De strijd om het bestaan. A„. 1896. Zondag 22 en Maandag 23 Maart. N". 0008. Tweede Blad. Feuilleton. I»' r 1.85. Verschijnt daneliiks, uitgezonderd Dinsdaq, «n™™.™.»: i-« Huil en I «111 tl sell e K e r i c h ten. - 3 inbegrip van eene Courant Franco per post, door het gelieele Rijk- 2.o0. f n«(, U I 1 tjr lii V J i It I .J. 11 II kt. Iedere gewone regel meer Afzonderlijke - 0.10. BIJKEA.C: BOTER ITBAiT ffO. Biucmaai, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1) I T S C II 1 A O, Volgens een bericht van de Agenda Stefani zal keizer Wilhelm den 24n dezer incognito te Genua aangekomen en daar aan boord van de lloltenzollern gaan. Van Genua uit zal de llo- henzollern Napels en verschillende andere Italiaansche havens aandoen. Het staat vast, dat de keizer een ontmoeting zal hebben met koning Humbert, maar de datum en de nadere bijzonderheden zijn nog niet bepaald. De Rijksdag heeft in het verdere gedeelte zijner zitting van gisteren de begrooting van liet algemeen pensioenfonds goedgekeurd, na verwerping eener motie van de Zuidduitsche Volkspartij cm het aantal pensioneeringen van oifleieren te beperken, althans geen pensioen te verleenen op grond dat een officier, die zich geschikt heeft getoond voor zijn tegen woordi- gen rang, niet geschikt schijnt voor een lioogeren. Bij de behandeling der begrooting van de rijksschuld stelde de heer Singer een voorstel ml conversie dier „cliuid in liet vooruitzicht. De secretaris df schatkist, graaf van Posa- dowskv, wenschte op dit punt thans niet in te gaan, maar toch wilde hij er op wijzen dat voor zoodanige conversie een wet noodig is en dat hij het niet waarschijnlijk acht dat de botidsregeeringen, die op het oogenblik nog bezwaar maken tegen conversie barer eigen staatsschuld, hare stem zullen geven aan een voorstel tot conversie der rijksschuld. Ove rigens heeft de Rijksdag zelf, door zijne motie waarbij de regeering werd uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk een conversie-ontwerp in te dienen, erkend dat alleen de regeering zelve in staat is het voor een zoo gewichtigen stap geschikte oogenblik uit te kiezen. Keizer Wilhelm zal na Paschen ook een be zoek brengen aan Weenen, vermoedelijk omstreeks half April, tot bijwoning der voor jaarsparade. In den Rijksdag werd gisteren door Posa- dowsky tegengesproken dat de Bondsraad Roman van Reixiiold O ut.ma xx. 40. Artois hoorde nauwelijks meer wat de kleine doctor zei. Het begon hem voor de oogen te draaien en in de ooren te suizen. Dit gosuis scheen hem het bruisen van den oceaan, die hem, den drenkeling, straks zou verzwelgen. Zij stonden op een hoek van de straat en in zijn waanzinnige vrees om den aits in zijne scherpziende oogen te kijken stamelde de pseudo- menschenredder cenige onverstaanbare woor den, die voor afscheid moesten gelden, en ijlde heen, als zat hem een heirleger van vervolgers op dc hielen. »De glorie stijgt hom naar het hoofd," zeide dokter Giersberg, terwijl hij hem verwonderd reeds een beslissing zou hebben genomen ten aanzien van een invoerrecht op quebracho- hout. De Bondsraad houdt zich nog met het onderzoek dezer kwestie bezig. Er ontspon zich vervolgeus een door graal Kanitz ingeleid vrij heftig debat over de handelsverdragen. De commissie uit den Rijksdag voor het wetsontwerp tot wijziging der smkerbelastirig heeft Donderdagavond de eerste lezing afge handeld en de rest van het ontwerp onveran derd aangenomen. Zij bepaalde bet invoer recht op suiker op 40 tnaik per 100 KG, in plaats van 45 mark. De commissie uit den Rijksdag voor het burgerlijk wetboek heeft daarin de bepaling opgenomen, dat door de belofte van een gel delijk vootdeel voor het aanwijzen van een huwbaar persoon of voor de bemiddeling van een huwelijk geen verbintenis wordt gescha pen en dat het uit dien hoofde betaalde even min kan worden teruggevorderd, aangezien geen verbintenis heeft beslaan. De commissie voor de herziening van het Wetboek van Strafv. heeft daarin een artikel opgenomen, bepalende dat de uitgevers, redac teuren en drukkers van dagbladen niet ver plicht zijn aan de justitie mededeeiing te doen van den naam des schrijvets of inzenders van een artikel. De vet tegenwoordiger der regee ring heeft verklaaid, zich onmogelijk liermede te kunnen vereenigen. De commissie uit den Rijksdag voor de beurswet heeft besloten het vroeger in de wet opgenomen verbod op den tennijnhandel in wol en grauen op te hellen. Daarentegen werd bet verbod gehandhaafd voor mijn- en industrieele waarden. Tot vaststelling van de beschuldigingen, die in de Rijksdagszitting van 13 dezer tegen dr. Peters zijn ingebracht, heeft de rijkskan selier een onderzoek bevolen, waarmede de legatieraad dr. Von Schwarlzkoppen is belast, liet onderzoek zal zich ook uitstrekken tot het hooren van getuigen, die zich in Oost- Afrika bevinden, zoodat er wel eenige tijd mee gemoeid zal zijn. Het Pruisische Huis van afgevaardigden gaat a.s. Dinsdag met vacantie tot 14 April. nakeek, sik geloof waarachtig nog dat zijne uit vinding beter is dan hij zelf." Artois ging niet naar de fabriek. Hij was veel te opgewonden om iets goeds uit te voeren en zou op dit oogenblik geen menscli in de oogen hebben durven zien. Urenlang dwaalde hij rond in de stille lanen van het stedelijk paik en toen hij doodmoe geloopen was, begaf hij zich met trage schreden naar huis. Zijne opwinding was intusschen in zoover be daard, dat hij in staat was den toestand waarin hij verkeerde met eenigszins helderen blik te kunnen overzien. En met bet overleg was ook bet besluit teruggekeerd om den strijd om het be staan tot bet uiterste vol te houden. sliet geluk heeft mij tot nu toe gediend," sprak bij bij zich zeiven, sliet zal mij ook verder niet in den steek laten. Moedig vooruitDüring- hoffen moet sterven of ik. En om de waar heid te zeggen heb ik geen lust om voor mijne tegenpartij het veld te ruimen. Ik wil meester blijven in dezen tweestrijd, de fortuin dwingen mij ook verder ter wille te zijn." De commissie voor het wetsontwerp tot regeling der on derwijze rsbezotdi gingen iti Pruisen heeft dit bij tweede lezing goedge keurd na er, met 16 tegen 5 stemmen een art. 25 te hebben ingelascbt, waarbij bepaald wordt dat onder de gemeenten, die tenge volge van de gewijzigde bepalingen aanzien lijk boogere uitgaven voor bet lager onder wijs zouden moeten doen, jaarlijks een bedrag van 1,250,000 mark uit de schatkist verdeeld zal worden. Nog werd aangenomen een motie, van con servatieve zijde voorgesteld, om tot de re- geering het verzoek te richten, bij den Land dag een algemeene wet op het lager onder wijs in te dienen, op christelijke en confes- sioneele grondslagen berustend. ENGELAND. In het Lagerhuis stelde John Moi ley giste ren eene vermindering van het krediet voor Egypte met 100 pond sterling voor, teneinde het Huis in staat te stellen zich tegen de nieuwe politiek in Egypte te verklaren. Chamberlain verdedigde deze politiek als noodzakelijk in het belang van Egypte. De politiek van Engeland in zake de mogelijke onti ubniiig van. Egypte, zeide hij, wordt door hetgeen wij nu doen niet aangetast. AVij heb ben nooit de te dezen aanzien door ons ge geven beloften verloochend, ofschoon vroegere regeei ingen misschien wel wat te rooskleurige verwachtingen hebben gekoesterd van den tijd waarbinnen die beloften vervuld zouden worden. De bezwaien tegen de ontruiming zijn grooter dan men verwacht had, en bet zal langer duren om Egypte in staat te stel len geheel op zich zelf te staan maar nu zijn die bezwaren er niet gei inger op gewor den door bet optreden van eenige onzer borid- genooten. De hoop van iederen Egyptischen patriot was, Soedan weder te zullen verove ren. Dit laten do tegenwoordige geldelijke middelen van Egypte niet toe, maar men kan de grenzen uitbreiden. De val van Kassala zou voor Egypte een groot gevaar beduiden. Wij hopen dat ons optrekken den val van Kassala zal verhoeden. Het is een bijkomend iets dat wij, Egypte verdedigend, tegelijker tijd Italië helpen. In deze politiek staan wij Het eerste wat hij begon was, het handschrift van Duringhoflen, dat nog altijd in een gehei me lade van zijn schrijftafel lag en dat hij nog altijd met zekeren eerbied of liever met een overblijfsel van hoogachting behandeld had, te voorschijn te halen, het nog eens woord voor woord met zijn afschrift te vergelijken om het vervolgens in de kachel aan de vernietiging prijs te geven. Doch de kachel brandde niet. Op den rooster lagen enkel sintels en asch. Artois moest zijne toevlucht tot lucifers nemen om het papier aan te steken. Het was stevig papier en brandde niet spoedig. Met eenige moeite gelukte het hem het titelblad te doen branden. En toen ook het tweede blad vuur vatte, meende hij het gerust in de kachel te kunnen werpen om het geheel te doen verteren tot asch. Terwijl hij er nog naar stond te kijken, hoorde hij plotseling eene stem, die hem maar al te bekend voorkwam en die hem vol schrik naar de deur deed loopen om er den grendel af te doen. Hij had zich niet be drogen Edith Wallroth stond voor hem, doods bleek en met vlammende oogen. niet alleen. Duitschland steunt haar, Oosten rijk juicht haar warm toe; Italië is er ons dankbaar voor. De minister kan niet inzien, waarom Rusland en Frankrijk niet zullen instemmen met de overige mogendheden, liet is mogelijk dat de expeditie zich uitstrekt tot Dougola; dit hangt van de omstandigheden af. Voorshands zal onze politiek zich bepalen tot de onmiddellijke behoeften van Egypte. Het Huis heeft de motie van Moriey ver worpen met 288 tegen 145 stemmen. De Times zegt dat de expeditie naar Don- gola zal doorgaan, ook al zouden de daar voor noodige fondsen ergens anders vandaan komen dan uit de Egyptische schatkist. Men vergete echter niet, voegt liet blad er aan toe, dat de mogendheid, welke die fondsen betalen zal, zooveel te meer rechten op Egypte krijgt. Dat is tenminste duidelijk. Minder duidelijk is De Blowitz. de bekende Parijsche correspondent van dit blad, wanneer hij zegt dat de goedkeuring van alle mogend heden niet noodig is voor liet toestaan van die tondsen uit de Egyptische schatkist. Intusschen loopt het gerucht dat Frankrijk behalve met Rusland ook rnet Turkije inde Egyptische kwestie tegen Engeland zou op treden. F R .4 N K R IJ K. In de Kamerzitting van Donderdag, voor den aanvang van het debat over de interpel latie van Francis Charmes over Madagascar stelde de afgevaardigde Georges Berry voor een herinnering.smedaille aan den oorlog van 1870 te laten slaan. De beraadslaging over dit voorstel werd uitgesteld. De Agence llavas houdt vol, dat wat Cur- zon over het communiqué naar aanleiding van het onderhoud van Berthelot en den gezant Duiterin gezegd heeft, onjuist is. Berthelot heelt de juistheid van het bericht over het ondeihoud niet ontkend. Dr. Herz wordt niet uitgeleverd. De Engel- sche regeering heeft aan den Franschen ge zant te Londen laten weten dat er volgens baar geen termen tot uitlevering bestaan. Vechtpartijen tusschen Italiaansche en Fransche werklieden moeten plaats gehad sik moet hem spreken!" had zij het radelooze dienstmeisje toegeroepen en toen zij de deur geopend zag was zij zonder verwijl op hem toe- geloopen. »Nu ik u noch aan de fabriek noch elders vond, moest ik u hier wel zoeken," sprak zij met heesche stem. »Laten wij binnengaan, want ik moet u spreken," Artois stond nog op den drempel en scheen haar den toegang te willen weigeren. Maar hare gebiedende houding en dreigende blik benamen hem den moed haar te weerstaan. Hij liet haar binnen en volgde haar met gebogen hoofd. Eenige oogenblikken stonden zij sprakeloos tegenover elkaar. Edith verwachtte een vraag, maar Artois had moeite om zich zetven iri zoover meester te worden, dat hij een gepaste houding kon aannemen. 5Hoe durft gij het wagen mij in mijne wo ning op te zoeken vroeg hij. zAls Ingeborg u te gemoet gekomen was, wat hadt gij haar dan moeten zeggen Een spotachtige glimlach speelde om de lippen

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5