Zondag 15 en Maandag 16 Maart, !SI°. 9003 Eerste Blad. Ao 1QQR Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, in T GEY 7t. ode. Buit en l a n dsche He rich tan. a iww/vri Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nommers 4.85, - 2.50. - 0.10. B il K it A I' BOTliItn ';B,UT ;o. AnvERTENTiEPRus van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1) U X T S C II L A N D. De Rijksdag behandelde Donderdag het voorstel van den antisemiet dr. Forsler, ge steund door het centrum en de sociaal-demo craten, tot opheffing van den vaccinedwang. Dr Fors ter voerde de gewone argumenten tegen de vaccinatie aan, welke hij door voor beelden tiachlte te staven, en beweerde dat de statistieken over het nut der inenting ver- valschl worden. De nationaal-liberaal dr. Kruse zoowel als dr. Langeihaus, van de viijzinnige volkspartij, bestreden het voorstel en de ten gunste daar van aangevoerde argumenten. De staats«ecielans, dr. Von Bolticber, meende met zekeiheid te kunnen zeggen dat het voorstel in den Bondsraad zeer weinig, zooal eenigen steun zal vinden en verdedigde de vaccinatie. Dat het aantal tegenstanders voortdurend toeneemt, schreef de minister hoofdzakelijk daaraan toe, dat het tegen woordige geslacht zich nauwelijks meer eene voorstelling kan vormen van de verwoestin gen, welke de pokken vroeger hebben aan gericht. Tot verdediging van den vaccine dwang wees hij er op, dat de staat het wel zijn der gemeenschap moet stellen boven dat van het individu, terwijl hij overigens her innerde dat, sedert bijna uitsluitend dierlijke pokstot wouit gebi uikt, de nadeelige gevolgen der vaccinatie geheel hebben opgehoudeu. Met groote meerderheid van stemmen werd daarop besloten het voorstel naar eene com missie le verzenden, maar de tweede lezing in openbare vergadering te doen plaats hebben. Dat het dan verworpen wordt is zeker. De commissie uit den Rijksdag voor de Beurswet heeft besloten den rijkskanselier in overweging te geven wettelijke maatregelen voor te dragen, waardoor aan personen die bij bankiers en kooplieden gelden in depo sito geven, de noodige waarborgen tegen misbruiken worden vei schaft. Verscheidene Beriijnsche bladen bevatten officieuse telegiammen uit Weenen, waarin, naar aanleiding van de ontmoeting van den keizer van Oostenrijk met koningin Victoria te Nizza, wordt betoogd dat nevens de bepa lingen van het Diievoudig Verbond ten aan zien van wederzijdsehen bijstand, aan elk der verbonden mogendheden volledige vrijheid is gelaten om hare bijzondere belangen met buiten dat verbond staande mogendheden te regelen. Tusschen Oostenrijk en Engeland nu bestaat zekere gemeenschap van belangen in het Oosten in verband met de handhaving des vredes, hetgeen dus ook in overeenstem ming is met de belangen van het Drievoudig Verbond. Evenals dat verbond door bemidde ling van Duitscbland goede betrekkingen on derhoudt met Rusland, geschiedt dit door Oostenrijks tussehenkomst met Engeland. F RAAK K 1,1 K. De Oostenrijksche gezant heeft gisteren uit naam van zijn keizer aan president Faure het grootkruis van de orde van St. Stephanus overhandigd. De ministerraad heeft zich langen tijd beziggehouden met de weldra te houden iniei pellatie over Madagascar. Voor de be handeling daarvan zal een wetsontwerp tot regeling van de heffing van invoerrechten op het eiland worden ingediend. Verder zal de regeering de koningin uitnoodigen om de slavernij langzamerhand al te schaffen. Ook zal de openbare schuld van Madagascar in ^en 3°/. leening worden geconverteerd. Nog leeft de ministerraad besloten, dat aan de Kamer zal worden gevraagd om de motie van de begrootiiigscommissie tegen de inkomstenbelasting te vei wei pen en zoo doende over het beginsel dier belasting te be slissen zonder in bijzonderheden te treden. D E L 6 I E. In de Kamerzitting van gisteren heeft de clerieale afgevaardigde De Boichgrave de regeeririg geïnterpelleerd over deviaagofzij denkt gevolg te geven aan een verzoek, ge daan door de landbouvvvereemging om een nternationale munt-confei entte bjjeen te roepen. De minister-president De Sinet de Naeyer antwoordde dat hij geen enkele moei lijkheid maakt alle belangrijkheid te erken nen die iiet tegenwoordig oogenblik aan de kwestie van den internationalen dubbelen standaard verleent, en voegde er hij dat hij de Kamer kan_ verzekeren, dat de Belgische regeering hare toestemming geven zal aan eiken maatregel, die ten doel zal hebben door middel van een internationale overeen komst vastheid te verzekeren aan de waarde verhouding tusschen goud en zilver. De conservatief-clericalen teBiussel hebben een langdurige vergadering gehouden over het militaire vvetsontwei p van generaal Bras- sine. Verscheiden stemmen verhieven zich tegen het ontwerp. EKGELAN D. De koningin heeft gisteren te Nizza een bezoek ontvangeu van den keizer van Oos tenrijk, Het heelt zeer de aandacht getrokken dat de opperbevelhebber van het Engelsche leger Donderdag tijdens den Kabinetsraad in het ministerie van buitenl. zaken vertoefd heeft. In de couloirs vau het Lagerhuis gelooft men dat de ministers zich hebben beziggehouden met de zaken in Abessynië, en dat de opper bevelhebber geraadpleegd is of er aanleiding bestaat om het bezettingsleger in Egypte te versterken. In het Lagerhuis deelde de minister Cham berlain Donderdag nog mede, dat met het oog op de ingekomen klachten over slechte behandeling \an arbeiders in den Kongostaat, de aanwerving van arbeiders voor dien staat in Britsch VVest-Afrika verboden is. Alweer een Chartered Company is er in Engeland opgericht, ditmaal voor de exploi tatie van liet gebied der Ashantijuen. Het is zeer onwaarschijnlijk dat de regiering deze maatschappij goed zal keuren, zegt de Daily Chronicle, l W F, DES en S O OR AY E G E S. De beide Kamers van den Zweedschert Rijksdag hebben een voorstel tot het heffen vau een uitvoerrecht van zink- en ijzererts verworpen. ITALIË. Volgens een telegram van gisteren aan de Pall Mall Gazette uit Mentone gaat daar het gerucht dat binnen eenige dagen te Genua een onderhoud zal plaats hebben tusschen koni- x Hurnbei t, den keizer van Oostenrijk en Oen Duilschen keizer. Uit Napels wordt beticht dat het vertrek del troepen naar Afrika is uitgesteld. Eeu oud-overste uit liet leger van Garibaldi, Fazzaii, heeft plan om een vrijwilligerskorps voor Afrika bijeen te brengen en rekent, dat hij binnen een maand een leger van 00,000 man op de been zal kunnen brengen. Typisch voor de stemming van de bevolking is, dat nu de troepen, die naar Erythrea gaan, weer toegejuicht worden. Uit Massowah is te Roine bericht ontvan gen dat er gisteren vredesonderhandelingen met Menelik zijn aangeknoopt. Er zal een gezantschap van Abessyniers naar Europa komen, om de mogendheden in te lichten over de wijze, waarop de oorlog ontstaan is. Menelik laat een derde der krijgsgevange nen vi ij. Negus Menelik rukt langzaam voorwaarts en staat nu met zijn legermacht te Enticho. Te Asmara komen nog steeds kleine afdeelin- gen soldaten aan, meerendeels gewonden. De Opinione zegt, dat het aanvuüingscre- diet voor Atrika nog niet is vastgesteld. De Trihuna ontving een telegram uit Mas sowah, waarbij de toestand van deu vroegeren opperbevelhebber Baratieri, die den slag van Adoua veiloren heeft, wordt beschreven. De generaal is physiek en geestelijk vernietigd. Hij erkent dat hij in een oogenblik van zwak heid heeft gehandeld en dat de gevolgen ver schrikkelijk zijn. Slechts de herinnering aan zijn familie heeft hem van zelfmoord terug gehouden. Bij hem werd er van alle zijden op aangedrongen om toch de Choaneezen aan te vallende regeering heeft het hem echter niet bevolen. Verder zeide de generaal dat hij niets wist van de komst van Baldissera. PORTUGAL. De Times verneemt uit Lissabon van den "12ri dat er spoedeischende bevelen gegeven zijn om onmiddellijk een nieuwe expeditie naar Mozambique in gereedheid te brengen, beslaande uit eene batterij berggesehut en 436 man. li II ,11 f S I E. De Kamer heeft besloten aan den voor zitter der Italiaansche Kamer een telegram van deelneming te zenden in de verhezen aan menschenlevens in Afrika. Het liberale ministerie-Stourdza, dat eerst sedert vier maanden aan het bewind K, ueigt reeds ten val. Twee malen reeds moest liet de Kabinetskwestie stellen en telkens waren hu1 de liberalen, die zijn leven in gevaar brachten. De vorige week, toen liet naar aan leiding van een voorstel tot verkoop vanstaats- gronden de kwestie van vertrouwen stelde, werd haar dal slechts met 55 tegen 47 stemmen geschonken. E G I' T E. De nederlaag der Italianen in Erythrea di eigt voor Egypte ernstige gevolgen te zullen hebben. Zooals de telegraaf reeds gemeld heeft zijn twee sterke legerafdelingen der derwi-ehen, waarvan een onder Osman Digna, tegen Ivassala opgerukt en worden van uit Dongala strooptochten in Egypte geoigani- seerd. Het zal dus noodig zijn dat Engeland ten spoedigste tioepen naar het zuiden zendt om die invallen te beletten. Gelukkig komt tevens het bericht dat te Omdurman een opstand is uitgebroken, die wel door den Kalifa is onderdrukt, maar eerst nadat deze zijn broeder Jakus, die de partij der opstan delingen had gekozen, had laten onthoofden en alle vreemde en Egyptische kooplieden uit het land te verbannen. Daardoor wordt de Kalifa, de opvolger van den Mahdi genood zaakt zijne 18000 man sterke keurbende, die Osman Digna zou gaan helpen inzijnantnal op Kassala, beschikbaar te houden om aan nieuwe uitbarstingen het hoofd te bieden. De kwestie van het optrekken der Egypti sche troepen naar Dongola, tegen de der- wischen, s nog in overweging. Hoewel er nog niets is besloten, is het bijna zeker dat het zal gebeuren. De Times verneemt uit Kaïro van 12 dezer, dat men daar gelooft, dat de Egyptische troe pen gereedstaan om langs den Nijl op te rukken om Dongola te bezetten. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten heeft thans besloten president Cleveland uit te noo- digen tot het doen instellen van een gestreng onderzoek over den oorlogstoestand op Cuba, teneinde te weten te komen of de oorlog daar volgens de gebruiken der beschaafde wereld gevoerd wardt.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1