A°. 1896 Woensdag 25 Maart. N°. 9009. Tweede Blad. 1ST g-n nv ©e rt igste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BDREACt BOTER«TRAAT ?0. Binnenlandsclte Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. •m KMïï W COUGH Abonnementsprijs, per kwartaal Franco'per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. \nvERTENTlEPRiJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantj.io. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweem val berekend. SCHIEDAM, 24 Maart 189S. Naar wij vernemen, zal tusschen de stations van den staatsspoorweg en den Hollandschen ijzeren-spoorweg te 's-Gravenhage een dienst met locaaltreinen worden ingesteld, en zullen dagelijks vier treinen in elke richting tus schen de beide stations de aansluiting met de ep de Hollandsche ijzeren-spoorweg-maat schappij naar Rotterdam loopende en van daar aankomende sneltreinen bewerkstelligen. iU.D.) Door den Nederlandschen Brood-, Koek en Banketbakkersbond wordt, naar aanlei ding van een besluit der algemeene ver gadering, de volgende prijsvraag uitgeschreven Welke is de beste wjjze tot het verschaf fen van practisch en theoretisch onderricht in de bakkerij, zonder oprichting van een vakschool Voor het meest volledige ontwerp wordt een prjjs uitgeloofd van f50. De antwoorden moeten geschreven zrjn in de Nederduitsche taal en mogen alleen met een motto onderteekend worden. Zij moeten ingezonden worden bij den secretaris van den Bond, den heer C. J. N. van Etten, Hoogte Kadijk 95, Amsterdam, voor of op 15 Mei e.k. 0e werkstaking te Rotterdam, Zondagmorgen had in het Verkooplokaal te Rotterdam de openbare vergadering der bootwerkers plaats, waarvan zou afhangen of gisteren al dan niet aan het werk zou wor den gegaan. Een tweetal werklieden uit de vaste ploegen der firma Müller Co., die de vorige week zyn ontslagen, deelden mede, dat, indien niet algemeen het werk werd gestaakt, zjj gisteren aan den arbeid zouden gaan op het stoom schip Vrott. Een tweetal leden van het comité trachtten hen tot andere gedachten te brengen. Er was geen geld, dus een algemeene werkstaking kon niet worden uitgeschreven. Indien zy bij hun weigering om te werken bleven, zou hun door de anderen een weekloon van f 12 wor den uitbetaald. De vaste werklieden bleven bij hun meening en deze kwestie was nog niet opgelost, toen het bemiddelingsvoorstel van den burgemees ter in stemming werd gebracht. Uitgebracht werden 1079 stemmen, waar van 1056 tegen en 23 voor. Deze uitslag werd met daverende toejuichingen begroet. Toen richtte men zich nogmaals tot de werklieden der vaste ploegen van de firma Müller, met de vraag of zij na dezen uitslag der stemming bij hun voornemen bleven vol harden. De voorzitter deelde mede dat men hen in dat geval 's ochtends en's avonds naar en van hun werk naar huis zou begeleiden, terwijl hij hun tevens aan het verstand bracht, dat voor hen zou worden gezorgd en dat dooi de nieuwe wijze van werken ook manschap pen uit hun ploegen overbodig werden. Tegen dezen drang bleken de vaste werk lieden niet bestand. Onder toejuiching der vergadering verklaarden zij niet te zullen arbeiden. Het tweede voorstel om op alle ertsbooten der firma Wm. H. Muller Co. het werk te staken en om ook op de graanbooten van ge noemde firma den arbeid neer te leggen, werd niet in stemming gebracht. Het resultaat is dus dat alleen za! worden gewerkt met volbemande ploegen. fan slotte is besloten dat de bootwerkers een algemeenen bootwerkersbond zullen vor men welke in de plaats zal treden van de twee thans bestaande»L)e Nederlandsche Vlag en sDe Ned. Bootwerkersbond". Nog werd medegedeeld, dat indien de firma Muller deze week niet toegaf men ook het volk op haar graanbooten het werk zou doen neerleggen, terwijl besloten werd dat de arbeidende bootwerkers 10 pCt. zouden afstaan voor de zonder werk zijnden. Een vijftal leden van het comité begaf zich na afloop der vergadering naar de woning van der burgemeester om hem het genomen be sluit mede te deelen. Na hen gehoord te hebben, heeft de bur gemeester verklaard, thans zijn rol als be middelaar neer te leggen, om weer uitsluitend als burgemeester op te treden. Hij drukte hui op het hart de orde te handhaven. Gisterochtend 7 uur werd een aanvang gemaakt met de lossing van de stoomschepen Droit en MonJcshaven, met behulp van de op de Maasstroom verblijvende Brabanters. Uit gebreide voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Een talrijke politiemacht zoowel te water als te land hield toezicht. De weikzaamheden werden niet gestoord. Gisteravond heeft de kanonneerboot Du/a op stroom voor den mond der Eerste Katendrechtsche haven lig plaats genomen, om van die zyde, zoo noodig, in te grijpen. Het gerucht liep, dat de Vlissingsche en de Amsterdamsche bootwerkers geweigerd zou den hebben op de ertsbooten der firma Müller het werk voort te zetten. Dit gerucht is echter gebleken ongegrond te zijn. In Den Haag zal, op initiatief van den commandant der brandweer, door den hoofd commissaris en de commissarissen van politie, een verzekeringsfonds worden opgericht, ten voordeele der na te laten betrekkingen van politie- en brandweerbeambten. H. M, de Koningin-Regentes heeft reeds f 200 beschik baar gesteld. Er zal jaarlijks f 1000 bijeen gebracht moeten worden om met de bijdragen dei belanghebbenden eene uitkeering van f 200 bij overlijden te verzekeren. De rijksontvanger te Winschoten, buiten gemeenten, verzocht een zijner sub-ontvangers om inlichtingen over de vermeerdering van het drankgebruik onder diens ressort. Het bedroeg in 1892, '93 en'94 achtereenvolgens 8.76, 89 en 9.51 liter per jaar en per hoofd. De sub-ontvanger antwoordde, naar men ons schrijft, dat in het Oldambt jaarlijks meer gevallen vnn influenza voorkomen en hh. doctoren steeds meer brandewyn tegen deze ziekte voortschryven. (HH.) De arbeiders uit Zevenwouden (Fr.), die eenige dagen geleden naar Dortmund in Duitschland vertrokken, om daar te werken aan een kanaal, dat gegraven moet worden, zijn onverrichterza.ie teruggekeerd, omdat zij geen werk konden krijgen, wegens het groole aanbod van arbeiders uit verschillende lan den. De reiskosten, welke meerendeels waren voorgeschoten, zijn alzoo nutteloos besteed geweest. De Utrechtsche studenten, die onze Ko ninginnen reeds tot hun Ridderhoffeest uit- noodigiieo en een gunstig antwoord ontvin gen, schijnen daarmee wel wat vroeg ge- wees te zijn, althans er komen berichten over de mogelijkheid dat dit gedeelte van de maskeradefeesten te Utrecht niet zal kunnen gehouden worden omdat het sportterrein te hoog in zsj eischen is en een ander terrein niet beschikbaar is. Dan zal het feest in een van de omliggende gemeenten gegeven wor sen, maar daarmee, vreest men, vervalt het bezoek van de Koninginnen. Op uitnoodigïog van de heeren geestelijken G. Brouwer, A de Jongh, dr. J. Schriider en Bult, is te Utrecht eene vergadering gehouden van R.-K. spoorwegambtenaren, teneinde de wenschelijkheïd en de noodza- kelijklu d te bespreken van de oprichting eener sVoreeniging van R.-K. spoorwegamb tenaren", die de godsdienstige en burgerlijke belangen der ambtenaren zal hebben te be- hartigep iene voorloopige commissie werd gekozen, die pogingen zal doen tot oprichting "dier vereeniging, zich zal belaster met de samenstelling van een concept-reglement, enz. Binnenkort hoopt in Zeeland weer iemand 100 jaar te worden, en wel de wed. II. Moes, geboren Mechelma Leunis, wonende te Zaamslag, die den lOn Juli 1796 werd geboren. Het zal postzegelverzamelaars interesseeren te vernemen, dat de nu vereenigde staatjes van Malakka alle dezelfden postzegel zullen hebben. De postzegels van het staatje Sungei Ujong beloven zeldzaam te worden, daar de platen vernietigd zijn geworden. (Oostkust.) on schrijft uit Londen aan het N. v. d. D. De vorige week vertrokken vele tusschen- dekspassagiers in het stoomschip Orellana van Liverpool naar Ancud, een aan Chili be- hoorend eiland in de Zuidzee. Het eiland is 150 mijlen lang en vrij eng, en het klimaat een van de prachtigste der geheele wereld. Voor land- en tuinbouw wordt het een Dorado genoemd. Sedert eenigen tijd gaat er een stroom van emigranten heen, die tot dusver bijna alleen Britten waren. Maar met die laatste boot gingen ook Nederlanders, man nen, vrouwen en kinderen. De mannen en zelfs de ongens waren allen met geweren gewapend. v aardingen. De gemeente zal ter be strijding van de aanlegkosten der nieuwe havenwerken en daarmede in verband staande brug aen 3 pCts. leening aangaan van f250,000. De gelegenheid tot verzending dar correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Spaarndam. De ïaatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 25 dezer, des voor- middags ten 7.30 ure. De wijze van verzending bohoort duidelijk op bet adres vermeld te worden. Vee-invoer in Frankrijk. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter konnis van belanghebbenden dat, krachtens een besluit van den president der Fransche republiek, opgenomen in het Journal official van 15 dezer, met ingang van 15 April nieuwe bepalingen in werking zullen treden op den invoer van buitenlandsche vee in Frankrijk. Aan bedoeld besluit is het volgende ontleend Art. 1. Rundvee, herkomstig uit het buiten land wordt bij invoer in Frankrijk aan de tuberculineproef onderworpen, en te dien einde gedurende ten minste 48 uren ten koste der invoerders aan de grenzen in observatie gehou den. De dieren welke bij inenting de verschijnselen vertoonen die op liet bestaan van tuberculose wijzen, worden, na gemerkt te zijn, tei uggezon- den, tenzij de invoerder zijne toestemming geve tot onmiddellijke afmaking. In dat geva! ge schiedt de afmaking ter plaatse, onder toezicht van den aan het tolkantoor van invoer ver bonden veeaitsenijkundigen inspecteur. Art. 2. Rundvee, voor de slachtbank aange geven, is van de tuberculineproef vrijgesteld, doch wordt alleen toegelaten indien het bestemd is voor markten op plaatsen, alwaar een open baar slachthuis bestaat. De diet en worden ge- meiki en het geleidebiljet vermeldt de plaats van bestemming. Binnen 14 dagen na de daarop gestelde dagteekening wordt dat geleidebiljet teruggezonden aan den veeaitsenijkundigen in specteur die het heeft uitgereikt, vergezeld van een bewijs van afmaking, afgegeven door den veearts, belast met het toezicht op het abattoir, waar de dieren zijn geslacht. Indien niet alle dieren mochten zijn afge maakt tel' plaatse, daartoe bij den invoer in Frankrijk opgegeven, zullen de overgeblevene slechts dan verder verzonden mogen worden, indier zi vergezeld zijn van een geleidebiljet van den burgemeester dier plaats, en bestemd voor andere plaatsen, alwaar eveneens een openbaar slachthuis is gevestigd. Het bewijs van afmaking dier dieren zal moeten worden gele verd in den vorm en binnen het tijdsverloop, in de vorige alinea aangegeven. Slet Invoer van rundvee en schapen.. Ter gelegenheid der feestdagen van Paschen, Hemelvaart en Pinksteren van 1S9G, zijn de volgende veranderingen gebracht in de dagen, waaiop in Btdgie de hiernavermelde tolkantoren opengesteld zijn. Hollandsche grens zullen opgesteld zijn Het kantoor van Selzaete (statie), Vrijdag 15 Mei, in plaats van den dag te voren het kantoor van Strybeek (Meerle), de Dins- dagen 7 April en 26 Mei, in plaats van da Maandagen 6 April en 25 Mei het kantoor van Arendonck, Vrijdag 15 Mei, in plaats van den dag te voren het kantoor van Maaseik, 7 April, 15 en 26 Mei, in plaats van den dag te voren het kantoor van Mouland, 7 April, in plaats van den dag te voren het kantoor van La Planck, 7 April en 26 Mei, in plaats van den dag te voren. De heer W, A. Viruly Vei brugge, *e Rotter dam, is benoemd tot »Membio d'Honneur de la Société Royale d'Horticuhure et d'Agriculture d'Anvers". Volgens bericht van het departement van landbouw dor Vereenigde Staten, woidt de ka- toenoogst van het einde Augustus a.s., geëindig de seizoen, op 0,688,507 balen geschat, wat een vermindering van 3,313,744 b. tegen de werke lijke opbrengst van het vorige seizoen vergeleken aanwijst.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5