I g uTTT" Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Letteren, Kunst en Wetenschap. plotseling werd gebracht van het minimum op het maximum. Bij de gronden, door bur gemeester en wethouders daarvoor aange voerd, was z. i. geen rekening gehouden met den abnormalen toestand, waarin Schiedam op dit punt verkeert, omdat hier betrekkelijk Zoo weinig wordt gebruikt op plaatsen, die vallen onder het vergunningsrecht. Het maxi mum zal daardoor op de neringdoenden hier veel zwaarder drukken dan in andere plaat sen. Ook het argument, dat de kleine gele genheden evenveel of bijna evenveel betalen als de groote, gaat niet op, omdat juist de eerste dikwijls liet meeste geld verdienen. Bij art. 2, waarin het vergunningsrecht wordt bepaald, kwam de heer Nolet op het dooi' hem gesprokene terug met voor te stel len dat recht niet te brengen van f 5 op f 12.50, maar op f7.50. De heer Van Gent verklaarde zich met den heer Nolet geheel eenstemmig. Hij voegde daaraan nog toe, dat niet over het hoofd mag worden gezien dat hier het vreemdelin genverkeer geheel ontbreekt en dat onder de gemeenten van de grootte van Schiedam bijna geen stad voorkomt, die geen wekelijksche markt heeft. Ook die is hier niet, en juist op zoo'n dag wordt meer omgezet dan op alie andere dagen bij elkander. De heer Van Westendorp had een afwij kende meening. Hij wees er op dat de voor gestelde verhooging juist gold voor de groote slijterijen en sociëteiten. Ook zouden in den gedachtengang van den heer Nolet, dat de meeste borrels gedronken worden in de bran derijen, de kleine gelegenheden niet heel veel omzetten. De voorzitter zeide, dat het dagehjksch bestuur met voldoening uit het afdeelings- verslag over het onderzoek der begrooting voor dit jaar had bemerkt, dat ook in den raad stemmen opgingen ten gunste van het gedane voorstel. Indertijd is een dergelijk voorstel, in 1885, gestrand op dezelfde be zwaren als nu te berde zijn gebracht. De voorzitter betwijfelde evenwel, of toen die bezwaren in die mate zou hebben gegolden, wanneer een lijst ware overgelegd als thans. Er zijn ongeveer 50 kleine gelegenheden, die door de verhooging niet zullen worden ge troffen. Terwijl die gelegenheden langzamer hand al zwaarder zijn getroffen, zijn de groote gelegenheden op het eenmaal aangenomen lïxum blijven staan. Ook is, de gevraagde prijzen in aanmerking genomen, het percen tage der winst in de groote gelegenheden veel hooger dan in de kleine. De heer Hoogendam wees er op, dat het gesprokene door den heer Van Gent niet was wederlegd. Het gaat toch niet aan, juist uit die oogpunten, om Schiedam gelijk te stellen met b.v. Rotterdam en Arnhem. Ook zou spreker de vrijheid van beroep, die door het vergunningsrecht wordt bedreigd zooveel mogelijk in bescherming willen nemen. Door den heer De Groot werd nog opge merkt, dat het aantal vergunningen zich hier heeft gericht naar de omstandigheden, dooi de Iicoren Nolet en Van Gent genoemd, zoo dal het debiet per gelegenheid in vergelijking mst andere steden niet zooveel verschillen zal. De heer Nolet daarentegen hield vol, dat het tappersbedrijf in Schiedam een klein be staan oplevert. De bedoeling, waarmede het vergunningsrecht is ingevoerd, n.l. om den verkoop te bemoeilijken, gaat hier niet op. De bewering van den heer Vaa Buijsen, dat de omzet der groote gelegenheden voor een groot deel betrof de verzending naar buiten, zoodat de groote winst daarop ver viel, werd beantwoord door den heer Elze vier Dom met de mededeeling dat uitsluitend voor slijterijen 50 pCt. wordt afgetrokken van den omzet en voor slijterijen en tappe rijen 25 pCt. In stemming gebracht wordt nu het voor- etel-Nolet verworpen met 12 tegen 7 stemmen. Wordt vervolgd.) Zaterdagavond kwam met den trein te 7.03 alhier aan de Javaansche brigade voor het heilsleger, zijnde een 12-tal vrouwelijke en mannelijke personen, die voor den dienst in het heilsleger in Java bestemd zijn. Na zich in liet station in cosluum gestoken te hebben, werd in gelid raar het lieilslokaal aan de Langehaven gemarcheerd, wat van de zijde van het publiek nogal bekijks trok. Dien avond was dan ook, niettegenstaande de ver hoogde entree, liet lokaal geheel bezet. In den nacht van Zaterdag op Zondag hield de politie te Rotterdam in de Zandstraat een ouden bekende der justitie aan, die een gouden horlogeketting te koop aanbood. Dit kwam haar verdacht voor, te meer daar de politie uit Schiedam de opsporing had verzocht van een dergelijken ketting. De man is met den inbeslaggenomen ketting naar Schiedam ge bracht, waar het bleek dat deze werkelijk de ketting is, den '16n dezer bij E. van Stijn in de Zijlstraat alhier ontvreemd. Hij was zooais wij reeds hebben mede gedeeld op genoemden daturn reeds door de politie alhier aangehouden, doch toen niet in het bezit van den ketting bevonden. Zondagochtend, bij aankomst van den trein te 7.20 uur uit Leiden, is aan liet station alhier aangehouden de 22-jarige G. S. veld artillerist, die zijn garnizoensplaats Leiden zonder voorkennis had verlaten en wiens aanhouding daarom per telegraaf, even voor de aankomst van den trein, was gevraagd. Hij was den Zaterdagnacht van de wacht weggeloopen, na in de kazerne eenige kisten geopend en daaruit geld tot een bedrag van f 10.26 ontvreemd te hebben. Bij onderzoek aan het politie-bureau werd het geld in zijn bezit gevonden. Een paar uren later werd S. door een wachtmeester afgehaald en naar zijn garnizoen teruggebracht. Gisternamiddag te halfvijf is bij Suisse, in de gang van Ivreuger in liet Broersveld, brand ontstaan in den schoorsteen, welke door de politie en eenige burgers werd gebluscht. Oorzaak was de slechte constructie van den schoorsteen. De minister van financiën maakt bekend, dat liet saldo van 's rijks schatkist op 21 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 950.093.80 en bij de betaalmeesters - 2,667,583.70 Te zameuf 3,617,077.50 Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, van 23 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 290,000 pikols. Stct Dr. II. Klinkert te Rotterdam herdenkt lieden onder vele bewijzen van belangstelling en hoogachting den dag, waarop hij vóór 25 jaren zijn loopbaan als medicinae doctor begon. Het oorspronkelijk van Bilbao naar Rotter dam bestemde stoomschip Fulham, geladen met ijzererts, zal order krijgen naar Amster dam. De landsadvocaat mr. W. Thorbecke is Zondag van zijn rijwiel gevallen en heeft een been hoogst ernstig gekneusd. Een ingezetene van Amsterdam, een be kend weldoener (de heer P. W. Janssen), heeft de vorstelijke som van f45000 disponibel gesteld om de armoede en ellende te lenigen, welke heerschen onder de arbeidersbevolking in de veenderijen in de gemeenten Opsterland, Haskerland en Schoterland. Woeste gronden zullen worden aangekocht en ontgonnen en daarop zullen doelmatige arbeiderswonin gen worden gebouwd. De milde gever beeft de uitvoering en leiding opgedragen aan den lieer R. van Zinderen Bakker, wethouder dei- gemeente Opsterland, te Kortezwaag. De heer B. had reeds met den gever een conferentie. Dadelijk na de toezegging stelde zicli de heer B. in contact met ds. Boersma, predikant bij de herv. gemeente te Nijehaske, welke in den laatsten tijd zich veel voor opheffing der armoede aldaar interesseerde. (17. D.) Falb's weervoorspellingen Van 25 tot 31 Maart: Het wordt bui tengewoon warm, althans naar den tijd van het jaar. In Midden-Europa zal men last hebben aan onweer, soms vergezeld van sneeuwbuien. Er valt vrij wat regen. Na den 29n Maart ne men echter de regens veel en de warmte iets af en wordt het droog, betrekkelijk koel weer. 's-fiHAVEMIACE, 24 Maart. Bij het heden gehouden examen voor nuttige handwerken is geslaagd mej. J. M. van dei- Drift te Schiedam. Onder de 50 teekeningen, aquarellen, etsen enz., welke door de jury uit de inzending voor de Internationale Kunsttentoonstelling te Berlijn zijn gekozen, te houden bij bet 200-jarig bestaan der ïKönigliche Akademie der Künste", is eene kapitale aquarel (Heide) van den heer M. Kra mer te Schiedam. Op liet met vlaggen getooide terrein achter de Nieuwe Veemarkt te Rotterdam had heden de tentoonstelling plaats van rundvee, schapen, varkens en pluimgedierte, vanwege do afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Hot- landsche Maatschappij van Landbouw". Ook op deze tentoonstelling waren in alle afdcolingen zeldzame exemplaren. Dank zij het bij zonder fraaie voorjaarsweder, werd zij buiten gewoon druk bezocht. Het afdelingsbestuur kan zich verblijden over het succes, dat de tentoonstelling in elk opzicht hee t ondervonden. Ce uitslag der bekroningen was als voigt A, Gemest Vee. No. 1. Voor den fijnsten en zwaarste» os, uit sluitend met hard voeder gemest, onverschillig van welken leeftijd, te prijs fliO, 2e prijs f40, 3e prijs f20, 4e prijs flO; toegekend aan: 'le pi ijs A. Vink. te Klaaswaal, 2e Adr. de Jonge te Dordrecht, 3e J. C. Crezee te Khmdcit. No. 2. Voor den (ijnsten en zwaarste» os, uit sluitend met haul voeder gemest, niet ouder dan 3 jaar. te ptijs f40, 2e prijs f20; toegekend aan: Ie prijs L. de Oude te Serooskerke, 2e wed. S. G. v. d. Poi te Eek en Wiel. No. 3. Voor den fijnsten en zwaarsten os, met spoeling in liet ZulrlHötlaiid«éhe spoelingdistrict ge mest, onverschillig van welken leeftijd 'le prijs f60, 2e prijs f40, 3e piijs f20, 4e prijs f 10toegekend aan: le prijs J. Schiltman te Hotter dam, 2e t'. van den Berg te Overschie, 3e denzclfde, 4e II. Heijkoop te Rotterdam. No. 4. Voor den fijnsten en zwaarsten os, met spoeling in liet Zuidhollandsche spoelingdistrict ge mest, niet ouder dan 3 jaar le prijs I 40, 2e prijs f20; toegekend aan: le pi ijs II. Heijkoop te Rot terdam, 2e S. Puot te Rotterdam. No. 5. Voor de fijnste en zwaarste koe, uitsluitend met bard voeder geniest. Ie prijs f 50, 2e pt ijs f 30, 3e prijs f 20toegekend aan e pi ijs T. Rijusburger te Leiderdorp, 2e J. Frijers te De Meem bij Utrecht, 3e \Y. van ter Hoek Verduyn te Pernis. No. 0. Voor de fijnste en zwaarste schot, uitslui tend met bard voeder gemest le prijs f40, 2e prijs f20; toegekend aan: ie prijs C. Maris Az. te Wil lemstad, 2e J. Vermeulen te Leuningen. No. 7. Voor de fijnste en zwaarste koe, met spoe ling in liet Zuidlioliandsclio spoelingdistrict gemest, le [rijs f50, 2e prijs f30, 3e prijs f20, 4e prijs f 10; toegekend aan: !e prijs S Poot te Rotterdam, 2e denzelfdo, 3e W. Poot te Rotteidam, 4e denzelfde. No. S. Voor liet fijnste en zwaarste kalf. le prijs f20, 2e prijs f 10, 3e prijs fü; toegekend aan: !e prijs A. va» der Heijden te 's-Boseh2e D. van Creveld te Rotterdam, 3e denzelfde. No. 0. Voor de vier fijnste en zwaarste vette schapen, onverschillig van welk ras. Ie prijs f20, 2e prijs f 10, 3e prijs fa; toegekend aan: le prijs YVJ Zuidmeer te Ko<terdam, 2e A. C. van don Akker te H.izerswonde, 3e denzellde. No. 10. Voor liet fijnste en zwaarste varken, on verschillig van welk ras 'le prijs flö, 2e prijs f 10, 3e prijs fö; toegekend aan: le prijs G. van Eger- schot te Rotterdam, 2e denzelfde, 3e denzelfde, eer volle vermelding Th. A. van Buuren te Rotterdam. B. Niet Gemest Vee. No. 11. Voor den besten os, niet ouder dan 3 jaar. 1e prijs 1'30. 2e prijs f20, 3e prijs f '10toegekend aanle prijs A. C. Ovenvater te Numansdorp, 2e G. Bax Az. te Zevenbergsehen Hoek, 3e J. de Lint Mz. te Zevenbergsehen Hoek. No. 12. Voor den besten os, niet ouder dan 2 jaar. le prijs f25, 2e prijs fin, 3e prijs f5; toegekend aan: le prijs A. M. Nelemans te Moerdijk, 2e J. C. van Eeten te Jaarsveld, 3e A. C. Ovenvater te Nu mansdorp. No. -13. Voor de beste vaarkoe. le prijs f30, 2e prijs f20, 3e prijs flO; toegekend aan: le prijs J. Vrijers te De Meern bij Utrecht, 2e J. G. Doelman te Kethel, 3e D. A. Preuyt te Geervliet. No. 14. Voor de beste guiste schot, le prijs f25, 2e prijs f 15; toegekend aan: 1e prijs'J. Haas te Strijen, 2e P. A. Hofstede te Loosdumen. C. Melk- en drachtig Vee. No. 15. Voor de beste melkkoe, gekalfd hebbende in 1896. 'le prijs f GO, 2e prijs f40, 3e prijs f20; toegekend aan: le prijs A. Schaaberg te Poortugaal, 2e denzelfde, 3e Bierman Co. te Rotterdam. No. 16, Voor de beste ii.eikschot, gekalfd hebbende in 1890. le prijs f45, 2e prijs f30, 3e prijs f15. toegekend aan: le prijs K. Versteeg te Giesendam, 2e P. Knöps te Middelharnis, 3e K. Versteeg te Giesendam. No. 17. Voor de beste melkvaars, gekalfd hebbende in 1896. le prijs f30, 2e prijs f20, 3e prijs f lO; toegekend aan le prijs C. Mostert te Bergschenhoek, 2e denzelfde, 3e niet toegekend. No. IS. Voor de beste kalfdragende koe, minstens 7 maanden diachtig. le prijs f GO, 2e prijs f 40, 3e prijs f 20; toegekend aan: ie piijs Th. Buis to Boon, gem. Heik, 2e F. G. Tiinmers te Hoogvliet, 3e J. Koiteweg te Zevenbergen. No. 19. Voor de beste kalfdragende schot, minstens 7 maanden diachtig. le prijs f45, 2e prijs f30, 31 prijs f 15; toegekend aan: le prijs H Pons te Pooitugaal, 2e P. Kok Hz. te Westwoud, 3e 11. Pons te Poortugaal. No. 20. Voor de beste kalfdragende vaars, minstens 7 maanden diachtig. le prijs f30, 2e prijs f'JO, Je prijs f 10 J toegekend aan: le prijs J. van der Hoek te Pernis, 2e J, Uagens te Kluudeit, 3e J. Timineis te Poortugaal. D. Aanfok-vce. No. 21. Voor de beste guiste vaars, oud 2 jaar. le prijs f25, 2e prijs f 13. 3e prijs fö: toegekend aan 1e prijs S. llermeijei' te Maasdam, 2e A. M. Neleinans te Moeuiijk. 3e Crezee te Klundert. No. 22. Voor liet beste pmk-kuiskalf, oud ljaai. 'le prijs f20, 2e prijs flO. 3e prijs f5; toegekend aan: le prijs J. P. van Oosterlumt te Rotterdam. 2e P. Kok Hz. te Westwoud, 3e J. Tiinmers te Poortugaal. No. 23. Voor den besten rijstier, niet ouder dan 2 jamie prijs f GO, 2e prijs f40, 3e prijs f20; toegekend aan le prijs J. de Lint .Mz. te Zeven- bergscben Hoek, 2e wed. A Suveie te Willemstad. £e Jan Leeuweuburgh Az. te Heinenoord. No. 24. Voor den besten rijstiei, niet ouder dan 1 jaar. le prijs f45, 2e iiijs f30, 3e prijs fin; toegekend aan: le prijs wed. A. Swcere te Wil lemstad, 2e P. Barendiegt Wz. te Rotterdam, 3e J. van der Hoek te Perms. No. 25. Voor de zes fijnste en zwaaiste eenjarige weidescliapen, oïi vei se lullig van welk ias. le prijs flO, 2e prijs f5, 3e prijs C3: toegekend aan: le prijs A. C. van den Akker te Il.uei'swoude, 2e \V. Zuidmeer te Rotterdam. 3e denzellde. No. 26» Voor de beste eat, met minstens éen lam. le prijs f 10, 2e prijs I'S. 'je prijs f3; toegekend aan: le prijs A. Arnmeilaau te Delft. 2e C. Mostert te Bergschenhoek, 3e A. JumieiUau te Delft No. 27. Voor den besten springiam, éen jaar oud. le prijs f 10, 2e prijs fa. 3e pi ijs f 2.50toegekend aan: le prijs P. Rijnsburger te Overschie, 2e A. Ammerlaan te Delft, 3e S. van Scliie te Rotterdam. No. 28. Voor den besten beer, éen jaar oud. !c prijs f 10, 2e prijs f 5; toegekend aan: Ie prijs F. W. van der Vring te Oudshoorn, 2e J. C. Koenen te Hillegeisberg. No. 20. Voor de beste zong, niet ouder dan 2 jaar, met biggen, le prijs flO. 2e prijs fa; toegekend aan: le prijs wed. H. C. Vaandiager te Rotterdam. 2e Bierman Co. te FiOtteiJam. E. Pluimgedierte. No. 30. Voor den fiaaisten toom hoenders van éen haan en éene hen, verdeeld in de navolgende sooiten a. Laugshans en Orpingtons, I. Brahma Pootra's, c. Cochin China's, d Plymouth Rocks, e. Wyandot te?, zilver, Wyandotte*, goud,y. Wyandottos, wit, A. Spnansdio vvitwangeii. Andalusiërs en Minorca's i. Leghorns (Italianen) ,Vit, L Leghorns (Italianen 1 patrijs, l. Leghorns (Itahineu) iedere andere varië teit, m. Ham burgers, n, Goudpeüen en ziiverpellen. In deze klassen in te /enden éen haan met ton minste twee cu ten hoogste zes hennen. (De liaan en hennen van hetzelfde ras a'. Laugshans, Brahma Pootra's en Cochin China's. Ti-. Plymouth Rocks en yundottes. ,ri. Spaausche witwangen, Andalusièis. Mm rrea's en Italianen, «V Hamburgers, zilver- en gtnidoellen en kiaaikoppeti. In iedere klasse le pitjs fö, 2e prijs f2.50; ver der zeer eervolle en eervolle vermeldingen. a. le prijs A J. Bicker Cao.rten te Voorburg, 2c Jan J Visser te Rotterdam, zeer eervolle vermelding L. van Dijke Sr. te Schiedam, eervoile vermelding A. Elshoven te Rotterdam. b. 1e prijs A. J. Bicker Caarten te Voorburg, 2e Jan J. Visser te Rotterdam. e. Ie prijs A. J. Bicker taarten te Voorburg, 2e niet toegekend. d. le prijs A. J. Bicker Cam ten te Voorburg, 2e niet toegekend, zeer eei voile vermelding A. den Breejen te Overschie. e. le prijs A. J. Bicker Caarten te Voorburg. 2e J. Chr. van, hossen te Schiedam, zeer eervolle ver melding denzelfde. '1e prijs A. J. Bicker Caarten te Voorburg, 2e niet toegekend. ff. le prijs A. J. Bicker Caarten te Voorburg, 2e niet toegekend. h. le prijs P, van der Milt te Rotterdam, 2e L. D. Viiegenthait te Dordrecht, zeer eervolle vermel ding Jan J Visser te Rotterdam, eervolle vermeld»»- L. van Dijke Jr. te Schiedam. i. le prijs met toegekend, 2e A. J. Bicker Caarten te Voorburg. it. le prijs W. va» Dam van fleesheen te 's-Gra- vendeel. 2e A. J. Bicker Caarten te Voorburg, zeer eervolle vermelding C. Koning te Schiedam l. le prijs P. Veenstra te Rotterdam, 2e niet toe gekend, zeer eervolle vermelding P. Veenstra te Rotterdam. m. le prijs A. J. Biekei' Caarten te Voorburg, 2e E. Wevels te Heenvliet. n. le prijs E. Wevels te Heenvliet, 2e A. J. Bic ker Caarten te Voorburg. nK le prijs J. Sclult te Stolwijk, 2e J. Koning te Schiedam, zeer eervolle vermelding Jau J. Visser to Rotterdam en C. Koning te Schiedam, eervolle ver melding A. Elshoven te Gotteidam en L. van Diike Sr. te Schiedam (2). «2. le prijs niet toeaekend, 2e Jan J. Visser te Rotterdam, zeer eervolle vei melding J. Schilt te Stolwijk en Diik Baron te Schiedam, eervolle ver melding C. Koning te Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3