Biniienlamlsche Berichten. koning MenMik en koningin Ta'itou rijke ge schenken gezonden aan de kerk van Axoem. Uit Italiaan«che en dus niet zeer betrouw bare bron wordt gemeld, dat Menelik door zijn onderbevelhebbers wordt aangezet tot onmiddellijke voortzetting van den strijd. De soldaten en de mindere hoofden daarentegen verlangen naar hunne haardsteden terug te keilen. SPANJE. Het bericht van het vertrek van den Ameri- kaanschen gezant te Madrid is onjuist. Maandagmorgen herhaalden zich de be toogingen te Bilbao voor het Amerikaansche consulaat. Er had een botsing plaats waarbij negen gendarmes en twintig manifestanten gewond worden. Overigens is het rustig in Spanje. De Amerikaansche kwestie wordt thans met meer kalmte beschouwd. De nieuwe Versterkingen zijn te Havanna met geestdrift ontvangen. Te dezer gelegen heid hebben generaal Weyler en de minister president Canovas vaderlandlievende telegram men gewissel,). De Cubaansche opstandelingen zijn na de laatste gevechten zeer gedemoraliseerd. Zij trachten te vluchten in oostelijke lichting, T U It K IJ E. Volgens een bericht aan den Standard uit Konstantinopel is de Engcdsche gezant daar erin geslaagd, Zilmi paella tot voorzitter van de zoogenaamde hervormingscommi.-sie be noemd te krijgen. Daaruit wordt afgeleid dat de invloed van Engeland op den sultan weer aan liet toenemen is, ten koste van den ïtussischen. 1 F 8 I K A. Volgens het niet onvoorwaardelijk geloof waardig Central JVeivs zou de regeering der Zuidufrikaansehe republiek thans pogingen in liet werk steden om, onafhankelijk van de üelagoabaai, genieenschap met de kust te verkrijgen. Zij moet namelijk met een Portu- geesche groep onderhandelingen hebben geo pend over land-concessies in de districten Limpopo en Inhanibane, in de Portugeesciie provincie Loronfo Maiquez, waardoor zij het recht Zou verkrijgen eene haven aan te leggen in de monding der Limpnpo-rivier, welke het geheide jaar door bevaarbaar is tot aan hare samenvloeiing met de Olifantsrivier. Van dit punt zou dan een spoorweg worden aange legd naar Zoutpansberg, in het noorden der republiek, terwijl haar verder concession zouden worden verleend voor het delven naar mineralen, het uitvoeren van openbare wer ken enz. Het plan op zichzelf ziet er niet kwaad uitbet eenige bezwaar is dat de Portugeesciie Cortes de voorloopige overeen komsten nog moeten bekrachtigen en het lang niet zeker is, dat deze willen mede werken tot afstand van grond in Oost-Afrika, waardoor juist de Delagoabaai geheel zou worden afgesneden van liet overige gedeelte der zoo uitgestrekte Portugeesche provinciën. w- - - TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 10 Maart. Heden werd behandeld het voorstel tot instelling van eencn militairen pensioenraad voor advies omtient pensioentoekenning bij de zeemacht, de landmacht, de marinereserve, bij de inrichtingen van 's rijks zee- en land macht en bij het loodspersoneel. De heer Seret stelde voor, bet lidmaatschap van den pensioenraad behalve voor de opper-, vlag- en hoofdofficieren, ook open te stellen voor de officieren der land- en zeemacht met rang van kapitein. De lieer De Ras gaf in overweging slechts gepensïonneerden voor de betrekking in aan merking te brengen. Beide denkbeelden ondersteunde de heer Van Vlijmen. De minister van oorlog ontried beide denk beelden, o,schoon hij tegen dat van den heer De Ras geen overwegende bezwaren had. Hierop nam de heer Seret de uitsluiting van actief dienende officieren in zijn amen dement over, dat, aldus gewijzigd, werd goed gekeurd met 51 tegen 6 stemmen, waarna het geheele ontwerp werd aangenomen. Vervolgens was aan de orde het ontwerp tot uitvoering der grondwet en berustende op het beginsel om de schade, door het voor bereiden en stellen van militaire inundatiën veroorzaakt, volledig te vergoeden. Het bezwaar van den heer Van Karnebeek, die elk geval van schadeloosstelling bij spe ciale wet wilde regelen, werd niet beaamd door den heer Bastert en den minister Van Houten. Maar de lieer --E. Mackay bad be denking tegen de opdracht van de beslissing der geschillen over de schadevergoeding aan den rechter als z. i. te kostbaar en gaf Je vomkeur aan commission tot begroeting der schade. Uit 's ministers antwoord bleek, dat liet vragen van voorlichting aan deskundige commission niet is buitengesloten. De Kamer nam het ontwerp aan met 52 tegen 14 stemmen. Hierna werd behandeld het welsvoorstel- Gerritsen, om voor de leden der Prov. Sta ten en gemeenteraden facultatief te stellen eed of belofte, zonder te letten op godsdien stige gezindte. Het voorstel werd behandeld tegelijk met het bekende adres-Frowein, dat aanleiding gaf tot het doen van het voorstel. De heer Gerritsen begreep niet waarom de commissie voor het onderzoek van de in lichtingen op het adres-Frowein niet zelve het initiatief had genomen en allerminst waarom de minister terugdeinsd was, dit eenvoudige voorstel te doen, dat niet bedoelt den eed af te schaffen, wat onmogelijk is zonder grond wetsbeiziening maar uitslui tend te gemoet te komen aan de gebleken moeilijkheden in de practijk. De heer Roessingh meent dat dit ontwerp niet op zich zelve kan beschouwd worden en Bespreekt Jaarna de geheele eedskwestie, waarbij hij ten sterkste den tegenwoordigen eedsdwang afkeurt in het staatsbelang, voor het zedelijk leven des volks. Het voor.stel- Cierritsen brengt de feitelijke eedskvvestie geen stap verder, maar het neemt admini stratieve moeilijkheden weg. De heer Kuyper is tegen liet ontwerp, uit sluitend omdat z. i. de facultatief steil i ng van den eed gelijkstaat met afschaffing en dit niet door de Kamer kan geschieden, rnaar door de overheid zelve, die moet weten of zij met facultatieve!) eed kan regeeren. Het voorstel-Gerritsen tot facultatief-stel- ling van den eed voor de Prov. Staten en de gemeenteraden, werd aangenomen met 44 tegen 27 stemmen. Aan deri heer Gerritsen is de verdediging in de Eerste Kamer opgedragen. Het wetsontwerp, voor rekeuing van den staat brengende de gerechtskosten in straf zaken, waarvan de gewone rechter kennis neemt, werd na eenig debat aangenomen 45 tegen 18 stemmen. Ook werden goedgekeurd de conclusion in zake Serlé, (bouwmaterialen) en Vroons (marinewerf), de provinciale heffing in Gro ningen en de naturalisatie Holtel c. s. Morgen en Donderdag is hetsectie-onderzoek. De Kamer is verdaagd tot Donderdagmiddag. De afdeelingen hebben tot rapporteurs gekozenvoor de overeenkomst betreffende het personeel der voormalige Rijnspoorweg maatschappij de heeren Van Gennep, Lely, "Willinge, Tydema» en Van Berckelvoor de wetsontwerpen betreffende de vei betering van de Berkel, den afstand van strand te Scheveningen, tot ruiling van grond met 's-Gravenhage, en de Surinaamsche rekening over 1892, de heeren Conrad, Van den Berch van Heemstede, Beelaerts van Blokland, Harte en Hesselink van Suchtelen voor dat tot wijzi ging van eenige artikelen der wet op het lager onderwijs (vrije en orde-oefeningen), de heeren De Beaufort (Amsterdam), Roessingh, Pijnappel, Meesters en Ileldt. SCHIEDAM, 11 Maart 18!)C. Jaarverslag van de gezondheidscom missie te Schiedam over liet jaar 1§93, uitgebracht aan den Ge meenteraad van Schiedam. (Vervolg en slot.) De drinkwaterleiding gaf ons eenige malen aanleiding tot verschillende opmerkingen. In lut begin des jaars vernamen wij met leedwezen, dat het aantal der bacteriologische onderzoekin gen uit zuinigheid was beperkt. Wij achten deze zuinighei f, hoe ook overigens geweusclit, waar zij een zoo groot belang laakt als de con ti 61e op de zuiverheid van het bijna algemeen gebruikte diinkwater, minstens overdieien, aangezien de kosten niet bijzonder boog en het nut onbetwijfelbaar is. Met genoegen zagen wij die onderzoekingen in den loop van het. jaar dan ook toenemen en hopen dat dit zoo moge voortgaan. Iritusschen is ons uit deze onderzoekingen en verdere nnsporingen een en ander gebleken, hetwelk hier niet onopgemerkt mag worden voorbijgegaan. Reeds eenige malen was ons uit liet rapport over de bacteiiologische onderzoe kingen het feit gebleken, dat het reinwater. zooals het \an den watertoren in de leiding wordt afgeleverd minder zuiver was (d. i meer bacteriënkoloniën bevatte) dan het water gele verd door de nafiiters. Dit feit konden wij niet anders verklaren dan door aan te nemen, dat bij het zuivere water minder zuiver onvol doende of niet gefiltreerd water werd toe gevoegd. In deze meening werden wij versterkt, toen dit feit zich zeer duidelijk kenbaar maakte op den 28n Juni. Op dien dag kon er gerekend worden een buitengewoon groot waterverbruik te hebben plaats gehad, veroorzaakt door den van brand den stoommolen Nederland, waai bij kwam bet invallen van een katholieken feestdag op 29 Juni en bet daardoor veroorzaakte grootere waterverbruik" voor huishoudelijk doeleinde. L'e cijfers van het verslag van bet bacteriologi sche onderzoek gaven aan 12 koloniën per C. C. in bet water der nafiiters 1 en 2 en 72 koloniën in het reinwater. Toen wij Burgemeester en Wethouders ver zochten ingelicht te worden omtrent de mogelijke oorzaken van dit feit en onze meening daarover te kennen gaven, hadden wij als antwoord eene eenvou.-.ge uiteenzotting der oorzaken van den Heer Directeur der waterleiding verwacht, doch werden verrast door een uitvoerig verslag van den fleer Dr. Van 't Hoff over den toestand der waterleiding. Aangezien dit verslag bijna geen antwoord op de door ons gestelde vraag inhield, hebben wij zeiven getracht de oorzaken te achter- balen. Daarbij is ons gebleken lu dat veeltijds door onze waterleiding, hoewel voer dubbele filtratie ingericht, slechts éénmaal gefiltreerd water wordt afgeleverd 2° dat de mogelijkheid bestaat bet water zoowel van de bezinkbassins als van de voorfilters en nafiiters diiect in de reinwaterkelder toe te laten. Het feit dat onvol doende gefiltreerd water bij het zuivere water der nafiiters dikwijls door omstandigheden ge drongen moet worden toegelaten, komt ons zeer gevaarlijk voor, waarop wij niet mogen nalaten hier nogmaals te wijzen. Uitbreiding der filtreer- inrichting kan hier waarschijnlijk alléén afdoende verbetering brengen. Besmettelijke ziekten kwamen gedurende het afgeloopen jaar betrekkelijk weinig voor. Een bijzonder geval van Febris typhoïdea, welke tweemaal in hetzelfde huis gedurende dit jaar optraden, trok ook onze aandacht. Wij vernamen daaromtrent, dat een in dat huis aanwezig privaat wellicht de oorzaak kon zijn en hopen ons hier over nog eenige zekerheid te verschaffen. Ten einde geregeld van de gevallen van besmettelijke ziekte op de hoogte te zijn, vroegen wij Burge meester en Wethouders daarvan opgave te mogen ontvangen, waarvoor wij in dank de toezegging ontvingen. Nog steeds ontbreekt een tarief, volgens hetwelk van den hier bestaanden desinfectie-oven door par ticuliere personen kon worden gebruik gemaakt. Aangezien leeds eenige malen daarmede voor particulieren werd ontsmet, zal waarschijnlijk reeds een of andere grondslag voor da kosten berekening in die gevallen zijn aangenomen en, daar het geen grooten arbeid kan opleveren hieruit een vast tarief op te bouwen, hopen wij spoedig de vaststelling daarvan te mogen ver nemen. In het begin des jaars werd in onze gemeente het houden eener publieke hypnotische séance aangekondigd. Ook in vei band met de overweging, dat alle autoriteiten op het gebied van hypnose, deze in handen van onkundigen zeer gevaarlijk achten, wat door de regeering wordt eikeml. zooals blijkt uit verschillende olficieele corres pondenties en regeeringsbe-luiten, werden door onze commissie pogingen in liet werk gesteld de gegeven vergunning voor genoemde séance j weder in te trekken. Wij mochten daarbij dit- I maai niet slagen, maar verkregen toch toesteiu- i ming tot liet pubficeoien en aanplakken eener 1 waarschuwing, die dan ook in ruime mate ver spreid is. Daar op de agenda van de jaarvergadei ing der Maatschappij voor geneeskunst besprekingen over het houden van hypnotische séances voor kwamen, lieten wij deze zaak verder rusten, tot zij aldaar ter sprake zou zijn gebracht. Het veelvuldig voorkomen, eenige malen ook hier ter stede, van ongelukken dour de stoom tram veroorzaakt, gaf ors aanleiding Burgemees ter en Weihouders daarop nog eens te wijzen, hoewel de feiten zekerlijk voldoende bekend waien. Waar volgens het ontvangen antwoord bet voor komen dezer ongelukken tot den veiligheidsdienst behoort, verwonderen wij ons, nat door de per sonen met de handhaving daarvan belast niet meerdere stappen gedaan weiden om tegen de mogelijkheid dier ongelukken te waken. Als 9e- zondhcids'-camimssic meenden wij, waar somtijds het leven van personen in gevaar wordt gebracht, niet te mogen nalaten eenige eenvoudige mid delen aan te wijzen, die een goed deel van dat gevaar konden wegnemen. Daar liet gebruik van petroleumkachels in ds laatste jaren zeer is toegenomen en door reclema dreigde zich hoe langer hoe meer uit te breiden, hebben wij getracht dit door eenvoudige mid delen te voorkomen. Petroleumkachels zijn, ais alle verwarmingstoestellen die zonder afvoer van verbrandirigsproducten werken, in de hoogste mate luchtbedervend, ook omdat zij meestal voortdurend in gebruik zijn. Ons voornemen was het publiek daarom te waaischuwen tegen btt gebruik, waarvan wij de handelaren hier ter stede- tijdig in kennis stelden. Wij mochten de vol doening smaken, dat de handelaren onze waar schuwing ter voorkoming van schade hehben ter harte genomen en naar wij hopen met de reclame ook het meerdere gebruik is achterwege ge bleven. Door het veelvuldig voorkomen van suiker waren met vergiftige verfstoffen gekleurd, werden in Augustus 10 monsters bij verschillende winke liers gekocht en onderzocht. Geen enkei dier monsters gaf echter aanleiding tot bedenking. Namens de Gezondheidscommissie Dr. J. ENDTZ, Voorzitter, J. B. M. COEBEIiGH, Secretaris. Schiedam, 17 Jan. 1896. H. M. de Koniugin-Regentes schonk f 100 voor het diaconessenwerk der Evang.-Lutli. gemeente te Utrecht. De verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofd kiesdistrict 's-Hertogenbosch (vacature-Van der Schrieck) zal plaats liebbea op Dinsdag 31 Maart, en de herstemming, zoo noodtg, op Dinsdag 14 April. liet examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrij williger voor het reservekader, zal plaats heb ben op 21 Juli a.s. en zoo noodig op een of meer volgende dagen. Aanmelding vóór 21 Juni a.s. Ziet verder de Staatscourant no. 59.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2