B i ii ii e n 1 a lid s c lie Be riekte 11. de uitgetrokken sommen niet worden over schreden. Gisteren heeft de Rijksdag het overig deel der marïnebegrooting, zonder noemenswaar dig debat, overeenkomstig de voorstellen der begrootingscommi«sie goedgekeurd. B E L O I E. In de Senaatszitting van Dinsdag deed Montefiore uitkomen, dat in verschillende dagbladen is gemeld dat de premier zich Vrijdag in de Kamer had uitgelaten ten gunste van het bi-metallisme en hij verzocht den minister om het tegendeel te willen ver klaren. De Smet de Nayer zeide dat de inzichten, die hij in de Kamer had geuit, hoewel ze alleen zijn persoonlijke meeningen behelsden, nochtans door verscheidene leden van het kabinet worden gedeeld. Hij was n.I. van oordeel, dat België liet initiatief niet kan nemen voor een rehabilitatie van bet zilver. Een andere verklaring kon hij niet afleggen. Het ontwerp op het erfrecht van de over levende echtgenoot is bij eerste lezing dooi de Kamer aangenomen. ITALIË. Te Genua worden met grooten spoed voor bereidselen gemaakt voor de samenkomst van koning Humbert met den keizer van Duitsch- land in de volgende week. De regeering heeft haren gezant te Londen, generaal Ferrero, opgedragen, hare groote tevredenheid te betuigen over de hartelijke bewoordingen waarin Curzon in het Lagerhuis over Italië gesproken heelt, en over de expe ditie, door Engeland op touw gezet tegen de Derwislieri. Villa, de vroegere president der Kamer, heeft niet volhard bij zijn ontslagname en nam Woensdag den presidentszetel onder luide toejuichingen weer in. Crispi was in de Kamer verschenen. De vergadering had een vi ij rustig verloop. Alle partijen ver klaarden het ministerie te zullen stemmen, behalve de socialistische, die echter niet ont kent dat deze regeering eerlijk is. Toen Fili-Astolsone de vorige regeering trachtte te verdedigen, ontstond er zulk een lawaai, dat de vergadering gesloten moest worden. De Kamer begon gisteren met de behan deling der kredieten voor Afrika. Colajanni beslreed alle koloniale politiek. Engeland denkt nu om ons, zeide hij, omdat het vreest dat Kassala or.,fund zal worden. Imbriani viel zoowel de koloniale politiek als lietDrievou- d g Verbond aan, Ilij werd tot de orde ge roepen. Naar aanleiding van de vredesonderhande lingen tusschen Menelik en Italië is beweerd dat de Negus zijn tegenstanders als grens hunner kolonie Erytlirea de lijn van de Mareb en de Belesa over Senafe wilde toekennen. Maar deze lijn, zegt de Eüln. Ztg., is hun reeds in December 1891 door de rasen Man- zonder fuoi heengezonden. Zij wist zich dit op h.we manier zeer goed te verklaren. »Hij wil niet meer vari mevrouw weten," mompelde zij, terwijl zij do ongemakkelijke trap alsteegmIlij heeft genoeg van haar. Zoo doen de mannen. Maar het kon hem zutir opbreken, want zij Iaat zich zoo maar niet op zij schuiven." jntusscben hnd de dokter zich reeds aan zijne schiijftafel geplaatst, om een antwoord aan Edith op papier te stellen. Dat was echter geen gemak kelijke taak. Tot driemaal moest hij het post- vefletje verscheuren en weer van voren af be ginnen. uZij moet zinneloos zijn, als zij zich hierdoor niet laat overtuigen," mompelde hij na het ge schrevene nog eens te hebben overgelezen, z't Geval had zich heter laten bepraten, dat is vaar, maar ik heb waarachtig den moed niet die Xantippe onder vier oogen te gaan spreken." Ilij ging heen om den brief in da naaste bus te werpen, maar nam opzettelijk een anderen weg, dan die hem het spoedigst naar de fabriek gasja en Aloela op eigen hand toegestaan. Meneük weigerde toen haar te erkennen en zelfs is deze kwestie mede een aanleiding tot zijn breuk met Italië geworden. De bij het verdrag van Uccialli vastgestelde grens loopt 50 a 75 kilometer noordelijker (vati Arabali- Halai-Sagnneiti op Asmara aan, van daar naar Adi Nelas en Adi Johannes en dan westelijk). Als Menelik nu dus werkelijk de eerstge- noemde grens erkende, zou hij den Italianen i na hun nederlaag meer toestaan dnn hij vroe- i ger ooit gewild heelt. 8 E A K J E. Uit Havanna wordt weer melding gemaakt van een overwinning door de Spaansche I troepen behaald. Vief duizend opstandelingen onder Maceo zouden bij Candellaria verslagen j zijn, met achterlating van 300 dooden of ge- I kwetstenaan de Epuansche zijde werden een kapitein en vijf mar. gedood en een luitenant en 50 man gekwetst. EG VI* T E. Men verzekert, dat de Engelsche troepen, die bestemd zijn om de inlandsclie troepen in het zuiden te vervangen, plotseling bevel hebben gektegen niet te vertrekken. Het tiende bataljon inlandsclie troepen wordt, naar de Tune*-correspondent te Ivaïro verneemt, eerstdaags te üoeukin naar Kosseir ingescheept, van waar het den 100 mijlen langen weg door de woestijn naar Keneii moet afleggen. Daar zullen stoombooteu het bataljon naar Wadi Haifa vervoeren. Reserve-troepen, ten getale van 2200 man, kwamen gisteren te lvairo aan. a .11 t li 1 K i. De regeeriugen van Spanje, Nederland en België hebben den staatssecretaris Olney aan geboden om aan de Venezuelaanselie com missie alle gelegenheid te verschuilen de ver schillende sUuitsurcliiefstukken te raadplegen. Uit Nicaragua wordt gemeld dat de hulp troepen uit Honduras Viejo hebben bezet en waarschijnlijk lieden Cliinandegazullen nemen. A E It I K A. Naar uit Kaapstad aan de Times wordt bericht heeft de Afrikaanderbond zijnafkètt- ring te kennen gegeven over den inval van Jameson en verlangt hij dat er een onder zoek zal worden ingesteld, en dat het Kaapsche parlement spoedig zal worden bijeengeroepen. Uit Kaapstad wordt gemeld dat Ruther ford weder door den rechter in verhoor is geuoineu. Over een week zal de insti uctie ge sloten zijn, intussciien is reeds gebleken dal 405 kisten met geweren, eu 12 mei Maxims door Rulheiford ten deele naar de De Boers mijn, ten deele naar Mufeking verzonden zijn. In het proces te Pretoria verklaarde Peter Smith, employé bij de Simmer and Jack mijn, dat vijf wagens cokes voor de mijn werden uitgeladen. Onder de cokes was een hoeveel heid wapenen eu ammunitie verborgen. Drie voerde, den weg langs het huis van den dr tr- waurder Laubusclier. Ilij zag dat daar de gordijnen nog omhoog en de ramen nog gesloten waren en bromde »Dat leeft nog maar voort, en een week ge leden lag hij al op zijn uiterste. Dat er nog zooveel kracht in dien mageren vent steekt!" Hij wilde vei der gaan, doch daar kwam de kleine d. kter de deur uitstuiven, regelrecht op Ai tnis aan, dien hij zonder omslag bij den arm pakte. sflalt, zoo vind ik u eindelijk! Ik heb ul lang op tl geloopen en had besloten u bij onze eerste ontmoeting om den hals te vallen. Daar is het hier echter de plaats niet voor en daarom wil ik mij maar hejinlen tot een oprechte bekentenis van schuld. Ik lo b u laatst vrij itnv behandeld, dat weet ik wei, want ik mocht u niet lijden. Ik had ongelijk, want wat gij daar gedaan hebt, dat is h»t wetk van een fernien kerel, een de gelijk man 1" De/.e betuiging, hoe goed gemeend, maakte, zooals licht te begrijpen is, op Artois geen aan- petroleum-tanks, die men ook ontving, bevat ten Maxims. Getuige geloofde dat er 24 Maxims eri ongeveer 300 kisten geweren ontvangen waren. De verdediger zeide niet te kunnen geloo- ven dat 24 Maxims uit drie kleine tanks kon den komen, maar getuige bevestigde het. Een ander employé dezer mijn verklaarde dat wapenen en ammunitie onder de werk lieden werden uitgedeeld. Hij kreeg zelf ook een geweer. De heer Parker, besiuurder van de mijn, verklaarde niet geweten te hebben dat er wapenen onder de cokes verborgen waren. Hij wist ook niet of Farrar een van de directeuren der mijn was. Tusschen getuige John Harrington, uit Heidelberg, en Van der Merwe ontspon zich een twistgesprek. Harrington verklaarde dat v. d. M.'s verzekeringen leugenachtig waren, maar deze hield vol dat Hariington de man was die hem de voorwaarden had opgegeven, waaronder vrijwilligers werden aangenomen om tegen de Transvaal te vechten. Ook Schumacher werd nog verhoord, maai er was niets positiefs uit hem te krijgen. EERSTE KAMo LR ST ATEN-Ü EN ER A A L Zitting van 19 Maart. Behandeld werd liet wetsontwerp betref fende grerisverandering van Amsterdam. De minister Van Houten verdedigde korte- lijk nog liet ontwerp. Het aantal vergunnin gen, volgens de draukwet, blijft door het ont werp onveranderd. Eene wijziging der wet op de rechteilijke indeeling is onnoodig, maar de regeering zal de zaak overwegen in ver band met een andere indeeling der kantons van Amsterdam. De lieer Prins zal uitsluitend met het oog op liet algemeen belang voorstemmen. Nadat de heer Kist verklaard luid in de belolte der regeering te berusten, kwam de lieer Veiling Meinesz op tegen de bewering van den heer Prins dat Amsterdam Nieuwer* Amstel zou hebben geplaagd. liet ontwerp werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Verder werden aangenomen de grerisver andering van Utrecht, de provinciale heffing in Zeeland en Groningen, de instelling van een militairen pensioenraad, de subsidie voor de stoomtramwegen Rotterdam—lloeksche Waard, Oldenzaal - Denekamp en Oldenzaal Piuisisclie grens, het nieuwe contract van den Westindischen maildienst, de onteigening van den spoorweg Rotterdam Zuid-Beierland en de geldieening voor Suiiname. De Kamer is daarna uiteengegaan. SCHIEDAM, 20 Maart 18'JC. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 24 Maart 1896, des nam. ten 2 ure. genamen indruk en de geestdrift, waarin blijkbaar de goede dokter verkeerde, wekte zelfs zijn on genoegen. ïGij overschat mijne verdiensten, mijnheer," sprak hij en poogde zich op fatsoenlijke wijze te onttrekken aan de levendige betuiging van vriend schap, zen ik weet niet, dat gij mij onheusch behandeld hebt. Maar hoe gaat het met onzen patient zGuddank wat beter, dank zij zijn krachtige natuur en uw wonderpoeier. Welke van de drie machten hier de hoofdrol speelt, weet ik niet, maar ik geloof dat ik u wel in het bijzonder danken mag. Ziet gij, ik stelde in't geheel geen vertrouwen in het nieuwe medicament, niet enkel omdat het van u kwam, maar ook om andere redenen. Toen de reep van het wonderpoeier mij echter van alle kanten in de ooren klonk, en het niet meer baatte of ik er al watten in stak, toen ja toen bleef mij niets over dan mij met den stroom te laten meevoeren. Ik nam zelf op eenmaal twee gram van het goed in en toen het mij goed bekwam, gaf ik gis- Agenda I. Vaststelling van de notulen der laatst gehouden vergadering. II. Mededeeling der ingekomen stukken. III. Benoeming van eeu lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. IV. Idem van een leeraar in de Engelsche taal en letterkunde aan de II. burgerschool. V. Vaststelling van het door burg. en weth, opgemaakte 2e suppletoir kohier der pi. dir. belasting, dienst 1895. VI. Voorstel van burg. en weth. tot aan koop van grond aan den Singel van N. van der Velden, tot verbetering van de rooilijn aldaar. VIL Voorstel van burg. en weth. om met J. Pinster grond van dezen, gelegen aan de Dirkje-Meesterstraat, te ruilen tegen gemeente grond aan de Warande. VIII. Voorstel van burg. en weth. cm C. Kalis Cz. te ontslaan van de verdere huur van perceelen rietbiesland in liet Zuidergors* en c. q. voorste! tot vernieuwde openbare verhuring van die perceelen. IX. Voorstel van burg. en weth. omtrent de wijze van voorziening tegen afslag van de landtong, gelegen tusschen het balkengat van de firma Van Deventer Zoon aan de Maas en de in uitvoering zijnde haven aldaar. X. Voorstel van burg. en weth. tot wijzi ging van het besluit tot heffing van het ver gunningsrecht op de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank en van de daarbij behoorende verordening op de inning van dat recht. XI. Ontwerp-verordening van burg. en wethouders, regelende de jaarwedden van de leeraren aan de openbare scholen voor H. en M. onderwijs, alsmede liet maximum aantal lesuren door hen te geven. Hedenmorgen te 7 uur is bij juffrouw Kreuger, wonende aan de Zijlstraat alhier, een begin van brand ontstaan, die door eenige buren werd gebluscht. Een kachelpijp, die door een kast liep, waaruit vonken zich aan het daarin hangende goed mededeelde, was de oorzaak van den brand; eenige kleeding- stukken zijn dan ook verbrand. Hedenmorgen toen A. Dirks, stadswerker, werkzaam was op het dak van de stadsturf- schuur aan de Raam, verloor hij het evenwicht en greep zich aan een lat van het dak vast; doch deze brak, zoodat hij naar beneden viel en aan borst en lendenen kneuzingen bekwam, gelukkig echter niet van ernstigen aard. Per brancard werd Dirks naar zijne woning aan de Roosbeek gebracht. Door een der vischkeurders is heden een mand versche bokking, die door een Rotter- damscli koopman alhier werd rondgevent, als bedorven afgekeurd voor de consumptie. teravond aan onzen armen Düringhoffen de eerste kleine gift. Baatte 't niet, het kon ook niet veel meer schaden, want ik was ten einde raad ik had in vertwijfeling de wapenen neergelegd in dea ongeiijken strijd, dien ik te voeren had. Nu, wat was het gevolg Binnen een uur daalde de koortshitte anderhalve graad, het ijlen hield op en tot op dit cogenblik is de temperatuur nog niet gestegen. Als gij arts waart, zoudt gij weten wat dat bij een typhusüjder waard is. 'k Wit niet zeggen dat de patient er bovenop is, maar ik lieb weer hoop en dat beteekent iets, wanneer men meent aan een sterfbed te staan ïGij verwacht dus dat Düringhoffen het nog halen zal Dat doet mij inderdaad genoegen, groot genoegen." ïNiets meer Hoor eens, vriendje, gij drukt u in uw overgroote bescheidenheid veel te zacht uit. Als hij het redt, dan verdient gij alleen om dit geval een monument in marmer." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2