. ZWITSERLAND. De scheidsrechters die te Bern zitting hou den om in het geschil tusschen Engeland en Portugal, in zake den Delagoa-spoorweg te beslissen, zijn het eens geworden o. a. over de bepaling dat vóór 31 Maart door de betrokken partijen overgelegd moeten worden de reke ning betreffende de uitgaven door de Engelsche en Amerikaasche ondernemers ten behoeve van den spoorweg gedaan, die van Portugal voor dat doel, en opgaven betreffende de baten die de lijn heeft afgeworpen, van den dag der opening tot op heden. O O S T E N R IJ tt-U O N G A II IJ E. Keizer Frans Jozef is Zondag naar kaap St. Martin vertrokken, waar zijn gemalin vertoeft. ITALIË. Het gerucht houdt aan, dat generaal Luigi Pelloux het opperbevel over de Italiaanselie troepen in Eritrea zal overnemen over de twee division, waarin de strijdmacht gesplitst wordt, zullen de generaals Baracliini en Heusch bevel voeren. Generaal Baratieri seint dat de Abessyniërs zich vereenigd hebben in den omtrek van Adoua, en zich dus verder van de Italiaan- sche stellingen verwijderden. Menelik heeft echter de bergpassen door sterke afdeelingen doen bezetten. Agame, het landschap in den rug van de Italiaansche positie, wordt ten deele door den afvalligen ras Sebat, ten deele door diens vijanden beheerscht. Honderdvijftig manschappen vandenllali- aanschen kruiser Lombardia zijn aangetast door de vomito negro; vijftig hunner zijn daaraan gestorven. T U R K IJ E. De regeeriog heeft den invoer verboden van de Engelsche bladen van 18 dezer, waarin uittreksels voorkomen uit het Blauwboek over de Armenische gruwelen. De sultan heeft aan den naar Duitschland teruggekeerden maarschalk Van der Goltz en den als maarschalk in Turkschen dienst gebleven Pruisischen kolonel Kampliövener het groot-cordon der Osmanie-orde verleend. De consuls zijn voornemens de volgende week Zeitoun te verlateu: intussclien wenden zij nog pogingen aan om de vluchtelingen gerust te stellpn, waarvan er een groot aan tal niet naar de stad durven terugkeeien, uit vrees voor de Turken. Er worden nu levensmiddelen uitgedeeld onder de vluchte lingen, die aan alles gebrek hebben. AMERIKA. Uit New-York komt een bericht van Dalziel over een groot dynamietcomplot, ten doel hebbende, het Sub-Treasurygebouw in de lucht te doen springen, waarna dan de samenzweerders van de verwarring gebruik zouden maken om zooveel goud uit de kelders van het gebouw te stelen als zij machtisc kon den worden. De politie kwatn achter het geheim, en verscheidene samenzweerders zouden reeds in hechtenis zijn. Uit New-York wordt van gisteren geroeid Ambtenaren der invoerrechten hebben een 60-tal Cubaansche vrijbuiters gearresteerd aan boord van het Engelsche stoomschip Bermuda in de haven van New-York. Het schip is in beslag genomen de wapenen, mu nitie en een aantal zakken goud zjjn aan wal gebracht. Onder da gevangenen bevinden zich verscheidene aanzienlijke Cubanen. Volgens een nader bericht zijn alle vrijbui ters vrijgelaten met uitzondering van den aanvoerder Garcia en vier andere. Een telegram uit Managua gisteren te New-York ontvangen meldt, dat het noord-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1