IfitnuniliiiiAselie Ber ic liten. westelijk departement van Nicaragua in op stand verkeert. President Zelaya heeft zich tot dictator doen uitroepen. De Amerikaansche gezant te Managua heeft per telegram verzocht om een oorlogs schip af te zenden naar Corinto, ter bescher ming van liet eigendom van de Amerikanen. De krijgswetten zijn afgekondigd. De oproer- j lingen hebben hun hoofdkwartier in Leon. A F Iï I K 1. j De Londensche correspondent van het te Pretoria verschijnende blad Volksstem ont kent pertinent dat de Volksstem van den 25n Januari een artikel bevat als dat, waar van de Frank). Zeitg. van den 22n Februari beweert de vertaling te geven, volgens welk artikel het Transvaalsche gouvernement aan Jameson een vervalschte telegram zond, om hem er toevte brengen de grenzen over te trekken. Het Engehche blad de Globe zegt uit zeer goede bron vernomen te hebben, dat de Trans vaalsche regeering bezig is met buitengewone militaire voorzorgsmaatregelen te nemen. Puiten ile gioote menigte krijgsvoorraad, die in de laatste zes maandeu van Hamburg uit mot Duitsche stoomschepen verzonden is, zijn nu in Antwerpen twee a drie millioen patro nen en i0 tonnen met munitie voor de veld artillerie geladen, en zullen spoedig nog 25 tonnen met puttonen naar Transvaal gezon den werden. De Johannesburg Times bevatte, naar men weet, eenigen lijd geleden het bericht, dat de Fransclie Bank van Zuid-Afrik» aan den minister van financiën te Parijs een rapport had gezonden, ongunstig voor de Transvaal sche regeering. Heibault. voorzitter van het bestuur dezer bankinstelling, spieekt nu dat bericht ten stelligste Vegen. TWEED F. K A MER DERSTATEN-G EXE RAAI» Ziiitnt) van 25 Februari. De op 29 Nnv. afgebroken beraadslaging over de regeling der personeele belasting werd heden hervat, hij den grondslag haai d- steden. Bij nota van wijziging had de minister van financiën het bedrag dier belasting eenige vermindering doen ondergaan, met vrijstelling van feu haardstede. I)e commissie van rapporteurs verklaarde zich bij monde van haren voorzitter, den heer Van Dulden, voor de door de regeering voor gestelde Verrnii.(lering, bepaaldelijk voor de niet-lielfing 8 vei band met het bedrag der buurwaiude en voor niet-helfing van de haard steden bij vrijstelling ook van bet mobilair. Al dadelijk trokken de heeren Dobbelman en T. Muckay hun amendementen in, welke nog verdere vermindering beoogden. Over den maatstaf en het bedrag der be lasting, zooals die thans ontworpen waren, wetd daarna van gedachten gewisseld. De heer Kolkman achtte de uitbreiding van de vrijstelling wegens haardsteden, voorna melijk ten goede komende aan den minderen man, in snijd met de strekking van het ge- heele ontwerp: tegemoetkoming aan den mid- dénstand wegens de hoogere lasten der be drijfsbelasting en van het personeel. Gehandhaafd bleef het voorstel-Pijnappel- Rink tegen de vrijstelling van stooktoeslellen zonder afvoer der verbrandingsproducten ge bruikt, zooals petroleum-en gaskachels, welk amendement de heer Pijnappel nader op hygiënische gi ouden verdedigde. Beter achtte hij vrijstelling van kleine vertrekken, dan ontheffing wegens de soort der verwarmings middelen. Overigens is niet-belastingbetaling voor verwarming anders dan met kachels, onbillijk. De bepaling vernietigt den grondslag haardsteden, eenmaal door de Kamer met geringe meerderheid gewild. Na eene opmei king van den heer Aan Alphen over de verwarring, die uit de om schrijving der haardsteden kan voortvloeien, kwam de heer Van Gennep op tegen de gelijkstelling van looze verwarmingstoestellsn met vaste haardsteden, terwijl de heer De S'avornin Lobman ook meeging met het regee- ringsstelsel om alleen de geregeld verwarmde kamers te belasten. De heer Veegens bestreed het geheele stelsel der haaidstedenbela-ting, als zullende leiden tot misbruiken, tot her haalde bezoeken der belastingambtenaren en daardoor tot groote impopulariteit der wet. Volgens liern is het bestaande stelsel belasting naar het aantal stookplaatsen beter. De minister van financiën verdedigde het beginsel om niet te betalen voor ongebruikte stookplaatsen, onder opmerking dat de be staande wet, toegepast ten aanzien der stook plaatsen, veel rneer impopulair zou zijn en de bezoeken der ambtenaren toch noodig zijn voor schatting der huurwaarde en meubels. De onderscheiding tusVchen stookknchels en petroleumkachels handhaafde de minister als in de practijk noodig. Zijn dergelijke toe stellen nadeeling voor de gezondheid, dan doet men ze weg. Gaskachels vvui den boven dien gebrand om belasting uit te winnen. Verdei' deelde de minister tnede, dat liaard- •stedeubelasting wel verschuldigd zal zijn voor keukenfornuizen, kook- en badkaehels, doch niet voor op zolder opgeborgen kachels. Door den heer Diueker werd voorgesteld de vrijstelling van petroleum- of gaskachels te beperken tot toestellen dienende tot ver lichting of spijzenbereiding, en dus wel te belasten als zij uitsluitend strekken tot ver warming van het vertrek. Het ainendernent-Diucker (vrijstelling van verwarmingstoestellen zonder schoorsteen, als zij hoofdzakelijk dienen tot verlichting of tot bereiding van spijzen en dranken) werd bestreden door de commissie van rapporteurs, zoomede door den lieer Farncomhe Sanders, die ook het amendement-Pijnappel bestreed, daar petroleumkachels volstrekt niet onge zonder zijn dan sommige potkachels. De heer Pijnappel irok zijn amendement in, daar hei hoofd.lenkbeehl er van belichaamd^ is in het amendement-Drueker. Het amendement-Drucker wordt, na be strijding door den minister, verworpen met G9 tegen '16 siemmen. waarna art. 14 aan genomen wordt met 55- tegen 31 stemmen. Art. '15 stelt vrij van belasting de haard steden van hen die perceelen bewonen van eene huurwaarde van t 200 in de eerste tot f 40 in de negende klasse. Het amendement-Kolkman om hen vrij te stellen, die van huurwaardebelasting zijn ont heven, wordt na bestrijding door den minister, de enmmi«sie van rapporteurs en de heer Goeman Boigesius verworpen met 00 tegen 18 stemmen. Op art. 10 (tarief van do belasting der haardsteden) wordt verworpen met 50 tegen 35 stemmen het ameiidement-T. Muckay (laag tarief). Het aniendemem-Borgesius-Drucker (dat bij 7 haardsteden en meer hooger belasting wilde dan de regeering) wordt verworpen met 59 tegen 27 stemmen. Het regeeringstarief van f l tot f44 bij 10 haardsteden wordt goedgekeurd. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 26 Februari 181)6, Den heer H. van der Wal, plaatsvervan gend stationschef alhier, is op de tentoonstel ling van sAvicultura" te 's-Hage als liefheb ber een 2e prijs ten deel gevallen voor een inzending fraaie vogelkooien, door hem zelf vervaardigd. Aan de door het departement van finan ciën uitgegeven staten van den in-, uit- en doorvoer der voornaamste handelsartikelen gedurende de maand Januari 1890 is het volgende ontleend Gedistilleerd, belialve likeuren, reukwater, enz. Invoer tot verbruik in HL: uit 1895 1894 België1,768 1,832 Bremen159 112 Frankrijk18,940 20,480 Gr.-Brittannië 1,539 1.536 Hamburg837 1,053 Ned. O.-I. bezittingen 76 117 Pruisen402 382 Suriname105 39 Alle andere 666 407 24,492 25.958 Jan. 1896 2,061. Jan. 1895 1,844. Uitvoer uit bet vrije verkeer in HL: naar 1895 1894 Afrika. Oostkust. 2,487 1,023 Afrika. Westkust 83,151 66,520 Amerika. V. St. v. Nd.-7,516 8,624 Antillen, n. a. g. 868 2,352 België29,753 29,539 Denemarken 383 390 Engelseli-Amerika 10,415 12,259 Eng. O.-I bezittingen 6.394 4,740 Fiankrijk1,706 1,620 Gibraltar1,478 2,395 Gr.-Brittannië. 40,388 51,133 Guiana, Engelsch 676 834 Hamburg22,341 18,885 Ned. O.-I. bezittingen. 16,178 22,024 Noorwegen 1,133 1,267 Portugal2,376 3,198 Pruisen312 675 Rio de la Plata Spanje357 291 Suriname2,934 5,192 Zweden237 229 Alle andere 2.935 3,661 234JÓÏ8 ^237,481 Jan. 1896. Jan. '1895. 12,736 15,263 Gist. Uitvoer uit het vrije verkeer in '1000 KG naar 1895. 1894. België6,672 5,436 Gi'.-Brittanrië6,823 6,221 Alle andere 26 16 naar Jan. 1896. Jan. 1895. België. 507 057 Gr.-Brittannië 449 590 Alle andere 3 1 Het telegram van H. M. de Koningin- Regentes aan president Krugei luidt als volgt: «Staatspresident Kruger, Pietoria. Koningin en ik zenden door consul Amster dam bijdrage honderd pond voor slacht offers ramp Johannesburg en verzekeren U Hoogedele onze oprechte deelneming. Emma." De bijdrage van 100 p. st. werd aan den consul der ZuidaMkaausche republiek te Amsterdam gezonden met een schrijven van deelneming. Het te kennen gegeven voornemen van HH. MM. om in Juni a.s. liet Ridderhofspel der Utreclusche studenten bij te wonen is een gevolg van een daartoe strekkend ver zoek van de studenten. De heer dr. J. A. de Vicq, benoemd tot consul te Penang met behoud van den per soonlijken titel van consul-generaal, is in die hoedanigheid door de Brilsche regeering erkend. De heer Seret, lid der Tweede Kamer, heeft heden ontslag aangevraagd als kapi tein der artillerie. Omtrent den toestand van den heer Fransen van de Putte wordt gemeld dat de nacht on rustig was tengevolge van het vele hoesten. De (lib.) Nederlander maakt eene bereke ning waaruit volgt, dat men vooreerst nog wel geen verandering in de kieswet heeft te wachten. De regeering wil met de behandeling wach ten tot het nieuwe personeel wet is gewor den en in werking treedt. Maar dan moet zij ook wachten tot de nieuwe successiewet tot stand is gekomen, door welke wet het verlies moet worden gedekt dat de schatkist lijden zou als het nieuwe personeel aangeno men wordt. Die wet moet dus afgedaan wor den vóór het personeel in werking kan treden, Moet nu op de aanneming dier successiewet gewacht worden, dan is het hoogst onzeker of de nieuwe kieswet in beide Kamers no wel zoo tijdig gereed zal komen, dat zij bij de verkiezingen van 1897 zal kunnen werken. Toch zal de Tweede Kamer de successiewet waarvan het voorl. verslag pas verschenen is, niet meer kunnen afdoen. Het zou dus wel Juni worden eer de Eerste Kamer haar afdeed. Daarna eerst zou men dus de kieswet ter hand kunnen nemen. De Nederlander komt tot de conclusie dat om de regeering tot voortgang met de kies wet te nopen er geen ander middel is dan eene zoo spoedig mogelijke verwerping van het nieuwe personeel. De voor onze marine bestemde pantserdek- schepen Holland, Zeeland en Friesland, in aanbouw respectievelijk op 's rijks werf te Amsterdam, bij de kon. maatschappij »De Schehfe" te Vlissingen cn by dc »Ned. Stoom bootmaatschappij" te Rotterdam, worden bewapend met2 kanonnen van 15 cM. 6 kanonnen van 12 cM, 4 kanonnen van 7.5 cM, 8 kanonnen van 3.7 cM en 4 revolver- kanonnen van 3.7 cM, totaal 24 stukken geschut. Voorts worden zij voorzien van een torpedo- nrichting met 2 torpedo-kanonnen. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen heeft een schrijven gericht tot de Kamers van Koophandel in Nederland en Ned. Indië, waarin de aandacht wordt gevestigd op de pogingen, die in andere rijken worden in het werk gesteld om de handelsrelaliën met het HernePche Rijk uit te breiden. De Kamer te Londen vraagt of ook niet voor Nederland het oogenblik gekomen is om eene commissie van deskundige! van erkende bekwaamheid op handeKgebied naar China te zenden om, in oveih'g met onze consuls in dat land, ter plaatse te onder zoeken wat voor den Nederhiridschen handel daar kan gedaan worden, welke vooruit zichten zich voor onze belangen openen Wanneer de Kamers van Koophandel in Nederland en Ned. Indiü konden besluiten een commissie naar China te zenden, dan zou do Kamer te Londen gaarne voer een bescheiden bedrag in de kosten daarvan deel nemen. Op de derde lijst voor het Zuidafrikaan- sclie Taalfonds is geteekend voor f 6146.56. Het totaal bedraagt nu f 36,754.61 De proef met het schaft lokaal v<mr werk lieden aan de Wilhelminakade te Rotterdam is vrijwel als mislukt te beschouwen. Hoogst enkelen slechts maakten er van gebruik en meermalen is het gebeurd, dat het lokaal ledig bleef. R.Nll Binnen enkele dagen zal de petroleumver lichting van het station der H. IJ. S. M. te Hoek-van-Holland door eene elecrischp wor den vervangen. Vrijdag j.l. heeft de proefne ming met de machines plaats gehad, welke goed geslaagd is. Deze verlichting zal ook' toegepast worden bij het laden en lossen van Harwich booten. Aan de Sluisjesdijk onder Charluis zal een petroleumreservoir worden gebouwd van iuim vier millioen zeshonderdduizend liter inhoud. Uit Den Haag wordt aan de N. i?. Ct, gemeld Door de benoeming van den hongleeraar

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2