S P O E T. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PEK TE LEGE A AF. Post en Telegraphïe. Land- en Tuinbouw. O ii d e r w ij s. Armenzorg. RechtzaU en. •reheelen dag ging men zoeken, totdat iemand uit Bovenknijpe mededeelde dat hij heden ochtend, vijf uur ongeveer, een vrouw daar had gezien in nachtgewaad. Dadelijk begat M. L. zich op reis en het gelukte hem haar op te sporen bij hare zuster te Oudehorne, 2'/s uur van Heerenveen, waar zij hedenmorgen bijna verkleumd om 7 uur was aangekomen. Nadat zij van hare noodige bovenkleeren en en ook van schoeisel was voorzien, begaf zjj zich weer met haar man naar de echtelijke woning, die ze 's avonds elf uur bereikten. Opmerkelijk is het, dat zij zich er bijna niets van herinnert, dat zij de woning in hare onderkleeren heeft verlaten en naar Oudehorne is gegaan. Als men nu weet dat ze over wel twintig gevaarlijke draaien, die over de wijken liggen, is gegaan, dan is het zeker een groot wonder, dat haar geen onge luk is overkomen. Men beweert dat zij slaap wandelaarster was. (Z7. D.) Woensdagmorgen halfnegen werden de bewoners van perceel 107 B aan de Oude Gracht bij de Smeebrug te Utrecht plotseling opgeschrikt, doordat de dienstbode geheel in vlammen de huiskamer binnenvloog. Bij bet aanmaken eener kachel met petro leum bad haar boezelaar vlam gevat en toen zij dit niet spoedig genoeg kon losrukken, stoud zij weldra in lichterlaaie. Bevreesd voor erger, drong men haar ijlings naar buiten en doolde daar de vlammen door haar in een deken te wikkelen. De arme meid is vreeseljjk verminkt. Hare armen zijn verbrand, haar rug is bedekt met wonden en beur haren zijn geheel verzengd. Dr. Üe Wildt, die daar ten huize verblijf houdt, verleende haar de eerste geneeskun dige hulp. Te Utrecht kreeg een echtpaar, dat de 70 reeds lang gepasseerd is, over eene kleinigheid een hevigen twist, waarbij de vrouw zich zoo driftig maakte, dat zij plotse ling ineenzakte en het bewustzijn verloor. Hoewel onmiddellijk de hulp van een genees kundige werd ingeroepen, mocht deze echter niet meer baten, daar do vrouw door een beroerte bleek te zijn getroffen en reeds kort daarna overleed. Woensdagmorgen brak te Zrist brand uit in deri grooten bazaar van galanterie-artikelen van den lieer Yan de Bunt. liet huis brandde geheel uit. Huis en inboedel waren ver zekerd voor f 125,000. Bij het vernemen van den brand schrikte eene juffrouw zoo hevig, dat zij aan de ge volgen bezweek Te Andelst is een knaapje van bijoa 12 jaar door het ij« gezakt en verdronken. Te Opheusden zijn 2 broertjes, van 11 en 13 jaar, door liet ijs gezakt eu verdronken. Te Tilburg beeft zich gisteren zekere W. J. op het broze ijs gewaagd, met liet gevolg, dat hij er door is gezakt en verdronken. Ylaardingen. Op de Woensdag alhier gehouden vergadering der Vereeniging tot Oprichting en Instandhouding van het Yis- schers-Weduwen- en Weezenfonds", deelde de voorzitter mede, dat de heer E. W. van Broeklmyze, te Haarlem, aan het sfonds voor oude zeelieden te Vlaaidingen" had gelega teerd f 300U, Daarop was geantwoord, dat er geen vereeniging van dien naam bestaat, maar dit lond" ook oude zeelieden ondersteunt. Op dien brijrf was nog geen antwoord ont vangen. De heer A K Poortman deelde echter mede, dat hy juist een brief van de zuster van den erflater had ontvangen om te vragen aan welke inrichting dat legaat zou moeten worden uitgekeerd eu liet zijn voornemen is teadvisee- ren het aan deze vereeniging uit te keeren. Maassluis. De uitslag van de gisteren gehouden verkiezing van drie leden voor den gemeenteraad was als volgt: (Blauw biljet). Gekozen de heer C. Ghis- lain met 190 stemmen. De heer 3. IJ. Sonne- veld verkreeg 144 stemmen. (Wit biljet). Herstemming tusschen de heeren A. Sonneveld met 191, A. van Rees 188, C. Doelman 182 en A. Warnaar 177 stemmen. 's-Gravenliage. De staatssecretaris der Zuidafrikaansehe republiek, dr. W. J.Leyds, kwam hedenochtend te ruim elf ure uit Am sterdam per Hollandsche spoor alhier aan. Enkele familieleden en bekenden begroet ten den hoogen staatsambtenaar, die vergezeld was van jhr. Quarles de Quarles, vice-consul der Zuidafrikaansehe republiek te Londen, bij aankomst aan het station. De heer Leyds begaf zich naar het hotel Paulez, boven welks ingang een keurige versiering prijkte, saamgesteld uit deTians- vaalsclie eu Nederlandsche vlaggen en plan ten. Uit sommige woningen in de omgeving van liet hotel was de Nederlandsche drie kleur ontplooid. Kort na de aankomst ontving de staats secretaris het bezoek van jhr. Beelaerts van Blokland, gezant der Zuidafi ikaansche repu bliek. Reeds heden brachten den heer Leyds in liet hotel bezoeken de minister van koloniën en van buitenlandsclie zaken, de oud-minister Pierson, de vice-president van den Iloogen Raad en anderen. Ook zijnerzijds legde dr. Leyds hedenmiddag eeuige bezoeken af, o. a. hij den president der Eerste Kamer. Aan liet feestmaal, dat de minister van buitenlandsche zaken, jhr. Roëll, lieden geeft ter eere van de staatssecretaris, nemen deel jhr. Beelaerts van Blokland, als gezant der Z.-A. republiek, eenige ministers en* leden van de Tweede Kamer uit verschillende staat kundige richtingen. H. M. de Koningin-Regentes ontvangt hedenavond te 5'/s uur dr. Leyds ten gehoore. De staatssecretaris keert morgen naar Am sterdam terug, doch komt later weer hier. Te Rolterdam is de jaarvei gartering gehouden van do officials en niet officials in de aid. Ill (Zuid-Holland) van den sAlg. Ned. Wielrijders- bond", ouder voorzitterschap van den lieer Frans Needier, lid van het dage!ijksch bestuur \an den A. N. W. B. Ue voorzitter deelde mode, dat de afdeeling in bloei vooruitgaat door het steeds toenemend ledental. De bund telt reeds bijna 7000 leden, waarvan alleen in Zuid Holland 1200, zoodat deze afdeeling de tweede plaats inneemt. Bij de bespreking van de politieverordeningen werd lol toegebracht aan liet gemeentebestuur van Zoetervvotide, ahvaar bepauld is. sdat op het gedeelte stiautvveg, bestemd voor voertuigen, de voetgangers voor witdnjdeis moeten uitwijken". De voorzitter achtte het wenscbelijk, dat de afdeeling haren invloed bij het bondsbestuur zou doen gelden, opdat de bond zich tot de regeering wende, met het verzoek, een derge lijke bepaling voor alle gemeenten bindend te doen verklaren. Mr. Haentjes. uit Rotterdam, stolde voor, nu de njwielbelasting een punt van overweging bij de regeeriug uitmaakt, bij de regeering aan te dringen op het ontwerpen van een rijkswet op het wielrijden. tot omschrijving van de rechten en verplichtingen van wielrijders. In het belang van de toeristen stelde de heer Netscher voor, dat de consuls verplicht zouden worden een driemaandelijksch onderzoek in een hun aan te wijzen district te houden, ter betere conn 61e omtrent den toestand der wegen, bonds- hotels, rijwielherstellers, wegwijzers enz. Her haaldelijk wees hij er op, dat de bond is een vereeniging van toeristen, met van racers. Onder luid applaus werd besloten dit jaar een bloeme n-c o r s o te doen houden (welk voorstel ook in de vergadering te Amsterdam zou worden gedaan) op een Zondag, wanneer de bloemen tusschen Haarlem en Leiden in vollen bloeistaan. Daarbij werd besloten den clubwedstrijd der afdeeling dit jaar niet te doen doorgaan en de daarvoor bepaalde of nog te ontvangen prijzen te bestemmen voor het fraaist versierde rijwiel. Tot leden der jury werden gekozen de efdeeling-consuls in Zuid-Holland, de heeren Van den Brandelen, burgemeester van SassenheimSlicher, burgemeester van Zoeter- woude, en de dames Hingman, te Overschie, en Brummen. te Rotterdam. De bondsleden in Noord- en Zuid-IIolland en Utrecht zullen uitgenondigd worden aan het bloemen-corso deel te nemen. Als vereemgings- punt voor de deelnemers werd de gemeente Lisse aangewezen. Besloten werd nog het afdeelings-kampioen- scliap te verrijden op Zondag 31 Mei, op den straatweg Rotterdam (Katendrecht)Dordrecht, mot oen keerpuntatstand 30 KM. Tot afdewlings-consul werd in de plaats van den heer Mollinger, die bedankt had gekozen de beer C. Gebel, te 's-Gravenhagp, en als plaatsvervanger herkozen de heer Bok, te Rotterdam. Behalve het corso zullen nog drie afdeelings- tochten ondernomen worden, en we! naar het Westland, naar Schoonhoven en naar Willems- dorp. De uitgever A. M. van den Broecke, te Am sterdam, begint weldra, onder den titel sAlge- meene Roman-Bibliotheek", een nieuwe onder neming om degelijke oorspronkelijke en ver taalde romans, die gewoonlijk drie tot vijf gulden kosten, veikrtjghaar te stellen tegen 50 cents in en 75 cents buiten abonnement. Men verbindt zich voor zes deelen. De medewei king voor bijdragen is o, a. toe gezegd door de hh. Jolian Gram, Mauiits Smit, Gerard Keller Jr., enz., verder door de dames Virginie Lovehng, mevr. Wiltemiiier, A. M. Gei th van Wdjk, W. van We-lhreene, Pil. Wijsman. P. C. van Riemsdijk, E. Rost vau Tonningen, enz. De eerste 2 deelen vormen een door mej. Ph. Wijsman uit het Zweedsch ver- laaiden roman. Te Maastricht zal op de beide Pinksterdagen een groot internationaal muziekfeest worden gehouden. Het wordt uitgeschreven door de zang- vereeniging sMaastreechter Staar." Edison moet van Róntgei.s Rtr.ilen-onldekking gezegd hebben, dat bij baar belangrijker acht dan een zijner eigene en dat zij gewichtige ge volgen voor het heil der menscliheid zal hebben. De geneeskundige faculteit te Würzburg schonk aan prof. Röntgen «honoris causa" het doctoraat in die wetenschap. Naar de Ftqaro bericht, heeft dr. Chantemesse van bet instituut-Pasteur een serum tegen de typhus ontbkt. waarmee iiij oji drie patiënten proeven heeft genumen. Onmiddellijk na de eerste inspuitingen doorliep de ziekte in elk der drie gevallen de gewone phasen en traden de patiënten in de periode van herstel. Uit de puirilionpen te Johannesburg (Transvaal) is een kallef bevrijd, die na vijl' dagen bedolven te zijn geweest, nog in leven was. De man is ongedeerd. ?s-GRAVEMIA<ÏE, 28 Februari. Tweede Kamer. Personeele belasting. Aan genomen is het amendement—Gerritsen de bevoegdheid gevende om br het betrekken van kleiner woning ontheffing te geven van huurwaarde, haardsteden en mobilair. Het amendementVermeulen, Kolkman om de wet op het personeel in te voeren op een nader door de wet te betalen tijdstip, met de bepaalde bedoeling eerst de gemeentefinan- ciën wettelijk te regelen, werd sterk be treden door den minister. Dinsdag voortzetting. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van bet stoomschip Zaandam. De laatste buslichting aan hel postkantoor te Rotterdam is bepaald op 29 dezer, des voor middags ten 11.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gemeentelaud van Rotterdam heeft een subsidie verleend van f300 aan de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de «Hol landsche Maatschappij van Landbouw", tot bet uilloven van medailles en prijzen op de in Maart a.s. te Rotterdam te houden tentoonstelling v*n rundvee, schapen, vaikens en pluimgedierte. Ofschoon de hyacintenbollen in Haarlem's omstreken tot dusver door het vriezende weder van de laatste dagen en nachten gelukkig nog geen schade hebben geleden, vreezen toch de Hande laars in deze streek, dat bet aanhouden of toe nemen van de vorst schadelijk zal worden voor de reeds losgedekte bollen, zoodat die weder van hun winterdek zouden moeten voorzien worden. In dit laatste geval zal de handel met het buitenland, welke toch rrods gedrukt is door den uitvoer van afgesneden bloemen, daarvan nadeehge gevolgen ondervinden. Tot hoofd eener bijzondere school te Parats is benoemd de heer J. D. Wassink to Amster dam, Door wijlen den heer A. J. Roelofsen te Lunteren, in leven gemeente-ontvanger te Ede, is aan de diaconie en kerk der Ned.-herv. ge meente te Lunteren ieder een som van f 1000 gek'gateeid, vrij van successierechten en outer genot van vruchtgebruik. Woensdagmiddag te 3 ure hield do rechtbank te Rotterdam eene plechtige openbare zitting, ter installatie van mts. J. van Heukelum, A. 11. van Tienhoven, A. O. H. van Tcllegen en C. J. A. Bichun van IJ-selmonde, onderscheidenlijk benoemd tot pierident, vice-president, rcrh'er en rectiter-plaatsvei vanger bij genoemd college. Na door den officier van justitie gelukgewenscht te zijn met hunne benoeming, en na de ge bruikelijke voorlezing der akten van benoeming en eedsaflegging, werden de nieuwbenoemden gelukgewenscht door den tijdidyken voorzitter, mr. Th, A. J. Bouvin, vicc-piesiJent, die in waardeelende woorden herdacht den afgebeden voorzitter, mr, J. A. saillant, den naar elders vertrokken rechter mr. II. A. van Rees, en mr. W. H. s" Jacob die wegens geknakte gezondheid zich verplicht had gezien zijn betrekking als rechter-plaatsvervanger neer te leggen. Nadat de benoemden allen het wooFd hadden gevoeid en ook de deken der orde van advokaten de nieuwbenoemden geluk had gewensrlit met hunne benoeming, dankte de voorzitter allen, die deze vergadering met hunne tegen woord igheid hadden vereerd. De audiëntie was bij deze plechtigheid overvol. Aanwezig waren vele dames en rechterlijke ambtenaren van andere colleges. (A'. R. Cl De rechtbank Ie Rotterdam heeft gisteren F. C. Weinroth, zeeman van beroep, beschuldigd van moord op Cornelia Tilgenkamp voor welk feil den 13n dezer door het O. M. 8 jaar ge vangenisstraf was geëischt vrijgesproken, daar noch het ter doodbrengen door verworging, noch het opzet om dat te doen, bewezen is. Het gerechtshof in Den Haag bevestigde gis teren het vonnis der Hs,tg*.clie i echtnank, waarbij de directeur eener Delfische disiilher-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3