Biiilieiilandsche Borïcliten. en 14 liberalen. De uitslag is hier dus gelijk aan dien van September van verleden jaar. ITALIË. De koning is gistermiddag te halftwee te Rome aangekomen. Hij werd door de minis ters begroet. De prins van Napels wordt heden verwacht. Crispi is Maandag in allerijl van Napels overgekomen om den minister raad, die des nacht gehouden is, voor te zitten. Gisteren zou er weer ministerraad zijn. liet garnizoen te Rome is geconsigneerd. Er heerscht groote ontroering in alle kringen. De vei bijstering is algemeen. Door het republikeinsehe comité te Milaan is, ondanks het verbod van den prefect, een banket georganiseerd als betooging tegen de Afrikaansche politiek. Ongeveer 500 repu blikeinen, waai onder 7 afgevaardigden on deputation van verschillende steden, namen er aan deel. liet banket eindigde met een betooging op een der pleinen. Bij de vei kiezingeri voor den gemeenteraad te Tm ij n zijn gekozen: 74 liberalen en 10 clericalen. Generaal Baratieri seint over zijn neder laag dat hij Zondag de Choaneezen heeft aangevallen met 0 kolonnes. De linkervleugel onder Albertone bestond uit vier bataljons inlanders en vier batterijen; liet centrum vormde de brigade van generaal Ariinondi met twee batterijen, de rechtervleugel be stond uit de brigade van Dabormida met vier batlei ijen; de brigade Ellena met eenige batterijen maakte de reserve uit. De voor hoede bezette de bergengten naar Adua zon der te vechten. Albertone die naar Aboca- 1'ium oprukte, geraakte weldra slaags met de geheel® macht der Choaneezen. Voor de over macht kon hij zich niet lang staande houden hij moest terugtrekken, en Arimondi werd te hulp geroepen oin den terugtocht te dekken. De linkervleugel kon wegens het enge terrein zü" geheele strijdmacht niet ontplooien. De aanvul der Choaneezen was het hevigst op hel geheele front en omvatte den rechter- en den linkervleugel, en noodzaakte de Ita- liannsehe tioepen iiun stelling te verlaten wegens de enorme moeilijkheden van het terrein. Bijzonderheden omtrent het verlies zijn niet bekend. De Italianen zijn terugge- tjokkiti achter Belesa. De Don Chhciotte is ten zeerste bezorgd over den toestand in Abessinië. De terugtocht der Italianen a>- iter de Belgen laat de ge heele linie van Maghref onverdedigd. Ons geheele legei korps is geslagen, zegt het blad; en verderDeze nederlaag zal ernstige ge volgen hebben. De veldtocht wordt nu door het regenseizoen oumogelijk. De Agenza Jtatiana meldt dat binnenkort een samenkomst tusschen den koning van Italië en de keizers van Duitscbland en Oosten rijk zal plaats hebben. 8 JP A N J E. Te Madrid wordt liet gezantschapshotel der Vereenigde Staten voortdurend door de politie bewaakt. Manifestation zijn verboden. De minister van marine heeft bevel gegeven, ten spoedigste 8 oorlogsschepen in gereedheid te brengen om naar AVest-Indië te gaan. Vele particuliere aanbiedingen tot het uitzenden van particuliere stoomschepen komen by het ministerie in. Men spreekt steeds ernstiger van de kansen op een oorlog met de Veree- nigde Staten. De regeering heelt het aanbod van de compagnie trausatlantique, dia al hare stoom schepen en kolenstapelpiaatsen te barer be schikking stelde, aangenomen. Acht stoom schepen zullen dadelijk bewapend worden en onder het bevel van een marine-officier komen te staan. De rector der universiteit te Madrid heeft vijftig van de studenten, die opnieuw eene betboging wilden houden, laten gevangen nemen. Te Madrid is van generaal Wuyler bericht ontvangen dat het hoofd der opstandelingen Maceo, om de vervolging der Spaansche troe pen te ontgaan naar het zuiden van het eiland wil trekken, maar dat legerafdeelingen zijn afgezonden om hen den weg af te snijden. A M E U 1 K A. De door het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten aangenomen resolutie be treffende Cuba verschilt van die van den Senaat. Diensvolgens is eene conferentie noo- dig tusschen de beide lichamen. De resolutie van het Huis van afgevaar digden herhaalt in zin en strekking die van den Senaat, maar bevat nog eene paragraaf, waarbij verklaard wordt dat, met liet oog op de nauwe betrekkingen in den uitgebreiden handel tusschen Cuba en de Vereenigde Sta ten en de verliezen door de Amerikanen ge leden, de regeering er op voorbereid moet zijn om de belangen der Amerikanen te be schermen, desgevorderd door tusschen beiden te treden. De Noor 1 a in e e i k aan se 11 e autoriteiten zijn in gebieke gebleven om de juistheid aan te toonen dat de beschuldiging tegen de Ber muda ingebracht als zou dit schip contra bande voor Cuba vervoeren. Bevelen zijn uitgevaardigd om de lading aan de eigenaars terug te geven. TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENER AAL. Zitting van 3 Maart. Personeele belasting. De beraadslaging werd voortgezet over het ameudement-Ver- meulen-Kolkman, thans aldus gewijzigd dat de wet op het personeel eerst op een later te bepalen dag in werking zal tieden. De heer Do Beaufort (Wijk bij-Duurstede) bestreed ook het gewijzigd amendement, z. i. volstrekt geen bewijs van toenadering en een beletsel voor de Kamer om bij de regeling der gemeentefinauciüii de kohieren van het nieuwe personeel te kennen. De moeilijkheden voor enkele gemeenten rechtvaardigen geen over gangsbepaling, bovendien 'onnuodig nu de mi nister met een tijdelijken maai regel wil helpen. Tevens wees hij op den aandrang ten pintten- lande op invoering van liet gewijzigd perso neel. Men neme de wet aan of niet, maar werpe geen exception op in strijd met 'slands belang. De lieer De Savornin I.ohmari stelde in het licht hoe het amendement welkom moet zijn aan de tegenstanders der wet, die, otn politieke redenen, bij verkiezingen de verwerping mis schien uitspelen als middel om de kiezers in te nemen tegen een Kamer, die geen lasten verlichting wil. Hij begreep echter niet hoe twee katholieke leden een amendement tegen de wet konden voorstellen. De heer Pijitersen was tegen het amende ment, dat wel een dwangmiddel is tegen deze en elke regeering in zake de gemeente-fnian- ciën, doch de regeering niet bindt en haar volkomen vrijlaat tijdelijke maatregelen te nemen. Hij wil de verlichting van druk niet langer verdagen en wees vooral op de poli tieke gevolgen van aanneming en op de be lemmering voor een spoedige uitvoering van liet weikplan der regeering, gegrond op de kiezersuitspraak van 1894. Men stelle het algemeen boven het pat tij belang. De heer Pijnappel achtte het niet noodig de uitkomsten der nieuwe personeele belas ting te kennen om aan de gemeenten meer belastingvrijheid te geven of om de forensen te treffen. Hij zou alleen voor uitstel der invoering zijn, teneinde den tegenvvoordigen grondslag voor het kiesrecht niet te missen zoolang geen nieuwe kiesrechtregeling bestaat. De heer Goeman Borgesius hetvvistte dat met invoering dezer wet het algemeen belang bevorderd wordt, tevens betcogende dat bij dadelijke invoering van het personeel de Kamer niet vrij is ten aanzien van het kies recht en de gemeente-financiënhij althans laat de basis van het kiesrecht niet los zon der nipuwe kiesrechtregeling. Tegenover de beweerde ontlasting van velen stelde hy het voor 't eerst belasten van duizenden en de geringe lastenverlichting voor den midden stand. Evenmin verwachtte hij storing in liet werkplan der regeering en ook wegens 's mi nisters finaneieele berekeningen stemmen hij en de meeste zjjner geestverwanten voor het amendement. De heer Staalman weigerde de wet af te maken met een kunstmiddeltje als het nrnen- dement, overtuigd ook als hij is dat de ge meente-financiën niet gespaard zullen wor den. Hij deinst terug voor de politieke ge volgen vim niet-invoering der wet die goede verwachtingen bij het volk heeft opgewekt, dat niet moet worden teleurgesteld, met op wekking tevens van wantrouwen in de volks vertegenwoordiging. De minister van financiën, andermaal spre kende, dankte voor den heden ontvangen steun en bleef het invoeren van een tijdelijken maatregel tot hulp der gemeenten veidedigen. De forensen-kwestie is niet zoo spoedeisehend ais de gemeente-financicn, die door invoering der personeele belasting wordt bespoedigd en waartoe liet noodige geld beschikbaar is na de stijging der invoerrechten en de geslaagde conversie. De minister van binnenlandsche zaken kwam tusschen beiden, om te herhalen dat een overgangstoestand in zake het kiesrecht gemakkelijk te maken is, doch de lieer Unie ker hield vol. dat met dit personeel de grond slag voor het bestaande kiesrecht verdwijnt. De voorsteller Vermeulen verwierp elke ge dachte van hoogere politiek aan liet amende ment. Ihj herhaalde, dat als de kieswet mocht schipbreuk hjdeu, deze regeering de gegevens moet bezitten otn een noodwet te maken in verband met het nieuwe personeelen die gegevens bezit /ij Het ainendement-Vermeulen Kolkman, ont het personeel in werking te doen treden op een door de wet nader te bepalen dag, werd aangenomen inet 49 tegen 47 stemmen. Voor stemden de heeren: Sanders, Baltl- mann, Lucasse, Ileemskei k, Hartogh, Gerrit sen, Van der Kun, Beelaerts, Tlioolt, Bouman, Seret, Tydens, Scliaafsma, Mutsaers, Dobbel- man, Srneenge, Smidt, Roessingh, Rink, Van Alphen, Smit, Van Vlijmen, Hordijk, AVillinge, Lely, Cremer, Veegens, Smits van Oyen, He'dt, Van den Berch van Heemstede, Van Basten Batenburg, De Ras, DeKanter, Drucker, Miohiels, T. Mickay, Borgesius, Kolkmau, Kuyper, Tiavaglino, Vermeulen, Kerdijk, Lieftinck, Pijnappel, d'Ansembourg, Donner, Tak, De Boer en Harte. De minister van financiën trok nu de vol gende artikelen, regelende de invoering, ais behoorende in de invoei irigsvvet, in. De eindstemming over de geheele wet op liet personeel werd nu bepaald op a.s. Vrij dag na de pauze. Daarna werd behandeld het ontwerp grens regeling Amsterdam en Sloten, Diemen en Nieuwer-A instel- De Iver Roessingh stelde eene motie voor, om het debat over deze en andere grensre gelingen te verschuiven tot nadat een nadere retreliint der gemeente-financiën voorgedragen O cj o c? zal zijn. Die motie werd verworpen met 61 tegen 16 stemmen. De heer Heemskerk bestreed hierop het ontwerp. De minister van binnenlandsche zaken ver dedigde het ontwerp als volkomen rechtvaar dig en noodzakelijk voor Amsterdam, dat evenwel recht heeft op bevrediging van een soortgelijke behoefte ais Rotterdam, Den Haag enz. Het is geen nieuw beginsel dat thans toege past wordt, maar een beginsel volkomen ge lijksoortig als bij andere grensregelingen! SCHIEDAM, 4 Maart 181)0. "Vervolg van de gemeenteraadszitting van Dinsdag 3 Maart. De rekening van de Kamer van koophan del en fabrieken over 1895, met de daartoe behoorende bescheiden, bedragende in ont vangst f646.42 en in uitgaaf f588.35, slui tende met een batig saldo van f 58.U7, werd, in overeenstemming met het advies der finan eieele commissie, goedgekeurd. De heeren Nolet, Maas, Prins en Van Gent, leden dier Kamer, hadden tijdens de behandeling dier rekening de vergaderzaal veriateu. De rekening en verantwoording over 1895 van de commissie van beheer der fondsen van de vernietigde gilden te dezer stede, be dragende in ontvangst f410,215, in uitgaaf f208.75, sluitende dus met een voordeelig saldo van 1201.465 werd goedgekeurd. De voorzitter en de heeren Loncq en Bnilenburg, leden der commissie van beheer, hadden tijdens de behandeling dier rekening de ver- gadeizaal verlaten, terwijl hetvootzitter^chap tijdelijk werd waargenomen door den oudsten wethouder in jaren, den heer G. Visser Bz, Na terugkomst dezer heeren herhaalde de heer Jansen de vragen, die hij reeds in hunne afwezigheid had gedaan, n.l.lo. wat is de oorsprong van het fonds; 2o. welke zijn de hier bedoelde vernietigde gildenen 3o. waaraan ontleenen de leden dezer com missie de bevoegdheid over een deel der rente te beschikken ten behoeve van particuliere personen, m. n. w. bestaat er eene instructie voor de leden dier commissie en van welk college is die uitgegaan? Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, dat de vragen schriftelijk zouden worden ingediend, zoodat er in een volgende vergadering op zou kunnen worden geant woord. In behandeling kwam nu het adres van L. van Dijke, beursknecht, om verhooging van jaarwedde. Het voorstel van burgemeester en wethou ders, om daarop afwijzend te beschikken, maar dien bediende voor rekening der ge meente te voorzien van eene uniforuikleeding met daaibij passende hoofdbedekking, gaf den heer Elzevier Dom aanleiding tot de vraag, of burgemeester en wethouders daarmede de bedoeling hadden den man tocli iet-s te geven. Spreker achtte dat eene schrale be antwoording der vraag en merkte nog op dat de man de kleeding slechts een uur per dag kan gebruiken. De heer Maas antwoordde dat burgemees ter en wethouders meenden dat voor ver hooging van salaris geen reden bestond, maar dat deze gelegenheid was aangegrepen om te voldoen aan den werisch der Kamer van koop handel, dat Van Dijke een uniform dragen zou. Voor den zomer zoowel als voor den winter zou hem eene passende kleeding wor den verschaft. De heer Hoogendam wees er op, dat een salaris van f'100 toch veel te klein was, vooral nn sedert iang de emolumenten waren verdwenen. Hij stelde daarom voor het salaris met f 100 te verhoogeD, welk voorstel even wel niet werd ondersteund. Een voorstel van den lieer Van Gent, om de verhooging f 50 te doen bedragen, werd, na nog eene opmerking van den heet' Visser, dat de emo lumenten niet geheel wttren verdwenen, aan genomen met 16 tegen 3 stemmen. Het voor stel van burgemeester en wethouders beti ef fende de kleeding werd daarna aangenomen met 15 tegen 4 stemmen. Op eene vraag van den heer Prins-, of voor den beursknecht geen kleine beschutting kon worden aangebracht tegen de koude, ant woordde de lieer Visser dat daarover reeds was gesproken met den gemeente-architect. Op voorstel van burgemeester en wel hou ders, in overleg met de commissie voor ge meentewerken, werd besloten tot bet afbreken van den opstal van de Scheveningsehe visch- markt. Thans kwam in behandeling het voorstel van burgemeester en wethouders om hen te machtigen namens den raad tot Ged. Staten het verzoek te richten, de eventueel bij dat college in te komen adressen, waarin be zwaren worden ingebracht tegen 's raads be slissing omtrent den aanslag in de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen dezer gemeente, voortaan aan den gemeenteraad om advies te zenden. De heer Elzevier Dom merkte het volgende op. De raad besluit gewoonlijk overeenkom stig het advies der reclame-commissie. Kwam bij de aanneming van het voorstel van bur gemeester en wethouders dat advies op ver zoek van Ged. Staten nog eens bij den raad in behandeling, dan zou tweemaal worden besloten over een zelfde zaak en stilzwijgend te kennen worden gegeven, dat het eerste besluit op losse gronden berustte. Ook achtte hij het voorstel in strijd met de verordening en niet uitvoerbaar, daar de raad dan als reclame-commissie zou gaan fungeeren en de

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2