Zondag 8 en Maandag 9 Maart. N°. 8998. Eerste Blad. KENNISGEVING. Ao- Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, n I T G EVE rT J. ODÉ. van des voormiddags halfnegen tot des namiddags halfv f uur. Bimionhih<1 Kt»,lio, Bcrh'h Uvn. Abonnementsprijs, per mm taal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommeis f 1.85. - '2.50. - 0.10. BüRB/tC: BOTBHSTBAAT Advertentieprijs: van 1 10 gewone regels met inbegiip van eene Couiant1.10. Iedere gewone legel meer0.10. Driehaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. mi ii r jksiiwai Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen bij dezen ter openbare kennis dat aan te vangen met Maandag den On Maart a;s., de verschillende bureaux ten Raadhuize, voor het publiek geopend zullen zijn S c li i e d a m, 5 Maart 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris VERNÈDE. Schiedam, 7 Maart 1896. 'tls een woelige tijd voor de drie groote schiereilanden van bet zuidelijk gedeelte van ons werelddeelbet Iberische, het Apennijn- sehe en het Balkan-schiereiland. Laten we van het eerste liet deel dat Portugal heet buiten beschouwing, terloops aanmerkende dat dit meer dan de handen vol heeft met den ontredderden toestand zijner financiën, van welken toestand verscheidene Neder landers de gevolgen in hun beurzen hebben ondervonden, dan rest het eertijds zoo mach tige Spanje, dat helaas van zijn eertijds zoo groote macht thans tot een groote mate van onbeduidenheid is vervallen. Spaansche effec ten stonden reeds sedert jaren in geen besten reuk, maar eiger dan wat tot heden is voor gevallen, zijn de gebeurtenissen op Cuba. De beste soldaat dien Spanje aan te wjj'zen had, de maarschalk Martinez Campos, heeft zijn tnak niet kunnen volbrengen. De opstand op Cuba, de voornaamste Spaansche bezitting, is door hem niet gedempt kunnen worden, in weerwil van de sterke troepenmacht, die hem werd gezonden, en van de groote offers, die bet arme Spanje zich voor krijgstoerus tingen getroostte. IIij heeft zijn commando neergelegd en het is overgegaan in handen van generaal AVeyler. Was Campos de ge matigde man. Weyler is een man des bloeds, wiens eerste proclamatie tot de bevolking van Cuba een reeks van bedreigingen be vatte, die het ergste moesten doen vreezen. En ziet, dat heeft den toorn opgewekt van de Noord-Amerikanen en in den Senaat van ■de republiek der Yereenigde Staten kwam de opstand op Cuba ter sprake, en dit hooge staatslichaam nam een resolutie aan, waarbij de Cubanen, de opstandelingen wel te ver staan, als oorlogvoerende partij erkend worden, en waarbij aan president Cleveland werd opgedragen te bewerken, dat Spanje de onafhankelijkheid van Cuba erkennen zou. Wat de zaak erger maakt, is de toon der debatten in de vergadering der senatoren over dit onderwerp. De bekende generaal Sherman, die andeis nogal voor gematigd doorgaat, was buitengewoon heftig bij deze gelegenheid. De republieken Mexico en Cuba moesten met de groote Amerikaansche re publiek vereenigd worden. Wat waren de Spanjaarden anders dan een ras van ver delgers, sedert den tijd van Frans Pizarro inderdaad een mooi exemplaar uit vorige eeuwen en den hertog van Alva? Dat eeu dergelijke resolutie, als door de senatoren aangenomen werd, ook in het Huis van afgevaardigden een meerderheid zou vin den, werd van den aanvang af niet betwijfeld; dit staatslichaam heeft met 175 tegen 19 stemmen insgelijks de resolutie aangenomen. Wel schijnt het echter niet waarschijnlijk, dat de regeering in den geest daarvan han delen zal; tenminste ze heeft veiklaard dat de heeren senatoren over den loop dei- zaken verkeerd waren ingelicht, en dat ze daarom volstrekt niet van plan was, op te treden, zooals van haar was begeerd. Ver bazend is de uitwerking, die deze tijding in Spanje heeft teweeggebracht. Niet het minst in Madrid. De Spaansche volkstrots, die de Yankee's in Amerika ver beneden zicli waant, is diep gewond. Te Madrid, te Barcelona zijn ernstige onlusten uitgebreken, natuurlijk tegen de brutale Amerikanen gericht. Ju een rapport over de onlusten in eerstgenoemde stad aan de koningin zegt de minister-pre sident, de heer Canovas, wel dat geen enkele beleedigeude uitdrukking tegen de regeering der Vereenigde Staten van Noord-Arnerika Is geuitmaar als er onlusten uitbarsten als te Madrid en elders, dat dan complimenten aan bedoelde regeering zijn uitgedeeld, is moeilijk aan te nemen. En dan heet bet verder in het rapport van den minister, dat de opstandelingen op Cuba er geen voet grond bezitten; ze zijn smokkelaars; ze durven geen belangrijke plaats aanvallen plantages in brand steken, Spanjaarden ver moorden, dat en dat alleen kunnen zij. Daaren tegen wordt van Spaansche zijde de oorlog op de mpest mogelijk menschelijke wijze ge leverd, en kunnen Amerikanen en Europeanen beiden hieraan een voorbeeld nemen. Daarom, zegt de minister, dat het gevoel van mis noegen in S; .nje zoo diep geworteld is en zoo algemeen, als sedert het begin dezer eeuw niet het geval was. De jongste debatten te Washington in den senaat gehouden, kunnen don ook niet anders dan een gevoel van wre vel en misnoegen wekken. Verder verneemt men nog dat in Spanje de meening heerschende is, dat men er den strijd tegen Cuba nog wel diie jaar kan vol houden. Tot dusver zijn bijeengebracht 500 millioen pesetas, ongeveer tweehonderd veertig millioen gulden,zonder verhooging der vlottende schuld en zonder gebruik te maken van de door de Coi'tez of bet wetge vend lichaam vei leende machtiging tot liet aangaan eener leening. Ernstiger nog komt ons de toestand in Italië voor. Iri Afiika heeft de ltaliaansche expe ditie een «reusachtige nederlaag" tegen de Abe-siyniërs geleden. Den 5den kwam juist het parlement bijeen, en in een uiterst woe lige zitting he«ft de Kamer, waarin de presi dent-minister Ciispi zulk een buitengewone meerderheid heette te hebben, de regeering in den persoon van dezen minister toen bij aan het woord was, zoo gekrenkt, zoo gehoond, dat het Kabinet zijn ontslag fieeft ingediend en gekregen. De minister-president Crispi heeft waarschijnlijk met deze Afrikaansehe onderneming zijn laatste kaart uitgespeeld. Hij had behoefte aan een overwinning in Afiika, om meester van de positie te blijven; de nedei laag heeft aan zijn hooge waai diglieid d- .pe.iade-lag toegebracht. Overal hebben opioeiige bewegingen plaats. We lezen dat te Pavia, waar een trein gereedstond tot het vervoeren van troepen, die naar Afrika ingescheept zouden vvoiden, de rails zijn op gebroken, om het vertrek der ti oepen te ver hinderen; dit teekent den volksgeest! Het nieuwe kabinet, waarin zeker Crispi's bekwame tegenstander Di Rudiui zal plaats riemen, aanvaardt geen aanlokkelijke taak; iiet is een daad van echt patriotisme, zich thans in Italië met een rnïnisterieele porte feuille te beiasten. De oorlog met Abessynië zal zeer zeker dienen voortgezet te wor den, wil Italië zijn positie handhaven. Maar wie zal de kosten betalen? De financiën van liet koninkrijk Italië zijn niet in gunstigen staat. Dit is het zachtste woord, dat er over te zeggen valt. Betrekkelijk ziet liet er op het Balkan- schiereiland nog het best uit. De Rulgaarsche vorst beeft zijn zin gekregenvoor een oogenblik heeft de sultan eenige rust, daal de Armenische zaak een periode van kalmte schijnt ingetreden. Maar de sultan is ook heer van Egypte, in naam althans, en de khedive of onderkoning van Egypte heeft er ook al weinig te zeggen, want Engeland heeft er zich genesteld, als Oostenrijk in Bosnië. Werkelijk zijn beide bezettingen aan Egypte en aan Bosnië ten goede gekomen. Er heerscht rust en vooruit gang in deze eertijds slecht beheerde, slecht geadministreerde gewesten. Nu heeft echter de sultan het in het hoofd gekregen, tot de Engelsche regeering de vraag te richten, wanneer de bezetting van Egypte toch wel eindigen zou. Een gezonde opvatting zou verlangen dat ze er maar voorgoed blevende eischen der politiek echter strooken niet altijd met die eener ge zonde prakt ij k, en zoo kan bet licht gebeuren dat Frankrijk, waar de zaak onlangs in de Ka mer van afgevaardigden ter -prake kwam, niet vreemd aan 't geval is. In Engeland gaf men de schuld van des sultans stoutheid aan de inmenging van Duitsehiand. Hoe dit zij, 't geval heeft slechts een oorlog met de pen lusschen Duitsche en EngeRche bladen ten gevolge gehad, en daar zal het voorioopig wel bij blijven. Aan gevaarlijke brandstof ontbreekt het echter in ons werelddeel niet. SCHIEDAM7 Maart 1W1C. Onder een groote» toevloed van belang stellenden werd hedenmorgen bet stoffelijk overschot van onzen betieurden stadgenoot, dr. N. M. Kam, naar zijn laatste rustplaats gebracht. De lijkstoet nam den weg langs het gym nasium, waar de curatoren, de leeraren, de leerlingen, bet onderwijzend personeel der normaallessen en een deputatie van Je ahlee- ling Schiedam van bet »Nederlandsclt Onder wijzers-Genootschap", waarvan de overledene eerelid was, er zich bij aansloten. Op de begraafplaats werd de sloet opge wacht door de leden van de plaatselijke commissie van toe/.icht op liet lager onder wijs. die van het gezelschap j>Pliy-ica", be nevens tal van oud-leerlingen en belangstel lenden, ook van elders. Daaronder noemen we drie van dr. Kam's oudste vriendendr. A. T. van Aken, inspecteur bij het middel- baat onderwijs, mr. O. W. Star Naman, griffier der Eerste Kamer en curator van de ïijksuniversiteit te Leiden, den hoogleer aar in de geneeskunde dr. T. Zaayer. Ook merkten we op den lioogleeraar in de vvis- en natuurkunde, dr. H. G. van de Sande Bakhuyzen, en den observator aan de Leid- sclie sterrenwacht. De onder kransen van levende bloemen bedolven lijkkist werd door eenige leerlingen van liet gymnasium gedragen, bijgestaan door leeraren van het gymnasium en van de normaalschool. Elk dezer kransen mocht zeker wel een blijk van waardeering en dankbaarheid ge noemd worden ze waren van leerlingen, leeraren gymnasium, oud-leerlingen burger school en gymnasium, commissie van toezicht op het lager onderlijs, onderwijzend perso neel normaalschool, leerlingen normaalschool, afdeeling Schiedam van het »Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap", oud-leerlingen van de normaalschool, gezelschap >Pliysica", van dr. V an Aken, prof. Zaayer en mr. Star Numan. Een vriendelijke zonnestraal viel op de lijk kist, toen deze met bloemen bedekt in de groeve werd nedergelaten. Er werd, geheel n den geest van den betieurden overledene,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1