N°. 9004. Tweede Blad A0. 1896. Woensdag 18 Maart. JSTegenenveertigste .Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER:T ODÉ. BUREAU: BOIBESTBAAT SO. Binnenlandsche Berichten. De Dames- en Kindermode. COORD Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. AnvERTENTiEPRijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. EERSTE KAME l DER STATEN-GENERAAL. Zitting van Maandag 16 Maart. 's Avonds 8 ure. De geloofsbrieven zijn ingekomen van het nieuwbenoemde lid mr, M. C. van Hall, die echter door ongesteldheid verhinderd wordt de vergadering bij te wonen. De stukken worden in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren Van Pallandt, Nijsingh en Faure, die in een eerst volgende vergadering verslag zullen uitbrengen. Ingekomen zijn de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. Verzonden naar de afdeelingen. Voorts adressen betreffende het ontwerp over de grensregeling Amsterdam Nieuwer- Amstel, en een kennisgeving van den voor zitter der Tweede Kamer, dat den heer Ger ritsen is opgedragen de toelichting van het wetsvoorstel betreffende den eed. De vergadering wordt verdaagd tota.s. Don derdag, waarschijnlijk ten 2 ure namiddags. SCHIEDAM, 17 Maart 1896. De maand Februari heeft, blijkens het heden verschenen overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen f886,000 meer in de schatkist gebracht dan haar naamgenoot van 1895, zoodat er nu voor de eerste twee maan den des jaars reeds f2.245,000 meer ont vangen is dan in hetzelfde tijdsverloop van verleden jaar. Verschillende middelen hebben daartoe het hunne bijgebracht en zoo trekt o. a. al dadelijk de aandacht de hoogere opbrengst van de rechten op den invoer, die door de gewijzigde en verscherpte heffing, m Fe bruari f305,000 meer hebben opgeleverd dan in Februari 1895. De directe belastin gen hielden niet denzelfden tred. Terwijl er meer werd afbetaald op grondbelasting en vermogensbelasting, bleven personeel en bedrijfsbelasting ten achter. Het saldo-cijfer van deze vier te zamen was echter f 65,000 meer. Hetzelfde is het geval met de accijnzen, wier totaal f140,000 liooger is dan in Febru ari 1895, hoofdzakelijk spruitende uit het gedistilleerd, f126,000, en voorts uit den wijn f 11,000, het zout f14,000, het geslacht f16,000 en bieren en azijnen f 6000. Daaren tegen was de suiker f 33,000 lager. Ter zake van de belasting op de gouden en zilveren werken kwam ook f 4500 meer in de schat kist. Van de indirecte belasting staan alleen de zegelrechten in een ongunstige verhouding. Zij leverden f 16,000 minder op, waartegen over vooruit rijnde registratierechten met f 67,000, de hypotheekrechten met f 7000 en het recht van successie met f 204,000. Einde lijk stegen nog de posterijen met f 82,000, de rijkstelegrafen met f 15,000 en de loodsgelden met f32,000. De domeinen bleven f15,000 ten achteren. In het geheel vloeide in de afgeloopen maand in de schatkist f8,386,810.75, het geen wel ruim li/s millioen minder is dan de raming voor een maand, maar in den regel is die verhouding in het begin des jaars veel ongunstiger. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 14 dezer bedroeg bij de Nederlandsehe Bank f 2,863,364.00 en bij de betaalmeesters. -2,742,398.28xk Te zamenf 5,605,762.28V3 Den 2n Maart j.l. was door de regeering aan de Nederl. Bank, wegens te verstrekken voorschotten, in onderpand gegeven een be drag van f6,000,000 in schatkistbiljetten. Op genoemden dag was in omloop een bedrag van f16,000,000 in schatkistpromessen. Een resolutie van den minister van finan ciën van 9 Maart j.l. bepaalt dat met de voorbereiding der heffing van de personeele belasting over het dienstjaar 1896/97, over eenkomstig de bestaande wetten, kan worden begonnen. De primitieve kohieren behooren tijdig, het laatste althans voor 20 Augustus a.s., executoir verklaard te worden. Het aantal opcenten ten behoeve van de gemeenten op de hoofdsom van de personeele belasting te heffen, zal later worden opgegeven. In bijvoegsels tot de St.-Ct. no. 64 wordt medegedeeld het verslag van de werkzaam heden der centrale commissie voor de statis tiek in 1895. Het vraagstuk der zeebrieven, in verband met het voeren der vlag door zeeschepen, zal dit jaar in September behandeld worden op de te Yenitië te houden congres-vergadering van het institut de droit international. Gene raal Den Beer Poortugael heeft zitting in de commissie, met de studie der kwestie belast. Haar rapporteurs zijn de heeren Asser en lord Reay. Te Gorinchem staat het water op de Waal boven verbodspeil voor de stoomvaart. De stoombooten mogen nu niet verder dan Zalt- Bommel de Waal opvaren. Uit 's-Hertogenbosch schrijft men, dat de waterstand in den omtrek een onrustbarende hoogte bereikt heeft en aan ds bouw- en wei landen veel schade dreigt te zullen toebren gen. De nog steeds aanhoudende was van de Maas, gepaard aan den hoogen stand van het Dommel- en Aa-water, geeft alle reden tot bezorgdheid. Te Grave was de rivierstand Zondagochtend ■iO.4 M, val 0.07 M. De benedenmond werkte over 400 M met 0.06 M. Aan de Pegelbrug v/as de stand 8.26 M. De Elftweg was nu i2 cM overstroomd. Te Nijmegen is de Waal zoo hoog geste gen, dat men de coupure in den grooten waterkeerenden muur achter de Vischmarkt heeft moeten afsluiten door een kistdam, om de benedenstad watervrij te houden. De door gaande passage op de Waalkade is thans geheel verbroken. Het water spoelt tegen de stoepen der hui zen in de omgeving van het veer, terwijl de laag gelegen benedenverdiepingen der huizen en kelders aan de Waalkade en aangrenzende straten door het kwelwater volloopen. Zoover het oog reikt staan alle uiterwaarden en bui- f°npolders diep onder water, terwijl hier en laar een hoeve of steenfabriek daarboven uitsteekt. De IJsel te Deventer blijft wassende. De Worp is grootendeels en de Havenstraat ge deeltelijk ondergeloopen. Het water van de Lek te Culemborg is sedert Zaterdagavond 7 uur nog 5 cM gewas sen, zoodat de rijks peilschaal thans 5.53 M -i- A. N. P. teekent. Sommige waarden zijn ondergeloopen. Door den aangehouden val in de rivier hield Zondagmiddag te 4 uren de beneden mond der Beersche Maas op te werken. Ook de Beersche Maas viel nu langzamer hand, zoodat gisterochtend de Elftweg aan de Pegelbrug vrij is gekomen. De wagendiensten op de stations Cuijk en Ravenstein zijn thans hervat, en heden zal de gierpont weer in de vaart worden ge bracht, waardoor alle stremming van geregeld verkeer is uit den weg geruimd. Alle hoofden van gezinnen in Vrijenban, op een 7-lal na, hebben een adres ondertee kend aan Gedeputeerde Staten, waarin zij de gronden uiteenzetten, die pleiten tegen eene vereeniging van hun gemeente en Hof-van- Delft, met Delft. Zaterdagnacht had in de Wagenstraat te 's-Gravenhage eene brutale aanranding plaats. Twee heeren werden door 4 kerels aange vallen. Een der aangeranden ontving met een scheermes een wonde aan het hoofd. Een gepensionneerd Indisch kapitein heeft, door dapper op het viertal los te slaan, hen op de vlucht gejaagd. De hoofddader, A. ge naamd, werd later gevat. Hij had het scheer mes over den muur van het plein om de Nieuwe kerk geworpen, waar het later is teruggevonden. De vei wonde moest worden verbonden. Zaterdagavond is de eüitgenoote van den heer S. te Dordrecht, in een vlaag van waanzin, uit het raam harer woning in de rivier ge sprongen en jammerlijk verdronken. Het lijk der ongelukkige is Zondagavond nabij de de spoorwegbrug gevischt. Ook een ezel wil heusch behandeld wor den; dat ondervond een groer.tenventer uit de Watergraafsmeer. Toen hij met zijn ezel kar langs de Weesperzijde te Amsterdam "huiswaarts reed, ranselde hij Hansje onbarm hartig met een talhout. Ter hoogte van de Grensstraat liep het dier plotseling al balkende met groote spron gen naar den waterkant en wilde langoor zich verdrinken.Nog juist bijtijds voorkwam zijn meester, geholpen door een paar voor bijgangers, dat de heele groenten-affaire in den Buiten-Amstel terechtkwam. (N. v. d. D.) 's-Uravenhago. De vice-president van den Raad van State, jhr. mr. Van Panhuys, is Zondag na een verblijf van ongeveer twee en halve maand buitenslands, in de resi dentie teruggekeerd. Practlsche handleiding h|j het ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames en Kinderen. Onder lïedactie van ALIDA VERHOOP. (UitgeversNijgh Van Ditmar te Rotterdam.) IK HOUD: Afdccling Kindcrklceding. 13 Gravures met beschrijving, voorstellende: No. 1. Amerikaansche jurk voor meisjes van 45 jaar. No. 2. Communiecostuums. No. 3. Morsboezeiaar voor kinderen van 45 jaar. No. 4. Nacht ponnetje voor kinderen van 24 jaar. No. 5, Jurk van geruite wollen stof voor meisjes van 1011 jaar. No. 6. Matiozeripak voor jongens van 56 jaar. Blousepakje voor meisjes van 50 jaar. No. 7. Morsboezeiaar voor babies onder 2 jaar. No. 8. Nachthemd voor jongens en meisjes van 45 jaar. No. 9. Daghemd voor knaapjes van 13 jaar. No. 10. Daghemd voor jongens van 57 jaar. No. 11. Lijfje voor kinderen van 34 jaar, No. 12. Achterzijde van het lijfje op plaat 11. No. 13. Boezelaar voor meisjes van 34 jaar. Een Supplement, waarop zich de knippatro nen van bovenstaande modellen bevinden. Afdeelmg Dames kleeding. 5 Gravures met beschrijving, voorstellendeNo. 1. Eenvoudige blouse. No. 2. Voorjaarsjaquet. No. 3. Daghemd van voren gesloten. Pantalon met ronden band. No. 4. Toilet voor een bruid en een biuidsmeisje. No. 5. Tailleur-costuum. Een Supplement, waarop zich de knippatro nen van bovenstaande modellen bevinden. Correspondentie. Feuilleton. Raad gevingen. Voldane aanvragen. Adver- tentien.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5