1896. ondag 1 en Maandag 2 Maart. N°. 8993. Eerste Blad. KENNISGEVING. Ivomii sgev ng. HST egeneny^firtig'ste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER; J. ODÉ. Buiten I.iii dselie lier ie h ten. 5 (Macs «6 ABOSKEMF.NTsrp.us, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. V it R A tl i «OTKHf fH <AT ZO. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegiip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DE BERGE MEESTER VAN SCHIEDAM brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen dat het kohier van do belasting op het per soneel no, 12 dezer gemeente, over het dienst jaar 1895/96 door den heer directeur der 'directe bplastmgen te Rotterdam op den 27stcn Februari 1896 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belasitngen ter in vordering is overgemaakt. Voorts wordt bij dozen herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van drie maanden ingaat, binnen wolken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan atimndiging geschied, waar het behoort, den 29sten Februari 1896. be burgemeester voornoemd, VERSTEEG. EN WETHOUDERS VAN ENGELAND. De eerste lord der admiraliteit Goschen heeft in eene unionistische vergadering eene redevoering gehouden, waarin hij met inge nomenheid wees op de rust des lands en de afwezigheid van partijtwisten in de beraad slagingen van het Lagerhuis. De meaning dat Engeland met de staatkunde van het vaste land niets te maken heeft zoo zeide li ij verder in den loop zijner rede beiustop eene dwaling. Onderhandelingen tot het tref fen van een vergelijk of tot het uitlokken eener scheidsrechterlijke beslissing zijn ook van beteekenis, maar wee de mogendheid, die niet den moed of' de middelen bezit om aan hare meening kracht bij te zeiten. Zonder diplomatieke geheimen te verraden, kon It er op wijzen dat in het afgeloopen jaar een hooggeplaatst Duitsch staatsman, zij liet ook geen vorst Bismarck, overtuigd is geweest dat Engeland het nooit zal wagen, zijne belangen in het buitenland met geweld te beschermen, en slechts tot krijgsoperatiën kan gedwongen worden door een aanval op liet centrum zijner belangen in Engeland zelf. Een gevaarlijke Burgemeester Schiedam. Gelet op art. 81 der wet tot regeling van het lager onderwijs irengen ter kennis, dat op de secretaire ter inzage is gelegd de staat der kinderen boven zes en beneden twaalf jaren, die niet gevonden zijn op de lijsten bij art, 8(J der aangehaalde wet bedoeld en waarvan bet niet bekend is, dat zij zich niet meer in de gemeente bevinden. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be koort, den 29sten Eehmari 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. j De secretaris, VERNÈDE, dwaling heeft nog nooit een verantwoordelijk staatsman verkondigd en spr. hoopt dan ook dat met die zienswijze gebroken is en dat zij die van dergelijke meening waren, door de jongste gebeurtenissen van hunne dwaling zijn teruggekomen. De betrekkingen van Engeiands regeering met den Duitschen keizer zijn zoo hartelijk als op het oogenblik slechts mogelijk is zij zijn wederkeerig gehandhaafd, gesteund door mannen die zich bewust zijn dat elkeen zijne eigen rechten en belangen moet verde digen. Wat Engeiands isolement betreft, ver klaarde spr. dat Engeland met vreugde zou worden opgenomen in verschillende groepen der vreemde mogendheden, maar het wil zich niet verzekeren van de uitsluitende toegene genheid van sommigen en daarom is men in zeker opzicht boos op Engeland. Wel heeft men getracht, het te bewegen zich bij eene groep van mogendheden aan te sluiten, maar liet heeft de poging om het te vangen weer staan en daaruit is verbittering geboren. Engeiands isolement heruit niet on zwakhcM, maar op de vrijheid van handel. Spr. besloot zijne rede met zijne ingenomenheid te betui gen dat het gansche land door de jongste gebeurtenisssen overtuigd is van noodzake lijkheid, maatregelen te treffen ten aanzien der vloot, welke het optreden van het mini sterie van buiteril. zaken zullen versterken en het land in staat stellen aan elke gebeur lijkheid liet hoofd te bieden. Het blijkt, dat Jameson en de zijnen ver volgd worden op grond van art. 13 der »Foreign Enlistment Act" van 1870, en dat liet maximum van zijn straf slechts twee jaar kan wezen, ilet artikel is nog maar eens toegepast, en wel in '1887, toen generaal Sartdhoval tot i maand en 500 pond boete werd veroordeeld, wegens vijamlelijkhe len op zee tegenover een Venezuelaansch oorlogs schip. Ook eene oude wet uit den tijd van Wil lem III vooiziet in gevallen als dat van Jame son, en straft zulks o. a. met geesehng; maar de rechtsgeleerden der Kroon ver klaarden na eenig wikken en wegen de latere wet hier van toepassing. Dr. Jameson, die in het Burlington-botcl te Londen is afgestapt, vond bij zijn aankomst in Engeland niet minder dan 130 brieven, waaronder verscheidene huwelijks-aanbiedin gen, Eene daarvan, nog al vermakelijk, was van eene gefortuneerde dame, die verklaarde dat zij er naar het getuigenis haver vrienden nog zeer goed uitzag, maar dat zij ook twee huwbare dochters bad, waaruit de dokter, als hij dat liever deed, kon kiezen. Uit Madras wordt geseind dat onder de Moplahs opnieuw ongeregeldheden uitgebro ken zijn. Het South-Staffordshire regiment en een afdeeling politie zijn ter vervolging der oproerlingen uitgezonden. Men verwachtte spoedig een treffen. F n A N K R IJ K. De minister-president Bourgeois gaat nu werkelijk mee met Faure naar het Zuiden, en in de Kamer werd niet voorgesteld om eeu week de zitting te schorsen. Doumer zal het interim waarnemen. Ook zr.: niet in de Kamer voorgesteld worden om in iet algemeen over het principe van een inkomstenbelasting te deb.itteeren. Eerst wanneer liet huidige ontwerp in openbare beraadslaging komt, zal over liet principe gehandeld worden. De minister van financiën, die gisteren door de begrootingscommissie uit de Kamer gehoord werd over het wetsvoorstel betref- lende de inkomstenbelasting, heeft in het licht gesteld dat dat voorstel in liet bijzon der zou strekken om de lasten voor den landbouw te verminderen. De minister wenschte niet met de commissie in eene vol ledige gedachtenwisM'üng over bet, ontwerp te Hij is overtuigd dat de Kamer, te wcubch orn de door de regeering O O beoogde hervormingen tot stand te brengen, te kennen beeft gegeven, voor de inkomsten belasting gunstig gestemd zal zijn. Intusselien verklaaide de minister zich bereid verbete ringen ten aanzien van de onderdeelen aan te nemen. De reehtet' van instructie wilde Donderdag Artori een verhoor doen ondergaan over de zaak Dupus. Maar Arton verklaarde dat de Engebche regeering hem uitgeleverd had om zich ie verantwoorden wegens de aanklacht, tegen hern ingesteld in zijn vroegere kwali teit van agent der dynamiet maatschappij, en dat tiij zich over andere zaken niet uitliet. I) U 1 I S tl 11 L A S D. De commissie van rapporteurs uil den Rijks dag over het beurs-ontv.'erp heeft mot 10 tegen 9 stemmen de bepaling verworpen, dat de commissionair, die op eigen naam handelt, recht heeft óf den slotkoers óf den gemiddel den prijs tijdens beurstijd in rekening te brengen. De commissie wil dus slechts den slotkoers als geldig beschouwen. Er werd bij gevoegd dat bij effecten en waren, waarbij de beurs en marktprijs van overheidswege wordt opgenomen, zulk een commissionnair alleen dien prijs in rekening mag brengen. Tot de tegenstemmers behoorde de president directeur der Duitsche Rijksbank, dr. Koch. De commissie uit den Rijksdag voor bet Burgerlyk Wetboek bracht het Donderdag tot 426. De pantsersehepen Sachsen en Wurtemberg vertrekken den 'lSn Maart voor drie weken van Kiel naar Amsterdam. ZWITSERLAND. Zoowel de spoorwegbeambten als vooral de maatscliappyen hebben zich gevleid met de hoop, dat de Bondsregeenng tusselien beide zou treden, als het in den loonstrijd tot een algemeene werkstaking en dientengevolge Stilstand van bet spoorwegverkeer mocht komen. De bondsregeering is echter niet van plan, zich niet het geschil te bemoeien. Dr. Zemp, de cltef van het spoorvvegdepartentent heeft wel-is-vvaar het voorzitterschap van de confe rentie. die heden zal gehouden worden tus- schen de maatschappijen en het centraal! comité der beambten, niet willen weigeren, doelt hij wilde niet dat het Eedgenootschap partij wordt in den loonstrijd. OOSTUNB1J tt-H S G A It IJ E. In het Hongnarsche Huis van afgevaardig- I den heeft de minister van financiën in tegen spraak met loopende geruchten Hongarije's financiën volkomen normaal genoemd. De inkomsten overtreffen die van vet leden jaar. De regeering heeft vast vertrouwen in het slagen van het vergelijk, dat met Ilongnrije's belangen rekening houdt. Irt bet Hongaarscito Huis van nfge.vaa.rdig- deu heeft Franz Kossuth een voorstel ingediend om den pat lementen van bevriende landen uit te noodigen tot de milenniunnfeesten. De Budapcsti Ilirlap betreurt bet dat de keizer om redenen van etiquette de feestzit- i ting van liet Hongaarsche parlement niet kan bijwonen en verklaart dat om die reden de beide fraction der onafhankelijkheidspartij, te zaïnen 100 afgevaardigden stei k, geen deel zullen nemen aan den optocht van liet Par lement naar den Ilofburg. De uitslag van de vet kiezingen van liet derde kiezerskorps voor den gemeenteraad te Weenen wa«" dat de antisemieten alle 40 mandaten verwierven, met nog gronter meer derheid dan in September. Er werden 34,100 antisemiet ische en 9630 libetale stemmen uitgebracht. Ook de socialisten hadden in liet geheel geen succes. ITALIË. Koning Humbert begeeft zich heden met den minister van oorlog naar Napels om de naar Afrika vertrekkende troepen te inspec- teeren. De hertog van Aosta beeft in lichten graad mazelen. Generaal Baratieri seint uit SauriatOver ste Stevani, die de stelling van Mairnarat commandeert, stootte op een 1000-tnl ge weren sterke afdeeling der troepen van den afvalligen Ras Sebat. Hij viel den vijand aan en jo»g hem op de vlucht. De opstandelingen hadden een verlies van omstreeks 60 dooden en 100 gewonden. De Italianen hadden 5 dooden en 12 gewonden bij de Europeesehe en 4 dooden en 16 gewonden bij de inland- scbe troepen. Het wordt nu bevestigd dat generaal Bal- dissera op weg is naar Massowah. Als reden waarom zijn vertrek geheimgehouden is, wordt opgegeven dat men bang was voor mis-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1