T Feuilleton. De strijd om het bestaan, A0. 1836. Zondag en Maandag 9 Maart. N". S998. Tweede Blad 1ST egenenveertigste J aargaug. Verschijnt dagelijks, ITG E VE uitgezonderd Dinsdag, hi ODÉ. Baftenl sndsclic lier ich ten. mmm Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per oost, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 0.50. - 0.10. BliRRilC: BOT JK Kr T It A AT 5TO. AnvERTENTlEPRlJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Dii.emaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. II L 6 I Ei In de Kamerzitting van gisteren heeft de progressistische afgevaardigde Lorand een langdurige interpellatii gehouden over het gerucht betreflende een gemeenschappelijk optreden van den Kongostaat. Engeland en Italië in Soedan (tegen de derwischen). De minister van buitenlandsehe zaken, De Faverean, brengt hulde aan de pogingen van •den koning der Belgen tot verspreiding van ■de beschaving. Volgens den minister is de tijd der Kamer te kostbaar dan dat alle praatjes, die de dagbladen wel verkiezen te verspreiden, onderwerp van discussie kunnen worden. De strekking der rede van den heer Lorand zoo voegde de minister er aan toe is eene beschuldiging tegen de Belgische regee ring, zich niet te hebben bekommerd om de belangen van België. De regeering werpt die beschuldiging echter met verontwaardiging van zicii. In elk geval zal het bestuur van den Kongostaat wij zijn cr van overtuigd zich gedragen naar de internationale verbintenissen, welke het heeft aangegaan. Thienpont interpelleerde de regeering om te protesteeren tegen de openstelling van de grenzen voor vee, waardoor het mogelijk wordt dat besmet vee wordt ingevoerd. De minister van landbouw De Bruyn ver dedigt ten sterkste de openstelling van de grenzen, die noodig is om de markten van aanvoeren te voorzien. F It i S K 8 IJ K. President Faure moet te Nizza, sprekende over de inlijving van Nizza bij Frankrijk, die eerst geschiedde nadat liet volk het verlangd had, woordelijk gezegd hebbensDe overwin ning is niet voldoende om te rechtvaardigen wat niet door den wil van een vrij volk goed gekeurd wordt." Deze toespeling werd met langdurige toejuichingen begroet. Na het bezoek aan den prins van Monaco en een contra-bezoek aan den Russischen grootvorst-troonopvolger op diens villa waarbi de hertog van Leuchtenberg, de prins van Oldenburg en ook grootvorst Peter tegen woordig waren is de president naar Nizza teruggekeerd. Gisterochtend vroeg was een talrijke menigte op de been om Faure te zien vertrekken. Reeds te 7 uur reed de trein naar Antibes af. De afgevaardigde Delombie heeft aan de begrootingscommissie rapport uitgebracht over de belastingkwestie. Hij heeft de volgende conclusie voorgesteld: De begrootingscommis sie verwerpt elk blelsel van belasting op het globale inkomen, alle arbitraire schatting en dwangmiddelen bij liet onderzoek naar het inkomen, en wenscht de lasten, op den land bouw en den arbeid rustende, beter te verdeelen. lIIIITSClfHSD. Bij de Donderdag door het Pruisische Huis van afgevaardigden voortgezette be raadslaging over de begrooting van eeredienst beklaagde het centrumlid Dauzenberg zich, bij het hoofdstuk katholieke kerk en geeste lijken", over liet optreden des ministers tegen liet katholieke derde deel der bevolking en over zijne weigering om de overblijfselen dei- wetgeving uit de dagen van den Kulturkampf op te ruimen. De minister Von Bosse ant woordde dat hij alleen geweigerd heeft een nieuwe wet tot dat doel te maken, en hij doet daarin slechts zijn plicht, ouverschillg Welke gevolgen dat voor hem moge hebben alleen aan God en zijn geweten is hij in dezen verantwoording schuldig. Het hoofdstuk werd ten slotte goedgekeurd. De post van 48.000 mark, als subsidie aan den oud-katho lieken bisschop gaf aanleiding tot een lang durig debat, maar werd goedgekeurd tegen de stemmen van het centium en de Polen. De Saksische Tweede Kamer heeft art. 1 van het wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht voor den Landdag aangenomen, mei 56 tegen 26 stemmen. Het artikel luidt D<s afgevaardigden ter Tweede Kamer worden in de arrondissementen gekozen doorWahl- rminner, deze worden gekozen door de kiezers in de districten. N L Jt I S. Het omvangrijke blauwboek over de Vene- zcelaan-che kwestie, gisteren aan de leden van h Parlement rondgedeeld, bevat stukken uit de Spaansclie archieven en uit andere bron nen, benevens de desbetreffende correspon dentie over het tijdvak van 1595 tot 12 0c- tobe* 1896. Het blauwboek houdt vol dat de eiscl' n van Venezuela niet door feiten wor den gesteund, maar dat Engeland zich steeds verzoeningsgezind betoond heeft. RUSLAND. Generaal Von Werder, de voormalige Duit- sehe gezaut te Petersburg, die op hetoogen- blitc de gast is van het hof, heeft aan den czaar een portret van keizer Wilhelm inde uniform der gardes du corps, en aan de ezaritza 's keizers portret, hem voorstellende met zijn dochtertje op de knie, ten geschenke aange boden. Beide portretten zijn door keizer Wil helm van een opdracht voorzien. Uil Odessa wordt gemeld dat ver-clmidene studenten in hechtenis genomen zijn bij gele genheid eener betooging voor het standbeeld van keizer Alexander II, wiens nagedachte nis als vrij maker der lijfeigenen zij huldigden. Men vreest dat de universiteit weder tot in het najaar gesloten zal worden. OOST E N It IJ K-Il O N G A It IJ E, De minister van buitenlandsehe zaken, graaf Goluchowski, vei trekt Maandag naar Bellijn, vermoedelijk om daar te beraadsla gen over de positie Van Italië na de geduchte nederlaag in Afrika. Het Fremilenblatt meldt dat het bezoek van den Oostenrijkschen minister van buitenl. zaken, graaf Goluchowski, aan den Duitschen keizer en diens rijkskanselier hoegenaamd niet in verband staat met de gebeurtenissen in Italië. 's Ministers reis moet alleen ten doei heb ben, deel te nemen aan een diner hij den ge zant te Beilijn Szögenyi op 10 dezer, waar ook het Duitsche keizerlijk paar zal tegen woordig zijn. De minister zal zich dan tevens laten voorstellen aan keizer Wilhelm, die hem nog niet persoonlijk kent. Bi; de behandeling der begrooting van financiën in de Oostenrijksche Kamer ver klaarde de minister van financiën, de heer 'Bilinsky, dat aan de beraadslagingen over de vernieuwing van het compromis niet Honga rije ten grondslag moet liggen het denkbeeld der gelijkheid van beide rijken. Verder wees de minister op de uadeelen van het oprichten van oen douanegrens tusschen de heide rijken. Donderdag hebben te Weeneu de gemeente raadsverkiezingen voor het derde kiezerskorps plaats gehad. De antisemieten veroverden daarbij 18 zetels, zoodat zij in den nieuwen raad over 96 stemmen beschikken, alzoo 4 Roman van Reiniiold Ortmann. 36. Er verliep vrij wat tijds voor zij terugkwam en hot was niet de verwachte, dien zij mede bracht. Aan het laboratorium der academie had zij tot hare ontsteltenis vernomen, dat professor Wallroth dien morgen naar Weenon op reis gegaan was en reeds wilde zij onver richter zake torugkeeren, toen een gelukkig toeval haar doctor Artois deed ontmoeten, dien zij zich sedert zijn bezoek aan liare woning zeer goed herinnerde. Ook wist zij dat Düringhoffen zijn verbeterde positie aan dezen, zijnen ouden academievriend, te danken had, en toen men haar vertelde dat hij de schoonzoon van den professor was, toen zag fielerie er niet liet minste bezwaar tneer in hem na een korte verklaring den brief te overhandigen. Doctor Artois brak hem open en liep hem vluchtig door. Op een toon van levendige deel neming riep hij: «Die arme Düringhoffen! Hij zal er zijne gezondheid bij opgeofferd hebben. Is hij werkelijk zoo ziek «Zeer ziek," antwoordde het moisje. «Doctor Giorsberg schijnt weinig hoop te hebben op herstel." »Ja, dan zal het wel erg zijn, want men zegt dat deze wonderdoctor bijna ir, staat is dooden op te wekken. Op dit oogenblik ben ik bezet, lieve juffrouw, maar zoo las ik kan, zal ik mij kwijten van den vriendschapsplicht, mij door dit schrijven op de schouders gelegd. Zoudt gijniet een oogenblik kunnen wachten Helene voldeed aan dit verzoek. Al heel spoedig stond Artois gereed haar te volgen en thuis gekomen liet Ilelene hem nu een kort overleg met de verpleegster bij den ziekte toe. Tij lens hare afwezigheid was de toestand van dezen nog verergerd. Hij sprak nog slechts met moeite, scheen ook niet meer geregeld te kunnen denken. Dat Artois en niet de professor voor hem stond, scheen hem niet eens op te vallen. Terwijl de verpleegster zich bescheiden terugtrok, wees de zieke met een matte beweging der hand op de schuiflade en sprak met zwakke stem «Daarin vindt gij alles het t aeier on de wijze van bewerking uitvoerig omschreven. Eene mondelinge verklaring is geheel overbodig. Alleen moet ik waarschuwen bij de herstelling tegen het gebruik van onvermengd chlorbary om verstaat gij onvermengd chlor ba ly om Hij wreef met de hand langs het vooi hoofd en mompelde nog slechts eenige onverstaanbare woorden. Dortor Artois beschouwde de flosclijes met het witte poeier en stak ze na kort beraad in zijn rokzak. Toen greep hij naar liet hand schrift, bladerde Pr even in en stak liet eveneens bij zich. »A!s gij hersteld zijt, oude jongen, dan zal ik u alles terugbezorgen," zeide hij, swant voor de professor uit Weenen terug i«, zijt gij al weer klaar. Maar ik geloof dat het beter is, dat ik nu maar heenga." Düringhoffen maakte eene beweging, die voor eene toestemming kon doorgaan. Fluistorend sprak hij nog •Zeg hem dat nog niemand er iets van weet en dat de wer king onfeilbaar is als het chlor het chlor Hij kon het woord niet uitspreken, hoezeer hij zich inspande. De verpleegster trad toe en gaf den doctor een wenk om zich te verwijderen. Artois zag haar vragend aan cn zij schudde mismoedig het hoofd. Ook zij had weinig hoop, dat doctor Giers- borg's wonderkuren hier veel zouden uitwerken. ZESTIENDE HOOFDSTUK. 't Was middag en in de fraaie eetzalen van de club zaten aan rijk voorziene ontbijttafels groepjes, die zich zeker weinig bewust waren van den nood, die er in sommige woningen der

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5