Biimcnlanclsclie Berichten. Volgens de Nordd. Allg. Zeitung heeft de EngeLche regeering aan de mogendheden, die deel hebben aan de controle over den Egyptischen schuldenlast, de vraag gesteld, of een gedeelte van het uit Egyptische spaar gelden gevormde reservefonds voor de expe ditie naar Dongola kan worden besteed. Na dat de Duitsche ïegeering zich vergewist had dat aanneming van het voorstel de in stemming heeft van de regeeringen der staten van het Drievoudig Verbond en in het bijzonder in overeenstemming is met de vven- schen van Italië, is de Duitsche commissaris te Kaïro hiervan in kennis gesteld. F li 1 K R IJ K. Méline heeft zijn voorstel tot het invoeren van het bimetallisme mede uit naam van 347 collega's bij de Kamer ingediend. De pers blijkt evenals de Kamer ten zeerste ingenomen met de verklaringen van den minister van buiten!, zaken betreffende de donr Engeland beoogde expeditie naar Don gola. Een paar bladen noemen die verkla ringen zelfs een ultimatum. Alleen stellen sommigen de vraag of de Fransche regeeting, alvorens zoo kras op te treden, zich van de instemming der overige groote mogendheden overtuigd heeft. Op het oogenblik is de Egyptische kwestie eeue inter-Europeesche haar tot eene Engelsch-Fransclie kwestie te maken, zou slechts strekken om haar te ver kleinen en Frankrijk noodeioos in meer moei lijkheden te brengen. Men meent echter uit het onderhoud, dat Dinsdag tusschen den minister van buitenl. zaken Derthelot en den Russischen gezant Mohrenlieirn heeft plaats gehad, te mogen opmaken dat Rusland in dezen met kennis van zaken Frank rijks houding steunt. liet Middellandsche-zee-eskader, onder be vel van admiraal De Maigret, dat voor Smyrna geankerd ligt, moet bevel hebben ontvangen zich niet uit die wateren te verwijderen, met het oog op de gebeurtenissen in Egypte. De avondbladen van gisteren geven uit treksels van de beschouwingen der Londcn- sche pers over de nota van Berthelot, maar zwijgen zelf er over als de Débats, of zeggen, als de Tempsdat het voeren van een drei gende taal niet in de gedachte kan gelegen hebben van den minister. Met uitzondering van de Paris, welk blad den toestand vrij ernstig noeint, zou men zeggen dat de avond bladen gehoorzamen aan eenzelfde gedachte als de koloniale groep uit de Kamer, welke in haar vergadering van gisteren besloten heeft niets te beslissen, voor de nadere ver klaringen der regeeringen bekend zijn. De Temps spreekt het bericht tegen dat het eskader in de Levant nadere bevelen zou hebben ontvangen. BELGIE. Een clericale senator heeft in den Senaat de regeering geïnterpelleerd over de benoe ming van den minister De Burlet tot gezant te Lissabon. Ilij meende dat bierdoor tal van beroepsdiplomaten waren gepasseerd. De nieuwe minister van bniteniandsehe zaken De Favereau heeft deze benoeming een nationale belooning genoemd, tegen welke uit drukking de liberale senator Bara protesteerde. In de Kamer heeft het lid Neerincx een wetsontwerp voorgesteld, waarin den notaris sen verboden wordt daden van koophandel te doen of te speculeeren. Dit wetsontwerp is door de Kamer ia be handeling genomen. De Brusselsche afdeeling van de werk liedenpartij heeft zich met 2261 stemmen tegen 630 verklaard vóór het bondgenoot schap met de radicalen bij de aanstaande Kamerverkiezingen. De werkstaking in de kolenmijnen van het Maasbekken breidt zich uit. Dinsdag staakten te Vielle Marihaye 500 werklieden. Te Scles- sin zijn ongeregeldheden voorgevallen. LUXEMBURG. De reeds lang haDgende kwestie der spi- ritusbelasting is Dinsdag eindelijk door de Kamer uitgemaakt. Met bijna algerneene stemmen besliste zij dat met 1 October a.s. dezelfde bepalingen ten aanzien der spiritus- belasting zullen gelden als door de Duitsche wet van 1887 vastgesteld zijn. Het verschil in bepalingen tusschen Luxemburg en Duifscbland heeft reeds tot veel onaange naamheden en lastige incidenten op de Duitscii-Luxemburgsche grens aanleiding ge geven. OOSTESRIJ K-II O N 6 A II IJ E. De Hongaarsche minister-president Banffy heeft bij het Huis van afgevaardigden een 1 wetsontwerp ingediend, om ter gelegenheid van het duizendjarig feest een aantal gedenk- i teekenen en 400 nieuwe volksscholen te stichter). In de aula der hoogeschool te Weenen is i hef tot stormachtige tooneelen gekomen tus- 1 schen Duitscli-nationale en Israëlietische stu denten, tengevolge van het besluit der Duitsch- nationalen, dat aan de Israëlieten voortaan I met geen enkel wapen voldoening zal worde* gegeven. Hoewel de opgewondenheid zeer groot was, werden, dank zij de flinke houding van den rector, handtastelijkheden voorkomen. ITALIË. De Senaat heeft besloten dank te betuigen aan de parlementen van Engeland en Rume- nië voor hun bewijzen van deelneming na de I nederlaag van Adoua. De minister-president Di Rudini bevond dat Crïspi reeds op het krediet van de volgende maand 50,000 lire genomen had, naar het heette voor uniformen van agenten van politie. Volgens de Messagero zou dit geld inderdaad gebruikt zqn om de Crispiaansche couranten nog drie maanden Crispi's politiek te doen verdedigen. Aan de Corriere wordt uit Massowah ge seind dat de vredesonderhandelingen met Abessynië op deze grondslagen worden ge- 1 voerd Bevestiging van het verdrag van Uccalli, behalve art. 17 dat over het protectoraat handelt. Intrekking van de grenzen van Erythrea binnen de Mareb en Beïesa, Menelik benoemt in Tigió en Agame twee Ras, die voor Italië personae gratae zijn. Ras Alula, Mangascia eu Sobat zullen voor deze benoe ming niet in aanmerking komen. Uit Mas«owah wordt gemeld dat generaal Baldissera la^t heeft gegeven, alle personen die zich nu in het fort te Kassala bevinden en daar gemist kunnen worden, met de kara vaan weg te zenden. De commandant van liet fort, majoor Hidalgo, gelooft dat hij de plaats zal kunnen verdedigen tot aan het wassen van de At ba ra, dat in Juli plaats heeft. S E It Y I E. Sedert in den avond van 13 April 1893 koning Alexander de regenten naar huis zond en zich zelf meerderjarig verklaarde, waren de betrekkingen tusschen den koning en den regent Ristitch afgebroken. Zondag echter, vóór zijn vertrek naar Nisch, heeft de koning Ristitch in audiëntie ontvangen, vermoede lijk om den raad van den ouden beproefden staatsman in te winnen omtrent de beloofde grondwetsherziening, of in verband met de dreigende ministerieele crisis, nu het progres- sistische Kabinet-Novakowitch er niet in ge slaagd is een buitenlandsclie leening te sluiten. A E R I E A. De Matin verneemt per telegraaf uit Phila delphia dat de kapitein Viborg van de pakket boot llorsa en zijn eerste officieren Petersen en Johansen, van wie het bewezen is dat zij een gewapende macht naar Cuba hebben overgevoerd, veroordeeld zijn de eerste tot 16 maanden gevangenis en 300 dollars boete en beide officieren tot 8 maanden gevangenis en 100 doll, boeteverder in de kosten van het proces. Uit Nicaragua wordt gemeld dat de troe pen van president Velaya het fort Matapu op de opstandelingen hebben veroverd 1000 dezer laatsteu zijn gedood of gewond, ook Mora is gevangengenomen. EERSTE KAM F i DER STATEN-GENERAAL. Algemeen heeft men zich in de afdeelingen kunnen vereenigingen met het wetsontwerp tot goedkeuring van het contract met de Kon. "Westindische Maildienst wegens het uitvoeren van eene vaart van Amsterdam naar Para maribo en Curapao en terug. Ook bestond geen bezwaar tegen de wetsontwerpen be trekkelijk de grensverandering tusschen de gemeente Utrecht eenerzijds en de gemeente De Bilt, Jutphaas en Oudenrijn anderzijds; tot bekrachtiging van eene provinciale heffing in Zeelnnden tot bekrachtiging van eene provinciale heffing in Groningen. SCHIEDAM, 19 Maart 189G. Hedenavond te 7 uur is een begin van brand ontstaan in de teekenzaal van de hoogere burgerschool, door het in brand raken van een guttapercha slang van een brandende gaslamp. Eenige boeken en teekeningen wer den geschroeid. Met een emmer water heeft men den brand kunnen blusschen, Eenigen tijd geleden schonk H. M, de Ko ningin-Regentes aan het 12-jarig zoontje van K. Mulder, te Drachten, f 100, om daarvoor in het ziekenhuis te Groningen te worden opgenomen, om eene operatie te ondergaan wegens dubbel gespleten lip en gehemelte. De knaap is nu uit het ziekenhuis teruggeko men. Zijn gebrek is uitwendig bijna niet meer zichtbaar en zijn spraak is ook veel duidelijker geworden. De lieer G. II. A. Mathon, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice- consul te Roubaix, is in die hoedanigheid door de Fransche regeering erkend. Het Ned. Landbouwcomité, welks dage- lijkscli bestuur in de volgende maand bijeen komt, zal in Mei ter algerneene vergadering worden bijeengeroepen, o. a. ter behandeling van de wet op den suikeraccijns. Op 11 dezer heeft te Belgrado de onder- leekening plaats gehad van een verdrag tus schen Nederland en Servië tot wederzij d'che uitlevering van misdadigers. Stct Handelaren en fabrikanten, belanghebben den bij den handel met Britsch-Indië, kunnen zich van nu af in betrekking stellen met di n heer G. D. Advocaat, benoemd consul te Cal cutta, adres ministerie van buitenlandsclie zaken te 's-Gravenbage. Genoemde heer zal daarenboven aan hetzelfde adres voor belang hebbenden te spreken zijn op Maandag 30 dezer, van '10 tot 4 urea. {Stct.) De directeur van het bureau voor den industrieelen eigendom vestigt de aandacht van hen die goederen uitvoeren naar Marocco op eene mededeeling van het Fransche ge zantschap alhier, volgens welke de Fransche autoriteiten in Marocco bescherming zullen verleenen aan de op die goederen geplaatste fabrieks- en handelsmerken van Nederlanders, mits die merken in Frankrijk gedeponeerd zijn. Tot de vervuiling van deze voorwaarde biedt de internationale inschrijving van fa brieks- en handelsmerken gelegenheid. Belanghebbende Nederlanders en ook vreemdelingen, binnen het rijk in Europa wonende, kunnen aan het bureau voor den industrieelen eigendom te 's-Gravenhage die internationale inschrijving verzoeken, onder toezending van drie afbeeldingen van het merk, -waarvan één op zegel, onderteekend en- geregistreerd, van een cliché van het merk en van een bedrag van f55. Dientengevolge wordt het merk ingeschre ven, niet alleen in Nederland en zijne Oost en Westindische koloniën, maar ook ir. België, Frankrijk met zijne koloniën, Spanje met Cuba, Portorico en de Philippijnen, Portugal met de Azoren en Madera, Zwitserland, Italië en Tunis, en geniet het eveneens bescher ming in Marocco. (Stct.) Thans zijn te Parijs bijeen de gedelegeer den van de staten, toegetreden tot de Ber- ner conventie voor het spoorweg-goederen- vervoer. Nederland is er o. a. vertegenwoor digd door prof. T. M. C, Asser, staatsraad. De uniforme bepalingen voor het vervoer van kinderen op de Nedcrlandsche spoorwe gen zijn door de regeering goedgekeurd, met dien verstande, dat de bepaling voor het vervoer van éen kind zoodanig worde aan gevuld, dat op de piaatskaarlen voor heen en terug geen vermindering van vrachtprijs wordt toegestaan. Door de spoorwegen zullen, bij het in wer- kring treden der aldus aangevulde nieuwe be palingen voor het vervoer van kinderen, tevens de plaatskaarten enkele reis algemeen zoo danig worden ingericht, dat zij in tweeën kunnen worden gesplitst, zoodat de helft daarvan kan worden uitgereikt aan éen kind, dat voor den halven vrachtprijs wordt ver voerd. De Belgische regeering heeft de ^médaille civique" 2e kl. toegekend aan C. Noord berg, en de medaille le kl. vde la Recompense Nationale Royaume du Belgique" aan P. Molenaar, W. C. Rijpma, S. van Leeuwen, A. Visser en J. van Loo, loodsleerlingen te Helder, ten blijke van hare erkentelijkheid voor de door hen te IJmuiden met ievensge- vaar volbrachte redding van een Belgischen visscher in December 1.1. De onderscheidingen zijn met de daarbij behoorende brevetten door den burgemeester van Den Helder op plechtige wijze aan de belanghebbenden uitgereikt. De firma W. H. Midler Sc Co. had zich voorgenomen gisteren met de lossing van het stoomschip Drott te beginnen en daarvoor bestemd haar eigen personeel, dat was vrij gekomen door de voltooide lossing van liet stoomschip Fargensheivi uit Oxelosund, lig gende aan het station Maas. Met het oog hierop waren door den hoofd commissaris van politie, den heer W. Voor molen, zoowel aan de Willemskade als aan de Tweede Katendrechtsche haven uitgebreide politiemaatregelen genomen om de orde te handhaven en, indien met de werkzaamheden werd aangevangen, de werklieden tegen over last te beschermen. Met een stoombootje zouden zij naar de Droit gebracht worden. Toen echter gisterochtend tegen 8 ure dit door de firma Muller Sc Co. -^gewezen personeel, ongeveer 30 man, vo* vraag gesteld werd of zij genegen w' met het werk aan boord van de Drott te beginnen met de op 9 man teruggebrachte ploegen, weigerden allen, zeggende aldus te handelen uit vrees voor de andere ertswerkers. De firma heeft daarop dit personeel uit haren dienst ontslagen. Intusschen ligt de "Drott nog altijd ongelost in de haven. Ongeregeldheden vielen niet voor.X-N-iï.GJ Naar de N. JR. Ot. verneemt, bracht giste ren een deputatie van drie personen uit het comité dat zich uit de bootwerkers gevormd heeft, een bezoek bij den burgemeester, met wien zij een langdurig onderhoud had. Een gevolg van dit onderhoud zal, naar wij hooren, zijn dat in ernstige overweging genomen wordt het benoemen eener commissie van drie leden, een door de gemeente, een door de firma W. H. Muller Sc Co. en een door

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2