De strijd om het bestaan. ,A0. 1896. Vrijdag 6 Maart. N°. 8996. KENNISGEVING Feu 11 e t o n. Versch nt dagelijks, jügezonderd Dinsdag. WITH KVJiYT J. odé. Buitenlaiidsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke noinrners f 4.81 - 2.50. - 0.10. BïIBK X V BOTtlRITKiAT JO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone icgel meer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. i. Inrichtingen nctke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester in wethouders van Schiedam, Gezien net verzoek van A. C. J. HORDIJK te VG ravenhag e, om vergunning tot oprichting van een slgarcndrogerlj aan de West-FranJcelandsche laan no. 26, kadas ter sectie M no. 790. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni '1875 staatsblad n°. 95) Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Bonderdag den löden Maart a.s., des namiddags ten 2 ure. ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek In te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5de» Maart 1890. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris VERNÈDG. I) I] 1 T S 0 II L A N D. In de Rijksdagszitting van Dinsdag, bij de voortgezette behandeling van het ontwerp op den suikeraccijns, sprak de secretaris der schatkist, graaf Von Posadowsky, de hoop uit, dat in den Rijksdag geen meerderheid zal gevonden worden, die de verkeerde economi sche zienswijze van Richter volgt. De afgevaardigde Rock meent dat de sui kerindustrie zich niet in ongunstiger toestand bevindt dan de andere bedrijven. De afgevaardigde Sclmdler noemde het wetsontwerp bedenkelijk, omdat het premie stelsel geen gelukkige oplossing is. Spreker verklaarde zich voor een beraadslaging in commissie. Götz von Olenliusen, hospitant van de Centrumpartij, verdedigde gisteren in den Rijksdag het ontwerp in het belang van den landbouw. Paascbe merkte op dat de premiën tot den laatsten penning aan de verbruikers zijn ten goede gekomen. (Gelach en rumoer van de linkerzijde: geroep: stilte daar! van de rechterzijde.) Spr. berekent dat de premie in Frankrijk 7.18 mark bedraagt en sprak de hoop uit dat, wanneer de regeering enkele wijzigingen wil toelaten, voornamelijk wat betreft verhooging der contingenteering, het ontwerp door de beraadslagingen in de com missie een aannemelijken vorm zal krijgen. (Bijval.) Von Komierowski verklaarde dat de Polen tegen het ontwerp zijn, maar dat zij niette min aan de beraadslagingen in de commissie zullen deelnemen. In het bijzonder bestreed hij de progressieve bedrijfsbelasting. Namens de rijkspartij verdedigde de lieer Mejjer-Danzig het ontwerp. De minister Von Hammerstein betoogde dat de Polen bedenken moeten dat de belan gen der nijverheid in het oosten des rijks evengoed bij de zaak betrokken zijn als die van het midden en w»sten des rijks. Dr. Barth, lid van de vrijzinnige vereeni- ging, beweerde dat het een Abderieten streek is, vóór het suikerwet-ontwerp te stemmen, liet buitenland zal de verliooging van de premiën navolgen, maar niet de contingen teering. I De antisemiet Zimmermann bestreed de contingenteering en de liooge premiën. De conservatief Standy keurde de contin genteering af, maar verdedigde de belasting op de grondstoffen en eisclite een krachtiger optreden tegen Amerika, dat volgens zijn I zeggen de Duitsche suiker mishandelt. Eugen Richter stelde voor, de behandeling te verdagen en opperde tevens twijfel aan de bevoegdheid van de vergadering om een be sluit te nemen, aangezien er rnaar 165 leden aanwezig zijn. Een aantal leden van de linkerzij hadden vóór de telling de zaal verlaten. De verdere behandeling van het ontwerp moest tot heden worden uitgesteld, i Het hoofdbestuur der sVereeuiging van Duitsche industrieelcn" heeft aan den Rijks dag een verzoekschrift verzonden, waarin dringend wordt aangeraden de scherpe be palingen, door de commissie van rapporteurs voorgesteld op het margarine-ontwerp, niet aan te nemen. Anders, zegt hel adres, zal een bloeiende tak van nijverheid te gronde gaan, ofschoou het voortbestaan eeu groot maatschappelijk belang is, vooral ter wille van de arbeidersklasse en de onvermogenden. Geen beter wapen in handen van de volks opruiers dan een wet, welke een goed voe dingsmiddel voor de arbeiders duurder en de levensvoorwaarden voor die klasse der be volking moeilijker maakt. F li A X K It IJ K. De Russische grootvorst-troonopvolger bracht gisteren te Nizza een bezoek aau president Faure. De trein van den piesident ging .Vm afhalen te La Turbie. Na een onde' houd van eenige minuten met Bourgeois en Loeitro» hadden de president, de groot vorst en de prinsen van Oldenburg en Leuch- tenberg een hartelijk onderhoud van een kwartier. Den prinsen werd met groote plech tigheid uitgeleide gedaan. President Faure ontving ook een bezoek van den vorst van Monaco. De plechtige onthulling van het gedenk- teekeu had te drie uur plaats, in tegenwoor digheid van een ontzaglijke menigte. Faure werd toegesproken door den bisschop, die in herinnering bracht dat de geestelijkheid, de vereeniging van Nizza met Frankrijk heeft toegejuicht, en dat de bewoners van Nizza ook nu niets liever wenschen dan Franschen te blijven. De politie nam twee anarchisten in arrest, die wel papieren, maar geen wapenen bij zich hadden. Aan het feestmaal aangeboden door den gemeenteraad vau Nizza zaten alleen de con suls en de Yereenigde Staten mede aan, In zijn antwoord op den dronk van den rnaire zeide Faure onder anderenAlle Franschen tot eikaar te brengen in eenzeltden geest van eendracht en vrede, boven ailes te stelion de belangen van de natie, dat is werken voor de grootheid van het land, want het eenig middel om dat denkbeeld te verwezenlijken is, de republiek de plaats te verzekeren waarop zij recht heeft in de wereld. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde de minister van koloniën Chamberlain dat de bezittingen der beklaagden te Johannesburg niet verbeurd verklaard, maar slechts n beslag genomen zijn. Op eene vraag van sir Ash mead Bartlett of sir Hercules Robinson en os wet op 9 Januari kermis droegen van de voorwaarden, waarop de overgave van Jameson had plaats gehad en, zoo ja, waarom de Britsche ver tegenwoordigers te Johannesburg dan aan de uitlanders daar gezegd hebben dat het leven Roman van Rehn'HOLd Ortmann. 35. Thans kwam ook Helene naar buiten en vroeg den doctor beleefd nog een oogenblik terug te komen in hare kamer. Deze voldeed aan die uitnoodiging en toen zij vrij konden spreken, vroeg het meisje met een van aandoening beven de stem «Hoe hebt gij hem bevonden, mijnheer? De ziekte is toch niet van ernstigen aard «Typhus," klonk het kort en beslist. «En zoo mij toeschijnt in ergen grand. Gij kunt nu zelf oordeelen, of het ernst is of niet." Juffrouw Ilelene liet geen kreet van schrik en viel ook niet in zwijm maar de blankgeste ven gordijnen voor het raam waren niet witter dan haar gelaat en zij drukte de hand tegen het hart. Vader Leubuscher kreeg een hoestbui, wierp zijne akten verontwaardigd op de tafel, zoo bard, dat er een paar bladen uitstoven, en riep »En dat is nu gerechtigheid Gewetenlooze schurken loopon vrij en zoo een moet liet treffen zoo een Zeg eens doctor, hoe vindt gij dut 7" «Vraag dat aan een ander," knorde deze, maar de blik, waarmede hij den deurwaarder aanzag, was in 't geheel niet boos en grimmig meer. «Maar 't is beter nog, dat gij dat onderzoek staakt, want daarmee komen wij geen stroobreed vei der. Ik weet niet of de patiënt hot halen zal, doch daarop is in elk geval dan alleen eenige kans, wanneer aan zijne verpleging niets ontbreekt. Ge makkelijk is die niet en dan bestaat cr gevaar voor besmetting ook. Ik durf van u natuurlijk niet vergen dit op uwe verantwoording te nemen 't zal wel best zijn, dat ik hem in het ziekenhuis laat opnemen, dunkt u niet?" «Neen, vader, neen Laat dat niet toe viel Helene snel in. »In een ziekenhuis kan hij niet beter worden verpleegd dan bij ons en ik weet dat hij niet graag in handen van vreemden zou 1 vervallen. Laat hem gerust hier, dokter, ik ver zoek er u om De arts keek haar belangstellend aan. Zij doorstond bedaard zijn blik en het scheen wel dat het meisje hem beviel. nik zon liet wel gaarne willen, meisje, want er is mij veel aan gelegen hem zelf te behan delen en dan zal het vervoer op dit oogenblik wel bezwaarlijk zijn; doch ik herhaal 't is geen gemakkelijke taak een typhuslijder naar behonren op te passen. Ik zal zorgen voor eene liefdezus ter, maar er zal nog genoeg drukte en beslom mering voor het gezin aan verbonden zijn. Be denk u dus goeii. Neemt gij de zaak op u, dan haar ook met moed en volharding aangevat of gij krijgt met mij te doen. Wat zegt gij «Wij zeggen ja en nog eens ja!" riep vader Leubuscher met nadruk en als hij aan zijne woor den nadruk gaf, dan stonden zij vast. e Hij zal hier blijven en wat in onze maebt staat zullen wij doen. En wanneer het God gelieft hem tot zich te nemen, zullen wij de bewustheid hebben onzen plicht te hebben vervuld." »De verpleegster, die gij wilt zenden," voegde Helene er bij, «zal wel zoo goed zijn mij in de behandeling van den zieke den weg te wijzen. Dan zal ik haar kunnen aflossen en zoo zal het nooit aan toezicht en hulp behoeven te ontbre ken." De doctor knikte goedkeurend. «Als gij zoo moedig in de daad als in het woord zijt, mejuf frouw, dan is de arme Düringhoflen in goede han den. Doch nu is er lang genoeg gepiaat. Toe tasten is nu de boodschap en in afwachting van de verpleegster kunt gij alvast beginnen." Kort en duidelijk gaf de dokter zijne voor schriften en uit 's meisjes antwoorden kon hij voldoende opmaken dat zij hem volkomen begrepen had. Van zijn eerste opvatting omtrent haar was hij reeds lang teruggekomen, zooals voldoende bleek bij zijn afscheid. Hij knikte haar beleefd toe en sprak nog op den vriendeiijksten toon, dien hij te zijner beschikking had «Vooral geen zuur gezicht zetten, zoolang de zieke daar voor nog oogen heeft. Opgewektheid bij een ziekbed is eeu der beste medicijnen, maar wat

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1