A". 1836. Zaterdag 29 Februari. IM°. 8992. Negeneny«ert:pst.fi .T aar^ang. i Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ÜITGEVEI T. ODÉ. Bnitenl au dsche Berichten. lOIIIIJI Aeoknementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BIIRKAU: BOIEKITRA Al 70. AnvERTENTiEPRlJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K B IJ K. De Russische grootvorst-troonopvolger zal met den president der republiek tegenwoor dig zijn bij de onthulling van het gedenk- .teeken van Nizza's honderdjarige vereeniging 4net Frankrijk. De keizer van Oostenrijk heeft te Mentone het bezoek ontvangen van den grootvorst troonopvolger. Het onderhoud heeft een half uur geduurd. Alle ministers met uitzondering van Ca- vaignac hebben zich verklaard ten gunste van het verleenen van gratie aan den oud-mi nister Baïhaut, den eenigen veroordeelde in de Panama-zaak. Zyn vrienden zullen hem een ingenieursplaats in Amerika bezorgen. In de Kamer heeft Poutetbriant gisteren eene interpellatie gehouden over het aanbod van samenwerking, door den tegenwoordigen minister van onderwijs Combes gedaan aan den directeur der staatsspoorwegen. Combes zette in zijn antwoord uiteen, dat bij deze zaak geen enkel persoonlijk belang van hem be trokken was. De Bernis lichtte vervolgens in eene interpellatie de vraag toe, of er voor den minister van justitie geen aanleiding zou be staan om eene gerechtelijke vervolging uit te lokken, welke vraag door dien minister ont kennend werd beantwoord. De Kamer nam tea slotte met groote meer derheid de eenvoudige orde van den dag zonder meer aan, welke door de regeering was aanvaard. Bij de beraadslaging naar aanleiding van de interpellatie in zake Siam, heeft Bevelle zjjn hooge ingenomenheid betuigd met de gesloten conventie. Destournelles klaagde over het stilzwijgen der regeeiing over het Egyptische vraagstuk, omdat men nu in Engeland zegt dat Frankrijk zich met dat vraagstuk niet bemoeit. Flourens stelde voor, alle stukken, betrek king hebbende op Siam, in handen eener commissie te stellen. Dezelfde spreker verzocht dat het ontwerp der Anglo-Tunesische conventie aan de be raadslagingen van deze Kamer zou worden onderworpen. Hierop antwoordde Berthelot dat hij aan de Kamer geen stukken kan «.verleggen betreffende de in gang zijnde onderhandelingen over Siam maar de regee ring zal zorg dragen dat het bestaande trac- taat geëerbiedigd wordt. Eene door Deslour- nelles voorgestelde motie van orde, onder steund door Deloncle en inhoudend dat de verklaringen, door de regeering afgelegd, de goedkeuring der Kamer wegdragen, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Gauthier Clagny verzocht daarna, te mogen mterpelleeren over de moeilijkheden welke de regeering andervonden heeft bij het ten uitvoer leggen der hervormingen. Op verzoek van Bourgeois werd de beraadslaging hier over verdaagd tot over eene maand. De begrootingscommissie heeft met 30 van de 31 stemmen Georges Cochery tot voor zitter gekozen, In de rede waarmede hij het voorzitterschap aanvaardde, zeide Co chery De eenheid van zienswijze, welke gisteren n de afdeelingen bleek toen zij ons tot leden dezer commissie verkozen, zal het richtsnoer zijn, waarnaar wij onze be sluiten zullen nemen. De commissie juichte deze woorden toe. Er is dus geen twijfel meer of het ontwerp eener inkomsten-belas ting is ten doode opgeschreven. Een gevleugeld woord van den afgevaar digde Boucher dat de in het ontwerp voor gestelde wijze van schatting voor die be lasting eene soort van fiscale anthropometrie is, doet opgeld. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Curzon gisteren medegedeeld dat Rusland noch Seoel noch eentge andere plaats in Korea bezet heeff, en dat er ook geen vrees beslaat dat het dit doen zal. Het gebouw der Russische legatie te Seoel wordt nog steeds bewaakt door 150 Russische matrozen. De koning houdt nog altijd in dat gebouw zijn verblijf, omdat zijn leven, tengevolge van den opstand, in gevaar blijft verkeeren. Te Seoel bevinden zich voorts 500 Japansche soldaten. Men gelooft dat het Russische smaldeel in de Chineesche wateren in het afgeloopen jaar vei sterkt is met vijf schepen. Noch van de Porte, noch van eene der Europeesche mogendheden, vei klaarde Cur zon verder, heeft de regeering voorstellen ontvangen in welke de ontruiming van Egypte door Engeland zou opgesloten liggen. Rusland heelt verklaard dat liet bewereu allen grond mist, volgens hetwelk het door het onlangs met China gpsloten tractnat het recht zou hebben bekomen om een spoorweg aan te leggen en te exploiteeren van Neft- sjinsk over Tsitsiar naar Vladisvostok, en van Tsitsiar naar Port Arthur. Evenmin zijn er aan Rusland andere voordeelen op handels gebied toegestaan. Het Lngerhuis heeft beraadslaagd over het voorstel van minister Balfour, om slechts 19 dagen voor de behandeling der begroo ting beschikbaar te stellen en de eindstem ming den 20sten dag te doen plaats hebben. Balfour wees er op, dat voor de behandeling der begrooting gemiddeld 32 zittingen noodig zijn, en dat dit getal in de laatste jaren zelfs tot 45 a 48 is gestegen. Dit is te veel bij een arbeidstijd van 120 zittingen per jaar. Beperking is dus hoogst noodzakelijk. Het voorstel werd met 202 tegen 65 stemmen aangenomen, na eene beraadsla ging welke 3 dagen geduurd heeft. Alle amendementen, door de x-egeering bestreden, werden met groote meerderheid verworpen. Terwijl de coiTespondent van de Standard te Weenen verneemt dat de mogendheden van het Drievoudig Verbond geen van allen een ontruiming van Egypte zouden toejuichen, omdat dit een overwinning van Frankrijk op Engeland zou zijn, vertelt de Berlijosche cor respondent van de Timesdat de bemoeie nissen van den sultan in dezen in Duitschland zeer veel vreugde verwekken. Aan de Times wordt uit Kairo van 2G dezer bericht, dat Cecil Rhodes te Suez Zaterdag scheep gaat met liet stoomschip Orestes, direct naar Beira. De meerderheid der Londensche bladen, waaronder de Timeskeuren de betooging die Dinsdagavond door de bewonderaars van Jameson in het politiegerechtshof van Bow- Stxeet is gehouden, af als ongepast en ook ouverstandig. Dr. Jameson, die tegen borgstelling op vrije voeten is gesteld, heeftWoeusdag Londen verlaten. Dinsdag 10 Maart moeten hij en zijne mede- mklangden opnieuw voor den politierechter in Bowstreet verschijnen. Een der soldaten van Jameson is te Bristol veroordeeld tot dt ie maanden gevangenisstraf wegens oplichterij, gepleegd vóór zijn vertrek naar Afrika. DUITSCHLAND. De commissie uit den Rijksdag voer het Buigerlijk Wetboek hield zich Woensdag bezig met algemeeue beschouwingen over de rechts persoonlijkheid van vereenigirigen, en veree- nigde zich met een voorstel van de heeren Bachero c. s. dat vereenigingeu, welke niet de uitoefening van een bedrijf ten doel heb ben, rechtspersoonlijkheid krijgen door in schrijving in een register. Met het beginsel der regeeiing dat de overheid bevoegd moet zijn zich te verzetten tegen de inschrijving van staatkundige, godsdienstige en andere vereeniguigen kan de meerderheid niet mede gaan. De vereeniging voor belastinghervorming in Duitschland, een in hoofdzaak agrarische vereeniging, heeft deze vveek te Berlijn hare 21ste vergadering gehouden. Besloten werd oa. het vooistel-Ivariitz over het stnatsgraan- monopohe tot wachtwoord te kiezen bij de verkiezingen van 1898. Verderde regeering te verzoeken de Rijksbank tot een Staatsbank te maken, door met 1 Jan. 1901 de aandeelen a pari te naasten, wat de wet toelaat, en dan met het bankkapitaal handel en nijverheid voor lagere rente dan thans ten dienste te zijn. De wet kstakiug in het confectievak te Halle is geëindigd. De kleedermakers en naaisters zullen een loonsverhooging vanl5pCt. krijgen. De werklieden in de weverijen te Kottbus zijn tot de algetneene werkstaking overgegaan. Hieraan nemen 7000 mannen en vrouwen van 00 fabrieken deel. De overheid heeft gendar men ontboden om de orde te handhaven. BELGIE. De nieuwe minister-president De Favereau heeft bi; zijne intrede in het ministerie ver klaard, dat hij zich vereenigt met de alge meen e staatkunde van het ministerie, ook wat betreft de legerhervorming. RUSLAND. Uit Irkutsk wordt aan hel Russische tele- graaf-agentschap gemeld, dat daar Woensdag is aangekomen een bekend persoon, die be vestigde dat de koopman Kushnaref aldaar werkelijk een brief uit Ustjansk heeft ont vangen met berichten aangaande Nansen. Men wacht thans op de terugkomst van een door den gouverneur uitgezonden renbode. OOSTENBIJ K-H O N G A It IJ E. Een zeer groot getal kiezers hebben deel genomen aan de verkiezingen voor den ge- meenteraad van "Weenen. Afgescheiden van enkele onbeteekenende voorvallen, is alles in de grootste kalmte afgeloopen. Alle distric ten op twee na, waar de uitslag nog twijfel achtig is, hebben met groote rneerderhede.i de antisemietische leden van den gemeente raad herkozen. De Bud. Korr. meldt dat de plechtige ope ning der IJzeren Poort zal plaats hebben op 27 September van dit jaar. ITALIË. De regeeting bestrijdt ten stelligste, dat er plan bestaat een leening te sluiten zij denkt de oorlogskosten uit eigen middelen te dekken. Generaal Pelloux heeft bedankt voor de benoeming tot opperbevelhebber der Itali- aansche troepen in Afrika. Er is nu sprake van de generaals Saletta of Orero, die beiden reeds in Afrika gediend hebben. In een volksvergadering te Milaan, die door 4000 personen werd bijgewoond, hebben een v ltal sociaal-democratische en republikein- sche afgevaardigden de Afrikaansche staat- kunde der regeering zeer heftig aangevallen. Ondanks het protest van den toezienden po- 1 e-beambte nam de vergadering met alge- meene stemmen een motie aan, waarin wordt geëischt, dat de troepen onmiddellijk terug- I geroepen zullen worden. SPANJE. Blijkens een telegram aan de J2eralio, hebben zes gevechten plaats gehad met de Cubaansche opstandelingen bij Sorellano, waai bi; de troepen van Maceo, ter sterkte van 4000 man, verslagen werden, met een verlies van 42 dooden en 6 gevangenen. De Spaansche troepen kregen 16 gewonden. De Amerikaansche journalisten, te Havanna gevangengenomen, zijn in vrijheid gesteld op voorwaarde van Cuba onmiddellijk te ver laten. De hoofden der vrijbuiters, te New-York gevangengenomen, zijn onder borgstelling in vrijheid gesteld. Het opstandelingenhoofd Inglesito, geboortig uit Illinois, had geen

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1