SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. b\j het graf niet gesproken alleen'le oudste broeder dankte, diep geroerd, alle aanwezigen voor de laatste eer, den overledene bewezen, waarna in diepe stilte de begraafplaats werd verlaten, zeker door zeer velen met de wee moedige gedachte, een waarachtig edel man de laatste eer te hebben bewezen. In het gymnasium werd hedenmorgen door den rector in hartelijke bewoordingen de afgestorven leeraar herdacht. Gisteravond is ten huize van mr. II. M. C. Poortman een felle schoorsteenbrand ont staan, welke door de politie met een extinc- teur is geblusclit. Hedennacht is in de bergplaats van vee van den slager J. Seholte aan de Broersvest alhier, tevens bergplaats van varkens van den slager J. C. van der Klink, in beslag genomen een geslacht varken, dat zijn natuur lijken dood gestorven was, en daarom dooi den keurmeester als ongeschikt voor de consuimie is afgekeurd. Naar wij vernemen, werden onlangs door de regeering aan den Raad van State toe gezonden wetsontwerpen lot wijziging der gemeentewet en der provinciale wet, in ver bum! rr-;t het kiesrecht voor de gemeente raden en de Provinciale Staten. De gemeenten van meer dan 15,000 zielen worden daarbij in afzonderlijke kiesdistricten verdeeld: Rotterdam b,v. in 5, Amsterdam in 9 districten. Het aantal te kiezen raadsleden is voor alle districten eener z'dfde gemeente even groot. Het stijgt voor Amsterdam tot 45. Het aantal leden der Provinciale Staten wordt voor Zuid-Holland met 2, voor Noord- Holland met 4 vermeerderd. De dag dei- periodieke verkiezingen voor de Provinciale Staten wordt vastgesteld op den eersten Dinsdag in Juni. (AT. B. Ct.) Naar wij vernemen, is de contra-memorie der Nederlandsche regeering in zake de Costa Rica Packet-kwestie gisteren naar St.-Peters- burg en Londen verzonden. Engeland heeft nu weder drie maanden tijd om te antwoor den, en wij daarna weder drie maanden voor dupliek. Beide termijnen kunnen, op verzoek der belanghebbende partij, door den arbiter met éene maand verlengd worden. (-ZV*. B. Ct.) Door liet sAlg. Ned. Werkliedenverbond", afdeeling Amsterdam, en de vereenigirig»Am sterdams Werkman", is aan H. M. de Ko ningin-Regentes, aan de Tweede Kamer en aan de staatscommissie in zake het onderzoek naar de pensionneering van werklieden, een adres veizonden, waarin zij instemming be tuigen met de motie, aangenomen in een vergadering van 19 December 1895 van de afdeling Amsterdam van de Nederlandsche patroonsvereeniging nBoaz". In deze motie wordt de overtuiging uit gesproken, dat de pensionneering van werk lieden en daarmede geiijkgestelden, zoo spoe dig doenlijk eene wettelijke regeling behoeft. De consul van Chili te Rotterdam ver zoekt aan de N. R. Ct. mede tedeelen,dat door het generale agentschap van de regeering van Chili in Europa voor de kolonisatie de heer K. L. E. van Heerde, Haringvliet 85 te Rotterdam, is aangesteld als zijn vertegen woordiger voor Nederland. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is besloten een vierde spoor- weggroep te vormen waarvan de hoofdzetel gevestigd zal zijn te "Venlo. In samenwerking met de sZuidafrikaansche ■Vereenigirig" en het sTaalfonds" zal binnen kort te Pretoria (Transvaal) een Nederlandsche boekhandel gevestigd worden. (JST.v.d.I>.) Men schrijft aan de BaJclc. Ct. uit Rot terdam De Rotterdnmsche bakkersgezellen zien hun Zondagsrust bedreigd. Naar men uit goede bron verneemt, zal de heer Grambeek, direc teur van de broodfabriek »de Haan", om klanten te winnen, Zondags versch brood gaan leveren. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de «Hof dijk" dan ook dadelijk aan den gang gaat, waarop «Ceres", die zich niet onder de dui ven laat schieten, dadelijk zal volgen. Een der grootste Rotterdarnsche patroons heeft den president van sBijstand zij ons doel" aangesproken eu gezegd, dat het de knechts zijn, die zorgen moeten, dat de Zondagsrust zal blijven bes'aan. Een rust, die door iederen weikman ge waardeerd wordt, zou door een patioontje worden weggenomen Zondag 8 -Maart is een algemeene verga dering uitgeschreven door den Nederl. Bak- kersgezelleriboiul, om lotsverbetering, daar de toestand bier te Rotterdam voor sommi gen ondraaglijk Wordt. De stoker II. V., werkzaam op de sleepboot IloeJc-van-IIollcmd (5, liggende te Hoek-van- Holland, kroeg gisterochtend bij het ophalen van het anker een klap van de lier. Bewuste loos werd hij naar Rotterdam en vervolgens naar het ziekenhuis vervoerd, waar het bleek dat bij een schedelbreuk bekomen bad. Hij is gistermiddag te 4 uur overleden. Uit Gorincliem meldt rnen aan de Ar. R. Ct. dat een kanonnier bij den storm van de brug bij bet fort Vuren afgewaaid en verdronken is. Omtrent de ramp te Asperen meldt men nog de volgende bijzonderheden. De brand was ontstaan te 3.30 's namid dags in een hooiberg van den heer L., hetzij door spelende kinderen of door vuur uit de pijp van iemand, die niet wel bij 't hoofd is. Zekerheid daaromtrent bestaat echter rfftt. De brand, door den hoogen westenwind aan gewakkerd, deelde zich mede aan de be lendende perceelen, waarna achtereenvolgens 46 woningen, schuren en hooibergen, be nevens zooals gemeld is de Herv. Kerk, bet hulppostkantoor enz. aangetast werden. Menschenlevens zijn gelukkig niet te be treuren. Alleen beeft iemand, bij liet uitdrijven van vee, een zoo bevigen slag van een paard gekregen, dat men voor zijn leven vreest. Ook is een bezoeker van elders met zijn rij tuig van den dijk gevallen, waarbij hij zich nogal ernstig beeft bezeerd. De veibrande Herv. Kerk in gothisehen stijl gebouwd, dateerende van het jaar '1 401 was verzekerd voor f 25,000. Op de over gebleven stukken muur heeft men aan de binnenzijde, nu de kalk is afgeblakerd, sporen van oude muurschilderingen ontdekt. De predikstoel, uit het midden der 17e eeuw, is geheel verbrand. Eenige oude gralsteenen zijn behouden gebleven. Van het stadhuis is alleen het houten klokketorentje verbrand. De papieren en geldswaarden van het gemeente- en polder bestuur zijn gelukkig alle gered geworden. De schade wordt geschat op f 170,000. Asperen is herhaaldelijk door ernstige branden geteisterdin 1795, in 1800 en in 1836maar geen dier rampen had zulk een omvang als die, welke thans het stadje is overkomen. Door de politie te Haarlem zijn aangehou den, verdacht van diefstal van een bankbil jet van honderd gulden ten natleele van den koopman S. te Sandpoort, J. H. St., oud 27 jaar, kelner, en S. G., oud 30 jaar, smid. Laatstgenoemde heeft reeds meermalen ge vangenisstraf wegens diefstal ondergaan. Zij hadden met v. S. kermis gemaakt in eene tap perij en hem van daar naar het station ge bracht, waar eerstgenoemde hem het bank biljet heeft ontstolen. Na het gewisseld te hebben, hadden zij het bedrag samen gedeeld. De loteling met het houten been te Haar lem, die vergeten had reden van vrijstelling op te geven, is gisteren ingedeeld, doch dade lijk in het hospitaal opgenomen. Bij de commissie te Amsterdam tot inza meling van gelden ten behoeve der slacht offers van de dyuamiet-ontploffing te Johan nesburg is tot lieden aan giften ingekomen een bedrag van f11230. Daaronder zijn de volgende giften: Ned. IJaudelmij. f 500, Ind. Hand. Bk. H00. Ned.-Ind. Landb.-.Mij. f 100, Twentsche Bank f TOO, Imp. Cont. Gas Ass. f 100. Voorts verscheiden giften van f 100 van particulieren. Te Helder is een machinist van de goede renboot Anna Cornelia in het kanaal over boord geraakt en verdronken. Ilij laat eene weduwe en 5 kinderen onverzorgd achter. Eene 70-jarige straatventster in garen en band te Amsterdam is in een keldergat in de Paleisstraat gevallen. De oude ziel was dood toen men haar opnam. De sociaal-democratische arbeiderspartij is van plan een groote meeting te organiseeren, en die te Winschoten te houden op den dag, dat daar het Noordelijk Evangelisch zendings- feest wordt gevierd. De leden en sprekers kunnen dan van Zwolle af profiteeren van den geiegenheidstrein, wat de meeting goed- kooper maakt. Het verzoek, dat aan den raad der gemeente Winschoten zal worden gericht, oin afstand van het wandelbosch voor dien dag, zal on getwijfeld worden afgewezen, omdat de hoofd commissie voor het zendingsfeest reeds de toezegging heeft ontvangen. Te Enschede is liet driejarig zoontje van C. J. achterover in eeu pot niet kokend water gevallen. Het kind is aan de gevolgen zijner brandwonden overleden. Te Venraai is het 2-jarig kind van den land bouwer R. in een pot met kokende melk gevallen. Eenige uren later is het overleden. 's-Gravenliage. Het stoffelijk overschot van generaal Van der Schrieck zal Maandag op de Roomsch-katholieke begraafplaats wor den bijgezet, op uitdrukkelijk verlangen van den overledene zonder militaire eerbewijzen. De lijkstoet, waarin de boden van de Tweede Kamer aan beide zijden van den rouwwagen zullen gaan, verlaat te 11 uur het sterfhuis. Amsterdam. Alhier is eene afdeeling op gericht van den Nationalen Zuiderzee-bond, vereeniging tot bevordering van volkswel vaart door drooglegging der Zuiderzee. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren generaal K. Eland, W. Hovy, A, J. de Leeuw, mr. W. H. K. Mouthaan, C.W. R. Schollen Jr., mr. A. J. Cohen Stuart en A. D. Zur Mühlen. De uitslag der personeele en vrije-baanwed- strijden, uitgeschreven door »Anti-Poedel" te Schiedam, is als volgt Personeel. Eere-prijs, G. BI., E. Buijs, Amsterdam, 53 punten. Eerste prijs, G. M., J. N. Martinot, Rotter dam, 50 punten. Tweede pi ijs, V. Z. M„ J. F. Buijs, Amster dam, 50 punten. Dorde prijs, V. Z. M., Hulsman, Amsterdam, 50 punten. Vierde prijs, Z. BI., Jos. Brinkman, Amster dam, 49 punten.- Vijfde prijs, Z. BJ., A. Aarsen, Amsterdam, 49 punten. Zesde prijs, Z. M., v. Snmeren, Rotterdam, 9 prijs, Z. BI., J. Hilz, Rotterdam, 2 x 9. 8 prijs, Z. Kruis, G. Blertens, Rotterdam, 3 X 8. Consolatie prijs, Bronzen BI., Daniël Visser, Schiedam, 15 punten. Vrije baan. lste prijs, W. Blertens, Rotterdam, 59 punten. 2de Storm, 56 3de K. Vu ijk 55 4de A. Kantman, 54 5de Petrus I,., 53 6de v. Someren, 53 7de J. Polak, V 53 5 J. N. Bfartisnot, 5X5. Consolaiie-pnj», Storm, 12 punten. Do uitreiking der prijzen van de korps-, per- soneele en vrije-baanwedstrijden zal Zondag S dezer, des avonds ten 7 ure, in sBIusis Sacrum" plaats hebben. Te Schiedam is een kegelclub opgericht, ge naamd «Werk en Weet", waarvan da heer Bh J. Beukei s president is, en welke hedenavond voor 'teerst de banen in «Musis Sacrum" be spelen zal. Te 's-Gravenhage heeft zich een syndicaat gevormd tot exploitatie van patenten op uitrirt- dingen van den heer C. C. van der Valk te Haar lem. Voorloopig worden geëxploiteerd de patenten voor een perronkaartentoestel, voor een poslze- gelstompelaar en voor een spoorwegoverwegaf- sluiter. Uit goede bron vernemen wij, dat het bericht, dat voor de oprichting van een gedenkteeken op het graf van mr. W. K. baron van Dedem te Calcutta in het geheel f 630,66 zou bijeenge bracht z:jn, onjuist is. Voor Nederland en Neder- landsch Indië samen is reeds ontvangen f3351.24, terwijl de lijst hier te lande nog niet is afgesloten en de Ned. Indische bijdragen nog wui den inge wacht, (Ah It. Ct.) Bij de electrischa drukkerij te Amsterdam is verschenen de le aflevering van het Tijdschrift voor Onderwijs en Handenarbeid, orgaan der «Ver. tot bev. van 't Onderwijs in II mdenarbeid," onder redactie van de heeren J. Stam, A. van Wame! en L. A. den Hollander. Onder de mede werkers behoort ook de heer A. van Waart te Schiedam. Dit tijdschrift vervangt het vroeger door ge noemde vereeniging uitgegeven maandblad. De Vlaamsche dichter en taalkundige Frans Willems. hoofdinspecteur van het lager anderwij», is Dinsdag te Antwerpen overleden. Hij gaf eene vertaling van Goethe's «Herman en Dorothea", een bespiegelend gedicht «Ds Heiland" en vele kinderliederen uit, alsmede een handboek voor stijl- en taalleer, een «Neder landsche spraakleer", enz. In het jaar 1895 is de letterkundige produc tie in Frankrijk een weinig afgenomen, In 1893 werden 12,123 en in 1894 werden 13,550 wer ken uitgegeven. Volgens de statistiek bedraagt voor 1895 het aantal 12,927, of bijna zes-en- dertig werken por dag. Te Berlijn is een rentenier overleden, zekere Simon Bladt, dio bij uiterste wilsbeschikking zijn geheele vermogen verdeeld beeft tusschen de ste den Berlijn, Blainz en Bingen. Berlijn krijgt de helft van de nalatenschap, die op 1,250,000 Bfk. geschat wordt, Bingen en Blainz elk een vierde. De rente van de kapitalen moet besteed worden aan bevordering van kunst, wetenschap en nij verheid.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2