A0. 1896 !N"eg*enenveertig'ste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, TUT GE Wil' T. ODÉ. Bui t cut an tl s ch e lï e r i cli ten. s ABONNCHENTSPttus, per kwartaal Franco per post, door het gehecle Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85, - 2.50. - 0.10. BVKEAIt liOTËlli'TRiAT ffO. AnvEilTENTiEPRiJs van t10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. r It A K R IJ K. Fa ure is Maandagmorgen te Parijs terug gekeerd. Wat een langgerekt soefzal het geweest zijn, waarmee de president in een makkelijke fauteuil in het Elysée neerge vallen is. "Want waarlijk hoogst, hoogst vermoeiend was zijn reis door het zuiden. Men zegt zelfs dat men het op het laatst den president heel duidelijk kon aanzien, dat hij doodmoe was. En was het alleen maar vermoeidheid ge weest. Maar de president kan ook niet tevre den zijn over de resultaten. Bijna voortdurend was zijn reis éen huldebetuiging voor hem, die vlak achter hem liep en zich quasi zoo op den achtergrond hield, voor den minister president Bourgeois. Deze is misschien ook vermoeid thuis gekomen en ook met een »oef op zijn fauteuil neergevallen. Maar 't moet toch met een glimlach van voldoening zijn geweest, dat dit gebeurde. Die handige man heeft zien gebeuren wat hij wilde en zonder twijfel is zijn positie door deze reis weer veel sterker geworden. De Figaro vertelt: Een eigenaardige en voorzeker bijzonder aangename hulde werd den president gebracht in het om zijn mooie vrouwen zoo beroemde Arles, waar hij uitstapte om een voorstelling in den schouwburg bij te wonen. In zijn loge werd hij door tal van lieve meisjes begroet met den kreet: »Leve Faure!" en allen ver langden zij van den presidenteen kus. Hoe aangenaam deze taak ook was, zij werd den heer Faure te zwaar en hij verzocht zijn ministers hern te willen helpen. Dat be hoefde geen tweemaal gezegd te wordenDe heer Bourgeois loonde een buitengewonen ij ver in het vervullen van zijn aangonamen plicht en de heer Lockroy overtrof zelfs den minister president. Alleen de heer Mesureur, de mi nister van koophandel, aarzelde tegenover zoovele jeugdige frissehe gezichtjes. En hij heeft er zwaar voor moeten boeten. Toen hij met zich zelf eens was geworden bij welke schoone hij zou beginnen, werd deze juist door den heer Faure hartelijk omhelsd en was de begroeting geëindigd! De Kamer, oordeelende over de geldigheid van de verkiezing van Wilson, den beruchten schoonzoon van Grévy, tot afgevaardigde, heeft een voorstel om de verkiezing ongeldig te verklaren, met 118 tegen 82 stemmen verworpen. De kwestie of er een enquête zal plaats hebben naar de geldigheid van de verkiezing van Wilson is nog niet beslist, daar er geen voldoend aantal leden waren. Spoedig zal daar over voor de tweede maal gestemd werden. In het departement der Seine (arrondisse menten Boulogne-Neuilly en Levallois-Saint- Ouen-Clichy) zijn twee socialisten tot leden der Kamer gekozen Sautumier, ter vervan ging van Lefoullon, en Renan, ter vervanging van den allemanist Avez. B I T S C II L A D. Naar -verzekerd wordt zal keizer Wilhelm zich bij de kroningsfeesten van den keizer van Rutland doen vertegenwoordigen door zijn broeder, piins Hendrik van Piuisen. Het jacht van den keizer, de Hohemollern, gaat niet naar Abbazia, maar naar Genua, verzekert de Berl. Barsen Ztg. En de Ber liner Neiteste Nachrichten voegt er bij dat de keizer van Genua een uitstapje zal maken naar Napels, om daar een bezoek te brengen aan het Italiaansche koningspaar. Ook de Berlijnsehe correspondent van de Times heeft van een dergelijk plan gehooid, maar zegt dat 't vanzelf spreekt dat in de tegenwoordige omstandigheden het oordeel over liet passende van dit bezoek geheel aan koning Humbert zal worden overgelaten. Gisteravond tegen halfzeven heeft de keizer den Oostenrijkschen minister van Buitenland- sche zaken Goluchowski ten gehoore ontvan gen. liet onderhoud, waarbij niemand anders tegenwoordig was, duurde bijna tli ie kwartier. Na afloop van het gesprek werd Goluchowski bij de keizerin toegelaten. De Rijksdag beeft Maandag zijn gansche zitting besteed aan de behandeling van art. 4 der sGewerbenovelle", rakende het verbod van den handel in geneeskuudige drogerijen en den kleinhandel in bier. Aangenomen werd een amendement, waar bij de vei koop van sterken drank door ver- bruiksvereenigingen wordt onderworpen aan de goedkeuring der overheid. Een amende ment om ook den kleinhandel in bier afhanke lijk te stellen van vergunning werd verwor pen. Mede werden aangenomen amendementen om ook den handel in loten en in genees kundige drogerijen aan vergunning van over heidswege te onderwerpen, alsmede om den kleinhandel in bier te verbieden aan personen, die meermalen veroordeeld zijn wegens over treding der politieverordening op de tappe rijen. BELGIË. De minister-president De Smet de Naeyor heeft niet veel succes met zijn nieuw zee haven-ontwerp voor Brussel. De burgemeesters van Brussel en de voorsteden achtten eeu vergadering niet meer uoodig, nadat zij 's ministers plannen gezien en bijna eenstem mig afgekeurd hadden. In de Kamerzitting van gisteren interpel leerde afgevaardigde Thienpont de regeering over den invoer van besmet vee. De minister antwoordde dat het doel van de interpellatie was protectionistische maatregelen uit te lokken. Aan de grenzen zou intusschen scherp toegezien worden. Te Mechelen hebben nog maar steeds standjes plaats over het besluit van de be stendige deputatie, waarbij de voor de liberalen gunstige vei kiezingen te Mechelen ongeldig werden verklaard. Zondag is er vrij hevig gevochten, waai bij verscheiden personen ge wond zijn, enkelen zelfs vrij ernstig. Men weet dat de staat de lijnen der Grand Central Beige wil overnemen. Nu schijnt het, dat de uitvoering van dit voornemen wordt tegengehouden door de onderhandelingen met de Nederlandsche staatsspooonveg-maat- schappij, waarvan, insinueert de Indt'pendance --A'eel aandeelhouders grootgrondbezitters zijn, die het heelemaal niet vinden kunnen met \jiei Belgische gouvernement, omdat dit onlangs zulke bezwarende maatregelen voor het Ilollandsche vee heeft genomen. Vooral ten aanzien van den spoorweg Maastricht Aken moeten zich veel moeilijkheden voor doen, omdat de Nederlandsche staat liet recht heeft dezen sporweg in 1945 over te nemen. Ook over de mijnen te Keikrade toepen de moeilijkheden, zoodat het nog wel lang zal v.u.vU vcoidat dc stsa* d? lijnen van den Grand Central Beige heeft overgenomen. ENGELAND. Koningin Victoria is Maandagochtend van Windsor naar Portsmouth vertrokken, waar zij zich inscheepte naar Cherbourg. Na aldaar den nacht te hebben doorgebracht, is zij gisterochtend per extra trein naar Nizza ver trokken. In bet Lagerhuis deelde Chamberlain mede, dat hij nog geen antwoord had gekregen op zijn telegram van den 4den Febiuari aan president Kruger, waarin Chamberlain auto nomie voor den Rand voorstelde. Het be richt, dat de Kaapsche overheid van zins was Cecil Rhodes in hechtenis te laten nemen, noemde de minister ongegrond. Ook verklaarde Clmniberlain dat, voor zoo ver lüj weet, het bericht dat een Engelsch «••Ideei van 5 ichepen eerstdaags te Curacao zou aankomen, ongegrond is. ITALIË. De koning heeft bevel gegeven om zijn verjaardag den 44n Maart niet te vieren. Dien dag zal üi Rudini waarschijnlijk een alge- meene amnestie uitvaardigen voor hen, die door de krijgsraden veroordeeld zijn. Het samengaan van D Rudini met de radicalen is reeds twijfelachtig geworden, zoo schrijft men uit Rome aan de Vossische Ztg. De gematigde Opinione verklaart zich ten krachtigste vóór het voortzetten van den oor log, opdat het bloed van duizenden tenminste niet vruchteloos vergoten zij. De straat- oproeren op sommige plaatsen acht het blad te onbeteekenend om als de uitdrukking van den volkswil opgevat te worden, en het be treurt Crispi's val, want bet land en het parlement zijn meer aansprakelijk voor de Afrika-politiek, dan Crispi. Op de vraag of hij de kolonie wilde prijs geven, zou Di Rudini geantvvooid hebben: Het woord is nu aan de kanonnen. Eerst later kan er sprake zijn van een program. De Italia Ililiiare berekent dat het ver lies der Italianen in den Mag bij Adoua 4500 man bedraagt. Van de generaals weet men alleen zeker dat Da Bormida gesneuveld is. De mnterieele verliezen bedragen een mil- lioeri patronen, 5000 bommen, 5000 muilezels, ruim 10.000 geweren en ll bitterijen. Thans blijkt meer en meer dat deneder- laag te wijten is aan het te ver vooruitdringen van de brigade Albertone, waardoor de samen hang met de andere troepen verloren was en ook geen hulp kon verleend worden. Baiatieri heeft aan zijn familie getelegra feerd ik ben vast van meening dat ik inijn plicht als soldaat en als buiger gedaan heb. Gaandeweg komen er meer bei ichien over den slag bij Adoua. Diuu'l' blijkt dat de Italianen vaak wonderen van dappeiheïd hebben verricht en dat liet alleen aan de weinige voeling tusschen de verschillende brigades onderling te danken was, dat de Ita lianen voor de overmacht hebben moeten zwichten. De bi igade Da Bormida heeft, even als die van Albertone. een oogenbiik in de overtuiging verkeerd, dat de overwinning be haald was. Maar weldra moest deze afdeeling terugtrekken. Slechts twee artillerie-officieren van deze brigade konden zich redden, waar van er een nog vrij ernstig gewond was. Nog blijkt dat er een twintigtal officieren krijgsgevangen zijn gemaakt, waaronder de bekende overste Galliano, de veidediger van Makalle. Prestinari, de commandant van Adigrat, liet zuidelijkste punt dat de Italianen thans, na hun nederlagen bij Amba-AIaghi en Adoua, bezet houden, heeft geseind dat hij liet nog minstens een maand denkt te kunnen uit houden. Volgens du Popoio Romano zijn er 10,000 dervvisehen bij de Abara en in den omtrek van Kassala gezien. Generaal Arimondi is gewond te Adoua. De Piccolo verzekert dat genei aal Bal- dissera de generaals Baratieri en Elletia, den overste Valenzano en andere met dezen te Adikcje aangekomen officieren in hechtenis heeft laten nemen. Volgens een telegram, uit Massowah door het centrale comité van het Italiaansche Roode Kruis afgezonden, zijn twee ambulan cen naai- het Abessynische legerkamp ver trokken om de Italiaansche gewonden te verplegen. Geheel Okoele ICoesai en Seraë zijn in opstand. Baldissera werpt versterkingen op langs de wegen die naar deze landstreken leiden. Teneinde hunne dankbaarheid voor de behaalde overwinning te betoonen, hebben

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1