<A„. 1896 Donderdag 26 Maart, N°. 9010. Eerste Blad Negenenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER ODÉ. BCKGID: BOTSBITRAAT ?0. Buiteiilaiidsclie Hericlitei 5CHIE coumit. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het gelieele Rijk Afzonderlijke uomtners f 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Diuemaai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F K A N K R IJ K. Prins Henri van Orleans, die onlangs voor zijn onderzoekingen in Voor-Indië gedecoreerd is, heeft Maandag een bezoek aan den presi dent der republiek gebracht, die hem zeer hartelijk heeft ontvangen. De regeering heeft aan den Oostenrijkschen gezant te Berlijn, graaf Wolkensteyn, het grootkruis van het Legioen van Eer verleend. De Senaat heeft liet wetsontwerp, waarbij de verbinding van Frankrijk met Amerika en de Antillen door een onderzeeschen kabel bevolen wordt, aangenomen. In de Kamer hebben gisteren Méline en de rapporteurs Trouillot gedurende de ge- heele vergadering het regeerings-otwerp van eene inkomstenbelasting scherp bestreden. Ue regeering heeft de volgende officieuse nota doen publiceeren »In het besluit, waai bij de commissie voor de Egyptische schuld is ingesteld, is niet voor zien het geval waarin de commissie zou ge roepen worden om een beslissing te nemen als die «ver de expeditie naar Soedan. Daar de commissie slechts is ingesteld bij eenparige toestemming van de belanghebbende mogend heden, volgt daaruit dat ook eenstemmigheid vereischt wordt voor het uitbreiden van haar mandaat en voor een beslissing over het be steden der reserve voor een expeditie. ïVerder valt in verband met de houding van Duitschland op te merken, dat uit diens goedkeuring van de Britsche voorstellen niet volgt, dat dit land niet van meening is dat eenstemmigheid vereischt wordt. Het een sluit liet ander niet uitde twee meeningen zijn niet met elkaar in strijd." De Russische regeering plaatst zich in deze kwestie op hetzelfde standpunt als Frankrijk. De Wedomosti zegt sFrankrijk is nu aan het woord. Het zal niet lang duren voor het spreekt, en dan zal het den stpun hebben van hen, voor wie poli tieke eerlijkheid geen ijdele term is." De Fossische verneemt, dat de heeren Hanotaux en Poubelle hebben bedankt voor de benoeming tot gezant van Frankrijk te Berlijn. Als opvolger van den heer Herbette wordt nu genoemd de heer Decrais, oud gezant te Londen. Te Rive-de-Giers hebben vrij ernstige vecht partijen plaats gehad tusschen Italiaansche en Fraosche werklieden. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft gisteren bij derde lezing de staalsbegrooting aangenomen en daarna, eveneens bjj derde lezing, het wetsontwerp betreffende de wijze waarop de overschotten op de rijksrekening aangewend zullen worden tot aflossing van schuld. De vergadering van den Rijksdag is ver volgens verdaagd tot den 16n April. B E L Q I E. De koning en prinses Clémentine begeven zich morgen naar de Riviera. De Kamer heeft een wetsontwerp aange nomen, waarbij aan de inspecteurs van den arbeid wordt opgedragen, te waken voor de uitvoering van de wet van 1887, betrekking hebbende op de uitbetaling van het loon. ENGELAND. Gladstone heeft den hertog van Argyll een brief geschreven om zijn voldoening te betui gen dat 31,000 p. st. voor het fonds ten be hoeve van de Armeniërs bijeengebracht zijn, maar hij vreest dat dit bedrag nog lang niet voldoende zal wezen en hoopt dat zijn land- genooten nog zullen bijdragen zoolang tot de nood gelenigd is. Jameson's proces is voor den rachteS in Bowstreet hervat. In den loop van het getuigenverhoor verklaarde majoor Panzera, van de Bechuanaland-politie, welke plannen de Chartered Cy. had ten aanzien van het verlengen van den Mafeking-spoorweg naar Linchwe (dit zou het voorwendsel geweest zijn voor Jameson's zoogenaamde expeditie tegen Linchwe), maar hij kon zelfs niet bij benadering aangeven, wanneer deze spoorweg Linchwe had moeten bereiken. White, sergeant bij de Bechuanaland-grens- politie, zeide last te hebben ontvangen tot het overbrengen van een depeche aan kolonel Grey, maar hij werd bij Maimani door de Boeren aangehouden, die hem zijn depeche afnamen, waarna de landdrost hem door een gewapenden troep naar Jameson liet brengen. Zoo legde hij 80 mijlen af op hetzelfde paard. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Zweedsche regeering heeft bij den Rijks dag een wetsontwerp ingediend tot uitbreiding van het kiesrecht voor de Kamer. Volgens dit ontwerp zal bet kiesrecht verleend wor den aan de bewoners van het platteland, die naar schatting een eigendom bezitten van 3000 kr. (nu G000) en in de steden aan hen, die belasting betalen voor een jaarlijksch in komen van 000 (nu 800) kr. In gecombineerde zitting der beide Zweed sche Kamers, die alsdan den Rijksdag vor men, is met 190 tegen 107 stemmen be sloten, het recht op gerookt varkensvleesch van 25 op 30 oere te brengen. Met 190 tegen 108 stemmen werd besloten het recht op andere varkensvleesch-soorten van 10 tot 20 oere per kilo te verhoogen, en met 234 tegen 132 stemmen viel het besluit om de tegen woordige graanrechten te handhaven. De min derheid had gestemd voor verlaging daarvan. It U S L A N D. De keizer heeft zijn gemalin benoemd tot voorzitster der onlangs opgerichte vaderland- sche vrouwenvereeniging tot verbetering van het lot der arbeidende klasse, in de plaats van de grootvorstin-weduwe Konstantijn. 008TENRIJ K-H O N G A R IJ E. De voorloopige onderhandelingen tusschen de Oosten rij ksche en Hongaarsche ministers betreffende de vernieuwing van de overeen komst tusschen beide rijken zijn geëindigd. De ministers zijn tot overeenstemming geko men en zullen n eene bijeenkomst, welke na Paschen te Budapest zal gehouden worden, de ontwerpen opstellen, die aan de parlemen ten zullen worden voorgelegd. ITALIË. De Senaat heeft gisteren zijne vergadering aan het onderzoek van de Afrikaansche kre dieten gewijd. Terloops verzekerde Di Rudini, dat de re geering eigendom en familie met kracht tegen revolutionnair streven zou verdedigen. De Duitsche keizer, keizerin en prinsen zijn gisteren te 7 uur te Genua aangekomen. Zij werden aan het station door den hertog van Genua en de autoriteiten ontvangen. De volksmenigte betoonde veel geestdrift. De Duitsche vorstelijke personen zijn weder met de Bohenzollern vertrokken. Het volk juichte iien levendig toe. Door de Agence romaine wordt het bericht eener samenkomst van den koning van Ru- menië met keizer Wilhelm en koning Hum- bert tegengesproken. Uit Massowah wordt gemeld dat Menelik voornemens is, naar Clioa terug te keeren, na zijn onderbevelhebbers te Makalle ver zameld te hebben. Men zegt dat de Negus ervan afzag, zich te Aksoem te laten kronen, uit vrees dat eeue voorspelling, volgens welke hij sterven moet, zeven dagen na Aksoem binnengetreden te zijn, in vervulling zou gaan. Nog steeds komen in Erithrea soldaten aan, meest gewonden, die den slag bij Adoua medemaaktcn. De telegrafische gemeenschap met Kassala wordt nu en Jan gestoord. Een transportschip met 234 zieken en ge wonden is uit Port Said vertrokken. Men zegt dat er nog 1000 in liet hospitaal te Massowah liggen. SPANJE. Te Barcelona is Zondag door een troep volk weer een poging gedaan om voor het consulaatsgebouw der Vereenigde Staten een betooging te houden. Dit gelukte echter niet, daar de politie maatregelen had genomen. Er is alleen wat gejuicht bij het Fransche consulaat. Generaal Weyler moet zeer tevreden zijn over den loop der operatiën op Cuba. Hij denkt er niet aan ontslag aan te vragen, zooals door eenige bladen gemeld werd. De zer dagen hebben de Spanjaarden zelfs een goeden slag geslagen, doordien de kanonneer boot Coritad zich meester maakte van een groote hoeveelheid wapenen en ammunitie, die een vaartuig der vrijbuiters bezig was in de nabijheid van Caidenas te ontschepen. R U M E N I E. Volgens de Epoca zal de koning, die zich met koningin Elisabeth den 29n dezer naar Abbasia begeeft, te Venetië een sameukomst hebben met keizer Wilhelm en koning Hum- bert. S E R V I E. De minister-president Novakovils heeft een ontwerp-grondwet opgesteld, waarbij het land in 5 gouvernementen met 15 arrondissemen ten en 60 districten ingedeeld wordt; de vertegenwoordiging zou uit twee kamers be staan, gevormd door trapsgewijze verkiezin gen. EGYPTE. Van de grenzen is geen nieuws, daar de voorhoede, welke den 18n uit Sarras is ver trokken, niet voorzien is \an een veldtelegraaf. Het gerucht loopt echter dat Ilunter-bey den vijand reeds heeft ontmoet. In militaire krin gen te Kairo verwacht men binnen eenige dagen een ernstig gevecht, als het niet reeds begonnen is. Sir H. H. Kitchener is, naar uit Kaïro ge meld wordt, met zijn staf en een Staffordshire bataljon te Balliana aangekomen en zal weldra naar Assoean vertrekken. De tweede afdeeling troepen is Maandag uit Sarras naar Akasjé op weg gegaan. Bij Balliana is een groote stoomflottilje verzameld. AMERIKA. Mac Kinley, de bekende protectionnist, schijnt meer en meer kans te hebben om dit jaar tot president van de Vereenigde Staten te worden gekozen. De Senaat der Vereenigde Staten heeft zonder hoofdelijke stemming het voorstel van Sherman aangenomen om de resolutie be treflende Cuba te verzenden naar eene ge mengde commissie uit de beide deelen van het congres. De commissie voor de verkiezingen uit den Senaat der Vereenigde Staten heeft zich ver klaard ten gunste eener wijziging van de grondwet in dien zin, dat de Senaatsleden voortaan rechtstreeks door het volk worden gekozen. Men herinnert zich dat de Amerïkaansche gezant Bayard het vorig jaar te Edinburg en te^oston in Engeland een redevoering heeft gehouden, waarover men in Amerika zeer ver ontwaardigd was. Het Huis van afgevaardigden te Washington heeft nu met 180 tegen 71 stemmen een motie aangenomen, waarin de houding van Bayard werd afgekeurd. Tevens werd in de motie uitgedrukt, dat alle Amerï kaansche vertegenwoordigers in het buitenland zich hebben te onthouden van redevoeringen over politieke en partykwesties.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1