Gemengde Berichten. Laatste Berichten. PE II T ELEGIT? A fT O ii (I e r w ij s. Rechtzaken. Y i s s c li e r ij. Ker knieii w s. reclamant dus in den raad moest kunnen verschijnenen in ieder geval zou met de voorgestelde handelingen de reclame-com missie de geheimhouding schenden. De heer Schuurman kon ook niet geheel met het voorstel van burgemeester en wet houders meegaan. Kwamen alleen de adressen der reclamanten in, dan zou de raad daar door riiet veel wijzer worden, daar die ge woonlijk niet veel anders behelzen dan dat de reclamant zich bezwaard gevoelt. Daarom stelde hij voor Ged. Staten te verzoeken al vorens te beslissen de adressen, vergezeld van de door of namens belanghebbenden aan hen medegedeelde bezwaren om advies te zenden aan den raad. De heer Elzevier Dom bleef echter wen- schen in dezen niets te doen, daar met liet voorstel van den heer Schuurman tweemaal dezelfde zaak zou gebeurenmeestal toch zullen de bezwaren tegenover de reclame- commissie geuit wel dezelfde zijn als de tegen over Gedep. Staten aangevoerde. De heer De Groot had bezwaar tegen het woord advies in het voorstel Van den heer Schuurman, omdat de ïaad een der partijen is en dus moeilijk aan Gedep. Staten, die fungeeren als rechter, advies kan uitbren gen. liet bezwaar van den heer Elzevier Dom deelde spieker niet, daitr de behandeling kan plaats hebben in besloten vergadering. De heer Nolet kon het met beide voorstel len niet vinden. Hij gaf in overweging de zaken zoo te behandelen, dat vele moeilijk heden zouden worden voorkomen, n.l. wan neer burgemeester en wethouders alvorens den aanslag te doen de personen, bij wier opgaven zij zich niet kunnen neei leggen, bij zich te ontbieden, gelijk dat ook te Amster dam geschiedt. De voorzitter merkte op, dat de heer Nolet hier twee zaken verwarde er was nu slechts sprake van wat te moeten doen ingeval een reclamant in liooger beroep girig. Spreker had liever gezien dat men had biijven doen wat altijd de gewoonte was geweest, n.l. iemand naar Ged. Staten afvaardigen. Maar nu dat het geval niet meer was, moest toch een andeie weg bewandeld worden, daar anders Ged. Staten slechts een der partijen hooren zou. Gebeurt er niets, dan zullen de meeste reclamanten in het gelijk worden gesteld, ondanks zij wel eens vergeten bet een en ander op te geven. En bovendien heeft de reclame-commissie als gemachtigde van den raad niets voor den rand geheim te houden, mits de mededeelingen geschieden in besloten zitting. In Den Haag had spreker zich er van vergewist, dat Ged. Staten aan het verzoek van den raad gevolg geven zouden. Bij aan neming van het voor«tel-Schuurman vreesde hij dat dat niet het geval zou zijn. Ten slotte werd dit voorstel aangenomen met 13 tegen 6 stemmen. Voorstel van burgemeester en wethouders tot uitbreiding van het getal onderwijzers aan de 2e openbare kostelooze school met een onderwijzer 3e klasseen om de be trekkelijke verordening van 9 April 4895 (gein.-blad no. 7) in dien zin te wijzigen. Aangenomen bij acclamatie. Voorstel van burgemeester en wethouders om te voorzien in het gebrek aan hulpper soneel aan de 2e openbare lusschenschool, door te besluiten tot aanstelling van een .onderwijzer 3e klasse bij het openbaar lager onderwijs, met bepaling dat iedere onderwij zer zijne betrekking aan de genoemde tusschen- school zal aanvaa'den. Aangenomen bij accla matie? Voorstel van burgemeester en wethouders om te besluiten lo. Tot uitbreiding van de 2e openbare iostelooze school met drie lokalen, volgens daarvan overgelegde teekeningen, en daartoe aan te koopen voor de som van f 6000, het aan den heer B. J. van der Most in eigen dom toebehooreride perceel, gelegen aan de St.-Anna-Zusterstraat en zich uitstrekkende tot aan het Spinhuispad, kadastraal bekend in sectie A no. 1182, groot 314 MJ; 2o, Hun college te machtigen tot het op maken en onder goedkeuring van de betrok ken autoriteiten vaststellen van het bestek voor de uithouwing dier school, waarvan de kosten geraamd worden op 111,000; als mede om, zoodra die goedkeuring zal zijn verkregen, tot de openbare aanbesteding van dat werk over te gaan. De heer Hoogendam vond den prijs erg hoog, hetgeen de heer Visser wel toestemde op zichzelf tiet geval te zijn. Maar er kan op geen andere wijze uitbreiding worden ver kregen. Dit zou alleen nog mogelijk zijn op den grond der vierhuizen aan liet Spinhuispad, maar dat zou nog meer kosten en dan werd minder terrein verkregen. Punt lo. van het voorstel werd daarna aan genomen met 15 stemmen tegen 4 (de heeren Van Gent, lansen, Beukers en Iloogendam) en punt 2o. met algemeene stemmen. Daar niets meer aan de orde was, werd de vergadering gesloten. Met diep leedwezen vermelden we het overlijden van een onzer verdienstelijkste stadgenooten, dr. N. M. Kam, leeraar aan het gymnasium en aan de rijksnormaallessen alhier. In ons volgend nummer hopen we een woord van dankbare hulde aan den 'vaardigen overledene te wijden. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op Zaterdag 7 dezer zal niet plaats hebben. De toestand van generaal Van der Schrieck was hedenmorgen hopeloos. Voor de slachtoffers van de dynamiet- ontplofflng te Johannesburg (Transvaal) is bij de commissie te Amsterdam tot heden inge komen 1 8(i03. Bij gelegenheid van zijn 86sten verjaardag is Maandag den paus een hulde-adres gezon den door het centraal bestuur van den »Ne- dei'l. R.-K. Volksbond", namens de afdeelin- gen Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, 's-Gra- venhage, Vlissingen, Delft, Heemstede, Schie dam, Gouda, Hoorn, Dordrecht, Edarn, Helder, Vlaardingen, Leiden, Voorschoten en Zaan dam, alle gelegen in het bisdom Haarlem en samen circa 16000 leden tellende van alle rangen en standen. De bierhuishouder De Wolff, die Woens dag j.l. door het gerechtshot te Amsterdam tot 4 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, en in den avond van dienzelfden dag uit de cellulaire gevangenis aan de Weteringschans wist te ontsnappen, is gisternacht door een inspecteur van politie in zijn woning in de St.-Annastraat gevat. Een heer nam gisternacht om 2 uur op den Dam te Amsterdam een aapje om daar mede naar den Haarlemmerdijk te rijden. De koetsier scheen niet vrij van sterken drank te zijn. Hij is althans niet naar het opge geven adres gereden, maar naar den Spaarn- dammerdjjk, waar hij voor een huis stil stond. Plotseling werd het portier geopend en de heer door eenige onbekende kerels uit het rijtuig gesleurd, en beroofd van een porte feuille, inhoudende f100 aan bankpapier, en van eene portemonnaïe met f15, alsmede van zjju gouden horloge met ketting. De aanranders hebben den bestolene toen vrijgelaten, het rijtuig was inmiddels weg gereden. De heer spoedde zich naar het politie-bureau aan de Haarlemmerpoort om daar aangifte van de aanranding te doen. Gelukkig wist hij daar mede te deelen dat een der boomen van het rijtuig onbeschilderd was, zoodat het niet moeilijk viel den koetsier op te sporen, die, gevolgd door een groote menigte, gistermorgen naar denzelfden politie post gebracht werd. De koetsier heeft een gevangenisstraf van vijf jaar achter den rug. Het is te hopen dat nu men de koetsier heeft, ook de andere kerels, die in het com plot betrokken zijn, zal weten te ontdekken. Men schrijft aan de N. B. Ct. Naar aanleiding van liet medegedeelde ge rucht dat in den boedel van wijlen den notaris De Bruyn, te Oldemarkt, een aanzienlijk te kort zoude zijn, kan gemeld worden dat alle omstandigheden er op wijzen dat dit gerucht van grond is ontbloot. Zekerheid daaromtrent kan eerst over eenigen tijd worden verkregen, wanneer de benoemde bewaarder der minu ten, de heer Kamp, notaris te Steenwijk, zich op de hoogte der zaken heeft gesteld. De heer De Bruyn leed aan zwaarmoedigheid, en vermoedelijk is dit de oorzaak van de wanhopige daad geweest. Van andere zijde wordt ons medegedeeld, dat de notaris d. B. zeer prompt op zijn zaken was en deze in de beste orde heeft achtergelaten. Van een tekort is dus geen sprake. Nadat zijn overlijden ruchtbaar was geworden, heeft niemand liet noodig geoor deeld gelden op te vragen, zoozeer was en is een ieder overtuigd dat de zaken in orde zijn. Men meldt uit Bergen-op-Zoom, dat gister avond de heeren V. en N. aldaar op den straat weg naar Antwerpen zijn overreden door de stoomtram TholenAntwerpen. Beiden zijn zoodanig gewond, dat men voor het behoud van hun leven vreest. 's-Gravenhage. Donderdag geeft de Koningin Regentes een diner aan de opper- officieren van zee- en landmacht in activiteit, in de residentie aanwezig, en aan de meeste adjudanten in buiferigewonen dienst met dienzelfden rang. Het paleis in het Lange Voorhout, dat van H. IC. H. de groothertogin van Saksen in eigendom is overgegaan aan H. M. de Koningin- Regentes, wordt thans ontruimd. De prachtige inboedel, waaronder kostbare schilderstukken en fraaie meubelen, wordt overgebracht naar het paleis Buitenrust van de groothertogin, aan den Ouden Scheveningschen weg. De staatssecretaris der Z.-Afr. republiek, dr. Leyds, is gisterochtend voor korten tijd hier ter stede teruggekeerd en gebruikte het tweede ontbijt ten huize van jlir. Beelaerts van Blokland. De heer Leyds legde des middags eenige afscheidsbezoeken af, o. a. bij den minister van buitenlandsche zaken, jhr. Roëll, aan diens departement en bij den gezant der Vereenigde Staten bij ons hof, dea lieer Quinby. Na bij den oud-minister Pierson het mid dagmaal te hebben gebruikt heeft dr. Leyds des avonds de residentie verlaten. Falbs weervoorspellingen r De eerste helft "van Maart is rijk aan sneeuw in de tweede helft zal deze niet voorkomen. Het weer is in de eerste helft voortdurend koud, in de tweede voortdurend warm. Van 18 Maart: Zeer koud weer met veel sneeuw. De landauer, waarin Carnot zat toen hij ver moord werd, staat nog altijd in het raadhuis te Lyon. De burgemeester van Lyon heeft gewei gerd haar voor een millioen francs aan een Engeischman te verkoopen. In den Tirolschen Landdag is deze maand de hachelijke toestand van den landbouw ter sprake gekomen. Als een der redenen waarom de hoeren achteruitgaan, werd genoemd dat velen veel te weelderig en zorgeloos ieven. De vroegere spaar zaamheid en eenvoudige levenswijs worden steeds zeldzamer. De talrijke zfeestdagen" buiten de Zondagen niet minder dan 61 in het jaar. dus te zamen 113 leiden tot kostbare eet- en drinkgelagen en bevorderen den lediggang. In de Voss. Ztij. wordt medegedeeld dat op de zon belangrijke veranderingen in de vorige week zijn waargenomen. Een groep van vijf vlekken verdween op 18 Febr. j.l. op het midden der zon en te gelijk verschenen vlekken aan dan oostelijken rand, die op 20 Febr. een zevental vormden twee dagen later waren er ongeveer 30 waar te nemen. De magneetnaald toonde op die dagen belangrijke afwijkingen en men brengt ook de bergbeweging bij Alais, de verschijnselen in mijnen bij New-Castle en een aardbeving in Baden (1920 Februari) met die zonnevlekken in verband. Een telegram gisteravond te 6.52 uit Rome verzonden cn eerst hedenmorgen na 10 uur te Amsterdamontvangen, luidt: Tweeduizend personen, die een aan het Kabinet vijandige betooging op touw trachtten te zetten en sWeg met de regeering I" riepen, zijn door de karabiniers uiteengejaagd. In tal van steden vinden betoogingen tegen de koloniale politiek plaats en worden perso nen gearresteerd. Te Pavia verhinderde de bevolking met ge weld het vertrek van treinen niet soldaten voor Afrika bestemd, en brak de rails op. Bij koninklijk besluit van heden wordt Baidissera benoemd tot bevelhebber der na tionale troepenmacht iu Afrika en Baratieri van den post van gouverneur van Erythrea ontheven 's-fiH IVEMI lfil!, 4 Maart. - Tweede Kamer. Heden werd aangenomen met 60 tegen 23 stemmen de grensregeling van Am sterdam Nieuwer-Amstel. De volgende week zal het sectie-onderzoek van het ontwerp-suikeniccijns en van de wij ziging der schoolwet plaats hebben. Heden was bekend dat do ministerraad gisteren de maatregelen heeft overwogen, welke wellicht nooriig zullen zijn na de Ka merbeslissing omtrent de invoering van de wet op het personeel. Heden zijn geslaagd voor het examen in nuttige handwerken de dames J. Tijl en M. B. van de Poel, beiden te Schiedam. Voordrachten voor hoogleeraar in do schei kunde aan de stedelijke universiteit te Amsterdam (vac.Van 't Boft) dr. W. II. Bakhuis Rooz». boom te Leiden en dr. Svante Arihemus te Stockholm voor hoogleeraar in de verloskunde en de liier der vrouwenziekten (vac.Van der Meïj) dr. II. Treub, te Leiden. Het was Maandag 100 jaar geleden sedert de eerste kweekschool voor onderwijzers hier te lande werd geopend, en wel door het departement Haarlem van de Maatschappij tot Nut va» 't Algemeen." Door de rechtbank te Assen is vrijgesproke» de jeugdige boerenknecht J. M., uit Dwingelo, die terecht heeft gestaan wegens het bij ongeluk doodschieten van een kind van zijn patroon, de» landbouwer Klaassen. Het O. M. had 4 maande» gevangenisstraf geëischt, KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden ter markt alhier aangevoerd 110 winter- zalmen, die f 1.— tot 1.15 per t/s kilo opbrachten. Ned.-Her*. Kerk. Beroepen te Appelscha (toez.) ds. Lief- tink, te Loenen (Geld te Goudriaan ds. P. S. Meerburg, te Kapelle a/d IJsel;--— te Mijns- heerenland ds. F. F. J. van de Plassche, te Gouderak, die voor IJlst heeft bedankt. Aangenomen: naar Eenum ^Gr door dr. H. C. Speekman, te IJhorst en De Wijk (Dr.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3