Bi li li cïi 1 au (1 s cUo Berichten. MEMORIE VAN TOELICHTING be hoorende bij de s Verordening regelende de jaarwedden van de leeraren aan de openbare scholen voor hooger en middelbaar onderwijs te Schiedam, alsmede het maximum aantal lesuren door hen te geven". Engelsche) belangen, dat een derde mogend heid het bezetm. a. w. laat Italië Kassalla n u verdedigen, als wij liet dan naderhand maar krijgen. Er vluchten steeds meer Italiaansche de serteurs over de grenzen, uit vrees van in Afrika te moeten gaan dienen. Vooral in het Zwitsersche kanton Tessino vindt men veel van die personen. Uit bijzondere bron wordt uit Massowah gemeld, dat de - vrede op het punt is met Menelik te worden gesloten. SPANJE. De gemoederen schijnen toch nog niet ge heel tot rust te zijn gekomen. Te Corunna hebben een tweehonderdtal studenten eene betooging gehouden tegen de Vereenigde Staten. De politie belette hun evenwel in de nabijheid van het consulaat te komen. Ook te Alicante hadden betoogingen plaats. Generaal "Wevler heeft per proclamatie bevolen alle personen op Cuba in vrijheid te stellen, die in de provinciën Havanna en Dinar del Rio waren gevangengenomen, onder ver denking deel uit te maken van oproerige benden mits deze personen voor twee getui gen verklaren onschuldig te zijn en een eed van getrouwheid afleggen. Zij zullen na hunne vrijlating worden gesteld onder toezicht der overheid. Het insurgentenhoofd Gomez is met een verlies van 50 man door de Spanjaarden op Cuba verslagen. Evenzoo Maceo, die uit de provincie Pinar-del-Rio verjaagd is. PORTUGAL. De minister ven financiën zal aan de Cortes machtiging vragen tot conversie dergansche Portugee-che schuld. Bij voorbaat zal hij da houders van .schuldbrieven uitnoodigen de conversie aan te nemen. B L G A R IJ E. Zaterdagmiddag heeft Zihni pacha, als buitengewoon gezant van den sultan, aan prins Ferdinand de keizerlijke besluiten, hou dende zijne erkenning als vorst van Bulgarije ea gouverneur van Oost-Rumelië overhandigd. Alle minister-', de burgerlijke en militaire hofbeambten, de generale staf en tal van andere autoriteiten waren daarbij tegenwoor dig. Vorst Ferdinand betuigde zijn dank voor liet groots vertrouwen, dat de sultan in het Bulgaavsche volk gesteld heeft, en verzekerde dat hij steeds de welvaart van Bulgarije zal voorstaan, welke de sultan zelf steeds door zijne lioogc bescherming heeft- begunstigd. EGYPTE. De regeering zal aan de mogendheden verlof vragen bij de schuldkas 500,000 Egyp tische ponden op te nemen uit liet algemeene reservefonds, ter bekostiging van de expeditie naar Dongola. Een Engelsch regiment en eenige Egypti sche bataljons zijn Vrijdag den Nijl opge varen naar Wadi Haifa. Andere Egyptische troepen volgen later. De Times verneemt uit Kaïro dat de Egyp tische expeditie naar Dongola bestond uit ongeveer 9000 man. Een Engelsch regiment vergezelt de Egyptenaren tot Wadi Haifa, maar voorshands niet verder. De expeditie zal in haren voortgang door den lagen stand van de Nijl worden vertraagd. A M E K 1 K A. Uit Caracas wordt aan de INew-Yorh He rald gemeld, dat onder de Indianen van Palasca eeu opstand is uitgebroken. Aan beide zijden zijn tal van dooden en gewonden ge vallen. De president van Venezuela Crespo heeft zich in een boodschap aan het congres ver klaard ten gunste eener geldleening van twee millioen dollars, aflosbaar in 36 jaren, tot regeling van de schuld der buitenlandsche spoorwegmaatschappijen. De opstand in Honduras wint veld. De krijgswet is thans in de gansche republiek afgeko.-digd. AFRIKA. De Times verneemt uit Pretoria, dd. 13 MaartPresident Kruger overweegt op het oogenblik een belangrijke boodschap, juist van Chamberlain door tusschenkomst van sir H. Robinson ontvangen. Chamberlain stelt de mogelijkheid van intrekking der Lon- densche conventie in het vooruitzicht als de regeering der Z.-A. republiek de grieven der uitlanders wil herstellen en kiesrecht ver kenen aan Engelsche onderdanen. Ook wordt een vriendschapsverdrag voorgesteld, waarin Engeland dan de onaf hankelijkheid der repu bliek zou waarborgen. Krnger heeft te kennen gegeven, dat hij in ongeveer drie dagen zou antwoorden. Ook de heer Rutherford, agent van de Reers-maatschappij en van de Chartered Com pany te Kaapstad, is in hechtenis genomen op de beschuldiging, betrokken te zijn bij het onwettig vervoer van wapenen en ammunitX. Evenals de heer Gardner Williams is ook hij tegen borgtocht op vrije voeten gelaten. De in beslag genomen wapenen waren verstopt in waggons met cokes, bestemd voor de Transvaalsche goudvelden. Te Pretoria gaat eene memorie ter teeke- ning rond, de regeering verzoekende pogingen aan te wenden, dat liet charter der Brikche Zuidafrikaansclie Compagnie ingetrokken worde. Volgens berichten uit Salisbury (Maslio- naland) zijn de plaatselijke eigendommen van maatschappijen tot ontginning van goudmij nen binnen 2 dagen 50 procent in waarde gerezen, alleen op de aankondiging van Cecil Rhodes' komst naar Rhodesia. Den 19n Februari zijn de commandant- generaal en de heer Keizer naar Secoeconies- land vertrokken, teneindo onder dezen machtigen stam de zaken zoodanig te regelen, dat de onderlinge twisten en opstand niet meer zullen voorkomen. De generaal dacht tien dagen voor deze regeling weg te blijven. •SCHIEDAM, 17 Maart 18!I0. Door burgemeester en wethouders is aan de leden van den gemeenteraad gezonden lo. De memorie van toelichting, belioo- rende bij het ontwerp der verordening rege lende de jaarwedden enz. van de leeraren aan de openbare scholen voor hoogcr en mid delbaar onderwijs (de missive dd. 10 dezer A no. 334), waai bij die verordening door hen aan den raad is ingediend, en waarin eenige toelichtingen vervat zijn omtrent die jaar wedden in het algemeen zoomede een staat aanwijzende het aantal lesuren door ieder van de leeraren te geven, en van de jaarwedde die zij thans genieten en volgens de voorge stelde verordening aan hen zal worden toe gekend, liggen voor de leden ten raadhuize ter inzage. 2o. Een ontwerp gewijzigd besluit tot hef fing van het vergunningsrecht op de uitoe fening van den kleinhandel m sterken drank met daarbij behoorende verordening op de inning van dat recht, alsmede afdruk van hun daarbij behoorend toelichtend schrijven, d.d. 12 dozer, C iio 391. De tabellarische opgaaf, waarvan in genoemd schrijven melding wordt gemaakt, ligt ten raadhuize ter visie. Voorts deelen burg. en weth. mede dat, onder meer stukken, voor de raadsleden o. a. ter inzage zijn gelegd a. Een voorstel tot aankoop van grond aan den Singel, toebehoorende aan N. van der Velden, ter verbetering van de rooilijn aldaar. b. Een voorstel om C. Kalis Cz. te Putters- lioek te ontslaan van de verdere huur van aan de gemeente behoorende grienden en rietveld, gelegen in Zuidergorsen om die perceelen opnieuw in het openbaar te verhuren. c. Het 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1895. d. Eene aanbevelingslijst van benoembaren tot leeraar in de Engelsche taal en letter kunde aan de H. B. School, waarop geplaatst zijn de heeren: R. de Boer, te Schiermon nikoog W. A. F. Caspersz, te Groningen. e. Eene missive van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs, d.d. 12 dezer, no. 11, waarin tot lid dier commissie worden aanbevolen (vacature-dr. N. M. Kam) de hee ren J. L. Liezenberg, mr. J. E. van der Boon. Bovengenoemde onderwerpen zullen alle in de zitting van 21 dezer ter behandeling aan de orde worden gesteld. Artikel i. 1°.4o. In navolging van andere plaatsen, worden hier de jaarwedden van de hoofden der betrokken instellingen en van den conrector van het gymnasium als vaste en zonder veran dering voorgesteld. De bloei der scholen hangt ongetwijfeld ten nauwste samen met de persoonlijkheid dezer titularissen een ruime keuze van sollicitanten zal in dit opzicht altij 1 hoogst gewenscht zijn, weshalve het niet doelmatig schijnt de bestaande jaarwedden ook voor het vervolg te verlagen. 5°. We meenen hier te kunnen volstaan mot eene verwijzing naar hetgeen wij, als toelichting omtrent de tractementen in bet algemeen, in het begeleidend schrijven waarvan de verorde ning vergezeld is, hebben ontwikkeld we willen or slechts de aandacht op vestigen, dat ze naar ons van volkomen bevoegde zijde word verzekerd, niet hooger zijn dan op andere plaat sen, die met Schiedam kunnen geacht worden gelijk te staan. 6». en 7°. Evenals elders worden voor deze leeraars lagere wedden voorgedragen er be staal o. i. geen roden daarvan voor onze ge meente af te wijken. S°. Teneinde voor vakken, die in den regel met minder dan 19 uren bezet zijn, do beste krachten te kunnen verkrijgen en behouden, is het hier voorgedragen honorarium zeker niet te hoog. Voor de uitzonderingen hierop onder a en b verwijzen wij naar het sub 6° en 7» aange voerde: voor die sub c meenen wij te kunnen volstaan men de opmerking, dat deze lessen slechts van begin September tot uit". 3Ia.it t ge geven worden. Het bezit van den graad van doctor, van de hoogste bevoegdheid dus, wettigt naar onze mee ning de aan het slot van dit artikel voorgestelde verhooging voldoen lein verband met, en in verhouding tot het aantal te geven lesuren wordt zij evenwel billijkheidshalve percentsge wijze en niet als fixum voorgedragen. Art. 2. Het aanlal lesuren, door de hoofden van de be trokken instellingen te goven, hangt natuurlijk af van de vakken, waarin zij liet jus docendi hebben, en is vooruit moeilijk te bepalen. Den volgens bet ontwerp vrij vallenden tijd zullen zij, voor een goed toezicht op den gang van het onder wijs in het algemeen, zeker noodig hebben. Met het oog op de eventueele vervanging van den rector schijnt het ons niot gewenscht den conrector een grooter aantal lesuren dan hoog stens 24 op te dragen dit aantal behoort zeer zeker slechts in zeer hijzondore gevallen te worden overschreden. Zal als regel voor de voorgestelde jaarwedden geen grooter aantal lesuren dan 24 kunnen worden opgedragen, het in de laatste alinea van dit artikel genoemde maximum van 28 moet in het belang van dat onderwijs zeker ais de uiterste grens worden beschouwd, die de meeste docenten in den regel niet mogen bereiken de ondervinding leert toch dat elk lesuur boven de 24 per week gegeven, zeer zwaar weegt, vooral omdat dan meermalen een groot aantal lessen achter elkaar moeten gegeven wor den en het doceeren in het laatste lesuur toch met evenveel opgewektheid behoort te geschieden als in het eerste. Buitendien brengen ook deze 4 uren weder hun correctiewerk, voorbereiding enz., mede. Art. 3. Op grond van het boven ontwikkelde komt ons de hier voorgestelde verhooging billijk voor en behoeft de le alinea van dit artikel wel geen verdere toelichting. Dat voor de vei meerdering van jaarwedde, in de volgende alinea bedoeld, als regel mag ga- eischt worden, dat de leeraar alhier woonachtig zij en aan een of meer onzer inrichtingen van onderwijs zijn hoofdbestaan vinde, zal zeker niet door u worden ontkend, Van die vermeerde ring zelve verwachten wij het resultaat bij vaca tures goede krachten te zullen krijgen en van het bestaande personeel de beste te zullen be houden, hetgeen ongetwijfeld het belang van het onderwijs ten goede komt: zij werd percents gewijze voorgesteld, omdat naar onze meening de billijkheid vordert, dat de verhouding der vermeerdeiing bij Iangdurigen dienst voor alle leeraren dezelfde bhjve, dat ook bier dus weder het beginsel van belooning naar gelijken maatstaf tot zijn recht kome. Met de slotalinea van dit artikel behoudt de gemeente een wapen in handen tegenover minder ijverige en plichtmatige leeraars. Dat de aanbe veling hier dient uit te gaan van de betrokken colleges van toezicht, gehoord de hoofden der instellingen, spreekt wel vanzelf. Art. 4. Opdat de gemeente niet verplicht zou zijn ir» een of ander vak voor een klein aantal uren boven het maximum dadelijk een nieuwen leer aar aan te stellen on teneinde bij tijdelijke vacature of bij mogelijke instelling van parallel- klassen over zooveel mogelijk leerkrachten van de gemeentelijke inrichtingen van hooger en mid delbaar onderwijs te kunnen beschikken, zonder haar daarvoor te zware geldelijke offers op te leggen, wordt eene bepaling als de hier ontwor- pene noodzakelijk geacht. De gemaakte uitzon dering voor de leeraars in de oude talen aan het gymnasium, zal om practische overwegin gen wel geen bedenking ontmoeten. Art. 5. Waar honger on middelbaar onderwijs hier in éen verordening worden opgenomen, is met het oog op de rijksbijdrage voor het gymnasium, een zoo na mogelijk juiste verdeeling imo Iza- kelijk dit artikel werd in overleg met do beide- heeren inspecteurs zoo geredigeerd. Art. C. Dit artikel behoeft zeker geen toelichting. De Overgangsbepaling wordt o. i. door de bil lijkheid tegenover de tegenwoordige leeraars ge vorderd; waar deze echter met den nieuwen toestand wel beter, nooit minder kunnen worden, komt ons de slotalinea van de zijde der gemeente als gerechtvaardigd voor. De Slotbepalingen vereischon geen nadere toe lichting. Toen gistermiddag vrouw Stein, wonende aan de Zijlstraat .alhier, zich even naar een bovenkamertje begeven bad, kwam in het portaal van hare woning een koopman in postpapier, die zich echter weder verwijderde toen hij niemand aantrof. Nadat vrouw Stein- beneden gekomen was, bemerkte zij dat een gouden hotlogeketting van haar man, die op de tafel gelegen had, verdwenen was. Zij deed aangifte bij de politie, die den koopman aanhield, doch bij onderzoek den ketting niet in zijn bezit vond. Gisternamiddag is de stukadoorsknecht A. Kruining, werkzaam op een stelling aan de huizen van den heer W. A. Beukers aan de Hoofdstraat alhier, door het kantelen van een kalktobbe, waarop hij stond, gevallenlig werd bewusteloos opgenomen, bloedende uit een oor. Dr. P. J. Jansen verleende de eerste hulp, waarna de patiënt per rijtuig naar zijn woning is vervoerd. Gisteravond is ten huize van J. Schot, wonende in de St.-Pieterssteeg alhier, door het loslaten van een haak in het plafond

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2