Gemengde Berichten. JPEir TELEfi Ti U de ertswerkers aan te wijzen, welke com missie zich o, m. ten taak zal stellen na te gaan de werking van het door de firma Muller Co. genomen en gehandhaafd wor dende besluit, namelijk het verminderen van de ploegen van 12 op 9 man. Ook zou van de zijde der werklieden de wensch geuit zijn dat de finna Müller Co. hen waarborgt voor het geval dat hun door den nieuw ingevoerden maatregel tijdens den arbeid een ongeluk overkomt. Zoowel voor de arbeiders als voor de ge meente ware het te wenschen, dat spoedig dit geschil op bevredigende wijze een oplossing vond. Aan beide zijden doen zich de gevolgen ervan reeds gevoelen, die in niet geringe mate zullen toenemen doordien de firma Muller Co. al de door haar verwacht wor dende ertsbooten op andere havens gecharterd heeft. De stoomboot Hekla, van Oxelosund, met erts aan boord, ligt ter reede van Maassluis met order voor Amsterdam. Gistermiddag werd namens den »Ned. Boot- werkersbond" te Amsterdam het volgende strooibiljet verspreid »Er is bij de firma W. H. Muller Sc Co. te Rotterdam een werkstaking uitgebroken onder de ettswerkers. De reden hiervan is dat de firma Muller Sc Co. hun ertsbooten wilden laten lossen met electrische kranen, wat een uitsluiting van drie man in de ploeg zou hebben.Welnu, dat hebben de ertsvverkers van het stoomschip Droit geweigerd. Gehol pen door de andere bootwerkers te Rotterdam, zijn zij machtig genoeg de firma Midler Co. te noodzaken op haar besluit terug te komen. Maar nu loopt het gerucht dat er ertsbooten van de firma Müller Co. naar Amsterdam zullen komen om gelost te worden. Zult gij, Amsterdamsclie bootwerkers, het uw Rotterdamsche broeders onmogelijk maken te overwinnen Zult gij, Amsterdammers, medehelpen om de firma Müller Co. de victorie to bezorgen Bedenk welheden zij, morgen gijDaarom, wanneer er ertsbooten van de firma Müller Co. komen te Am sterdam, en men vraagt u aan liet lossen te gaan, dan als éen man ten antwoord ge geven: laat Rotterdammers komen. Hun werk is het,'dus dientengevolge moeten zij tiet ook verrichten. AI200, mede-arbeiders, voor die enkele boot, die in deze omstandigheden de firma Müller Co. naar Amsterdam zendt omdat ge met hebt te hopen op rneer (omdat dit niet strookt met de belangen van bedoelde firma), hopen wij dat de Amsterdamsche bootwerkers zich solidair zullen verklaren met hun Rotterdamsche vakgenooten." De twee verwachte booten zijn de W. M. lloïby en de Heklabeide uit Oxelosund. Gistermiddag waren ze echter nog niet in aantocht. (Volksdagblad.) Gisteravond omstreeks 8 uur werd er brand ontdekt in de hooiperserij van den heer C. G. de Graaf, gelegen aan den Oostkousdijk no. 101 te Rotterdam (oud-Delftshaven). Waardoor hij zoo eensklaps ontstond is nog onbekend, doch in een oogwenk stond de gan- sche hooiperserij met bijbehoorende bergplaats, stalling enz. in lichtelaaie. Het was een bang gezicht, vooral toen het vuur, in een geweldi gen vonkenregen op de aangrenzende lood sen van de houtkooperij der firma W. S. van de Wetering Co. nederdalende, die loodsen in vlam zette. Huizenhoog sloegen de vlammen op, een ondraaglijke hitte afstra lende, schrik en angst onder de omwonenden verspreidende. Grillig teekende de ontzettende vuurgloed zich af op den donkeren hemel, ver in den omtrek zichtbaar. Duizenden en duizenden stroomden langs Binnenweg en Westzeedijk naar oud-Delftshaven om getui gen van dit zeldzaam grootsche schouwspel te zijn. Tot nabij het Park sloegen de wal mende rookwolken neder. Terwijl de hooiperserij nog in volle vlam stond, en de eene houtloods na de andere vlam vatte, werd steeds dreigender het gevaar voor de aangrenzende gasfabriek. Eindelijk, nadat reeds een noodkraan geopend was, om builen den regulateur om, die gevaar liep, te kunnen werken, bereikte bet vuur een kolen- loods, tot de gasfabriek behoorende. Toen brandde het reeds een uur, en nog was er geen vermindering, wel uitbreiding te be speuren. Woest lekten de vlammen reeds aan het dak van die loods, toen men daar ter plaatse een kentering kon waarnemen. Alles was er op bedacht de fabiiek te behouden, en een goed deel der brandweer spande al baar krachten daarvoor in. Van de gebouwen, tot de gasfabriek behoorende, was het dan ook alleen die loodë die eenige brandschade leed. Anders zag het er uit op de werf van de firma Van de Wetering Sc Co. Teneinde zich eenigszins een denkbeeld te kunnen vor men van het terrein van den brand, diene het volgende. De hooiperserij van den lieer De Graaf beslaat een terrein, loopende van den Oostkousdijk tot de Oostkous (een haven). De perserij was gelegen nabij den waterkant aan den dijk staan twee woonhuizen, door De Graaf en verschillende andere gezinnen bewoond. Aan dit terrein grenst oostwaarts de houtkooperij van de firma VV. S. van de Wetering Co. Ilier staan in twee rijen, loopende van den dijk naar den waterkant, 14 loodsen, op iedere rij 7, alle geheel met hout, meestal grenen, gevuld. Tusschen de beide rijen is een gangpadiedere loods heeft een lengte van 48 voet. Oostelijk van de tweede rij begint liet terrein van de gasfa briek. In het ruwe geschat beslaan de wer ven van den heer De Graaf en de firma Van de Wetering Co. te zamen een oppervlakte van 00 a 70 vierkante meter. Van alles wat hierop stond, restte te middernacht zoogoed als niets meer. Enkel de beide woonhuizen aan den Kousdijk gelegen bleven gespaard, zoomede twee loodsen met inhoud, daaraan grenzende. Al het andere werd een prooi der vlammen en bood een droevig schouwspel aan. Toen men omstreeks elf uur in den avond het vuur meester was, was het al bijna niet meer dan een ruïne wat men aanschouwde. Spookachtig stak hier en daar een balk of een plank de lucht in, om na enkele oogen- blikken mede in den vuurpoel te verdwijnen, somwijlen met geheele stapels te gelijk. Van alle zijden was men voortdurend bezig om met alle aangerukte brandblusch- middelen water te geven ongelooflijk groote watermassa's weiden op en in de loodsen geworpen vóór men de uitwerking er van bespeurde. Door de geweldige hitte in den aanvang kwam het meermalen voor, dat het water reeds verdampt was vóór het zijn doel bereikte. Vatte in den aanvang een houtloods, weste lijk van de hooiperserij gelegen, daarvan door een breed voetpad gescheiden en eveneens aan de firma Van de Wetering Sc Co. toe- belioorende, eenige oogenblikken vlam, men slaagde weldra er in dit vuur te blusschen. Van het Duitsche barkschip TSiize, kapitein Winters, gisterochtend voor winterlaag lig plaats genomen hebbende in de Oostkous ten noorden van de houtioodsen, vatte de tuigage een oogenblik vuurhet werd echter door de bemanning gebluscht. De zuidenwind dreef de vlammen een eind de Oostkous over en noodzaakte de daar lig gende schepen zich snel te doen verhalen. Drie stoomspuiten, drie stoombootjes van den havendienst, zoomede de handbrandspui ten li, 28, 22, 27, 19, 29, 7, 23, 6, 18 en 20, de meeste handbrandspuiten met twee pompen, werkten onverdroten den gauschen avond en een groot deel van den nacht. De schade door den brand teweeggebracht kan in ronde cijfers op honderdduizend gul den geschat worden. Naar wij vernamen is het grootste deel, wat de firma v. d. Wetering Co. betreft, bij verschillende maatschap pijen op beurspolis verzekerd; ook de heer De Graaf is door assurantie gedekt. Nog dient vermeld te worden, dat van de nieuwe stoomspuit, aan bet westeljjk stoom gemaal geplaatst, kort na bet in werking stellen de nieuwe Engelsche gummi-slangen van Musly, bij dezen brand voor bet eerst in gebruik genomen, sprongen. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongeluk ken te vermelden. (N. It. Cl.) Te Hoogvliet en Roon heerschen de ma zelen in zoo lievige mate, dat er de scholen voor een groot deel ontvolkt zijn. Er schijnt te Ridderkerk weer valsch geld in omloop te zijn. Verleden week werd een valsch dubbeltje te Slikkerveer ontvangen, te IJselrnonde Zaterdag ook een, en gisteren te Bolnes een. De stukjes zijn gedeponeerd bij den burgemeester. De geldstukjes zijn slordig nagemaakt en blijkbaar van zuiver lood. De kartelrand en het jaartal ontbreken. Zij dragen den beel denaar der Koningin. Evenals te Utrecht, vinden ook te Tilburg de muntgasmeters waardeering. Tot lieden zijn er daar ongeveer CO geplaatst, en nog vele aanvragen zijn ingekomen. Een windvlaag rukte van een 10-tal in aanbouw zijnde huizen op het Holland te Utrecht de kap af. Gelukkig werd er niemand ernstig door getroflen. Alleen bekwam een der werklieden een kleine kneuzing (Hbl.) Te Utrecht is in een der nieuwe straten nabij de Lombokstraat een huis ingestort. Yan al de werklieden werd slechts éen licht gewond. L. Meesters te Eigenbilsen (Belgisch Lim burg) wordt Zondag honderd jaar. Hij was vóór 1830 in dienst der kon. marechaussee hier te lande. Door de onder-officieren van de 2e divisie marechaussee in Limburg wordt aan hun voormaligen wapenbroeder een ge schenk aangeboden. Uit Vlissingen wordt geschreven: Door de vete orders van de departementen van marine en van koloniën en van particu liere maatschappijen, zijn reeds lang de fabriek, de werf, de gieterijen enz. van de maat schappij sDe Schelde" gebleken te klein te zijn. De maatschappij heeft tot uitbreiding haar oog gevestigd op een blok huizen gelegen ten noorden barer fabriek, waartnsscben echter eene straat (Aagje Dekeri) is gelegen en waar over de stoomtram naar Middelburg rijdt. Op de fabriek werken nu geregeld een 1000-tal lieden. Nieuwvliel vierde Maandag feest ter eere van den 100-jarigen Frangois de Reu. De jubilaris werd in den namiddag per rijtuig van zijn woning afgehaald en naar het ge meentehuis gebracht, waar hij met zijne dochter en schoonzoon en zijn zoon de bezoe ken van ongeveer 600 belangstellenden af wachtte, gezeten in een fauteuil, hem door de gemeente vereerd. Van ieder huis wap perde de driekleur en aan de beide uiteinden der dorpsstraat was een nette eereboog van groen en bloemen met- toepasselijk opschrift geplaatst; voor het gemeentehuis en voor de deur der woning van den 100-jarige prijkte een zeer net poortje van groen. Niettegenstaande het ongunstige weder was het dorpje vol rnenschen, die van alle kanten van het district waren toegestroomd. Te 2 uur kwam het fanfarekorps van Groede met zijn bestuur den jarige een aubade brengen en plechtig klonk het koraal van psalm 119, waarmede liet korps aanving. Onmiddellijk daarna kwam het fanfarekorps van Schoondijke, waar De Reu geboren is, hem hulde brengen. De krasse oude man werd te vier uren, onder geleide van de beide muziekgezelschap pen, weder naar zijne woning gebracht, om uit te rusten van de vermoeienissen van den dag. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat de man nog goed kan lezen, niet doof is, af en toe smaak vindt in een pijpje, en zichzelven nog scheert. Yan zijn 9e jaar tot zijn 85e heeft hij te Groede het kleermakers vak uitgeoefend en is toen bij zijne dochter te Nieuwvliet gaan inwonen, waar hij nog langen tijd zijne eigen kleederen en die van zjjne familie vervaardigde. Delft. Zaterdag zal het Delftsch stu- tenlcorps op de gebruikelijke wijze zijn »Dies Natalis" vieren. Van den gekostumeenien op tocht moet dit jaar bijzonder veel werk ge maakt worden. Reeds eenige weken geleden prijkten onze aanplakborden met veelkleurig geheimzinnige gedeelten van het programma, dat dien dag in den vorm van een optocht zal uitgevoerd worden. Arnhem. De gemeenteraad heeft met 20 tegen 7 stemmen verworpen een voor stel, om in beginsel over te gaan tot ophef fing der stedelijke bank van leening. De Midden- en Buvenrijn en hunne bijrivieren zijn zeer snel uan het zakken. Dij Mannhoim is liet water van de Meekar en den Rijn sinds eenige dagen reeds meer dan een nieter gedaald. Den dijk bij Oppenlieim heeft men, dank zij de voortref felijke zorgen daaraan besteed, kunnen behouden. De hoogste stand van den Rijn bij Mainz bedroeg Zondagmiddag slechts 4.80 nieter en tiet water is sinds weder 18 centimeter gedaald. De over strooming tengevolge van de doorbraak van den dijk bij Budenbeim is zeer sterk. Het spoorweg verkeer tusschen Bonn en Ober-Kassei is weder opengesteld. Do merkwaardige voorwerpen uit de nalaten schap der kleindochter van Bodewijk XVI's ka merdienaar C'éiy 18 nummers in't geheel hebben de niet onaaidigesom van 19,G94fiancs opgebracht bij de verkoopipg te Rouaan. Er werd diuk geboden. Yele voorwerpen zijn gekocht door een vieemdeling, dien men hield voor een gemachtigde van den Keizer van Oosten rijk. De relieken van den Dauphin werden gekocht door een vei tegenwoordige!* der familie Naundoi t. Het overhemd dos „Konings op zijn laatste» levensdag gedragen, bracht 2800 fr. op. Het servet, door hem gehiuikt bij ds laatste Communie, 1950 fr. Yooreen rok van den klei nen Dauphin werd 2050 fr. betaald, en voor oen wit satijnen vest 1025 fr.voor een haarlok van Lodewijk XVI 500 fr voor een lok van Mario Antoinette 910 fr enz. Eon groote diefstal is te Londen gepleegd in de magazijnen der ^Parisian Diamond Compa ny", Oxford-Street. Inbrekers hebbers daar een aantal juweelen, parelen en nagemaakte diaman ten gestolen, ter waarde van 5000 p. st. (f00,000). De dieven openden de buitendeur met een valschen sleutel en zaagden in een goed geslo ten binnendeur een gat, waar zij doorheen kro pen. Bij do jongste overstroomingen in Zwitserland zijn 23 menschen omgekomen. Europeesch Rusland wordt sedert enkele dagen beschouwd geheel en al vrij van cholera te zijn voor het eerst sedert drie jaar. 's-GItAVEMIAGE, 19 Maart. Eerste Kamer, Aangenomen is de grens- verandering van Amsterdam en Nieuwer- Amstel, de grensverandering van Utrecht, de militaire pensioenraad, de subsidieering van de stoomtrams Rotterdam—Hoeksche Waard, Oldenzaal—Denekamp en Oldenzaal— Pruisische grens, het nieuwe contract voor den Westindischen maildienst, de onteige ning voor den spoorweg Rotterdam—Zuid- Beierland en de geldleening voor Suriname.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3