A1896 Vrijdag 20 Maart. N°. 9006. KENNISGEVING. KENNISGEVING. 1ST g n e n v Jaargang. Buitenl aiidsclie Be riek ten. lgS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT G E VER: L ODÉ. O GOilllii Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 4.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTER*VRAAT 90. AnvERTENTiEPRiJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone logel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. EN WETHOUDERS VAN Burgemeester 'Schiedam Gezien het verzoek van de firma GEBRs. MEIJER om vergunning tot uitbreiding harer stoombrandery aan de Willemskade no. 23, kadaster sectie L no. 597, door plaatsing daarin van een eest. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 staatsblad n°. 95) Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; lat op Donderdag den 2den April a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriltelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19den Maart 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris VERNEDE. Inrichtingen rvclke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op alinea 2 van art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat, vermits het deskundig onderzoek met betrek king tot de aanvraag van C. A. KOOLS te Rotterdam, om vergunning tot oprichting emor fabriek ter bereiding van mest stoffen uit bloed, in een pand aan de Bakker straat no. 17, kadaster sectie L no. 195, nog niet geëindigd is, hun college besloten heeft de beslissing omtrent genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, den 19den Maart 1896. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris VERNÈDE. E H 6 I i N li- Volgens een officieel bericht heeft de koning in den keizer van Oostenrijk benoemd tot overste van de King's Dragoon Guards. Geheel in den geest van de Dinsdag in het Lagerhuis door den ondersecretaris van bui- tenlandsche zaken Curzon gedane verklaring, .zegt de Times, dat de toestand in Soedan van dien aard is, dat niet mag worden ge aarzeld om daarvan gebruik te maken tot betere beveiliging der streken, die onder Engelsche bescherming staan. Daarvoor is het noodig de Italianen te steunen, opdat zij Kassala, dat de toegang is tot Soeachini en Tokar, kunnen behouden, en eene expeditie naar Dongola is daarvoor de aangewezen weg. Nu Osman Digna's troepen in de nabijheid van Kassala worden verzameld, is het te vreezen, dat de val dier stad de heerschappij van Egypte aan den Boven-Nijl ernstig zou bedreigen. En bovendien moet ook worden belet dat de dervvischen gevolg geven aan hun plan om de Egyptische grens over te trekken, waartoe eene sterke expeditie noodig is, die desnoods tevens Chartoem, den sleutel van Egypte, zou moeten heroveren en Egypte's macht bevestigen tot Aboe Hamed. Alleen de Baily Chronicle verzet zich tegen dezen veroveringsoorlog, die Engeland op nieuw in de armen van het Drievoudig Ver bond zal voeren en daardoor de hoop ver nietigen op eene inniger toenadering tot Frankrijk en Rusland. Aan het ministerie van oorlog te Londen heerscht groote drukte. Een aantal officieren der vrijwilligers melden zich aan om deel te nemen aan de expeditie. Men gelooft echter dat in de eerste plaats een gedeelte der gar nizoenen uit de Kltddellandsche-zee-havens naar Egypte zal wor de& gezonden. Uit Indië wor den 10,000 cipayes verwacht. té In liet begin der volgende week zal het nog overige deel van het Norlli-Staflbrdsliii'e- regiment naar Assoean gebracht worden, van waar de troepen in kleinere vaartuigen verder gaan naar Wadi Haifa. Men verwacht dat de geheele expeditie macht den ln April daar samengetrokken kan zijn. De cavalerie, uit 420 paarden en 450 man bestaande, vertrok gisteren uit Kaïro"" naar Girgeh het kameelkorps is reeds ge reed, uit die plaats te vertrekken. Ook wordt eene batterij maxim-kanonnen naar Wadi Haifa gezonden. De brigade-generaal sir II. Kitchener zal waarschijnlijk het bevel voeren over de expeditie en over de eerste divisie, terwijl kolonel Rundie de tweede, kolonel Hunter de derde divisie zou commandeeren. Over de toebereidselen voor den veldtocht in Soedan wordt aan de Times het volgende gemeld Binnenkort zal een gedeelte van het garni zoen van Wadi Haifa een verkenning doen naar het zuiden. Spoedig zal ook een begin worden gemaakt met het aanleggen van den spoorweg tusschen Sarras en Akasjé, welke laatste plaats ongeveer 90 mijlen van Wadi Haifa af ligt. Sir H. Kitchener en kolonel Rundie begeven zich eerstdaags naar de grens. De diensten van verscheidene Britsche officieren, die vroeger in het Egyptische leger dienden, zijn ingeroepen. Slatin pacha en majoor Wingate vertrekken Zaterdag naar Wadi Haifa. Drie reserve-bataljons zullen tusschen Wadi Haifa en Akasjé geslationneerd worden. Men schat de troepenmacht der derwischen te Dongola op 10.000 ruiters en kameelenrijders, benevens een aantal met ge weren bewapende Soedaneezen. Maar de der wischen hebben ook voorposten te Swarda, 100 mjjlen ten zuiden van de Egyptische grens, mar men schat op 2- a 3000 uitgelezen strijders bestaande. Met het oog daarop zal de communicatie tusschen de Egyptische troepen- afdeelingen zooveel doenlijk versterkt worden. liet geding tegen dr. Jameson en zijne o'ficieren voor de politie-reclitbank in Bow- street te Londen is Dinsdag voortgezet. Er was weer een talrijk publiek, waaronder de aristocratie ruim vertegenwoordigd was. De regeering der Zuidafrikaansche republiek was vertegenwoordigd door sir George Lewis. Sergeant Rusk, van de bereden politie van Malabeleiand, deelde bijzonderheden mede o\er de samenstelling van Jamesons tioep en eer den slag bij Krugcrsdorp. De vijandelijk heden waren geopend met een moordend salvo van een groep van 50 boeren op de voorhoede. Getuige had van liet slagveld weten te ontsnappen. Een andere sergeant beschreef eveneens den slag de eenige nieuwe bijzonderheid die bij meedeelde, was dat verscheiden van Jame sons mannen geen enkel schot luiSden gelost. Een derde getuige vertelde een en ander over het aanwerven van soldaten voor de expeditie men bracht hen in den waan, dat zij naar Johannesburg gingen om de vrouwen en kinderen te beschermen. De Canadeesche regeering heeft besloten tot den aankoop van 40,000 Lee-Enfield-gewe- ren, om er de burgerwacht mede te wapenen. DUITSCHLAN De keizer en de keizerin met hun gevolg, de rijkskanselier, de minister Von Marschall, prins Max van Baden enz. namen Dinsdag deel aan een feestmaal bij den Russischen gezant. De Rijksdag heeft in zijne zitting van Dins dag de overige artikelen der koloniale be grooting goedgekeurd, alsmede de beide door de begrootingscommissie voorgestelde resolu tion in zake den militairen dienstplicht in de koloniën. Na slechts een kort debat werd daarna hoofdstuk «blijvende uitgaven" der marine- begrooting overeenkomstig de voorstellen der commissie goedgekeurd en daarbij aangeno men eene motie van het centrumlid dr. Lingens, de regeering uitnoodigende bij de volgende begrooting het aantal katholieke geestelijken bij de marine uit te breiden. In de Rijksdagezitting van gisteren zette dr. Lieber, bij de behandeling van de marine- begrooting uitvoerig de beraadslaging der commissie uiteen. Het lid van het Centrum Fritzen verklaarde dat hij de voorstellen der commissie niet bestrijden zal en geen der toegestane kredieten betreffende liet bouwen van schepen geschrapt wil zien. De staatssecretaris Von Murschall verklaar de: nOnze voornaamste roeping is, met de bondgenooten en eensgezinde vrienden in Europa te zijn en te blijven beschermers van den vrede en het recht, steik genoeg om rust vei stoorders op hun plaats te zetten. Die roeping behoedt ons voor een avontuurlijke staatkunde, die onze luachten zou kunnen versnipperen en ons het vertrouwen dat an dere mogendheden in ons stellen ontnemen. Chauvinisme en jingoïsme zijn vreemd aan het Duitsclie volkskarakter. Tot bescherming van onze overzeesche belangen is een sterke kruiservloot noodig. «Nu is de behoefte aan bescherming toe genomen, maar de middelen om te bescher men afgenomen dat heeft het departement van buitenlandsche zaken ondervonden bij de gebeurtenissen in Klein-Azië, Zuid-Afrika en Zuid- en Middel-Amerika. Door onze tusschen- komst in Qost-Azië hebben wij niet gewerkt voor Rusland en Frankrijk integendeel, enkel door deel te nemen aan die tusschenkomst konden wij de Duitsclie belangen krachtdadig behaitigen. Wij namen die houding niet aan om Japan te hinderen of China pleizier te doen. Een natie die zoo flink vooruitgaat als de Japansclie, kan altijd rekenen op de vriende lijke belangstelling van de Duitsclie natie. (Toejuiching.) «Zoolang de Duilsche werkgeest bezig is, zullen de kruisers niet verdwijnen van onze werven want waar is de grens van onze belangen aan gindsche zijde van de zee Daar staat tegenover dat wij duizenden landge- nooten in den vreemde behouden voor het Duitsclie volk. In eik opzicht dus hebben we hier te doen met een goede Duitsclie poli tiek, en ik hoop dat de Rijksdag daarvoor ten allen tijde de middelen zal toestaan." (Hartelijke toejuiching.) Bebel zeide dat het herleven van de wilde plannen voor de uitbreiding van de vloot te wijten is aan de redevoering van den keizer op 18 Januari en de pogingen van den chef van liet departement van marine Senden Bi bran. De staatssecretaris Hollmann merkte op dat er in de laatste tien jaar maar vier kruisers zijn gebouwd. Het voorhanden zijnde materieel is gedeeltelijk verouderd en onbruikbaar, en het volgend jaar zal bij den Rijksdag een ontwerp worden ingediend ter vervanging van bet verouderde materieel, welk ontwerp volstrekt geen verbazing zal behoeven te wekken. Pachnicke en Von Bennigsen verdedigden de besluiten van de commissie. De Rijksdag zal den 23n Maart de derde lezing der begrooting onder handen nemen en van 25 Maart tot 16 April tnet vacantia gaan.'

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1