Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. en dus ondergeschikt aan de geheele de ai., terwijl de bedoeling blijkbaar is die woorden ondergeschikt te maken alleen aan 8). 40. Stel een leeraar in hand- en lijnteekenen met O uren aan de H. B. S. en 44 aan de B. A. S. Welke bezoldiging zal die genieten 1 Het is moeilijk te vinden. 44. Met de redactie van B. \V. zou een leeraar aan de II. B. S., die aan de B. A. S. verbonden is, ook voor de uren aan eerstge noemde inrichting f50 genieten, wat wei niet de bedoeling zal zijn. 4 2. Met de voorgestelde redactie verkrijgen leeraren met meer dan 24 lesuren geen ver- hooging voor den doctorsgraad, wat. wel tegen de bedoeling zal zijn. Ook niet de leeraren aan de B. A. Swat mij onbillijk schijnt. 43. Met R' ks-üniversiteiten worden waarschijn lijk Nederlandsche Rijksuniversiteiten bedoeld. Het ware wenschelijk dit duidelijk uit te drukken. Art. 3. 44. Er wordt niet aangeduid waarboven de j verhooging genoten wordt. Van leern.u s met i meer dan 24 uren is immers nog niets bepaald, j 45. Hoe zal nu bezoldigd wordin X, leeraar in Ne ietlandsch, met 12 uien aan liet gymna sium, 13 aan de II. B. S. en 1 aan de B. A. S. 1 Ik geloof niet, dat X in deze ver rdening den weg zul kunnen vinden. 40. De verhooging wegens diensttijd woidt hier alleen toegekend aan de leeraars met hoog stens 24 uren, wat mij onbillijk schijnt. Of is de bedoeling antlers 47. Do voorlaatste zinsnede bepaalt o. a. dat het cijfer 5, aangevende de percentsgewijze ver- hcoging, zal worden afgerond tot 10, hetgeen natuuilijk de bedoeling niet is. 18. In de laatste al. staat niot wie beslist omtrent de verhooging. Achten B. W. 't van zelf sprekend, dat tie t a.id beslist, aangezien deze volgens de wet de traktementen regelt Overgangsbepaling. 19 Behoort onder de hier genoemde vethoo- gittgen ook niet die voor den doetoisgraad te vallen 20. sAlinea 3" is blijkbaar de hier bedoelde niet. Deze opmerkingen ter overweging aanbevelend, M. C. M. DE GROOT. Schiedam, 19 Maart 1890. Hedennacht te 1 uur ontdekte men bij aankomst van den goederentrein komende van Delft, dat uit een wagen, welke er aldaar was aangehaakt, rook steeg. 151; onderzoek bleek dat er in den wagen btand was ont staan. De inhoud bestond uit eenige kisten met militaire uniform, een paar vaten spiri tus, een vat lijm enz. De goederen zijn groo- tendeels verbrand of door tie lijm die vloei baar was geworden erg be-chadigd. Door de aan liet station aanwezige slang te verbinden aan een der brandkranen van de waterleiding werd de brand geblu-cht. De wagen was van binnen geheel verkoold. Bij het uiteengaan der Eerste Kamer waren nog niet ter afdoening gereed de ontwerpen betreflende de personeele belastingde gerechtskosten en strafzaken de militaire inundatie» en het voorstel-Gerritsen omtrent den eed. Bij kon. besluit is de heer mr. A J. van der Houven van Oordt benoemd tot sub- igei.t voor de immigratie in de kolonie Suriname. Omtrent de werkzaamheden van de Tweede Kamer zegt de Haagsche medewerker van de Ztitph. Ct. dat o. a. het wetsontwerp tot verhooging van het zegelrecht op effecten door den voorzitter niet aan de orde is ge steld, waaruit men mag opmaken, dat de de regeering er geen prijs op stelde, dat deze voordracht nu reeds in behandeling kwam. Uit de indiening van een ontwerp tot wijziging van enkele bepalingen der ge meentewet kan men zien, dat de regent ing j volhoudt bij tiaar plan om tegelijkertijd met het kiesrecht voor de Tweede Kamer en de provinciale staten ook opnieuw te regelen het kiesrecht voor de gemeenteraden Met het oog daarop zullen de grootere gemeenten ook voor laatstgenoemde verkiezingen in onderdistricten woiden verdeeld, zon dat in het vervolg bij een ureaime in een gemeen teraad de kiezers in een groote stad niet allen behoeven te worden opgeroepen, maar alleen de kiezers van het onderkiesdistiict, waar de vacature is ontstaan. Een wijziging van stelsel, die zeker om de vereenvoudiging aanbeveling verdient, maar die dit onmisken bare nadeel zal met zich brengen, dat er allicht ttisschen de afgevaardigden, gekozen in de verschillende dei len der gemeenten, naijver zal doen ont-iaan, dat ieder meer in het bijzonder zal opkomen voor zijn klein ressort en dat dit niet gunstig zal wei ken op een zuinig beheer. Het ontwerp voor deze regeling, waarbij de indeeling der gemeen ten aan gedeputeerde staten wordt opge dragen, is te laat ingekomen, om nog in de afdeelingen te worden onderzocht. Dezelfde staatkundige medewerker wijst in zijn brief op het belang der suikerwet, die in landbouwkringen tot zooveel beweging heeft aanleiding gegeven. De landbouwers juichen wel toe dat de regeering niet op eens met de protectie wil breken en aan de suikerindustrie een open premie van enkele millioenen 'sjaars wil toekennen, maar vragen in tie wet waarborgen op te nemen, dat een deel van die premie ook aan de bieten- teelders ten goede zal komen. Een wenscb, die zeker niet onbillijk kan worden geacht, maar tot nu toe is geen enkele regeling voor dat doel aau de hand gedaan, die prac- tiscli uitvoerbaar is gebleken. Ben ik goed" ingelicht, dan is het ook bij de behandeling iri de afdeelingen der Tweede Kamer niet gelukt een practisch middel tot billijke ver deeling der premies onder de verschillende belanghebbenden, aan de hand te geven. Gis teren zag ik echter in een der bladen de wen schel ijk beid betoogd, om van staatswege aan de wiikeering van premies aan de suiker- fabrikanten de voorwaarde te verbinden, dat met de bietenbouwer.s gecontracteerd wordt op gehalte. Onder de tegenwoordige omstan digheden. nu meer en meer liet streven tier industrie wordt om bieten te verkrijgen met*-* boog suikergehalte, zou dat zeker voor de landbouwers reeds een voordeel zijn. Aan de Parijsche conferentie tot herziening der Bernscbe overeenkomst van 14 October 1890, betreffende het internationale goederen vervoer langs de spoorwegen, nemen, als ge delegeerden der Nederlandsche regeering, behalve de staatsraad mr, Asser, ook deel de heeren Rijperman, lid van den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten, Bake en Froger, hoofdambtenaren, de eeiste van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, de tweede van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. Het uitvoerend comité van den Allgemei- nen Freilandbund heeft zich in betrekking ge steld tot verschillende Nederlandsche Kamer leden, om hun medewerking te verkrijgen tot bevordering van een gunstige beslissing, wanneer genoemd comité zich mocht wenden tot de Nederlandsche regeering met liet ver zoek eventueele pogingen tot koloniseering van Suriname door den bond te ondersteunen^ en te begunstigen. Van eetiigert der aangezochte personen is, naar rneri verneemt, reeds belofte van mede werking verkregen. Gisterochtend meldde zich bij den burge meester van Rotterdam ten raadhuize eene commissie van 9 leden uit de erts werkers, naar aanleiding van de besluiten, Donderdag avond in hunne vergadering in het koffiehuis sGezeüigheul" op den Goudscheri Weggehou den. Anderhalf uur lang confereerde de bur gemeester met deze werklieden, die-hem mededeelden dat zij vooiloopig geen besluit konden nemen, doch daarvoor moesten af wachten !mt besluit van de groote vergade ring. op Zondag a.s. te houden. Deze verga dering. welke ten 10 ure in den voormiddag aanvangt, zal vermoedelijk tegen 2 ure in den namiddag eindigen. Nadat aan de firma Wrn. II. Muller Co. de uitslag der vergadering van Donderdag avond bekend geworden was, heeft zij terstond langs telegrafi-cben weg liet in Brabant ge reedstaande werkvolk ontboden om zoo spoe dig mogelijk herwaarts te komen. Dat werk volk wordt na aankomst alhier op kosten van de firma gehuisvest, gevoed enz. aan boord van liet oude stoomschip Maasstroom, hetwelk uit tie Oostkous verhaald is en naast het stoomschip Droit in de Kateudrechtsche komt te liggen. Toen de burgemeester, die, daartoe aange zocht, welwillend op zich genomen heeft als tusschenpersoon in deze verwikkelingen op te treden, namens het comité der bootwerkers aan de firma Muller had medegedeeld dat eerst Zondagnamiddag tegen twee ure een definitief antwoord kon worden gegeven op hm e voorstellen, heeft de firma, als laatste concessie zich bereid verklaard dien termijn af te wachten, alvorens met de lossing van de Droit te doen aanvangen. De hoofdcommissaris van politie, de heer W Vooi molen, had intusschen niet stilge zeten. maar krachtige maatregelen genomen tot eventueele bescherming van het uit Bra bant verwacht wordende volk. De Katen- diecldsclie haven is geheel door de politie afgezet en zes met politie bewapende stoom bootjes stoomen de rivier op en af, houden streng surveillance en zijn ieder oogenblik gereed orn hen, die werken willen, zoo noo- dig te beschermen. Bovendien zijn overal langs de kaden maatregelen genomen. Gisternamiddag had de burgemeester op nieuw ten raadhuize eene conferentie met bet comité uit de ijzerertswerkers, om mededee- ling te doen van bet laatste besluit van de firma Wm. H. Muller Co. Tot nog toe is in den toestand geen veran dering gekomen. Behalve op de Drott, wordt overal gewerkt. Nli. Cf.) Het werkvolk uit Brabant, ongeveer 20 man, is te Rotterdam aangekomen en heeft de 2e klasse kajuit van de Maasstroom in gebruik genomen. Een bootje van de firma Wm. H. Muller Co, haalde hen te Dor drecht af. Aan boord van de Maasstroom is een sterk delachemdnt politie geplaatst om te verhinderen dat anderen trachten zouden gemeenschap te krijgen met dit werkvolk tegen hun zin. Met de lossing van het met ijzererts ge laden stoomschip Monkshawnvan Carthagena, liggende aan boei 12, is niet aangevangen kunnen worden, omdat de firma Wm. H. Muller Co. weigert te voldoen aan bet verlangen der eris werkers orn lossing van dat stoomschip te doen plaats hebben door de door haar bedankte ploeg. {N. B. Ct.) Naar wij vernemen, zal het met ijzererts geladen stoomschip Monkshawn van Cartha gena, liggende aan boei 12 te Rotterdam, verhaald worden naar de Eerste Kateudrecht sche haven, om daar eventueel gelost te worden. Heden zijn weder 20 arbeiders uit Brabant aangekomen, die eventueel ook Maandag aan het losser, zullen gaan, en evenals de anderen op de Maasstroom gehuisvest zijn. In 1895 werd door de firma Muller Co. f 150,000 aan werkloon uitbetaald. XV ij hebben een onjuistheid te herstellen in onze vorige mededeelingen. Het voorstel, dat door den burgemeester aan de werkstakers is gedaan, ging niet uit van de firma Muller Co., maar van den burgemeester zelf, die zich vooraf vergewist had dat genoemde firma zich daarnaar zoude gedragen, (N. B. Ct.) In de Willebrorduskerk te Roon ontstond Donderdagochtend onder den dienst een be gin van brand, in de versiering die ter ge legenheid van 19 Maart (II. Joseph) was aan gebracht. Door het flink optreden der kerk gangers werd men den brand, die een ernstig aanzien had, spoedig meester, zoodat de schade zeer gering is. Hedenochtend had bij Haarlem, tegenover de aschbelt een hevig ongeluk plaats. Een man, die op dit terrein werkzaam was om kleeden te kloppen, wilde zich over de spoor baan begeven; hij struikelde echter en werd door den aankomenden sneltrein 212, van den Hoek-van-Holland, te pletter gereden. Uit Amsterdam meldt men aan de JV. 22. Ct. De hoofdcommissaris van politie heeft den commissaris en hoofdinspecteurs nog eens in bijzondere herinnering gebracht, dat zij heb ben te letten op de straatschenderij, eti dat dit vooral dient te geschieden bij het aan- en uitgaan der scholen. Er zullen tegen de jeugdige boosdoeners processen-verbaal wor den opgemaakt en de belhamels zullen in het politiebureau vastgezet worden tot een der ouders hen komen afhalen. Agenten in burgerkleeding, gewapend met een gummi protector, zullen met het toezicht op de schooljeugd woiden belast en bij liet opmaken der processen-verbaal zal men moeten laten uitkomen, dat de dader zeer goed wist dat hij zondigde. De hoofdcommissaris vestigt er de aandacht op, dat het oordeel des onderscheids in dezen is op te maken uit het wegloopen der kwaad doeners bij de verschijning van politie. Van Texel zijn Donderdag de eerste kievits eieren verzonden, namelijk twee stuks, welke in den polder Eierland waren gevonden. Gedurende de laatste weken trekken zeer vele Friezen naar Amerika. Tweemaal per week gaan spoorwagens vol zelfs van Leeu warden naar Rotterdam. Uit Akkrum c. a. vertrekken weldra ruim 20, uit Franeker c. a. een niet minder aantal personen, ja uit een enkele plattelandsgemeente emigreeren bin nenkort meer dan 50 Friezen om in 't verre Westen lotsverbetering te zoeken. Ondanks bet stormachtige, buiige weder gingen de visschers H. W. en G. W., broe ders, te Hindeloopen, hunne haringnetten in zee uitzetten. Op de terugreis, ongeveer 10 minuten van de haven, sloeg de boot om en geraakten de broeders te water-Zij klampten zich aan de boot vast, doch verkeerden al spoedig, door de hooge zeeën in levensgevaar. De netelige toestand werd te Hindeloopen opgemerkt en dadelijk trokken vier booten de haven uit, om hulp te bieden. Aan'' H. Meinens, F. Zweed, W. de Jong en W. Jong stra gelukte het de boot te bereiken en "dé gebroeders behouden aan wal te brengen. Aan de andere booten gelukte het de omgeslagen boot, die het tuig verloren had, in veiligheid' te brengen. Berendina Wicherink te Twekkelo, onder Lonneker, hoopt '15 Mei haar lOin verjaar dag te vieren. Het oudje, den 15den Mei 1792 te Hengelo geboren, is nog vrij kras en zonder lichaamsgebreken, en woont bij haar familie in, die haar goed verzorgt. Deze vrouw zal dus vermoedelijk wel de oudste van Nederland zijn en niet de 102- jarige Kaatje van den Berg te Dreischor, die als de oudste werd genoemd. Uit Ede schrijft men aan het TV. v. d. D. Wij worden tegenwoordig met een muggen plaag bezocht, ongekend in deze hooge land streek. In huis gonst 't er van, en de hevigste rook kan ze niet verdrijven. Een uit Middelburg gekomen socialist, die Donderdagochtend te Ylissingen de werk lieden, die met liet lossen van erts uit het stoomschip Teulonia bezig waren, trachtte te bewegen het werk te staken, is door de politie van het terrein verwijderd geworden. Van alle kanten komen berichten van studiën tot verdere toepassing van de Röntgenstralen, vooral ten bate van de geneeskunde. Edison moet een middel gevonden hebben volgens Dalziel na 1800 proefnemingen waardoor het weldra voor geneeskundigen moge lijk zal zijn, hunne patiënten rechtstreeks «et Röntgenstralen inwendig te onderzoeken. De patiënt staat dan tusschen het toestel en een scherm, waarop zijn geraamte wordt afgebeeld, en in zwaardere of lichtere schaduwen het vet en de spieren worden aangegeven. Op die wijze, zegt Edison, zal het mogelijk zijn, allerlei inwendige ziekten, ook tering, te con stat eeren. Ook de heer Stanley Ilent, in het St.-Thomas- hospitaa! te Londen zoo bericht de Westmin ster Gazette heeft inwendige onderzoekingen met Röntgenstralen gedaan, waarbij de diepst- liggende aderen zichtbaar werden en de toe stand van organen als de nieren waarneem baar was. Te Parijs heerscht, volgens de Times, sedert eenige dagen eene onaangename ofschoon niet gevaarlijke epidemie. Uonderden personen ont waken 's morgens met ontstoken oogen. Deze ontsteking duurt eenige dagen, maar verdwijnt door da toepassing van doeltreffende waschmid- delen en laat geene kwade gevolgen na. Een diefstal van 000,000 francs is te Parijs gepleegd ten huize van de wed. Fanet, Avenue Victor Hugo. Het was midden op den dag. Mevr. Fanet was met hare schoonzuster, die bij haar woont, naar het concert van Lamoureux, en er was niemand thuis dan de keukenmeid. De dieven, die waarschijnlijk met een valschen sleutel in huis kwamen, schoven van buiten do knip op de keukendeur; zoo kon de meid het hun niet iastig maken, en zij stalen uit de brand kast al wat van hun gading was, voor een bedrag van ruim 000,000 fr. Eerst toen mevr, Fanet terugkwam en hare dienstbode opgesloten vond, werd de diefstal ontdekt. De keukenmeid had wel de knip hooren verschuivenmaar zij meende dat de dames thuiskwamen en haar opsloten, om niet gestoord te worden. De dief moet goed bekend zijn geweest met de gewoonten in het huis. Men vermoedt, dat het een gewezen bediende van mevr. Fanet is. Te Cassaniouze (dep. Cantal) moet onlangs naar Fransche bladen verhalen, een vijfjarig knaapje een meisje van denzelfden leeftijd uit het water gered hebben. De kinderen speelden samen bij een vijver, toen het meisje uitgleed en in het water viel. Het knaapje liep toen niet, zooals menig ander kind zou doen, angstig heen. Hij bleef wachten tot zijn speelmakkertje weer boven water kwam en riep haar toe, hem een stok, dien zij nog in de hand hield, toe te stoken en dien stevig vast te houden.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2