N°. 9005. A°. 1896 Donderdag 19 Maart, 3SJ" egenenveert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BÜRKAV: BOTBB'ITKAAT tO, Bnilenl andsclie Hcricliten. GOUDA Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D I T S C H L A M B. De motie, welke de bimetallisten binnen kort in den Rijksdag zullen voorstellen, luidt »Dat, naar de meening van den Rijksdag, de fluctuatie in de waardeverhouding van de twee edele metalen sinds de afschaffing van den dubbelen standaard in Frankrijk in 1873, noodlottig is gebleken voor de belangen van Duitschland, en dat de Rijksdag daarom de verbenden regeeringen uitnoodigt, haar best te doen om een vaste verhouding tusschen goud en zilver bij internationale overeen komst vast te stellen." Naar aanleiding van de ernstige beschuldi gingen, welke in den Rijksdag door het sociaal democratische lid Bebel tegen hem zijn uit gebracht, heeft dr. Peters gisteren eene beëe- digde verklaring openbaar gemaakt, waarin bij zegt, dat die beschuldigingen geheel uit de lucht gegrepen zijn. De beide terechtstel lingen (van een neger en een neger-meisje) hebben op verschillende tijdstippen, vijf maan den na elkaar, plaats gehad en zijn beide ge schied op met eenparige stemmen uigesproken vonnis van den krijgsraad, waarin behalve dr. Peters nog twee blanken zitting hadden. Peters ziet in de aanvallen van den Rijks dag niets dan een politieke wraakoefening van een bondgenootschap van het centrum, de socialisten en de Duitsch-vrijzinnigen tegen zijn persoon, waarvan de reden is zijn wer ken voor uitbreiding van de vloot en het geval me. prins Arenberg. »Maar", roept hij aan 'teit.d met pathos uit; »ik wacht kalm den afloop van den strijd af, omdat ik weet dat de waarheid toch altijd zal zegevieren op leugeu en laster." Volgens de National Zeitq. heeft dr. Peters het voorzitterschap der Berlijnsche koloniale vereeniging nedergelegd en den minister van buitenl. zaken verzocht een disciplinair onder zoek tegen hem in te stellen. De commissie uit den Rijksdag voor het suikerbelasting-ontwerp heeft, op voorstel van Paasche en graaf Sclnvering, de verbruiks belasting op 21 mark bepaald. De socialistische leden van den Rijksdag hebben een voorstel ingediend, om met 1 April 4897 de zoutbelasting af te schaffen. F R A N K R iJ K. De ministers zijn gisteren vergaderd ge weest onder voorzitterschap van president Faure. Berthelot deelde mee dat hij van den Engelschen gezant een brief had ontvangen, waarin hem het plan van de Engelsche expe ditie naar Dongola werd medegedeeld. In een onderhoud met lord Dufferin had Berthelot inlichtingen gevraagd omtrent de redenen van de expeditie en zijn aandacht gevestigd op de ernstige gevolgen die het plan zou kunnen hebben. Bij de behandeling van het ontwerp van wet op de wereldtentoonstelling nam de Ka mer het eerste gedeelte van het amende mentYaillant, betrekking hebbende op de regeling van den arbeid voor de tentoonstel ling, aan. Na bestrijding van Bourgeois ver wierp de Kamer het tweede gedeelte, betrek king hebbende op den achturigen werkdag en het minimumloon. Het voorstel van Baudry om Zondags voor de tentoonstelling niet te laten werken werd eveneens verworpen. Het geheele ontwerp werd daarna aangenomen. De bekende protectionnist Méline zal bij de Kamer een voorstel indienen om de regee- ring uit te uoodigen het initiatief te nemen tot een internationale conferentie over het bimetallisme. Bij de Kamer is door een der leden een wetsvoorstel ingediend, waarbij het vervaar digen, in omloop brengen en verkoopen van kunstwijn wordt verboden, daaronder te ver staan alle wijn die anders dan door gisting van versclie druiven is gemaakt of waarbij stoffen zijn gevoegd, die niet van den wijn stok afkomstig zijn, - BELGIE. De Patriote ondervroeg Van Eetvelde, den secretaris van den Kongo-staat over het bericht, volgens hetwelk de Kongo-staat voorgesteld zou hebben eene overeenkomst met Frankrijk, tot gemeenschappelijk optre den tegen den inval der derwischen in den Boven-Nijl-streek. Van Eetvelde verklaard* het bericht van alleu grond ontbloot. Er bestaan geen andere verdragen tusschen Frankrijk en den onafhankelijken Kongo-staat dan die, welke reeds lang bekend zijn. ENGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis zeide de ondersecretaris van bui- tenh-ndsche zaken Curzon het volgende Tusschen Engeland en Italië zijn mededee- lingen gewisseld betreffende den veldtocht tegen Soedan. De Italiaansche regeering ziet den opmarsch met genoegen, aangezien hij hare stelling te Kassala ten goede komt. Er is geenerlei belofte gedaan om Italië te helpen. Het gerucht, dat China Lapa aan Duitsch land heeft afgestaan, schijnt den minister ongegrond. Whitely stelde eene motie voor, waarbij de regeering uitgenoodigd werd al het moge lijke te doen om door een samengaan der mogendheden eene vaste verhouding tusschen zilver en goud te vestigen. De minister van financiën, sir M. Hicks- Beach, wees er op, dat het Huis verleden jaar met algemeene stemmen eene dergelijke motie had aangenomen. De regeering wenschte zich niet van de motie af te scheiden. Zy geloofde echter dat het onmogelijk was, een vasten koers van de twee metalen te verkrij gen. Hoewel de regeering bereid was met de mogendheden in onderhandeling te treden teneinde de euvelen voortkomende uit den lagen prijs van het zilver, weg te nemen, zou zij echter den gouden standaard niet prijs geven. Iets kon wel gedaan worden om het zilver in waarde te verhoogen, ril, door het gebruik er van in Indië te bespoedigen. erder kon de regeering echter niet gaan. Le welvaart van Engeland mocht niet in de waagschaal worden gesteld. De motie van Whiteley werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Lord Rosebery heeft verklaard, dat hij vreest dat eene bezetting van Dorigola door de Engelschen een opstand van de derwischen tegen den mahdi ten gevolge zou hebben. Ceneraal Wolseley, de opperbevelhebber van het leger, heeft den raad' gegeven om vóór September met de expeditie naar Dongola niet verder te gaan dan 70 mijlen ten zuiden van IVady-Halfa, Daar moet men dan wach ten tot dat de groote hitte voorbij is en de wateren van de Nijl weder gerezen zijn. RUSLAND. r v De keizer heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de verkoop van spiritus tot een staatsmonopolie wordt gemaakt. Bogdanowiteh, gouverneur van Tobolsk, is benoemd tot directeur van het ministerie van binnenlandsche zaken. Het telegraafagentschap te St. Petersburg meldtPrins Ferdinand van Bulgarije komt op het einde dezer maand voor het Paasch- feest eenige dagen te St. Petersburg. OOSTKJiKlJ K-H O N G A R IJ E. Keizer Fraus Jozef is Maandag van Kaap St. Martin naar Weenen teruggekeerdde keizerin begeeft zich over Cannes naar Napels. Naar aanleiding van den terugkeer van graaf Goluchovvski uit Berlijn schrijft het officieuse Wiener Premdenblatl»De onder scheiding, waarmede de minister werd ont vangen en de glans, waarmede hij werd omgeven, waren even eervol voor hem per soonlijk als zij uitdrukking gaven aan de innige verhouding die tusschen beide mogend heden bestaat. Volgens alle berichten is het verloop der besprekingen, welke onze minister van buitenlandsche zaken met de toon aan gevende Duitsehe personen gehad heeft, geschikt om die betrekkingen nog meer te bevestigen. Het wederzijdsch vertrouwen, dat sedert langen tijd tusschen de leiders der Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsehe staatkunde heerscht cn dat reeds menige personenwisseling heeft overleefd, duurt onverzwakt voort. Midden in het gewoel der algemeene politiek is het verbond der twee rijken sedert nu 17 jaar onaan getast geblevenin alle stadiën heeft dat verbond zijne kracht en zijne hechtheid behouden. Zoo dikwerf de leidende personen zich tegenover elkander uitspreken, vernieuwt zich in hen de overtuiging dat het eene lid van het verbond in het andere een onwrikbaren vriend bezit. Ouder zulke omstandigheden moet wel vanzelf de intimiteit voortdurend toenemen en moeten de betrekkingen sterker worden." Het blad wijst verder op de ver keerde beschouwingen der buitenlandsche pers en betoogt dat in den jongsten tijd liet begrip van de juiste bedoelingen en de vrede lievendheid van liet Middeneuiopeesch ver bond zich steeds meer heeft doen gelden. De heeivchende neiging blijft steeds zoo be sluit het blad den vrede van ons werelddeel niet in gevaar te brengen. Van deze gedachte zijn alle mogendheden doordrongen, in de eerste plaats die van het drievoudig verbond, die getrouw blijven aan bare taak de.,kern te vormen van alle vredelievende bemoeiin gen in Europa." De afgevaardigden Süsz en Milewski heb ben bij de Oostenrijksche Kamer een voorstel ingediend, waarin de regeering wordt uit genoodigd stappen te doen tot oplossing van de munlkwestie door een internationale overeenkomst. ITALIË. Gisteren is de Kamer weder bijeenge komen en heeft de minister-president Di Rudini na de voorstelling van het nieuwe Kabinet in zijn vei klaring liet volgende ge zegd De zwakheden en misslagen in de aan voering der troepen in Afrika zullen streng gestraft worden. Wij kunnen nog geen juiste inlichtingen over de gebeurtenissen geven, maar de ernst van den toestand blijke uit de volmacht, aan generaal Baldissera gegeven. Den 8n Maart werd bevel gegeven, op de best mogelijke voorwaarden vrede te sluiten. Daaruit blijkt dat liet vorige kabinet de nood zakelijkheid begreep om den vrede te bespoe digen. Baldissera heeft geseind, dat hij de tweede helft der versterkingen, die nog niet vertrokken zijn, nog niet noodig heeft. Wij zullen de vredesonderhandelingen met voor zichtigheid, fierheid en waardigheid voort zetten. Intusschen zullen de vijandelijkheden voortduren en niet afgebroken worden, voor aannemelijke voorwaarden bedongen zijn. Wat het lot onzer wapenen moge zijn wij zullen niet streven naar de verovering van Tigre, wij zouden het land zelfs afwijzen als het ons aangeboden werd, want wij zouden macht noch heerlijkheid noch rykdom in Ethiopië vinden. Wij moeten onze positie als groote mogendheid niet verzwakken. Wjj willen geen protectoraat over Abessinië. Om een behoorlijken vreda te verwerven, moeten wij ons echter op het voortzetten van den oorlog voorbereiden. Wjj vragen 140,000,000 lire tot den laatslen December van dit jaar. Wij zullen ons die som verschaffen door eene binnenlandsche leening met zeer geringe ver zwaring van de lasten van het loopende dienst jaar. Wij dienen echter voor het dienstjaar

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1