Binmenlaiidsclio Berichten. meer dan de vereischle meerderheid -van twee derden van het totale aantal, om hunnen Kandidaat tot eersten burgemeester der hoofd stad te verkiezen. Of de keizer nu zal toe geven Wellicht ware dat nog het beste, omdat dan spoedig zou blijken hoe weinig samenhangend de antisemitische meerderheid is. En wordt de raad dan opnieuw ontbon den, dan zullen ook de kiezers wel tot beter inzicht zijn gekomen. ITALIË. De koning heeft den oud-minister en afge vaardigde Brin en den senator Perazzi bij zich laten konen. Intusschen houdt men een ministerie-Di Rudini (leider der conservatieve oppo-itiel niet generaal Ilicotb als minister van oorlog voor het waarschijnlijkst. De laatste berichten uit Rome melden dat in het te vormen kabinetDi Rudini o. a. zitting zouden hebben Saraceo, Brin, Zanar- delli en de tegenwoordige minister der schat - kist Sonnino. Di Rudini moet als bepaalde voorwaarde voor zijn aanvaarden van het premierschap gesteld hebben dat hij de Afrtkaansclie ver overingspolitiek niet zal behoeven voort te zetten. Het besluit, waarbij generaal Baratieri op non-activiteit gesteld wordt, is verschenen. Het is gedateeid 5 dezer. Te Milaan, waar de* ongeregeldheden aan houden en vele politieagenten en ook eenige betongers gewond zijn, heeft de prefect een proclamatie uitgevaardigd, waarbij alle samen scholingen verboden worden. Zes transportschepen verlieten Donderdag Port-Saïd met oesteinining naar Messowah. Er waren 331 i man aan boord, 12 kanonnen, 800 muilezels en ammunitie. Volgens de Popoio Romano heer-cht er groote ongerustheid over het lot van Adigrat, welke plaats, wanneer zij wordt ingesloten, slechts voor drie dagen leeftocht zou hebben Het ministerie van oorlog maakt bekend, dat de brigade Dabormida de overblijfselen der colonne Aibertoue heeft gered door kiacli- tige bajonet-aanvallen, zichzelven door de vijandelijke gelederen heeft heengeslagen en daarna het Italiaunsche hoofdkwartier be reikte. Generaal Dabormida zelf is gesneuveld, evenals genei aal Albertone. Er worden 200 officieren vermht. Het rapport van generaal Baratieri is niet zijn geheel gepubliceerd. In ingewijde kringen wordt verzekerd, dat liet rapport alleen ten doel heeft, Baratieri te dekken; het moet vo! oi.juiste voorstellingen zijn, o. a. waar de generaal de blanke troepen verant woordelijk maakt voor de nederlaag en de uitstekende houding der inlandsche troepen roemt, terwijl generaal Baldissera daaren tegen meldt, dat de blanke troepen kranig hebben gevochten. wereldstad geleden werd. Doctor Artois, die pas binnentrad, groette zeer beleefd naar alle kanten, maar liet wilde lietn toeschijnen, dat zijn groet niet door alle bekenden even vriendelijk beant woord werd. Aan een der tafeltjes zat met twee andere heeren de Wonde bankier Harders voor een paar welvoorziene schotels en een flescli port. Hij maakte het zich, toen de doctor nader trad, zoo druk met zijn patnjzenbout, dat het juist niet opviel, dat hij diens groet in 't geheel niet be antwoordde. De privaat docent beet op do lip, maar trad toch na een korte aarzeling op hem toe. r Goeden mot gen, mijnheer Harders her haalde hij met nadruk. «Het doet mij genoegen u zoo smakelijk te zien eten." De bankier keek op en knikte even met het hoofd. «Goeder, morgen," klonk het koeltjes. ïHeel beleefd van u, van zulke onverschillige dingen notitie te nemen." Na deze woorden wendde hij zich weder tot zijn patrijsje zonder zich verder aan den doctor te sturen. Er stond nog een vrije stoel bij de Meer en meer blijkt, dat generaal Baratieri het noodlottige plan om de Abessyniërs slag te leveren heeft opgevat, omdat hij in een onhoudbaren toestand was, bjjna geheel in gesloten door de Abessyniërs en zonder vol doenden mondvoorraad. Wat er van zij on derzocht zal worden of generaal Baratieri, door het slagveld te vroeg te verlaten, ge handeld heeft in strijd met de artikelen 72 en 88 van de krijgswet, een misdrijf, waarop de doodstraf staat. Een particulier telegram uit I.onden aan het Berliner Tagellatt zegt: «Uit de voortreffelijkste bron verneem ik dat de regeering van koning Umberto, een binuenlandselu revolutie vreezende, reeds vredesonderhandelingen met den Negus Mene- lik geopend heeft." De Duitsclie en de Oosten rij ksche bladen komen in tal van artikelen op tegen de bewe ringen der Fransche bladen als zou Italië thans een non-valeur in het Dtievoudig Yer- bond geworden zijn en als zouden de twee keizerlijken niets liever willen dan zich dien Instpost van den bals te schuiven, Integendeel moeten er door die beide regee- ringen stappen in Londen gedaan zijn om Italië bij te springen. Brengt men dit in ver band met de uitingen der Engelsche bladen dan zou men aan een gemeenschappelijke actie ten gunste van Italië wel kunnen ge- looven. SPANJE. De minister van buitenlandsche zaken heeft berandslnagd met de gezanten van Engeland, Duitschlaml, Frankrijk, Italië en Oostenrijk- Hongarije er zijn vele gewichtige nota's ge wisseld. Be regeering moet de overtuiging hebben gekregen, dat Spanje ingeval een oorlog uitbreekt niet alleen zal staan, maar zal kunnen rekenen op den steun van Frankrijk. Alle Noordamerikaansche consuls in Spanje, die van Sp,ïamclie nationaliteit zijn, hebben ontslag gevraagd. Aan de beurs te Madrid is een consortium gevormd met een kapitaal van lOOmiliioer. peseta's voor de uitrusting van kaperschepen, voor het geval liet land in oorlog komt met de Vereenigde Staten. In den ministerraad is besloten 2 reeds gebouwde kruisers voor 6 millioett pesetas te koopen bovendien werden kredieten toe gestaan voor den aankoop van wapens. Ook verscheiden EngeRche reeders hebben aan de regeering hun hulp aangeboden voor bet geval van een oorlog met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. S E R V I E. De regeering heeft in het distriet Asjitsa 30 dorpen laten verwoesten, omdat zij over tuigd Is dat de rooverbenden in die streken op geen andere wijze uit te roeien zijn. tafel, maar geen der di ie noodigde Artois om plaats te nemen, ofschoon hij op die uitnoodigiog scheen te wachten. Na eene minuut van pijnlijke stilte keerde Artuis hun den rug toe en zette zich tien schreden verder aan een onbezet tafeltje neder. Zijn bloed kwam in ongewone beweging het kostte hem moeite zich zei ven meester te blijven. Hij twijfelde er geen oogenblik meer aan of Harders had de andere leden der club over zijn bezoek ten zijnent gesproken. Hij gevoelde dat ook hier de grond hem onder de voeten begon weg te zinken. De kellner verscheen in de deur. Hij keek rond en trad met een sierlijk biljet op een presen- teerbordje op Artois toe. «De brengster wacht op antwoord," sprak hij. »Zij zegt dat er haast bij is." Artois brak, terwijl de bediende eenige schreden terugtrad, den brief open, dien hij reeds met ongeduld had verwacht, want hij luidde «Ik heb uw schrijven ontvangen en schoon ik door de aangevoerde motieven niet overtuigd AMERIKA. De commission uit den Senaat en het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten zijn Donderdag bijeen geweest en hebben, na eene beraadslaging van slechts 40 minuten, besloten de motie van het Huis van afge vaardigden in zake de erkenning van de op standelingen op Cuba als oorlogvoerende mo gendheid te stellen in de plaats van die van den Senaat. Met belangstelling ziet men nu de beslissing van president Cleveland tege moet. De Senaat der Vereenigde Staten heeft de behandeling van het rapport der commissie uit de beide Huizen aangaande de motie in zake Cuba op a.s. Maandag bepaald. In den loop der discussie ried de senator Hawley voorzichtigheid aan, omdat de Ver eenigde Staten anders in een oorlog met ver schillende natiën konden gewikkeld worden. Ilij hoopte daarom dat de senatoren, die oor logszuchtige motion steunen, tevens ruime kredieten voor leger, vloot en kustverdediging zullen willen verleenen. De Times verneemt uit Caracas, dd. 5 Maart: Volgens een particulier telegram uit Curasao heeft de verheid er bericht gekre gen, dat een Britsch eskader van vijf schepen binnenkort daar zal aankomen. A I B 1 K A, Volgens een telegram van de Standard and Diggers' Mews zal er betreffende Krugers vertrek geen beslissing genomen worden voor een beslist antwoord van Chamberlain op het punt, waarover onderhandeld zal worden. Is het antwoord gunstig, dan wordt de Volks raad bijeengeroepen om tot de reis van Kru- ger machtiging te verleenen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van (i Maart. De vergadering van ltedeu werd geopend met de mededeeling van het overlijden van den nestor der Kamer, luit.-generaal Van der Sclirieck, aan wiens nagedachtenis de voor zitter, te midden van diepe stilte, een dank bare hulde bracht, dert herhaaldelijk opge treden tijdelijke® voorzitter teekenende als den beminnelijken grijsaard, aller vriend, voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting, wiens nagedachtenis onvergetelijk blijft. Ook namens zijn vrienden en alle mede leden betreurde de lieer Sciiaeprnan mede het heengaan van den kloeken grijsaard, voorbeeld van een werkzaam leven, wiens afsterven een groot verlies is voor het Koninklijk Huis en het Vaderland en in wiens hoedanigheden hij vooral roemde zijn getrouwe plichtsbe trachting, zijn oprechten handel en wandel, zijn kalmte, eerlijkheid, verstand en vastbe radenheid. ben, wil ik mij toch in uw voorstel schikken. Wij willen ons voornemen dus nog een koiteri tijd uitstellen, doch gaan in elk geval, nog voor mijn man uit Weenen terug is. Wij kunnen reeds niet meer terug, al mocht gij ook spijt gevoelen over het genomen besluit. De daad, die gij van mij gevorderd hebt, heeft over ons lot beslistterugtreden is niet mogelijk meer, en bet is zoo goed, want deze stap zal leiden tot ons geluk. Aan uw verzoek u het geld toe te zenden kan ik niet voldoen, en ik zou het ook niet willen, al mocht gij er nog weer op aandringen. Ik zelf zhl den wissel inlossen, wanneer gij mij door brengster dezes wilt zeggen, waar dit geschieden kan. Ik verwacht ona voor mij overwegende redenen dit antwoord schriftelijk. Een persoonlijk bezoek zou ik op dit oogenblik moeten afwijzen en u daardoor niet gaarne krenken. Een enkel woord in gesloten couvert zal voldoende zijn, en ik geef u de verzekering dat gij nu heden niets meer van don noodlottigen wissel to vreezen zult hebben. Edith." De minister van oorlog betuigde namens de regeering van harte instemming met de hulde aan de nagedachtenis van den generaal, in het besef dat zijn dood een groot verlies is voor Let land. Als minister van oorlog voegde Ilij er aan toe, dat ook zijn heengaan door het leger wordt betreurd, hetwelk hij gedu rende 60 jaren met eere en onderscheiding heeft gediend, bezield rnet uitstekende mili taire eigenschappen en een waar soldatenhart. De heer De Savornin Lobman sprak in aan sluiting hierop mede eenige woorden van deelneming bij den aanvang zijner rede over het onderwerp van beraadslaging. Besloten is dat de afdeelingen reeds Woens dag zullen vergaderen en Donderdag de suiker- wet zullen onderzoeken en dat de gerechts kosten in strafzaken alsnog bij de aan de orde gestelde onderwerpen zullen worden gevoegd. De Kamer zette de beraadslaging voort over de conclusie barer commissie om de wenschelijklieid te kennen te geven, dat de marinesluis en haven te Vlissingen in bruik bare» staat gebracht worden, in het belang van de scheepvaart en op de wijze als dooi de commissie aangegeven. De lieer De Savornin Lobman betoogde de bill i kheid van de uitvoering der ten behoeve der scheepvaart noodige werken, doch de heer Van Karnebeek bestreed de conclusie, daar Vlissingen op de werken geen recht heeft en 't bovendien onbegonnen arbeid ware. De minister van waterstaat ontkende de behoefte voor Vlissingen aan de werken, waar aan liet te besteden geld weggeworpen zou zijn. Intusschen wil hij gaarne op andere wijze trachten tegemoet te komen aan de moeilijkheden waarin Vlissingen verkeert. De heer De Kanter achtte 't een eisch van goede trouw tegenover Vlissingen de verplich tingen na te kotnen. Na de pauze is liet wetsontwerp tot rege ling der personeele belasting aangenomen met 56 tegen 39 stemmen. Tegen stemden de heerenDe Kanter, Roessingh, Smidt, Mill iels van Verduynen, Bouman, Kerdijk, B.ihlnmnn, Lely, 't Hooft, Gerritsen, d'Ansembourg, Heemskerk, Smits van Oyen, Van'der Kun, Kuyper, Pijnacker Hordijk, Tak van Pooitvliet, Van tien Berch van Heemstede, Farncoinbe Sanders, Lieftinck, Seret, Hartogli, Mutsaers, Smeenge, Schaafsma, Rinck, Travaglino, Goeman Borgesius, Van Vlijmen, Veegens, Van Deinse, Smit, Heidt, Van Alplien, Lucasse, Donner, Drucker, Pijn appel en De Boer. Punt l. van de conclusie der commissie van rapporteurs, den wensch uitsprekende om de marinehaven te Vlissingen op behoor lijke diepte te houden, werd aangenomen met 58 tegen 30 stemmen. Punt c., de heropening der marinesluis, »Zij is listig als een slang!" bromde Artois, terwijl hij het fraaie briefje ineenfrommeide en het zoo in zijn *ak stak. Toen gpbood hij den bediende hem t, ,edig een enveloppe le brengen. Op een uit zijn zakboekje gescheurd papier schreef hij met potlood een paar woorden, stak het in het omslag, dat hij sloot maar niet van een adres voorzag. «Hier is mijn antwoord en hier"hij greep in den zak en reikte den kellner een tienmark stuk niets voor de boodschapster." Hij bestelde een dozijn oesters en een halve flesch champagne. Reeds na tien minuten had hij zijn maaltijd geëindigd, want viermaal onmid dellijk na elkander had hij zijn glas tot den bodem toe geledigd. Hij had heden geen college, maar het werd hem in dezen kring te benauwd, waar men hem, zooals hij zich verbeeldde, reeds op den rug begon aan te zien. Zonder het kleine gezelschap vóór hem nuet een blik te verwaardigen, snelde hij naar buiten en liep, in weerwil van het minder gunstige weer, wel een uur doelloos door de straten. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6