Binnenlandsclie Berichten. partijen. Ce eerste schudt liet hoofd over de geheele onderneming tegen Soedan. De tweede, waarvan de heer Gosehen de woord voerder is, acht de grootste krachtsinspan ning tot herovering van Soedan een nood zakelijkheid, en de derde, waartoe de heer Chamberlain zou belmoren, is er wel voor een poging tot herovering van Soedan te doen, maar met de noodige voorzichtigheid en zonder te veel te wagen. Slatin Pacha, de Oostenrijker die dooi-zijne langdurige gevangenschap in Soedan met de toestanden aldaar bekend is, zegt dat de Khalifa over ruim 100000 man en 75 stukken geschut beschikt. De ammunitie voor geweren en kanonnen wordt in fabrieken van den Khalifa te Omdurman vervaardigd. Slatin Pacha zegt dat Khalifa Abdullahi, die onge veer 50 jaar oud is, op de meest tirannieke wijze regeert. ITALIË. Ce regeering heeft een Groenboek over den veldtocht in Abessynië uitgegeven liet bevat o. a. de telegrammen welke van 3 tot S Maart gewisseld zijn tusschen den vorigen minister van oorlog, Moeemi, en generaal Baldisseia. Daai uit blijkt dat Ru lini terecht kon zeggen, dat hij slechts de door Crispi begonnen vre despolitiek voortzet. Want den 7n seinde generaal Baldissera, dat Mi om tijd te winnen, vredesonderhandelingen had aangeknoopt, liet antwoord daarop luidde, dat Baldissera krach ten* besluit van den ministerraad gemachtigd werd, een vrede te sluiten, die eervol en in het belang van Italië wasvan tijd winnen is daai in geen sprake. In de Kamerzitting van Zaterdag stelde Som'nno de eenvoudige orde van den dag voor, welke door den minisler-president Di Rudini niet werd aanvaard. De eenvoudige orde werd daarna verworpen met 219 legen 119 stem men; 72 leden onthielden zich. De motie der socialisten, waarbij gevraagd werd de terugroeping der troepen uit Afrika, weid, met opstaan en zitten, verworpen. Met geheime stemming keurde daarna de Kamer het geheele krediet voor Afrika goed; 214 leden stemden voor, 57 tegen. De zitting is verdaagd tot 28 April. De minister-president heeft Zondag een lange depêche ontvangen van generaal Bal dissera, waarin rekenschap gegeven wordt van den stand der vredesonderhandelingen. De inhoud van het telegram is dadelijk mede gedeeld aan koning Humbert, die daarna een onderhoud had rnet Di Rudini, Ricotti en De Sei moneta. Het ministerie blijft vasthouden aan zijn besluit, de eischen van den Negus af te wijzen deze verlangt o. a. schadeloosstelling van 25 miliioen in goud. Het ministerie heelt ook beraadslaagd over de wijziging die in den toestand in Afrika gebracht wordt door de Engelsche expeditie naar Dongola. De Tribuna bevat een telegram uit Masso- wah waarin gezegd wordt dat de Choanee- zen verklaard hebben, dat zij zender de ge weren en ammunitie, die zij van de Franschen ontvingen, den ooi log tegen de Italianen niet hadden kunnen volhouden. Zij beweerden ook dat de Negus na den slag een schrijven had gezonden aan president Faure, om hem zijn overwinning mede te deelen. Volgens de Tribuna zouden de berichten der Fransche bladen over een gisting die ziel) in Tripoli zou openbaren, een antwoord van Fiankrijk zijn op de Engelsche expeditie naar Dongola. Volgens een telegram uit Massowa'n hebben de derwischen op 18 Maart viermaal een aan val gedaan op de bergpassen van Labdarat bij Kassala, maar werden zij teruggeslagen. De telegrafische gemeenschap met Kassala is hersteld. Majoor Salsa is van zijn tweede reis naar het kamp van den Negus teruggekeerd. De onderhandelaar zegt dat Menelik geneigd is vrede te sluiten, maar de koningin Taïtu en de opperhoofden van Tigré zijn voor het voort zetten van den oorlog en nemen dan ook geen deel aan de vredes-ondei handelingen. De Tribuna heeft uit Massowah een be richt ontvangen, inhoudende dat majoor Salsa bij Karbara den Franschen kapitein Clochette ontmoette, die twee dagen vóór den slag bij Adoua met 50 man in het Choanen zou zijn aangekomen. De Choanen vermeesterden op een na alle kanonnen, door de Italianen achtergelaten, maar 14 er van zijn onbruik baar. Ras Makonnen is op twee plaatsen 1 gewond. De hertog van Genua zal naar Genua gaan i om er keizer Wilhelm en de keizerin te 1 ontvangen. EGYPTE. De schuldkas heeft Zaterdag de kwestie van het geld geven uit het reservefonds voorde expeditie naar Dongola behandeld. Er is geea beslissing genomen. De bijeenkomst is ver daagd. De troepen hebben Vrijdag Akasjé bezet zonder tegenstand te ontmoeten. Levensmid delen en matei ialen worden zoo spoedig mo- 1 gelijk daarheen gezonden. Men bouwt er eene versterking. Sir H. H. Kitchener, opperbevelhebber van het leger, majoor Wingate, chef van den informatiedienst, en Slatin pacha zijn te zamen naar de grens vertrokken. De Times verneemt uit Kairo DeEngel- sclien hebben vruchteloos met de Bedouienen onderhandeld tot levering van hulptroepen aan den westelijken oever van den Nijl. De Bedouienen bedongen onaannemelijke voor waarden, i AFRIKA. Uit Pretoria wordt gemeld De geheele briefwisseling over he' bezoek van president Ivruger aan Engeland zal wor den overgelegd aan den Volksraad. Deze komt den 4n Mei bijeen. Men hoopt het over de punten, die tijdens dat bezoek in behandeling zullen komen, eens te worden. President Ivruger heeft met president Steyi eene ontmoeting gehad te Viijoensdrift, op de Transvaalsch-Vrijstaatsche grens, en hem daar met zijne verkiezing gelnkgewerischt. Uit Ivimberley wordt gemeld Bij een verhoor dat de directeur der de Beers mjjnmaatschappij, Williams, voor den magistraat onderging, is door den officier van den veiligheidsdienst verklaard dat hij in de werkplaatsen van. de genoemde maat schappij 313 repeteer-geweren, 536,600 patro- j nen en 1950 bajonetten verborgen heeft ge- I vonden. I De behandeling der zaak werd verdaagd j tot den 2n April. I Vrijdag is te Londen bericht ontvangen dat Cecil Rhodes te Beira aangekomen en naar Mashonaland doorgereisd was. j •SCHIEDAM, 24 Maart ISiJG. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 24 Maart 1896, des namiddags ten twee ure. Voorzitter de burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 19 leden. Afwezig de heeren Poortman en Jansen. De notulen van de vergadering van 3 dezer werden, na voorlezing, goedgekeurd, I Ingekomen waren de volgende stukken Van de Gedeputeerde Staten dezer pro vincie, missive ten geleide van het raadsbe sluit van 3 dezer tot aankoop van grond van B, J. van der Most; idem, missive ten geleide van het goed gekeurde raadsbesluit van 3 dezer tot het doen van af- en overschrijvingen op de ge- meeniebegrooting voor '1895; idem, missive het bericht bevattende dat door hen voor kennisgeving aangenomen is het door den gemeenteraad, in zijne zitting van 3 Maart j.L, vastgestelde reglement van orde voor den raadalle aangenomen voor kennisgeving. Van burgemeester en wethouders, missive daarbij, ter voldoening aan art. 4 der ver ordening regelende het toezicht op gebouwen, die ter bewoning ongeschikt zijn (Gem.blad no. 15 van 1893) een afschrift overleggende van bet verslag der gezondheidscommissie alhier, dd. 9 dezer, no. 30, over haar onder zoek omtrent de woningen aan de Kreupel- straat achter het huis van Ripet (ongenum merd) en aan den Buitenhavenweg no. 166, aangenomen voor kennisgeving. Idem, missive met voorstel tot het aan leggen van een strekdam in de rivier de Maas, aan de Westzijde der voorhaven, met daarbij behoorencle teekeningen eri verdere bescheiden ter visie gelegd, ter behandeling in een volgende vergadering. Missive van de commissie van toezicht op het lager onderwijs daarbij aanbiedende haar verslag over den toestand van het lager onderwijs over 1895, ter visie gelegd tot de eerstvolgende vergadering, zullende het wor den opgenomen in het gedrukt verslag der handelingen en in het jaarverslag omtrent den toestand der gemeente over dat jaar. Missive van regenten van het St.-Jacobs- Gastbuis, ten geleide van een suppletoire begrooting voor die instelling voor 1896 ter visie gelegd, ter behandeling in eene vol gende vergadering. Tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs sverd benoemd de heer J. L. Liezenberg, en zulks in de plaats van het overleden lid dr. N. M. Kam. Met den be noemde was aanbevolen de heer rnr. 3, E. van der Boon. Tot leeraar in de Engelsche taal en letter kunde aan de hoogere burgerschool werd benoemd de heer R. de Boer te Schier monnikoog. Het tweede suppletoir kohier der plaatse lijke directe belasting dezer gemeente werd, zooals het door burgemeester en wethouders was opgemaakt, vastgesteld tot een bedrag van f385.96. Voorstel van. burgemeester en wethouders tot het, volgens door hen overgelegde teeke- ning, onderbands aan te koopen van N. van der Velden alhier, van een aan dezen in eigendom toebehoorenden strook grond, groot 43 cA, gelegen aan den Singel, deel uit makende van het perceel kadastraal bekend sectie I no. 1501, ter verbetering van de rooi lijn aldaaren zulks voor den prijs van f 325, te betalen in voege als in hun voorstel is aangegeven (n.l. 1225 bij het transporteeren van den grond en f lOO wanneer het terrein zal zijn bebouwd). Zonder discussie wordt dit voorstel aangenomen bij acclamatie. Voorstel van burgemeester en wethouders om op de gronden, aangevoerd in hun rapport d.d. 3 dezer, van J. Pinster in eigendom over te nemen -1785 cA grond, dee! uitmakende van het perceel sectie M no. 823, zijnde een terrein aansluitende aan de zuidelijke grenslijn van dat perceel, lang 35 M, uit die grenslijn gemeten tot de volle breedte van dat perceel, benevens een strook, breed 10 M, gelegen in het verlengde van de Dirkje- Mees terstraat, lang in de as gemeten 28 M en daartegenover aan J. Pinster in eigendom af te staan 1785 cA gemeentegrond, zijnde een gedeelte van de perceelen sectie M no. 353 en 354, zich uitstrekkende langs de zuid westelijke rooilijn der Warande, ter breedte van 26.20 M, en zulks op de voorwaarden, vervat in het daarvan door hen overgelegde ontwerp-raadsbesluit. Ook dit voorstel wordt, nadat eene opmer king van den heer Elzevier Dom tot diens voldoening door den heer Visser is beant woord, bij acclamatie aangenomen. Voorstel van burgemeester en wethouders om, op de daarvoor door hen aangevoerde gronden, te besluiten lo. Cornells Falis Cz., te Puttershoek, huurder van aan de gemeente behoorende grienden, rietveld enz., gelegen in het Zuider gors, van die huur, welke, blijkens akte d.d. 5 Maait 1883, den 31n Maart'1903 eindigt, te ontslaanmet bepaling dat dit besluit gerekend zal worden te zijn ingegaan den in April 1895 2o. Hun college te machtigen den nog van 1895/6 aanwezigen hak van dat griendhout enz. in het openbaar te verkoopen. De lieer Elzevier Dom herinnerde er aan, dat vroeger reeds gebleken was, dat de open bare veiling minder opbracht dan de verkoop bij inschrijving. De voorzitter stelde nu voor, teneinde burgemeester en wethouders het door den heer Elzevier Dom aangegeven denk beeld zouden kunnen overwegen, uit het voorstel de woorden »in het openbaar" we" te laten. Aldus gewijzigd wordt het voorstel daarna in zijn geheel bij acclamatie aangenomen. 3o. Hun college te machtigen de bedoelde grienden enz. opnieuw in het openbaar te verhuren voor den tijd van 20 jaar, en de voorwaarden van verpachting daarvoor vast te stellen. Voorstel van burgemeester en wethouders om te besluiten lo. Voor de verdere uitvoering van de tc maken haven ten westen van de aan de Maas gelegen terreinen der firma Van Deventer 6 Zoon, de door hen in hun voorstel aange duide maatregelen te nemen om de landtong,, gelegen tusschen het baikengat dier firma en de genoemde haven tegen afslag te voorzien i 2o. Hun college te machtigen tot vaststel ling van het vereischte bestek en om vervol gens tot openbare aanbesteding van dat werk over te gaan 3o, Hun college voor dat werk een krediet toe te staan van f3100. De heer Elzevier .Dom vroeg, of er niet aan is gedacht, toen de nieuwe haven zou worden gegraven, dat de landtong bescher ming behoeven zou tegen de werking van eb en vloed. Ook wees spreker hierop, dat het voorste! aan de firma Van Deventer &Zoon f'1000 kosten oplegde, terwijl die firma toch goede voorziening had getroffen tegen den afslag door het water en dat er vau de twee door de gemeente te maken dammen nog niets was te zien. Op die wijze behandeld i wordende, zouden industrieele ouderneminsrer» I bezwaar gaan maken, zich hier te vestigen. De voorzitter antwoordde hierop dat zelden groote werken worden ondernomen, waarbij achteraf niet blijkt, dat er niet het een of ander bijkomtvan de deskundigen is bij groote werken niet te vergen, dat zij alle eventualiteiten voorzien. Ook betwijfelde de voorzitter, of de firma Van Deventer den heer Elzevier Dom wel dankbaar voor zijne be scherming zou zijn, daar hij meende dat die firma zeer ingenomen was met het door bur gemeester en wethouders voorgestelde, daar zij uit eigen bewegiug zich bereid verklaard had f 1900 in de kosten bij te dragen. Namens het dagelijksch bestuur herhaalde de voor zitter, dat wat door den heer Elzevier Dom in het midden was gebracht, voor burge meester en wethouders geheel nieuw was, nadat door dezen twijfel was verklaard aan die groote bereidvaardigheid der firma Van Deventer Zoon. Hierna werden alle punten van het voorstel bij acclamatie goedgekeurd. Ontwerp van burgemeester en wethouders tot wijziging van het besluit tot heffing van het vergunningsrecht op de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, en van de daarbij behoorende verordening op de inning van dat recht. Bij de algemeene beschouwingen werd al leen het woord gevoerd door den heer Nolet, die bezwaar maakte, dat het vergunningsrecht

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2